
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2021 року ЛуцькСправа № 140/15703/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Денисюка Р.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Екопак” про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області (далі –ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Екопак” (далі –ТзОВ «Екопак», відповідач) про зупинення видаткових операцій на рахунках товариства та зобов`язання його виконати вимоги податкового керуючого шляхом надання документів, необхідних для здійснення опису майна, на яке поширюється право податкової застави.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що станом на 30.06.2020 за відповідачем обліковується податковий борг з податку на додану вартість та податку на прибуток на загальну суму 43533,69 грн. З метою погашення боргу контролюючим органом направлена відповідачу податкова вимога “Ю” № 699-17 від 10.06.2019, проте вказані заходи були проігноровано платником податків та податкова заборгованість сплачена не була.
У зв`язку з несплатою податкового боргу у визначені строки, 18.07.2019 заступником начальника ГУ ДПС у Волинській області було прийняте, надіслане та вручене платнику рішення №23545/10/03-20-17-02-13 від 18.07.2019 про опис майна у податкову заставу, що перебуває у власності ТОВ «Екопак».
01.06.2020 відповідачу було вручено лист Головного управління ДПС у Волинській області від 26.05.2020 № 13512/10/03-20-10-02-13 щодо необхідності надання податковому органу ліквідного майна з метою проведення опису майна, на яке розповсюджується право податкової застави, та бухгалтерські документи, які підтверджують наявність активів на балансі підприємства з пооб`єктною детальною характеристикою, а саме оборотно-сальдові відомості по рахунках: 10 “Основні засоби”; 20 “Виробничі запаси”; 25 “Напівфабрикати”; 26 “Готова продукція”; 28 “Товари”.
09.06.2020 податковим керуючим здійснено фактичний вихід на підприємство для проведення опису майна. Проте відповідачем не було надано ні документів для здійснення опису майна платника податків у податкову заставу, ні інформації про наявність/відсутність такого майна взагалі, про що був складений акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податкового керуючого від 09.06.2020 № 38.
На підставі неподання платником податків документів, необхідних для опису майна в податкову заставу ГУ ДПС у Волинській області звернулось з вказаним позовом щодо зупинення видаткових операцій на рахунках відповідача та зобов`язання його виконати законні вимоги податкового керуючого шляхом надання документів, необхідних для здійснення опису майна, на яке поширюється право податкової застави.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.11.2020 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
12.01.2021 судом постановлено ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, продовжено строк підготовчого засідання та призначено у справі підготовче засідання на 12.00 год. 27.01.2021.
27.01.2021 ухвалою суду закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду на 12.00 год. 12.02.2021.
Копія вказаної ухвали та повістка про виклик до суду були надіслані відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, проте поштове відправлення повернулося на адресу суду із довідкою відділення поштового зв`язку «адресат відсутній за вказаною адресою» (відбиток календарного штемпеля від 01.02.2020), тобто копія ухвали суду від 27.01.2021 та повістка про виклик до суду не були вручені відповідачу з незалежних від суду причин.
Згідно з частинами восьмою, одинадцятою статті 126 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
В судове засідання 12.02.2021 учасники справи не прибули, при цьому, 12.02.2021 від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без участі представника.
Відповідач у судове засідання свого представника не направив, відзиву не подав, причини неявки не повідомив, клопотань про розгляд справи за відсутності або про відкладення розгляду справи до суду не подав, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду в силу положень статті 126 КАС України..
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
З урахуванням приписів частини третьої статті 194, пункту 1 частини третьої статті 205, частини четвертої статті 229 КАС України, у зв`язку із надходженням до судового засідання, призначеного на 12:00 12.02.2021, від представника позивача заяви про розгляд справи за її відсутності та неявки в судове засідання представника відповідача, судовий розгляд справи проведено в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування технічними засобами.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ТзОВ “Екопак” 20.02.2012 зареєстроване як юридична особа та взято на облік в контролюючому органі 22.02.2012.
Як слідує з матеріалів справи, станом на 11.08.2020 за відповідачем обліковується податковий борг з податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств в сумі 43533,69 грн. (а. с. 7-8).
10.06.2019 контролюючим органом сформовано податкову вимогу форми “Ю” №699-17 на суму податкового боргу ТзОВ “Екопак ” в розмірі 3423,14 грн., яка направлена платнику податків та отримана останнім (а. с. 11).
У подальшому податковий борг збільшився.
В результаті несплати позивачем податкового боргу в добровільному порядку податковим органом прийнято рішення про опис майна боржника у податкову заставу від 18.07.2019 № 23545/10/03-20-17-02-13 (а. с. 9).
01.06.2020 представнику відповідача було вручено лист Головного управління ДПС у Волинській області від 26.05.2020 №13512/10/03-20-10-02-13 щодо необхідності надання податковому органу ліквідного майна з метою проведення опису майна, на яке розповсюджується право податкової застави, та бухгалтерські документи, які підтверджують наявність активів на балансі підприємства з пооб`єктною детальною характеристикою, а саме оборотно-сальдові відомості по рахунках: щодо необхідності надання податковому органу ліквідного майна з метою проведення опису майна, на яке розповсюджується право податкової застави, та бухгалтерські документи, які підтверджують наявність активів на балансі підприємства з пооб`єктною детальною характеристикою, а саме оборотно-сальдові відомості по рахунках: 10 “Основні засоби”; 20 “Виробничі запаси”; 25 “Напівфабрикати”; 26 “Готова продукція”; 28 “Товари” (а. с. 12-13).
