
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 лютого 2021 року Чернігів Справа № 620/6548/20
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про визнання протиправною відмову, визнання протиправною бездіяльність, визнання права та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Чернігівського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача у розгляді та реалізації заяви позивача про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиконання дій передбачених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 по підготовці необхідних документів, подання та направлення їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з метою їх розгляду останнім та вирішення питання про призначення та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- визнати за позивачем право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- зобов`язати відповідача виконати всі дії, підготувати всі необхідні документи, подання у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з метою їх розгляду останнім та вирішення питання про призначення та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач невірно обраховує вислугу років, протиправно відмовивши йому у поданні документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для призначення пенсії. Його вислуга років складає - 26 років 1 місяць 29 днів, що є достатнім для призначення пенсії.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позов.
Представник відповідача в межах встановленого судом строку подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та наголошує, що в особовій справі майора запасу ОСОБА_1 , яка зберігається в архіві Чернігівського ОМТЦК та СП, розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію відсутній. Згідно витягу з послужного списку на день звільнення з військової служби (станом на 17.07.2020) вислуга в календарному обчисленні складає 17 років 11 місяців 08 днів.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Наказом командира військової частини А2995 від 17.07.2020 №144 позивача виключено за списків особового складу та знято з усіх видів забезпечення на підставі наказу командувача військ оперативного командування «північ» від 15.07.2020 №210, яким позивача звільнено зі служби за пп.«д» п.2 ч.5 ст.26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
При цьому, 05.06.2020 позивач подав командиру частини полковнику Напольському I.I. рапорт щодо оформлення документів для призначення пенсії за вислугу років в пільговому обчисленні. До вказаного рапорту позивач додав заяву про призначення пенсії та копію трудової книжки.
Не отримавши жодної відповіді від керівництва ВЧ А2995, 17.07.2020 на запит позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повідомило про те, що станом на 16.07.2020 пенсійний матеріал для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з уповноваженого органу не надходив. Окрім цього в самій відповіді було роз`яснено те, що у відповідності до чинного законодавства, позивач повинен звертатись до Пенсійного фонду України за призначенням пенсії за вислугу років тільки через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України.
Зважаючи на таку відповідь, позивач звернувся до відповідача із запитом щодо оформлення документів про призначення пенсії. 11.08.2020 своїм листом відповідач повідомив позивача про те, що особова справа до військового комісаріату не надходила, а тому заява залишається без реалізації.
В подальшому, 21.08.2020 відповідач своїм листом відмовив позивачу у призначенні пенсії за вислугу років, мотивувавши своє рішення тим, що на день звільнення позивач має 17 років 11 місяців 08 днів вислуги, що є недостанім для призначення пенсії.
Позивач з таким рішенням не погоджується, вважає його протиправним, внаслідок чого звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зважає на таке.
В силу прямої дії ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.1 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби (ст.2 Закону №2262-XII).
Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у ст. 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (ст.10 Закону №2262-XII).
Заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення (ст.48 Закону №2262-XII).
Пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України.
Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення (ст.49 Закону №2262-XII).
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (далі - Порядок №3-1).
Пунктом 1 Порядку №3-1 передбачено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Згідно з п.12 Порядку 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені п.6 цього Порядку.
Суд звертає увагу, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу Пенсійного фонду України або відмовити у такому поданні.
Відповідно до п.14 Порядку №3-1 орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Пунктом 16 Порядку №3-1 передбачено, що при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.
Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Відповідно до п.17 Порядку №3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Аналіз викладених положень чинного законодавства дає підстави для висновку, що отримавши від відповідного органу заяву про призначення пенсії за вислугу років разом з пакетом документів, що підтверджує відомості про особу та її стаж, орган, що призначає пенсію, зобов`язаний перевірити правильність оформлення та наявність усіх обов`язкових документів, необхідних для призначення пенсії.
Встановивши, що заявником подані усі необхідні документи, що оформлені відповідно до вимог Порядку №3-1, орган, що призначає пенсію, зобов`язаний розглянути їх по суті та не пізніше десяти днів з дня їх надходження прийняти рішення щодо призначення пенсії за вислугу років або відмову у призначення пенсії.
