
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2021 року Чернігів Справа № 620/5698/20
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
представника позивача Кірюшкіна В.Л.,
представника відповідачів Дмитрук І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
У С Т А Н О В И В:
Фізична особи-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області, Державної служби України з безпеки на транспорті та просить визнати протиправним та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області № 213540 від 29.09.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000,00 грн.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що транспортний засіб Volvo, державний номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом, державний номерний знак НОМЕР_2 , хоча і належить позивачу, однак, на підставі договору оренди, використьвується ТОВ «ОРІОН ЛОГІСТИК».
Таким чином позивач не виступав перевізником і не повинен нести відповідальність за можливі порушення допущені іншою особою.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови КМУ № 442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті реорганізовується шляхом злиття з Державною інспекцією України з безпеки на морському та річковому транспорті, а також підпорядкувавши службі, що утворюється - Державній службі України з безпеки на транспорті, Державну спеціальну службу транспорту.
Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека).
Відповідно до пункту 1 Положення, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
У відповідності до пункту 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області.
Розпорядженням КМУ № 1378-р від 16.12.2015 «Питання Державної служби з безпеки на транспорті» здійснення функцій і повноважень, покладених на Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекцію), припинено та забезпечено можливість їх виконання Укртрансбезпекою.
Відповідно до положень розпорядження КМУ від 03.03.2020 року №196-року «Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті» та наказу Державної служби України з безпеки на транспорті від 09.09.2020 року № 340 Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області шляхом об`єднання з Київським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки утворили Північне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки.
З огляду на викладене, Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області під час здійснення своїх повноважень діє як структурний підрозділ суб`єкта владних повноважень, якому надані повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обов`язкових до виконання.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон) автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок), державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Статтею 48 Закону передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством;
- у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Даний перелік документів не є вичерпним.
Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Підпунктом 4 пункту 2 Порядку № 879 наведене визначення поняття «габаритно-ваговий контроль» - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Підпунктом 3 пункту 2 Порядку № 879 також наведене визначення поняття «великовагові та великогабаритні транспортні засоби» - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Пунктом 6 Порядку № 879 вказано, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 879, за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги -4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
16.08.2020, уповноваженими особами Управління Уктрансбезпеки в Одеській області, на автодорозі Р-03, під`їзд до М-28, була проведена рейдова перевірка транспортного засобу Volvo, державний номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом, державний номерний знак НОМЕР_2 .
Під час перевірки було встановлено, що транспортний засіб, згідно свідоцтва про реєстрацію, є власністю Позивача - ФОП ОСОБА_1 .
Відповідно до пункту 16 Порядку, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Зважування проводилось на габаритно - ваговому комплексі, який утримується в робочому стані та відповідає законодавству в сфері стандартизації, метрології та сертифікації, згідно свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.
У свідоцтві про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки П33874705820, яким проводилося зважування, зазначено, що прилад автоматичний, для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісі 030Т- AS2-PWIA №415.
Після проходження габаритно-вагового контролю, в автоматизованому режимі, габаритно-ваговим комплексом було видано чек зважування, на підставі якого і було складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та розрахунок плати за проїзд на суму 585,63 євро.
Ці документи оформлені у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007.
Після проходження габаритно - вагового контролю було встановлено, що навантаження на одиночну вісь транспортного засобу складає 12,28 т. при нормативному значенні 11 т. Таким чином було встановлено, що вагові параметри навантаження на строєну вісь перевищило на 11,64 %.
В зв`язку з виявленням вказаного порушення, виконуючи функції покладені на них державою, державними інспекторами було складено Акт додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 16.08.2020 №240931, який відповідно до пункту 21 Порядку 1567, складається в одному примірнику.
Водій з актом ознайомлений, про що свідчить його запис у графі «Пояснення водія про причини порушень».
При перевірці встановлено що, транспортний засіб, згідно свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, є власністю та використовується Позивачем - ФОП ОСОБА_1 .
Документів, які б підтверджували факт використання транспортного засобу іншим перевізником, водієм надано не було.
