Рішення № 94936262, 16.02.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.02.2021
Номер справи
640/26273/19
Номер документу
94936262
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2021 року м. Київ № 640/26273/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрянської Я.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження матеріали адміністративної справи

за позовом : ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

установив:

в грудні 2019 року до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - Відповідач) в якому просив:

-визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у виплаті заборгованості по перерахованій пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяких іншим категоріям осіб» за період з 01.01.2016 по 31.12.2017роки;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести виплату позивачу заборгованості по перерахованій пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяких іншим категоріям осіб» за період з 01.01.2016 по 31.12.2017роки.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив про неправомірність дій відповідача щодо відмови у виплаті заборгованості по перерахованій пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяких іншим категоріям осіб» за період з 01.01.2016 по 31.12.2017роки, оскільки дані перерахунки були проведені в період коли він одержував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та мав право на отримання заборгованих сум пенсій. Вважає, що через протиправну діяльність відповідача був позбавлений належного пенсійного забезпечення, що є порушенням його прав.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі. Ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечив проти позовних вимог позивача. Зазначив, позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримував з січня 2000 до 31.05.2018 року пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У травні 2018 року позивач змінив вид пенсії та отримує з 01.06.2018 року пенсію за віком. Зазначили, що існує єдиний законодавчий порядок перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. На виконання постанови КМУ №103 у квітні 2018 року позивачу було проведено перерахунок пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017р. Виплата різниці пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017р.(відкладена виплата згідно постанови КМУ №103) в сумі 77189,52 грн. проводитися в порядку, визначеному даною постановою. Просили у позові відмовити.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що Позивачеві з 07.01.2000 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), як працівнику органів внутрішніх справ. Основний розмір пенсії - 50 % сум грошового забезпечення.

У відповідності до Атестату про зняття з обліку пенсія за Законом № 2262-ХІІ виплачена позивачу по 31.05.2018р.

З 01.06.2018 року позивачу призначена пенсія за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»( далі - Закон № 1058-ІУ).

28.01.2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою про виплату сум перерахованої пенсій за період з 01.01.2016р.по 31.12.2017 року відповідно до Постанови КМУ №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяких іншим категоріям осіб».

Листом №83427/02/П-5580 від 11.02.2019р. Відповідач відмовив позивачу у проведенні виплати перерахованої пенсій за період з 01.01.2016р.по 31.12.2017 року з посиланням на те, що така виплата можлива у випадку отримання особою пенсії згідно Закону № 2262-ХІІ.

У квітні 2019 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою, в якій висловив прохання здійснити виплату його перерахованої пенсії (за період з 01.01.2016р.по 31.12.2017 р.)

Листом від 18.04.2019 року за № 83427/02/Л-5580 ГУ ПФУ у м. Києві повідомило позивача про те, що виплата різниці пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017р.(відкладена виплата згідно постанови КМУ №103) в сумі 77189,52 грн. проводитися в порядку, визначеному даною постановою. Проведення виплати різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого п.3 Постанови КМУ №103 та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016р. по 31 грудня 2017 року можливе в разі отримання особою пенсії згідно із Законом на час здійснення такої виплати. З 01.06.2018р. виплату пенсії позивачу відповідно до Закону було припинено за його заявою.

Позивач не погоджуючись з такими діями відповідача звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини другої статті 2 КАС України в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

За приписами частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (частина третя статті 46 Конституції України).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ).

Перерахунок пенсій військовослужбовців визначається положеннями ст. 63 Закону №2262-ХІІ.

Так, згідно з ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29.12.2015 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 2312.2015 (далі - Закон № 900-VIII).

Вказаним законом внесені доповнення в ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме: ст.63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України 21.02.2018 прийняв Постанову № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяких іншим категоріям осіб» (далі-Постанова № 103), якою встановлено порядок та механізм перерахунку пенсій відповідної категорії осіб.

Абзацом другим пункту 3 Постанови КМУ № 103 передбачено порядок виплати перерахованих відповідно до абзацу першого пункту 3 цієї постанови підвищених пенсій, а саме: виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Як встановлено судом, позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві та з 07.01.2000р. по 31.05.2018 року отримував пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту ст. 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі "Міллер проти Австрії", де суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16.09.1996, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.

Разом з цим, суд звертає увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ.

Так, Конституційний Суд України розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист певних категорій громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99, від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 20.12.2016 № 7-рп/2016).

У рішенні від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач отримуючи пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» включно до 31.05.2018р. мав право на отримання перерахованих сум пенсій за період з 01 січня 2016 по 31.12.2017р.

Суд звертає увагу, що у листі-відповіді Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві не заперечується право позивача на виплату перерахунок пенсії, але обґрунтовуючи відмову в здійсненні такого перерахунку, останній посилається на відсутність бюджетних асигнувань.

Проте, такі посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушують гарантоване ст. 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005). Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 15.02.2018 у справі № 820/6514/17 (Пз/9901/8/18), яке, згідно з даними Єдиного державному реєстру судових рішень, набрало законної сили 17.03.2018.

З урахуванням зазначеного вище, суд приходить до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві протиправно відмовлено позивачу у виплаті заборгованості по перерахованій пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяких іншим категоріям осіб» за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року р., а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до положень чч. 1 та 2 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Частинами 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до переконання про задоволення позовних вимог.

З урахуванням вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 копійок за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в м.Київ.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у виплаті заборгованості по перерахованій пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяких іншим категоріям осіб» за період з 01.01.2016 по 31.12.2017роки.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованості по перерахованій пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяких іншим категоріям осіб» за період з 01.01.2016 по 31.12.2017роки.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) здійснені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська