Рішення № 94932484, 17.02.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2021
Номер справи
140/582/21
Номер документу
94932484
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2021 року ЛуцькСправа № 140/582/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними щодо зменшення розміру пенсії, виходячи з 58% до 53% грошового забезпечення з 01.01.2008; зобов`язання провести перерахунок пенсії у розмірі 58% відповідного грошового забезпечення, з урахуванням 5% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 2 категорії та здійснити виплату пенсії у цьому розмірі з урахуванням виплачених сум, з 01.01.2008 однією сумою.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером Збройних Сил України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), яка була призначена у розмірі 58 % від суми грошового забезпечення. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України " Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 №1294 (далі - Постанова №1294) відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, зменшивши її основний розмір з 58% до 53% відповідних сум грошового забезпечення.

29.10.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з розрахунку 58% від розміру грошового забезпечення.

Позивачем відповіді на його заяву не отримано.

Позивач вважає, що такими діями щодо зменшення основного розміру пенсії з 58% до 53% відповідних сум грошового забезпечення відповідач порушив його права та законні інтереси. В результаті таких дій позивач одержує пенсію меншу, ніж очікував, при цьому, вказує, що для перерахунку пенсії мають застосовуватися норми Закону №2262-XII, які визначають її розмір у процентах відповідних сум грошового забезпечення, що діяли на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

Ухвалою суду від 18.01.2021 відкрито провадження в справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позовну заяву від 01.02.2021 відповідач позовних вимог не визнає, вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню (а.с.31-34). В обґрунтування зазначає, що на дату звільнення із Збройних Сил України вислуга років позивача складає 21 календарний рік. Пенсія призначена з 09.12.1997 року в розмірі 58% відповідного грошового забезпечення (50% - за 20 років вислуги, 3% - за 1 рік служби понад 20 років, 5% - як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2).

З 1 січня 2008 року на підставі статті 63 Закону № 2262-Х1І та постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова № 1294) відповідач правомірно провів перерахунок пенсії позивача з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 1 січня 2008 року для відповідних категорій осіб виходячи з чинної на цю дату редакції статті 13 вказаного Закону, яка не передбачала збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5 процентів. При цьому розмір пенсії позивача з 1 січня 2008 року не зменшився.

Відповідно до пункту "в" статті 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній до набуття Законом № 3591 -IV чинності, - до 29 квітня 2006 року) військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 2, було передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5 процентів.

Із набуттям чинності Законом № 3591-IV, пунктом 9 якого були внесені зміни, згідно з якими нова редакція підпункту "в" статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазначену 5-процентну доплату не передбачала.

Відтак, відповідач вважає, що вимога позивача про перерахунок пенсії у розмірі 58% грошового забезпечення не підлягає задоволенню, а тому просить в задоволенні позовної вимоги відмовити.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області як одержувач пенсії за вислугу років з 07.11.1997 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-Х1І.

На дату звільнення із Збройних Сил України вислуга років позивача складає 21 календарний рік. Пенсія призначена з 09.12.1997 року в розмірі 58% відповідного грошового забезпечення (50% - за 20 років вислуги, 3% - за 1 рік служби понад 20 років, 5% - як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2).

З 01.01.2008 позивачу було проведено перерахунок пенсії в розмірі 53% відповідних сум грошового забезпечення.

03.04.2020 та 29.10.2020 року ОСОБА_1 звертався із заявами про перерахунок пенсії на 58% сум грошового забезпечення, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження військової служби і віднесених до 2 категорії до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.

Заяви позивача розглянуті і 13.04.2020 р. та 03.12.2020 р.(вих.16703-16824/К-02/8- 0300 20 від 26.11.2020 року) позивачу надіслані листи, у яких повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.

Не погоджуючись із перерахунком пенсії позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи праву оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції на час призначення пенсії позивачу, встановлювалось, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам, офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55% відповідних сум грошового забезпечення; за кожний рік вислуги понад 20 років - 3% відповідних сум грошового забезпечення. Пунктом "в" статті 13 Закону 2262 передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 2 пенсії за вислугу років збільшуються на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

З 1 січня 2008 року на підставі статті 63 Закону № 2262-Х1І та постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова № 1294) відповідач провів перерахунок пенсії позивача з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 1 січня 2008 року для відповідних категорій осіб виходячи з чинної на цю дату редакції статті 13 вказаного Закону, яка не передбачала збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5 процентів. При цьому розмір пенсії позивача з 1 січня 2008 року не зменшився.

Відповідно до пункту "в" статті 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній до набуття Законом № 3591 -IV чинності, - до 29 квітня 2006 року) військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 2, було передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5 процентів.

Із набуттям чинності Законом № 3591-IV, пунктом 9 якого були внесені зміни, згідно з якими нова редакція підпункту "в" статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазначену 5-процентну доплату не передбачала.

Підставою перерахунку всіх призначених за Законом № 2262-XIL пенсій згідно з пунктом 3 статті 63 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Порядок перерахунку пенсій з 1 січня 2008 року регулюється Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з пунктом 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Нові види грошового забезпечення військовослужбовців були визначені постановою № 1294. яка набирала чинності з дня втрати чинності указами Президента України, що визначали умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу державних органів, але не раніше ніж 1 січня 2008 року.

З огляду на це відповідач здійснив перерахунок позивачу пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 1 січня 2008 року для відповідних категорій осіб.

На даний час вищевказані положення не скасовані та не визнані неконституційними.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 03.06.2014 за заявою "Валентина Никанорівна Великода проти України" констатував, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися. Передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

Враховуючи що з 1 січня 2008 року, стаття 13 Закону № 2262-ХІІ не передбачала 5-процентне збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 2, а інша норма, яка б встановлювала таку доплату, в чинному законодавстві України відсутня, то правових підстав для нарахування наведеної 5-процентної доплати для зазначених військовослужбовців немає. Також суд зазначає, що вищезгадані зміни в законодавстві не призвели до зниження розміру пенсії, а навпаки - привели до її збільшення, це нівелює засторогу можливого порушення прав позивача.

Аналогічна правова позиція була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постановах від 18 червня 2014 року (справа № 21-38а 14), від 08 липня 2014 року ( справа №21-277а 14).

З урахуванням викладеного позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 243-246, 250, 262, 290, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя В.Д. Ковальчук