
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/1426/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
11.09.2020 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач) з такими позовними вимогами:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про відмову проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугою років на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18/127-вих-20 від 10.03.2020 року, викладені у листі від 2400-0202-8/8357 від 16.03.2020 року;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), у розмірі 90 відсотків від заробітної плати визначеної у довідці Прокуратури Чернівецької області №18/127вих-20 від 10.03.2020 року, з 13 грудня 2019 року без обмеження граничного розміру пенсії, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії за період з 01.01.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 27.04.2000 року позивач перебуває на обліку у Пенсійному фонді України в Чернівецькій області і отримує пенсію за вислугою років, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 року, що діяла на час призначення пенсії, виходячи із максимального розміру 90 відсотків від чинної на той час заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури.
З врахуванням Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ) позивач 11.03.2020 року звернувся до Вижницького відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з заявою про перерахунок його пенсії за вислугою років у відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", якою були збільшені посадові оклади працівників прокуратури. До заяви долучено видану Прокуратурою Чернівецької області довідку про заробітну плату №18/127 вих-20 від 10.03.2020 року.
Листом №2400-0202-8/8357 від 16.03.2020 року позивача повідомлено, що він немає права на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру", згідно з довідкою про заробітну плату від 10.03.2020 року №18-127-вих-20 (розмір заробітної плати визначено на 06.09.2017 згідно з постановою Кабінету Міністрів України 30.08.2017 року № 657, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів працівників прокуратури після 13.12.2019 року, які є підставою для перерахунків пенсії за вислугу років".
З прийнятим рішенням відповідача та обґрунтуванням до нього позивач не згідний і вважає його незаконним з наступних підстав.
Виходячи з Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019, за приписами положень ч. 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII в первинній редакції підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Отже, на думку позивача, зазначена постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657, що набрала чинності 06.09.2017 року, є підставою для проведення перерахунку пенсії з 13.12.2019 року, тобто з часу набрання чинності Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(1І)/2019.
Саме відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 за погодженням Офісу Генерального прокурора з Міністерством соціальної політики України дано дозвіл обласним прокуратурам на видачу пенсіонерам прокуратури довідок про розмір заробітної плати, що враховуються для перерахунку пенсій для подальшої реалізації набутих ними прав на перерахунок пенсії.
За таких обставин, позивач вважає, що зазначення у листі відповідача, як настання обов`язкової правової підстави, для перерахунку пенсії, а саме підвищення оплати праці працівників органів прокуратури, яке повинно відбутися після 13.12.2019 року, є надуманим та таким, що не узгоджується з вимогами чинного законодавства.
Виходячи із змісту норм Законів, положень частин 13, 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 року, положень частин тринадцятої, двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VІІ, - для виникнення права на перерахунок пенсії пенсіонерам прокуратури за вислугу років необхідно настання двох обов`язкових підстав (умов) і тільки після їх настання пенсіонер прокуратури набуває права на звернення до пенсійного органу за перерахунком пенсії:
Перша умова: це підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, яке відбувається на підставі прийняття окремого нормативного акту, у даному випадку це є постанова Кабінету міністрів України від 30.08.2017 року №657;
Друга умова: це наявність встановленого механізму (порядку) законодавцем, на підставі якого, у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, проводиться перерахунок пенсій на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок пенсії. У даному випадку механізм перерахунку пенсії та його складових за якими відбувається такий перерахунок с положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року, в первинній редакції цього Закону.
Таким чином, на час звернення до відповідача з заявою від 11.03.2020 року за перерахунком пенсії необхідні умови та підстави для прийняття позитивного рішення про перерахунок пенсії визначені і правових підстав для відмови в такому перерахунку не було та немає по даний час, а тому позивач вважає, дії відповідача, якими відмовлено йому у проведені перерахунку пенсії, протиправними і такими які грубо порушують його гарантоване конституційне право на соціальний захист, закріплене в ст. 46 Конституції України.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач з 27.04.2000 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ.
11.03.2020 року позивачем було подано заяву щодо здійснення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18/127 вих-20 від 10.03.2020 року.
Головне управління у листі №2400-0202-8/8357 від 16.03.2020 року повідомило позивача, щодо відсутності правових підстав для проведення перерахунку на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18/127 вих-20 від 10.03.2020 року.
Щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18/127 вих-20 від 10.03.2020 виходячи з 90% відповідач зазначив, що норма статті 50-1 Закону України №1789 щодо обчислення пенсій в розмірі 90%, змінена з 01.10.2011 року, з 01.05.2014 року та з 01.01.2015 року і крім того, на сьогодні вказана стаття втратила чинність у зв`язку з прийняттям Закону №1697.
Крім того, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
З урахуванням зазначеного вище, однією з умов обчислення пенсії працівникам прокуратури є визначення її в розмірі 60% від тих складових заробітної плати, які склалися на момент виникнення права на перерахунок.
Щодо проведення перерахунку пенсії без обмеження максимального розміру, відповідач зазначив, що вимоги щодо обмеження пенсії максимальним розміром, який дорівнює десяти прожитковим мінімумам, установлених для осіб, які втратили працездатність, передбачено і ст. 86 Закону №1697.
Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 не визнавались неконституційними положення законодавства щодо застосування визначеного максимального розміру пенсії, передбаченого Законом України "Про прокуратуру".
Враховуючи вказане вище, відповідач вважає, що відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 та довідки прокуратури Чернівецької області №18/127 вих-20 від 10.03.2020 року виходячи з 90% місячного заробітку.
Позивач, ознайомившись з відзивом на позовну заяву, подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що теза відповідача відносно того, що після прийняття Конституційним Судом України цього рішення на даний час не відбулось підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, яке б слугувало підставою для перерахунку пенсій, є безпідставним. Так, на думку позивача, на момент прийняття вказаного рішення Конституційного Суду України вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. Крім того, постанова КМУ від 30.08.2017 року №657 є чинною оскільки не скасована, а тому підлягає застосуванню.
Що стосується застосуванню законодавства, щодо 90 відсоткових нарахувань розміру пенсії, то посилання на незадовільний економічний стан держави не може бути взятий до уваги, оскільки з 01.09.2020 року відбулося підвищення мінімального розміру заробітної плати в країні, а також скасовано накладення обмеження у вигляді 10-кратного розміру виплат заробітної плати депутатам Верховної Ради України в зв`язку із поширенням вірусу СОVID-2019 в зв`язку із чим депутатам повернуті попередні розміри виплат.
Ухвалою суду від 15.09.2020 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Ухвалою суду від 23.11.2020 року зупинено провадження у адміністративній справі №600/1426/20-а до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20 (№Пз/9901/9/20).
Ухвалою суду від 17.02.2021 року поновлено провадження у справі, у зв`язку з набранням законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20 (№Пз/9901/9/20).
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлені наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 виданий 03.03.2000 року Вижницьким РВ УМВС України в Чернівецькій області (а.с. 10).
11.03.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою в якій просив провести перерахунок розміру отримуваної ним пенсії відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-(ІІ) 2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" оскільки призначені працівникам прокуратури пенсії, відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Одночасно просив провести виплату різниці в розмірі пенсії за минулий час з моменту прийняття вищезгаданої постанови. До вказаної заяви додано довідку Прокуратури Чернівецької області №18/127вих-20 від 10.03.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 (а.с. 11, 13).
У відповідь на заяву від 11.03.2020 року, відповідач листом від 16.03.2020 року №2400-0202-8/8357 повідомив позивача, що права на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру", згідно з довідкою про заробітну плату від 10.03.2020 року №18-127 (розмір заробітної плати визначено на 06.09.2017 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України 30.08.2017 року №657), він не має, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів працівників прокуратури після 13.12.2019 року, які є підставою для перерахунків пенсії вислугу років (а.с. 14).
Вважаючи протиправною відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18/127-вих-20 від 10.03.2020 року, викладеної у листі від 2400-0202-8/8357 від 16.03.2020 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що на час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, станом на час призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у ч. 12 та ч. 17 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ та відповідно застосовувались до позивача у діючій редакції.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VІ від 08.07.2011 року до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ було внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Вказаним законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Водночас, положення ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ від 08.07.2011 року не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.
Так, згідно з ч. 13 та ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції Закону №3668-VІ від 08.07.2011 року) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий період може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому Законом України "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року №76-VІІІ (далі - Закон №76-VІІІ) до ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
15.07.2015 року набув чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII (далі - Закон №1697-VII) на підставі якого ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ втратила чинність.
Порядок пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури з 15.07.2015 року урегульовано ст. 86 Закону №1697-VII, відповідно до ч. 20 якої (у редакції Закону України від 28.12.2014 року №76-VIII), умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 положення ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
У пункті 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, відповідні положення Закону №1697-VII втратили чинність 13.12.2019 року.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Конституційний Суд України" передбачено, що Суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.
