
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2021 року справа № 580/5390/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
30.11.2020р. до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач) в якій позивач просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення (розпорядження) Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області від 07.05.2020 № 971010123125 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 ;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області від 07.07.2020 № 30 про утримання надміру виплачених сум пенсій ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії, що була призначена до прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області рішень (розпоряджень) від 07.05.2020 № 971010123125 про перерахунок пенсії та рішення від 07.07.2020 № 30 про утримання надміру виплачених сум пенсій.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому з 26.03.2009р. призначено пенсію по інвалідності відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29.08.2018р. у справі № 2340/2943/18, відповідач розпорядженням від 06.12.2018р.№971010123125 проведено перерахунок з 01.10.2017р. пенсії позивача по інвалідності згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, в розмірі 90% від суми заробітку, вказаного в довідці прокуратури Черкаської області від 23.01.2018 № 18-21вих.18, без обмеження граничного розміру.
Позивач зазначає, що спірними рішеннями відповідач обмежив розмір заробітку для обчислення пенсії позивача розміром максимального доходу, на який справлялися внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, та перерахував розмір його пенсії. При цьому, внаслідок виплати позивачу пенсії за період з 31.10.2018р. до 31.05.2020р. без урахування обмеження заробітку, виникла переплата пенсії, яку позивачу запропоновано внести на рахунок Головного управління. Позивач звертає увагу, що відповідач при цьому помилково керувався положеннями закону, який не був чинним на час виникнення спірних правовідносин (призначення пенсії), а також закону, який не регулює спірні правовідносини. При проведенні перерахунку пенсії відповідач застосував норму Закону, яка регулює питання призначення пенсії, а не її перерахунку. Призначення органами Пенсійного фонду України пенсії та проведення її перерахунку є різними формами реалізації права громадянина на пенсійне забезпечення, а тому при проведенні перерахунку пенсії особи застосуванню підлягає редакція Закону, яким визначався порядок та розмір відповідного пенсійного забезпечення такої особи саме на момент призначення їй пенсії. Вказано, що розмір заробітку для перерахунку пенсії позивача встановлено на підставі рішення Черкаським окружним адміністративним судом у справі №2340/2943/18, яке набрало законної сили. Крім того, зазначено про протиправність оскаржуваного рішення про утримання надміру виплачених сум пенсії, оскільки обставини справи не містять фактів недобросовісності в отриманні позивачем пенсійних виплат, як обов`язкової умови для повернення надміру виплачених сум.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 07.12.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
28.12.2020р., в межах строку встановленого судом, до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що розмір заробітку для обчислення пенсії позивачу обмежено розміром максимального доходу, на який справлялися внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Станом на 01.10.2017р. розмір заробітку становив 44050,00 грн, відповідно розмір пенсії позивача із розрахунку 90% із заробітної плати з 01.10.2017р. становить 39645,00 грн (сума нарахована на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі №2340/2943/18 від 29.08.2018р.). Таким чином, за період з 31.10.2018р. (дати набрання законної сили рішенням Черкаського окружного адміністративного суду у справі №2340/2943/18 від 29.08.2018р.) пенсія позивачу виплачена без урахування обмеження заробітку. Внаслідок цього за період із 31.10.2018р. до 31.05.2020р. виникла переплата пенсії у загальній сумі 318297,76 грн. Представник відповідача вказав, що спірні рішення є правомірними та відповідають вимогам чинного законодавства, а позовні вимоги є необгрунтованими.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З 26.03.2009р. позивач перебуває на обліку та отримує пенсію по інвалідності згідно з Законом України «Про прокуратуру».
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду у справі №2340/2943/18 від 29.08.2018р. зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести з 01.10.2017 без обмеження граничного розміру перерахунок призначеної пенсії по інвалідності ОСОБА_1 згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII, в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 №2663-ІІІ, у розмірі 90% від суми заробітку відповідно до довідки прокуратури Черкаської області від 23.01.2018 №18-21вих.18 та здійснити нарахування та виплату недоплаченої пенсії.
Вказане рішення суду, за наслідками апеляційного оскарження, набрало законної сили - 11.12.2019р.
Згідно рішень відповідача про перерахунок пенсії №971010123125 від 26.12.2018р., №971010123125 від 23.02.2019р., №971010123125 від 23.04.2020р., пенсія позивача перераховувалась згідно Рішення суду №2340/2943/18, у розмірі 90% від суми заробітку, основний розмір пенсії складав - 56369,12 грн.