09.06.2020 податковим керуючим здійснено фактичний вихід на підприємство для проведення опису майна. Проте відповідачем в порушення вищевказаних правових норм не було надано ні документів для здійснення опису майна платника податків у податкову заставу, ні інформації про наявність/відсутність такого майна взагалі, про що був складений акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податкового керуючого від 09.06.2020 № 38 (а.с. 14).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов`язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальності за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов`язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (пункти 59.3 статті 59 ПК України).
Пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
За нормами пункту 87.1 статті 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Згідно із пунктом 87.2 статті 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (пункт 88.1 статті 88 ПК України).
Відповідно до приписів підпунктів 89.1.1 та 89.1.2 пункту 89.1 статті 89 ПК України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Пунктом 89.2 статті 89 ПК України визначено, що з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Згідно з пунктом 89.3 статті 89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.
Згідно з розділом 3 Порядку призначення та звільнення податкового керуючого з визначенням його функцій та повноважень, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 25.05.2017 №529, основними функціями та повноваженнями податкового керуючого щодо податкової застави є зокрема:
- одержання від платника податків документів, необхідних для опису майна в податкову заставу (п.3 р.3 Порядку);
- здійснення опису майна у випадках, передбачених Кодексом, та складання акта опису такого майна (п.4 р.3 Порядку);
- складання акта відмови платника податків від опису майна у податкову заставу (п.6 р.3 Порядку);
- складання акта про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (п.10 р.3 Порядку).
У разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу. Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов`язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу (п.89.4 ст.89 ПК України).
Алгоритм дій податкового керуючого визначено статтею 91 ПК України.
Пунктами 91.1,91.2 статті 91 ПК України встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою контролюючого органу. Податковий керуючий має права та обов`язки, визначені цим Кодексом. Порядок призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з п. 91.3 ст.91 ПК України податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди контролюючого органу (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов`язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.
У разі відмови платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право залучати до опису майна платника податків не менш як двох понятих.
Як встановлено п. 91.4 ст.91 даного кодексу у разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов`язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом. Строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців.
Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків може бути достроково скасовано за рішенням податкового керуючого або суду.
Аналіз вказаних положень вказує на право податкового органу звертатись до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов`язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу у двох випадках:
- якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу;
- та/або не подає документів, необхідних для такого опису майна у податкову заставу,
за умови прийняття рішення керівником контролюючого органу про опис майна боржника у податкову заставу.
При цьому, в силу приписів підпункту 20.1.31 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено право контролюючого органу звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках такого платника податків у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов`язань платника податків, погашення податкового боргу).
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що станом на 11.08.2020 за відповідачем обліковується податковий борг на загальну суму 43533,69 грн.
У зв`язку з несплатою ТзОВ “Екопак” вказаного податкового боргу у визначені строки, податковий орган прийняв рішення про опис майна боржника у податкову заставу від 18.07.2019, яке скероване на адресу товариства.
01.06.2020 представнику відповідача було вручено лист Головного управління ДПС у Волинській області від 26.05.2020 №13512/10/03-20-10-02-13 щодо необхідності надання податковому органу ліквідного майна з метою проведення опису майна, на яке розповсюджується право податкової застави, та бухгалтерські документи, які підтверджують наявність активів на балансі підприємства з пооб`єктною детальною характеристикою.
При цьому, ТзОВ “Екопак” не було виконано законних вимог податкового керуючого, а саме: не було надано податковому керуючому необхідних документів для опису майна товариства в податкову заставу, про що зазначено в акті від 09.06.2020 № 38.
Доказів протилежного відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов Головного управління ДПС у Волинській області про зупинення видаткових операцій на рахунках ТзОВ “Екопак ” та зобов`язання виконати законні вимоги податкового керуючого шляхом надання документів, необхідних для здійснення опису майна, на яке поширюється право податкової застави підлягає задоволенню.
При цьому суд враховує вимоги абзацу 2 пункту 91.4 статті 91 ПК України та визначає строк зупинення видаткових операцій товариства строком - два місяці з дати набрання судовим рішенням законної сили.
Керуючись статтями 126, 194, 205, 229, 241, 242, 243, 245, 246, 295, 297, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зупинити видаткові операції на рахунках Товариство з обмеженою відповідальністю “Екопак” строком на два місяці з дати набрання судовим рішенням законної сили.
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю Товариство з обмеженою відповідальністю “Екопак” виконати законні вимоги податкового керуючого шляхом надання документів, необхідних для здійснення опису майна, на яке поширюється право податкової застави.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська обл., м. Луцьк, Київський майдан, 4 код ЄДРПОУ 43143484).
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Екопак” (43000, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Лідавська, 2, код ЄДРПОУ 38079082).
Суддя Р.С. Денисюк
Повний текст рішення суду складено 17.02.2021