
Справа №461/10859/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2021 року м.Львів.
Галицький районний суд міста Львова
у складі:
головуючого судді Юрківа О.Р.,
за участю:
секретаря судового засідання Цибулько О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Львові цивільну справу за позовом Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (код ЄДРПОУ:26181358, адреса місцезнаходження: 79000, м. Львів, вул. Ф. Ліста, 5 ) до ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру за призначеними субсидіями,
В С Т А Н О В И В:
Позивач Галицький відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру за призначеними субсидіями. В обґрунтування позову покликається на те, що згідно заяви ОСОБА_1 від 06.11.2018 року Галицьким відділом соціального захисту ДГП ЛМР призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг. На опалювальний сезон на період з 01.11.2018 року по 30.04.2019 року. При зверненні за призначенням цього виду соціальної допомоги відповідачем подавалась декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, зокрема нічого не зазначено в розділі V «Інформація про придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тисяч гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії. В результаті перевірки, проведеної спеціалістами Галицького відділу соціального захисту встановлено, що ОСОБА_1 не повідомила про придбання майна на суму, яка перевищує 50 тисяч гривень протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, а саме: придбання 13.03.2019 року її чоловіком ОСОБА_2 , транспортного засобу марки «Opel Astra», 2012 року випуску на сумі у розмірі 212 000,00 грн., що підтверджується відповіддю Регіонального сервісного центру МВС у Львівській області від 23.04.2012 року. За результатами проведеної Галицьким відділом соціального захисту перевірки наданих відповідачем, встановлено, що ОСОБА_1 повідомила про обставини, що вплинуло на встановлення прав на житлову субсидію. Комісією з питань з призначення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг та державної та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, надання компенсації, особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинку з центральним опалення та включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають заяву від 06.12.2016 року та припинено субсидію та визначено переплату у розмірі 3 3084, 84 грн. Таким чином, позивач зазначає, що субсидія призначена ОСОБА_1 безпідставно по вині відповідача, яка зазначила недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді субсидій з розрахунком №715622. 30.05.2019 року, 24.06.2019 року відповідачеві скеровано повідомлення про припинення надання житлових субсидій та запропоновано повернути борг добровільно. На даний час сума залишається неп погашеною. Просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 24.12.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
В судове засідання представник позивача не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Проти винесення заочного рішення не заперечував.
Відповідач у судове засідання у справі не з`явився, про час, дату та місце слухання справи повідомлений в порядку передбаченому ст. 128 ЦПК України. Про причини неявки в судові засідання відповідач суд не повідомляв, своїм правом на надання відзиву на позов він не скористався, заяв про відкладення слухання справи чи розгляд справи за його відсутності до суду не скеровував.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
У зв`язку вищевикладеним, на підставі ст. ст.223,280,281 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представника позивача та відповідача в порядку заочного розгляду на підставі наявних у справі доказів, без фіксації судового процесу.
На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, оскільки учасники процесу в судове засідання не з`явились.
Дослідивши надані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд встановив, що 06.11.2018 року відповідач ОСОБА_1 звернулась до Галицького відділу соціального захисту ДП ЛМР із заявою про призначення житлової субсидії.
При зверненні за призначенням цього виду соціальної допомоги відповідачем 06.11 2018 року подана декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, зокрема нічого не зазначено в розділі V «Інформація про придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тисяч гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії.
Відповідно до розрахунку субсидії на житлово - комунальні послуги до заяви №715622 від 13.122018 року, призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг на опалювальний період, з листопада 2018 року по квітень 2019 року в сумі 622,67 грн.
Як вбачається з відповіді Регіонального сервісного центру МВС у Львівській області від 23.04.2012 року, 13.03.2019 року чоловіком ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , придбано транспортний засіб марки «Opel Astra», 2012 року випуску, вартість становить 212 000,00 грн.
Актом щодо проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявникам для призначення житлових субсидії, наданої на призначення житлових субсидій ОСОБА_1 від 07.05.2019 року, встановлено давання неповної /невірної інформації про майно. Внаслідок цього були надмірно виплачені кошти в сумі 3 038, 84 грн. за період з 01.11.2018 року по 30.04.2019 року включно заявником не проводилась оплата належної частини житлово - комунальних послуг у повному обсязі.
30.05.2019 року, 24.06.2019 року відповідачеві скеровано повідомлення про припинення надання житлових субсидій та запропоновано повернути борг добровільно
Статтею 89 ЦПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим, ухваленим відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, має відповідати завданню цивільного судочинства.
Механізм та умови надання населенню житлових субсидій визначаються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим (далі Положення)Постановою КМУ від 21.10.1995 р. № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».
Відповідно до п. 3 "Положення про порядок призначення житлової субсидії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Згідно з п. 3 вказаного Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Пунктом 4 Положення передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях.
У відповідності до п. 9 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Відповідно до пп. 4 п. 14 Положення, якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла ( в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.
Абзацом 8 п. 90 Положення встановлено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставини, зокрема щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4 пункту 14 цього Положення.
За рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у п. 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення (абз. 5 п. 119 Положення).
У випадках, зазначених в абз. 4 - 7 п. 119 Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії (п. 125 Положення).
Відповідно до ч. 1ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
З матеріалів справи вбачається, що особистим підписом в декларації відповідач засвідчила той факт, що він усвідомлює, що в разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі відповідач зобов`язалася повернути надміру перераховану виплачену) суму житлової субсидії
Враховуючи, що відповідач, будучи особисто проінформованою проте, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб,які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отриманих житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис.грн.) зобов`язувалася протягом місяця повідомити про це Управління, та не повідомила про свої зміни, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача понесені судові витрати в розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (код ЄДРПОУ:26181358, адреса місцезнаходження: 79000, м. Львів, вул. Ф. Ліста, 5 ) до ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру за призначеними субсидіями- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (код ЄДРПОУ:26181358, адреса місцезнаходження: 79000, м. Львів, вул. Ф. Ліста, 5) кошти державної допомоги, виплачені надміру за призначеними субсидіями - 3 038,84 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (код ЄДРПОУ:26181358, адреса місцезнаходження: 79000, м. Львів, вул. Ф. Ліста, 5) судовий збір - 2102, 00 грн.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його оголошення безпосередньо до Львівського апеляційного суду. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення складено 09.02.2021 року.
Суддя О.Р.Юрків.