Відповідно до рішення №971010123125 від 07.05.2020р. пенсію позивача перераховано з 01.10.2017р. встановивши основний розмір пенсії - 39645,00 грн.
Листом від 26.05.2020р. №2300-0308-8/23239 відповідач повідомив позивача, що згідно зі ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", пенсія обчислюється з урахуванням заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року -страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Тому, розмір заробітку для обчислення пенсії позивача обмежено розміром максимального доходу, на який справлялися внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. На 01.10.2017р. цей розмір становив 44050,00 грн., відповідно розмір Вашої пенсії із розрахунку 90% із заробітної плати з 01.10.2017р. становить 39645,00 грн.
За період із 31.10.2018р. (дати набрання законної сили рішенням Черкаського окружного адміністративного суду у справі №2340/2943/18 від 29.08.2018р.) пенсію позивача виплачено без урахування обмеження заробітку. Внаслідок цього за період із 31.10.2018р. до 31.05.2020р. виникла переплата пенсії у загальній сумі 318 297,76 грн. Та рекомендовано суму переплати пенсії внести самостійно на рахунок відповідача.
07.07.2020р. Відповідачем прийнято Рішенням №30 про утримання надміру виплачених сум пенсій, згідно якого, за період із 31.10.2018р. до 31.05.2020р. виникла переплата пенсії у загальній сумі 318 297,76 грн., у зв`язку із тим, що розмір заробітку для обчислення пенсії не обмежено розміром максимального доходу, на який справлялися внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Вважаючи оскаржуване рішення про перерахунок пенсії від 07.05.2020р. та про утримання надміру виплачених сум пенсій від 07.07.2020р. протиправними, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
На час призначення позивачу пенсії по інвалідності, як працівнику органів прокуратури (26.03.2009р.) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.50-1 Закону 1789-ХІІ, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.
У відповідності до ч. 12 ст. 50-1 Закону 1789-ХІІ, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону 1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
У подальшому до ст. 50-1 Закону 1789-ХІІ вносились певні зміни. Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08.07.2011р. (далі - Закон №3668-VІ) до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ змін не зазнали.
При вирішенні даного спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом враховано, що пенсію позивача з 01.10.2017р. перераховано на підставі рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі №2340/2943/18 від 29.08.2018р. (набрало законної сили - 11.12.2019р.) без обмеження граничного розміру у розмірі 90% від суми заробітку відповідно до довідки прокуратури Черкаської області від 23.01.2018 №18-21вих.18 та згідно рішень відповідача про перерахунок пенсії №971010123125 від 26.12.2018р., №971010123125 від 23.02.2019р., №971010123125 від 23.04.2020р., основний розмір пенсії складав - 56369,12 грн.
Разом з тим, в подальшому відповідачем згідно рішення №971010123125 від 07.05.2020р. пенсію позивача перераховано з 01.10.2017р. встановивши основний розмір пенсії - 39645,00 грн. В обгрунтування встановлення основного розміру пенсії - 39645,00 грн. вказано, що розмір заробітку для обчислення пенсії позивача обмежено розміром максимального доходу, на який справлялися внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, розмір якого на 01.10.2017р. становив 44050,00 грн., 90% якого становить 39645,00 грн.
Надавши оцінку правомірності вказаного обмеження, суд зазначає, що застосування максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язове державне соціальне страхування можливе при обчисленні пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV. Натомість, з аналізу положень Закону України "Про прокуратуру", чинних станом на дату призначення позивачу пенсії та чинних станом на дату прийняття відповідачем спірних рішень про перерахунок, при визначенні розміру пенсії, призначеної згідно Закону України "Про прокуратуру", застосовується відсоткове відношення від суми місячного заробітку.
Суд зазначає, що розмір місячного заробітку позивача відображений у довідці прокуратури Черкаської області від 23.01.2018р. №18-21вих.18, пенсія позивачу призначена відповідно до Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, та перерахована на виконання рішення суду у справі №2340/2943/18 від 29.08.2018р. у розмірі 90% від суми заробітку відповідно до довідки прокуратури Черкаської області від 23.01.2018 №18-21вих.18, у зв`язку із чим суд доходить висновку, що рішення відповідача від 07.05.2020р. про перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017р. виходячи із розміру максимального доходу, на який справлялися внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, суд вважає необгрунтованим та таким, що належить скасувати.
Стосовно правомірності рішення відповідача від 07.07.2020р. №30 про утримання надміру виплачених сум пенсій, суд зазначає наступне.
Механізм повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003р. №6-4 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.05.2003р. за №374/7695.
Відповідно до пункту 3 цього Порядку суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно із ст.50 Закону №1058-IV, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.
