
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 лютого 2021 року Чернігів Справа № 620/5846/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави до Савинської сільської рада Козелецького району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Керівник Ніжинської місцевої прокуратури звернувся до суду в інтересах держави з позовом до Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, в якому просить: визнати протиправною бездіяльність Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області яка полягає у невжитті заходів щодо організації проведення робіт із винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Панський парк» площею 1 га, що знаходиться в адміністративних межах с. Савин Козелецького району, і закріплення їх в натурі (на місцевості); зобов`язати Савинську сільську раду Козелецького району Чернігівської області відповідно до вимог чинного законодавства України, забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Панський парк» площею 1 га, що знаходиться в адміністративних межах с. Савин Козелецького району, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
В обґрунтування своїх вимог керівником Ніжинської місцевої прокуратури зазначено, що на території Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області розташована пам`ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Панський парк» площею 1 га. Стверджує, що бездіяльність відповідача щодо винесення меж та не закріплення його межі в натурі (на місцевості) унеможливлює його належне використання та зберігання, існує ймовірність спричинення шкоди заповідному об`єкту, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, оскільки межі пам`ятки природи не відомо де починаються та закінчуються, земельна ділянка не внесена до Державного земельного кадастру.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.12.2020 відповідачу встановлено 15-денний строк, з дня вручення її копії для подання відзиву разом з доказами.
Однак у встановлений судом строк відповідач відзиву не подав, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Рішенням сьомої сесії третього скликання Чернігівської обласної ради «Про внесення доповнень та змін в мережу об`єктів і територій природно-заповідного фонду області» від 14.05.1999 створений парк - пам`ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Панський парк», який знаходиться на території Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, площею 1 га (а.с. 7-12).
Державним управлінням Мінекобезпеки в Чернігівській області, відповідно до статті 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», з метою охорони та збереження старовинного парку пана Солонини, парк - пам`ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Панський парк», було передано під охорону (землекористувачу) Савинській сільській раді Козелецького району Чернігівської області, загальною площею 1 га, про що складено охоронне зобов`язання від 18.05.1999 № 7/34-578 (а.с. 14).
Відповідно до вказаного охоронного зобов`язання Савинська сільська рада, зокрема, брала на себе зобов`язання провести відмежування заповітного об`єкту в натурі, оформлення його природоохоронною наочністю, нанесення на планово-картографічні матеріали.
Ніжинською місцевою прокуратурою в ході моніторингу використання земельних ділянок на території Козелецького району Чернігівської області виявлено факти порушення законодавства в сфері охорони об`єктів природно-заповідного фонду, а саме: невжиття заходів Савинською сільською радою щодо винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Панський парк» та не закріплення їх в натурі (на місцевості).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Статтею 2 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Відповідно пункту «в» частини першої до статті 19 Земельного кодексу України землі України за цільовим призначенням поділяються на категорії, в тому числі землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, окрім іншого, організація землеустрою та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (стаття 12 Земельного кодексу України).
В силу вимог частини першої статті 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
В свою чергу згідно частини першої статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Відповідно частини четвертої статті 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження (частина третя статті 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»).
За приписами абзацу шостого частини першої статті 1 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до пункту «в» частини першої статті 2 Закону України «Про землеустрій» землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.
Згідно статті 19 Закону України «Про землеустрій» до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: організація і здійснення землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
Статтею 47 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів розробляються з метою: а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму; в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об`єктів культурної спадщини; г) проведення науково-дослідних робіт; г) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що на Савинську сільську раду Козелецького району Чернігівської області покладено обов`язок із організації проведення робіт із винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Панський парк» площею 1 га, що знаходиться в адміністративних межах вказаної сільської ради, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Як вбачається з листа відділу у Козелецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 15.10.2020 вих. № 32-25-0.27-387/106-20 проект землеустрою на вказаний об`єкт природно-заповідного фонду не розроблявся (а.с. 17).
Також відповідно до листа Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області від 11.09.2020 вих. № 03-09/156 щодо пам`ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Панський парк» повідомлено, що Положення про пам`ятку не розроблялося та не затверджувалося, проект організації та створення пам`ятки не розроблявся, не визначені чіткі географічні координати вказаного об`єкту природно-заповідного фонду, документація із землеустрою по встановленню меж пам`ятки не виготовлялася та межі в натурі не винесені (а.с. 18).
Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем не було забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині проведенні робіт із винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Панський парк», загальною площею 1 га, що знаходиться в адміністративних межах Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов керівника Ніжинської місцевої прокуратури інтересах держави підлягає задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача – суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов керівника Ніжинської місцевої прокуратури (вул. Овдіївська, 2, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ 02910114) в інтересах держави до Савинської сільської рада Козелецького району Чернігівської області (вул. Центральна, 75, с. Савин, Козелецький район, Чернігівська область, 17072, код ЄДРПОУ 04413532) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, яка полягає у невжитті заходів щодо організації проведення робіт із винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Панський парк» площею 1 га, що знаходиться в адміністративних межах с. Савин Козелецького району, і закріплення їх в натурі (на місцевості).
Зобов`язати Савинську сільську раду Козелецького району Чернігівської області забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Панський парк» площею 1 га, що знаходиться в адміністративних межах с. Савин Козелецького району, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 17.02.2021.
Суддя В.О. Непочатих