Як вбачається з трудової книжки позивача останній з 01.08.1994 по 30.11.2006 проходив військову служба в СБ України, з 15.01.2007 по 28.02.2013 військова служба Чернігівському об`єднаному військовому комісаріаті Міністерства оборони України, з 18.03.2014 по 01.03.2019 та з 23.11.2019 по 17.07.2020 служба на офіцерських посадах ЗС України, в тому числі брав участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей: з 16.10.2015 по 11.12.2015, з 26.12.2015 по 01.02.2016, з 18.03.2016 по 31.05.2016, з 21.09.2016 по 24.10.2016, з 19.12.2016 по 01.11.2017, з 19.04.2018 по 07.05.2018, з 14.05.2018 по 23.05.2018, з 02.07.2018 по 22.12.2018.
Згідно наказу командувача військ оперативного командування «Північ» від 15.07.2020 №210 був звільнений зі служби за пп.«д» п.2 ч.5 ст.26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Так, умови призначення пенсії за вислугу років визначені в розділі ІІ Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Згідно п."а" ст.12 Закону №2262 пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" ст.1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у ч.3 ст.5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.
З наведеного слідує, що законодавець чітко визначив умови, за яких призначається пенсія за вислугу років.
При цьому відповідно до ст.17-1 Закону №2262-XII, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджений Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей (далі - Порядок №393, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
При цьому, порядок обчислення вислуги років (страхового стажу) та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб» здійснюється відповідно до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення), затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530.
Відповідно до пункту 2.09 11 Розділу Положення обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється за послужним списком з особової справи військовослужбовця.
Відповідно до пункту 2.10 II розділу Положення перед представленням військовослужбовців до звільнення з військової служби управління (відділ) персоналу уточнює дані про проходження ними служби, а в необхідних випадках і дані про навчання ь цивільних вищих (або колишніх середніх) навчальних закладах до прийняття (призовуі військову службу, підтверджує в послужних списках з їх особових справ періоди службі; та іншої діяльності, що підлягає зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні, і окремо - на умовах, передбачених пунктом 2.2 II розділу Положення, або на пільгова умовах, після чого разом з відповідними підрозділами персоналу та фінансовими органами (пункт 2.12 II розділу Положення) обчислює вислугу років для призначення пенсії.
Відповідно до пункту 2.12 Положення обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється:
Департаментом фінансів Міністерства оборони України за поданням Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України, Кадрового центру Збройних Сил України, Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, управлінь персоналу командувань видів Збройних Сил України, управлінь персоналу оперативних командувань та штатних підрозділів персоналу органів військового управління, підпорядкованих Генеральному штабу Збройних Сил України, а також структурних підрозділів, які відповідають за роботу з персоналом у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України, - генералам, адміралам, офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу в апараті Міністерства оборони України, у Генеральному штабі Збройних Сил України, командуваннях видів Збройних Сил України та військових частинах безпосереднього підпорядкування;
фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних управлінь (відділів) персоналу - офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з`єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче;
фінансово-економічним управлінням військової частини А0515 разом з кадровим органом цієї військової частини - офіцерам, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям, які прийняті на військову службу за контрактом до цієї військової частини та до підпорядкованих їй військових частин.
В окремих випадках з метою забезпечення збереження особових справ і своєчасного обчислення вислуги років спільним рішенням Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України і Департаменту фінансів Міністерства оборони України на фінансово-економічні управління та управління персоналу видів Збройних Сил України може бути покладене обчислення вислуги років військовослужбовцям деяких з`єднань і об`єднань з урахуванням їх дислокації.
Відповідно до пункту 2.13. II розділу Положення при обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (додаток 3). У розрахунку зазначаються всі календарні періоди військової служби і окремо періоди, що зараховуються до вислуги років на пільгових умовах, а також загальна вислуга років на пенсію.
Попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу для долучення до особової справи військовослужбовця.
Вислуга років розраховується не пізніше ніж за два місяці до дати, на яку планується звільнення військовослужбовця. Розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону.
Після звільнення військовослужбовця з військової служби зазначений примірник особової справи разом з основним розрахунком вислуги років надсилається в обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) за обраним військовослужбовцем місцем проживання, а попередній розрахунок залишається у справах фінансового органу та зберігається протягом трьох років (п.2.15 Положення).
Вислуга років на пенсію, обчислена органами, зазначеними в пункті 2.12 цього розділу, доводиться під підпис військовослужбовцю, який представляється до звільнення з військової служби, на звороті відповідного розрахунку. Заперечення військовослужбовця щодо складеного розрахунку повинні бути розглянуті до його звільнення з військової служби.
Спірні питання щодо зарахування до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах за поданнями начальників відповідних управлінь персоналу вирішує комісія Міністерства оборони України в складі, що затверджується наказом Міністерства оборони України. На розгляд комісії виносяться тільки ті спірні питання, які не можуть бути вирішені на місці підрозділами персоналу та фінансовими органами, зазначеними в пункті 2.12 цього розділу.