Жодного заперечення, у відповідній графі акту, щодо невірного визначення перевізника, водієм зроблено не було.
Пунктом 25 Порядку №1567 передбачено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
За наявності підстав, керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5 до Положення 1567.
01.09.2020 позивачу було направлено повідомлення №65954/41/24- 20 від 31.08.2020 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт із зазначенням часу (29.09.2020 року з 10 год. 00 хв. до 11 год. 00 хв.) і місця розгляду справ, що підтверджується фіскальним чеком AT «Укрпошта» від 01.09.2020.
На розгляд справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт, 29.09.2020, Позивач до Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області не з`явився, жодних клопотань, пояснень не надав.
За результатами розгляду справ, відповідно до абз. 15 ч.І статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», у відношенні Позивача було винесено постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу від 29.09.2020 на суму 17000 грн.
Копія даної постанови була надіслана рекомендованим листом Позивачу 30.09.2020 року, про що свідчить відповідний фіскальний чек.
У позовній заяві позивач наголошує на тому, що транспортний засіб згідно товарно-транспортної накладної використовувався ТОВ «ОРІОН ЛОГІСТИК».
Згідно норм ст. 799 ЦК України договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі.
Тимчасового реєстраційного талону або договору найму (оренди) державним інспекторам, під час перевірки транспортного засобу водієм надано не було.
На розгляді справи зазначені документи Позивачем також не були надані.
Відповідно до абз. 4 п. 16 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388, за бажанням власника транспортного засобу - фізичної особи надати право керування таким засобом іншій фізичній особі сервісний центр МВС видає за зверненням такого власника тимчасовий реєстраційний талон на строк, зазначений у його заяві, або у документах, які підтверджують право користування і (або) розпорядження транспортним засобом.
Що стосується посилань Позивача на товарно-транспортну накладну, суд зазначає, що в даному випадку з боку державних інспекторів не допущено жодних порушень.
Під час проведення перевірки водієм була надана товарно-транспортна накладна, про це відповідно зроблено запис у самому Акті, однак встановити по змісту товарно-транспортної накладної хто саме є автомобільним перевізником без інших підтверджуючих документів, а саме тимчасового реєстраційного талону на транспортний засіб або договору оренди, не є можливим.
За визначенням, наведеним у розділі 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженим наказом Міністерства транспорту України №363 від 14.10.1997, товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов`язкові реквізити, передбачені цими Правилами.
Форму товарно-транспортної накладної наведено у додатку 7 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні. Згідно затвердженої форми у товарно-транспортній накладній має бути зазначений автомобільний перевізник, замовник, вантажовідправник та вантажоодержувач.
Зі змісту товарно-транспортної накладної неможливо встановити яка саме міститься інформація про автомобільного перевізника або про експедитора. При цьому, дана товарно-транспортна накладна не суперечить вимогам законодавства, оскільки оформлена з дотриманням форми, наведеної в додатку 7 до Правил.
Щодо доводів позивача, про те, що відсутність методики виконання вимірювань поосьових навантажень на маси вантажних транспортних засобів у русі є підставою для виникнення об`єктивних сумнівів у достовірності результатів зважування, Суд зазначає наступне.
Вимога щодо необхідності використання, під час проведення габаритно-вагового контролю, Укртрансбезпекою або її територіальними органами методики, затвердженої Мінекономрозвитку, яка була закріплена у пункті 19 Порядку №879, виключена з 08.09.2017 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №671.
З огляду на виключення пункту 19 Порядку №879, наявність у терміні «вимірювання» посилання на методику, затвердженої спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології, не свідчить про наявність у відповідача обов`язку під час здійснення габаритно-вагового контролю керуватися методикою, затвердженою спеціально уповноваженим-центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Таким чином судом встановлено, що виносячи постанову № 213540 від 29.09.2020 Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області діяло в межах своєї компетенції, підставно та правомірно.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області (вул.П`ятницька, 39, м.Чернігів,14000), Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м.Київ,03135) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 16 лютого 2021 року.
Суддя С.Л. Клопот