З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім`ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також у зв`язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.
З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.
Відповідно до положень ч.2 ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
На підставі ст.103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
За приписами ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно ст. 1174 ЦК України, шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цієї особи.
Разом з тим, статтею 1215 Цивільного кодексу України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті:
1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;
2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Отже, обов`язковою умовою для стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення пенсії на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. В такому разі суми зайво виплаченої пенсії стягуються зі страхувальника.
При цьому, порядок утримання (стягнення) надміру виплачених сум пенсій визначений статтею 50 Закону №1058-IV та статтею 103 Закону №1788-ХІІ, за правилами яких суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів ПФУ чи в судовому порядку (не більше як 20 % пенсії).
Зловживанням з боку пенсіонера в розумінні частини першої статті 103 Закону №1788-ХІІ є, зокрема, подання ним документів з явно неправильними відомостями, про які йому було достовірно відомо.
Такий правовий висновок міститься у постановах Верховного Суду України від 16.06.2020р. у справі №756/6984/16-а, від 25 жовтня 2016 року у справі №686/26486/14-а Верховного Суду від 25 вересня 2018 року у справі №340/644/15-а та від 21 лютого 2020 року у справі №173/424/17(2-а/173/41/2017).
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що відповідальність за достовірність даних, що враховуються при виплаті пенсії, а також обов`язок відшкодовувати надміру виплачені суми соціальних виплат, несуть пенсіонери - внаслідок зловживань з їх боку, а також страхувальники - внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів.
Отже, для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, має достеменно встановити, що факт переплати пенсії, що враховується при її обчисленні, відбувся у зв`язку із поданням пенсіонером завідомо недостовірних відомостей.
Суд зазначає про відсутність встановлених в ході розгляду даної справи жодних обставин, що свідчили б про зловживання позивачем власними правами при поданні документів, на підставі яких нараховувалась пенсія. Про такі обставини не зазначено й відповідачем, натомість, як встановлено вище судом, вказана у рішенні №30 про утримання надміру виплачених сум пенсій, сума переплати - 318 297,76 грн. виникла за період із 31.10.2018р. до 31.05.2020р. у зв`язку із тим, що розмір заробітку для обчислення пенсії не обмежено розміром максимального доходу, на який справлялися внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Разом з тим, суд зазначає, що вказана сума була нарахована на виконання рішення суду у справі №2340/2943/18 від 29.08.2018р. та не може вважатися надміру виплаченими сумами пенсій, у зв`язку із чим рішення №30 від 07.07.2020р. про утримання надміру виплачених сум пенсій суд вважає необгрунтованим та таким, що належить скасувати.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача провести перерахунок та здійснити виплату позивачу пенсії, що була призначена до прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області рішень (розпоряджень) від 07.05.2020р. №971010123125 про перерахунок пенсії та рішення від 07.07.2020 №30 про утримання надміру виплачених сум пенсій, суд зазначає наступне.
Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019, яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:
частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657 «Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» збільшено посадові оклади працівників прокуратури, у зв`язку із чим Прокуратурою Черкаської області видано довідку від 23.01.2018р. №18-21вих.18, в якій визначено розмір заробітної плати позивача на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури.
Суд також зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону №1697-VII, та згідно довідки прокуратури Черкаської області від 23.01.2018р. №18-21вих.18.
З огляду на висновки суду щодо протиправності оскаржуваних рішень від 07.05.2020р. №971010123125 про перерахунок пенсії та рішення від 07.07.2020р. №30 про утримання надміру виплачених сум пенсій, суд доходить висновку, що належним способом захисту прав позивача буде їх скасування, що в свою чергу відновить право позивача на отримання пенсії у розмірі, що встановлений відповідачем до їх прийняття, у розмірі встановленому на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29.08.2018р. у справі №2340/2943/18, у зв`язку із чим позовна вимога про зобов`язання відповідача провести перерахунок та здійснити виплату позивачу пенсії, що була призначена до прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області оскаржуваних рішень суд вважає передчасною.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що суб`єктом владних повноважень не доведено правомірність прийнятих рішень, позовні вимоги є обгрунтованими в частині протиправності оскаржуваних рішень, а позов таким, що належить задовольнити частково.
Відповідно до ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору, відсутні, оскільки позивач звільнений від його сплати на підставі положень ст. 5 ЗУ "Про судовий збір".
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області від 07.05.2020р. №971010123125 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області від 07.07.2020р. №30 про утримання надміру виплачених сум пенсій ОСОБА_1 .
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.А. Білоноженко