
Справа № 727/185/21
Провадження № 2/727/572/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2021 року Шевченківський районний суд м.Чернівці в складі:
головуючого судді Одовічен Я.В.
за участю секретаря Кицинюка С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Чернівці цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів по щомісячній адресній допомозі особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів по щомісячній адресній допомозі особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг
В обґрунтування позову позивач вказує, що ОСОБА_1 20.09.2017 року звернулася до Управління соціального захисту населення Шевченківського району Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та призначення щомісячної адресної допомого особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Чернівецької міської ради призначено щомісячну адресну допомогу сім`ї ОСОБА_1 . До складу сім`ї відповідача згідно розрахунку розміру допомоги входили: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (чоловік сестри).
На підставі вибіркової перевірки правильності та повноти інформації, наданої для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої України та районів проведення антитерористичної операції, згідно інформаційної довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 12.11.2018 року виявлено, що ОСОБА_1 не повідомила про те, що з 23.05.2018 року знята з обліку з Єдиного державного реєстру, як фізична особа-підприємець.
Відповідно до п. 7 Порядку якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім`ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Розпорядженням від 12.11.2018 року виведено переплату допомоги у зв`язку з поданням недостовірних даних та виведено розрахунок переплати призначеної допомоги ОСОБА_1 за період з 23.07.2018 року по 22.11.2018 року, яка становить 1331 грн. 24 коп.
Відповідно до п.п.5 п.12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця, зокрема, у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Департаментом неодноразово направлялися відповідачу письмові повідомлення про повернення надміру виплачених бюджетних коштів, однак відповідач жодних дій по їх поверненню в добровільному порядку не вчиняє.
Однак, ОСОБА_1 у добровільному порядку надмірно сплачені їй грошові кошти не повернула.
Відповідно до п.п.3 п.11 Порядку у разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради надміру виплачені кошти щомісячної адресної допомоги в сумі 1331 грн. 24 коп. та судовий збір в розмірі 2102 грн. 00 коп.
Ухвалою суду від 12.01.2021 року провадження у даній справі було відкрито та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, до канцелярії суду подав заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримає, просить позовну заяву задовольнити, розглядати справу за відсутністю відповідача та проти прийняття заочного рішення не заперечує.
Відповідач у судове засідання повторно не з`явилася, про час і місце судового розгляду повідомлялася належним чином за останнім відомим місцем проживання в порядку, передбаченому положеннями ст.ст. 130,131 ЦПК України, про що у справі є належні докази, про причини відсутності не повідомив.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
З урахуванням викладеного, а також наявністю згоди позивача на проведення заочного розгляду даної справи, суд вважає за можливе на підставі ст. 280 ЦПК України розглянути вказану справу у відсутності відповідача, на підставі наявних у справі доказів.
Згідно положень ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Згідно зі ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Положеннями ст.ст.12,81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 80 ЦПК України).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Так, п.п.2,3 Порядку передбачено, що надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Порядок ведення обліку осіб, які переміщуються, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 23.11.2017 року перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Шевченківського району Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (а.с. 10).
Згідно з заявами ОСОБА_1 від 20.09.2017 року, 23.11.2017 року, 23.05.2018 року та відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, заявниці призначена адресна грошова допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 06.12.2017 року та з 14.06.2018 року. З 12.11.2018 року щомісячна грошова адресна допомога відповідно до п. 7 Порядку виплата допомоги припинена.
На підставі п.12 ст.10 Закону України від 26.01.2012 року № 2939-ХІІ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» посадовими особами Управління соціального захисту населення Шевченківського району Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради було проведено вибіркову перевірку правильності та повноти інформації, наданої для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої України та районів проведення антитерористичної операції.
На підставі вказаної перевірки було складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 05.06.2018 року. В акті зазначено, що ОСОБА_1 та чоловік сестри є фізичними особоми-підприємцями та займаються підприємницькою діяльністю (а.с. 16-17).
Також, під час перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 не мала права на отримання адресної допомоги в період з 23.07.2018 року по 22.11.2018 року, так як їй була припинена виплата допомоги у відповідності до п. 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, а тому грошова допомога на наступний строк не призначається.
Розпорядженням від 12.11.2018 року виведено переплату допомоги у зв`язку з поданням недостовірних даних та виведено розрахунок переплати призначеної допомого ОСОБА_1 за період з 23.07.2018 року по 22.11.2018 року, яка становить 1331 грн. 24 коп. (а.с. 24-25).
14.11.2018 року, 12.02.2019 року, 07.06.2019 року, 12.09.2019 року, 13.12.2019 року та 27.01.2020 року Управлінням на ім`я ОСОБА_1 були направлені повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим державним соціальним допомогам (а.с. 27-32).
Однак, відповідачка надмірно сплачені кошти грошової допомоги не повернула.
Відповідно до п. 7 Порядку якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім`ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Абзацом другим п.11 Порядку визначено, що надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Згідно з положенням ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Статтею 1212 ЦПК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
У спростування викладеного будь-яких доказів відповідачем суду не надано.
За таких обставин, оцінивши докази, подані позивачем, встановивши характер спірних правовідносин, беручи до уваги те, що відповідачем наведені позивачем доводи не спростовані, суд приходить до висновку, що оскільки обставини безпідставно отриманої відповідачем щомісячної адресної грошової допомоги, загальна сума якої становить 1331 грн. 24 коп., і вказані виплати не повернуті відповідачем знайшли своє підтвердження під час судового розгляду, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Суд вирішує питання про розподіл судових витрат на підставі ст.141 ЦПК України, відповідно до вимог якої, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, які понесені позивачем в ході судового розгляду, пропорційно до задоволених позовних вимог.
Відповідно до ч.1ст.133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
На підставі викладеного, ст.ст.1166,1212 ЦК України, Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, керуючись ст.12,13,76-78,81,259,261,265,273,274-279,280-282 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), яка проживаючої в АДРЕСА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради (ЄДРПОУ 26075395), яке розташоване у м.Чернівці вул.Героїв Майдану, 176 надміру виплачені кошти щомісячної адресної допомоги за період з 23.07.2018 року по 22.11.2018 року у сумі 1331 (одна тисяча триста тридцять одна) грн. 24 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради понесені судові витрати у розмірі 2102 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Суддя Шевченківського
районного суду м.Чернівці Одовічен Я.В.