Конституційний Суд України у п. 3 резолютивної частини рішення №7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання: частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (з 13 грудня 2019 року); частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Отже, з 13.12.2019 року, тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України Рішення №7-р(ІІ)/2019, у Законі України "Про прокуратуру" №1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України. При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13.12.2019 року є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників.
З огляду на наведені положення законодавства, реалізація позивачем наявного у нього права на перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугою років має бути здійснена відповідачем за дотримання таких вимог, як звернення до управління пенсійного фонду з відповідною заявою встановленого зразка та подання документів, підтверджуючими розмір заробітної плати за відповідною посадою.
Таким чином, суд робить висновок, що звернення позивача до пенсійного органу про перерахунок пенсії з довідкою прокуратури Чернівецької області №18/127вих-20 від 10.03.2020 року є підставою для перерахунку пенсії позивача.
При цьому, суд вважає безпідставними твердження відповідача в у листі від 2400-0202-8/8357 від 16.03.2020 року про те, що підставою для перерахунку пенсії є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019 року, оскільки з 13.12.2019 року на підставі рішення Конституційного Суду України позивач набув право на перерахунок пенсії за умови підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорських працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури. Станом на 13.12.2019 року розмір заробітної плати працюючого працівника прокуратури підвищився, порівняно з заробітною платою, яка виплачувалася позивачу станом на час виходу на пенсію, у зв`язку із чим, наявні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі наданої довідки прокуратури Чернівецької області.
Суд наголошує, що протягом усього періоду дії норми ст.86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати.
Верховний Суд у постанові від 24.04.2019 року (справа №826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на Уряд.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.
Суд наголошує, що реалізація такого права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017 року, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.
Таким чином, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі постанови КМУ №657 та відповідно до рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019, позивач набув право на перерахунок пенсії, починаючи з 13.12.2019 року на підставі довідки прокуратури Чернівецької області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами чинними на 06.09.2017 року.
Крім того, суд звертає увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування.
Вказані висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду, що наведена у рішенні від 14.09.2020 року у зразковій справі № 560/2120/20.
Відповідно до ч. 5 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року №1402-VIII висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Розгляд Верховним Судом типової справи та винесення зразкового рішення впливає не тільки на вирішення конкретного спору, а й на визначенні кола правовідносин, на яке розповсюджуються зроблені Верховним Судом висновки.
Відповідачем не доведено суду правомірність відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугою років на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18/127-вих-20 від 10.03.2020 року, викладені у листі від 2400-0202-8/8357 від 16.03.2020 року, у зв`язку з чим суд визнає таку відмову протиправною та, з метою захисту порушених прав позивача, слід зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18-127вих-20 від 10.03.2020 року, з 13.12.2019 року та з урахуванням проведених виплат.
Водночас, суд вважає такими, що не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розрахунку 90% від місячної заробітної плати, з огляду на наступне.
Суд звертає увагу, що у спірному листі пенсійного органу №2400-0202-8/8357 від 16.03.2020 року не вказано про відсотковий розмір пенсії за вислугу років чи про обмеження пенсії позивача максимальним розміром. Суд наголошує, що предметом спірних правовідносин є право позивача на перерахунок пенсії, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 та з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019. А отже, суд не приймає до уваги доводи учасників справи, що виходять за межі наданих обґрунтувань відмови пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача, викладеної у листі №2400-0202-8/8357 від 16.03.2020 року
Таким чином, спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у даній справі до суду не існувало. При цьому, відповідач наразі не приймав рішення щодо перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду в даній справі, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині, при здійсненні такого перерахунку, будуть порушені.
Суд наголошує, що судовому захисту підлягають виключно порушені права та інтереси позивача, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, а тому такі позовні вимоги не підлягають задоволенню, як такі, що заявлені передчасно.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги наведене, та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими, а отже підлягають частковому задоволенню з урахуванням вказаних вище висновків суду.
Згідно з частиною 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору, а тому слід стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог - судовий збір в сумі 420,40 грн, з розрахунку (840,80 / 2).
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про відмову проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугою років на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18/127-вих-20 від 10.03.2020 року, викладені у листі від 2400-0202-8/8357 від 16.03.2020 року.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18-127вих-20 від 10.03.2020 року, з 13.12.2019 року та з урахуванням проведених виплат.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі - 420 (чотириста двадцять) грн 40 коп., сплачений відповідно до квитанції №0.0.1829074482.1. від 09.09.2020 року.
5. В іншій частині позов задоволенню не підлягає.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, площа Центральна, 3, м. Чернівці, Чернівецька область, 58002).
Суддя В.О. Григораш