Рішення № 94935227, 17.02.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2021
Номер справи
520/98/21
Номер документу
94935227
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 лютого 2021 р. № 520/98/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області в особі відділу з питань перерахунків пенсій № 19 управління застосування пенсійного законодавства (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 1 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань перерахунків пенсій №19 управління застосування пенсійного законодавства Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 31.07.2020 №21; зобов`язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 29.07.2020, тобто з дня звернення ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням довідок про розмір заробітної плати №1035/01 від 29.08.2014, №1036/01 від 29.08.2014, №1037/01 від 29.08.2014, №1038/01 від 29.08.2014, виданих Державним вищим навчальним закладом «Краснолуцький гірничо-промисловий коледж».

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення від 31.07.2020 №21 про відмову в перерахунку пенсії за віком є незаконним, оскільки неврахування відповідачем довідок про розмір заробітної плати №1035/01 від 29.08.2014, №1036/01 від 29.08.2014, №1037/01 від 29.08.2014, №1038/01 від 29.08.2014, виданих Державним вищим навчальним закладом «Краснолуцький гірничо-промисловий коледж», з підстав неможливості перевірити та підтвердити суми вказані в цих довідках, суперечить нормам міжнародного права та нормам чинного законодавства України.

По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов. Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачеві, та отримана ним.

Відповідач надав відзив на позов, в якому, заперечуючи проти позову, просив у задоволенні позову відмовити, оскільки у спірних правовідносинах управління діяло в межах законодавства, відмова в перерахунку позивачу пенсії за віком є правомірною, оскільки відсутні підстави для врахування довідок про розмір заробітної плати, що видані підприємством, яке знаходиться на непідконтрольній Україні території.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Позивач є внутрішньо - переміщеною особою, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком.

29.07.2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за віком з урахуванням довідок про розмір заробітної плати №1035/01 від 29.08.2014, №1036/01 від 29.08.2014, №1037/01 від 29.08.2014, №1038/01 від 29.08.2014, виданих Державним вищим навчальним закладом «Краснолуцький гірничо-промисловий коледж».

Рішенням відділу з питань перерахунків пенсій №19 управління застосування пенсійного законодавства Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 31.07.2020 №21 у перерахунку пенсії було відмовлено.

Відмова обґрунтована тим, що не має правових підстав для врахування названих довідок, оскільки такі видані підприємством, яке знаходиться на непідконтрольній Україні території і у відповідача відсутня можливість перевірки обґрунтованості видачі вказаних довідок.

Не погодившись з зазначеним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

По суті позову суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ч.1 ст. 43 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV ( надалі - Закон № 1058-IV) перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно ч.3 ст.44 Закону № 1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України " від 15.04.2014 № 1207-VII ( надалі - Закон від 15.04.2014 № 1207-VII), тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно ч.ч. 2, 3, 4 ст.9 Закону № 1207-VII, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону № 1207-VII, громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р, м. Хрустальний Луганської області, де знаходиться Державний вищий навчальний заклад «Краснолуцький гірничо-промисловий коледж» (що перейменований з Краснолуцького гірничного технікуму), відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Підтвердження довідок первинними документами регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846).

Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 1993 року № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, а також архівними установами.

Оскільки Державний вищий навчальний заклад «Краснолуцький гірничо-промисловий коледж» знаходиться на непідконтрольній українській владі території, отже, позивач не має можливості надати первинні документи, що знаходяться на підприємстві, а управління не має можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві.

Відсутність в управління можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві, яке знаходиться на непідконтрольній українській владі території, не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення.

Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Тобто в розрізі даної справи та за умови підтвердження трудового стажу, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.

Враховуючи, що записами у трудовій книжці позивача, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи та зібраними по справі доказами підтверджено, що позивач працював у Державному вищому навчальному закладі «Краснолуцький гірничо-промисловий коледж» (що перейменований з Краснолуцького гірничного технікуму) у періоди, зазначені в довідках №1035/01 від 29.08.2014, №1036/01 від 29.08.2014, №1037/01 від 29.08.2014, №1038/01 від 29.08.2014, у пенсійного органу відсутні підстави для неврахування цих довідок вищевказаного підприємства.

Крім того, суд вказує, що відсутність у пенсійного органу можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві, яке знаходиться на не підконтрольній українській владі території не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 28 серпня 2018 року у справі № 175/4336/16-а, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 27 лютого 2019 року у справі № 423/3544/16-а, від 23 жовтня 2019 року у справі справа №263/3783/17.

Пенсійним органом, враховуючи положення ч.2 ст.77 КАС України, не доведено правомірність спірного рішення від 31.07.2020 №21.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що спірне рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відтак, суд приходить до висновку про задоволення позову в цій частині.

Суд не погоджується з датою, з якої позивач просить вчинити перерахунок пенсії, а саме, з 29.07.2020 р., тобто, з дати звернення, з огляду на наступне.

Приписами ст. 45 Закон № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Отже, суд зобов`язує відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.08.2020 року, враховуючи, що відповідну заяву позивачем подано 29.07.2020 року, тобто, після 15 числа.

В іншій частині зобов`язальних вимог, з метою повного захисту прав позивача та уникнення складнощів у виконанні даного рішення, у разі набрання ним законної сили, суд задовольняє їх та зобов`язує відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.08.2020, з урахуванням довідок про розмір заробітної плати №1035/01 від 29.08.2014, №1036/01 від 29.08.2014, №1037/01 від 29.08.2014, №1038/01 від 29.08.2014, виданих Державним вищим навчальним закладом «Краснолуцький гірничо-промисловий коледж».

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області в особі відділу з питань перерахунків пенсій № 19 управління застосування пенсійного законодавства (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 1 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення відділу з питань перерахунків пенсій №19 управління застосування пенсійного законодавства Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 31.07.2020 №21.

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області в особі відділу з питань перерахунків пенсій № 19 управління застосування пенсійного законодавства (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 1 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ), починаючи з 01.08.2020, з урахуванням довідок про розмір заробітної плати №1035/01 від 29.08.2014, №1036/01 від 29.08.2014, №1037/01 від 29.08.2014, №1038/01 від 29.08.2014, виданих Державним вищим навчальним закладом «Краснолуцький гірничо-промисловий коледж».

У задоволенні решти позову - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області в особі відділу з питань перерахунків пенсій № 19 управління застосування пенсійного законодавства (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 1 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по оплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 17 лютого 2021 року.

Суддя Заічко О.В.