Для винесення питання на розгляд комісії управління (відділ) персоналу з`ясовує всі обставини, пов`язані зі спірними періодами служби, подає всі документи разом з особовою справою військовослужбовця і своїми висновками до управління персоналу вищого рівня (за підпорядкованістю), яке після ретельного вивчення цього питання направляє документи на розгляд зазначеної комісії (п.2.19 Положення).
Відповідно до п.2.20 Положення обчислена в установленому порядку вислуга років (календарна та окремо на пільгових умовах) зазначається в наказах про звільнення військовослужбовців з військової служби і є підставою для призначення їм пенсії за вислугу років. Щодо військовослужбовців, пенсія яким призначається з урахуванням загального страхового стажу, то в наказах про їх звільнення зазначаються загальний страховий стаж і окремо вислуга років на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ у календарному обчисленні.
Як встановлено судом, відповідач порахував вислугу років в календарному обчисленні, яка склала 17 років 11 місяців 08 днів, та у своїй відповіді повідомив позивача про відсутність у останнього права на пенсію за вислугу років у порядку п."а" ст.12 Закону №2262. Втім, така позиція відповідача є протиправною, оскільки як було встановлено вище, позивач з 01.08.1994 по 30.11.2006 проходив військову служба в СБ України, що складає 10 років 3 місяці 30 днів, з 15.01.2007 по 28.02.2013 військову службу в Чернігівському об`єднаному військовому комісаріаті Міністерства оборони України 6 років 1 місяць 13 днів; з 18.03.2014 по 01.03.2019 та з 23.11.2019 по 17.07.2020 службу на офіцерських посадах Збройних Силах України, що складає 5 років 7 місяців 7 днів.
При цьому, позивач брав участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей: з 16.10.2015 по 11.12.2015 (1 місяць 25 днів), з 26.12.2015 по 01.02.2016 (1 місяць 5 днів), з 18.03.2016 по 31.05.2016 (2 місяці 13 днів), з 21.09.2016 по 24.10.2016 (1 місяць 3 дні), з 19.12.2016 по 01.11.2017 (10 місяців 23 дня), з 19.04.2018 по 07.05.2018 (28 днів), з 14.05.2018 по 23.05.2018 (9 днів), з 02.07.2018 по 22.12.2018 (5 місяців 20 днів), що разом складає 2 роки 6 днів.
При цьому, варто звернути увагу, що пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три. Отже, період перебування позивача в АТО має розраховуватися виходячи з 6 років 18 днів
Таким чином служба позивача в АТО складає для обчислення вислуги 6 років 18 днів. Інша не порахована частина служби, що не стосується участі в АТО за цей період складає: 5 років 7 місяців 7 днів - 2 роки 6 днів = (3 роки 7 місяців 1 день).
Тобто, вислуга років без урахування пільгового періоду перебування в АТО складає 20 років 14 днів. Разом, всього вислуга років складає - 26 років 1 місяць 1 день, що є достатнім для призначення пенсії за вислугу років у відповідності до п."а" ст.12 Закону №2262.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у відмові в задоволенні заяви позивача стосовно оформлення всіх необхідних документів і подання про призначення пенсії за вислугу років та направлення їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та зобов`язання відповідача підготувати на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років у відповідності до Порядку подання та оформлення документів призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1.
Щодо вимоги визнати за позивачем право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд зазначає, що вказана вимога знаходить своє відображення у зобов`язанні відповідача подати підготувати на направити документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та окремого окреслення рішенням суду не потребує.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Чернігівського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про визнання протиправною відмову, визнання протиправною бездіяльність, визнання права та зобов`язання вчинити певні дії слід задовольнити частково.
Керуючись ст. ст. 139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Чернігівського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про визнання протиправною відмову, визнання протиправною бездіяльність, визнання права та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Чернігівського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, яка полягає у відмові в задоволенні заяви ОСОБА_1 стосовно оформлення всіх необхідних документів і подання про призначення пенсії за вислугу років та направлення їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Зобов`язати Чернігівський об`єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області документи, у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, необхідні для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років за його заявою, враховуючи вислугу років 26 років 1 місяць 1 день у пільговому обчисленні.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 );
Відповідач - Чернігівський об`єднаний Міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. О.Молодшого, 15, м.Чернігів, 14013, код 09576411).
Повне рішення суду складено 17.02.2021.
Суддя Л.О. Житняк