
Справа № 727/8383/20
Провадження № 2/727/365/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2021 року м. Чернівці
Шевченківський районний суд м. Чернівці
в складі : головуючого судді - Семенко О.В.
при секретарі судових засідань - Семенишин І.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань приміщення Шевченківського районного суду м.Чернівці в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 до Чернівецької обласної ради про зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
В жовтні 2020 року позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 звернулися в Шевченківський районний суд м. Чернівці з позовом до Чернівецької обласної ради про зобов`язання вчинити дії.
В позові посилаються на те, що вони є працівниками ОКУ «Чернівецька обласна філармонія імені Дмитра Гнатюка» та проживають в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1 понад 5 років. Зазначили, що мають намір реалізувати право на приватизацію кімнат в гуртожитку. Однак, реалізація останнього є неможливою внаслідок бездіяльності власника гуртожитку - Чернівецької обласної ради. Не дивлячись на неодноразові письмові звернення, позивачі отримували тільки формальні відповіді, жодних рішень щодо надання дозволу на розробку технічної документації не було прийнято. Своєю бездіяльністю, Чернівецька обласна рада унеможливлює приватизацію кімнат в гуртожитку. Неможливо подати необхідний пакет документів, оскільки не має відповідної технічної документації. Крім того вказали, що майже у кожного позивача є діти і вищевказана бездіяльність Чернівецької обласної ради порушує також право дітей на майно.
Просять зобов`язати Чернівецьку обласну раду прийняти рішення, яким надати дозвіл на виготовлення та розроблення технічної документації для приватизації кімнат в гуртожитку, який розташований за адресою АДРЕСА_1 шляхом укладення договору з Чернівецьким комунальним обласним бюро технічної інвентаризації. Стягнути судові витрати.
Ухвалою Шевченківського райсуду м. Чернівці від 19 жовтня 2020 року відкрито провадження по справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 до Чернівецької обласної ради про зобов`язання вчинити дії, за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
05 листопада 2020 року на адресу суду надійшов відзив, в якому представник відповідача зазначив, що позов не визнає виходячи з наступного. Відповідно до Статуту ОКУ «Чернівецька обласна філармонія імені Дмитра Гнатюка" є установою, заснованою на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Засновником Філармонії є Чернівецька обласна рада, власником майна - територіальні громади сіл, селищ Чернівецької області. Майно Філармонії є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області і передано Філармонії засновником в оперативне користування. Розпорядження майном, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області, здійснюється виключно за письмовим погодженням засновника. Майно не може бути предметом застави, позики або відчуження в будь-який спосіб без відповідного письмового погодження засновника. Майно Філармонії не може бути передано в оренду, безоплатне користування, заставу, не може бути внеском до статутного фонду інших юридичних осіб та не може бути проданим, переданим або відчуженим на інших підставах без письмового погодження засновника. 03.10.2019 року Чернівецька обласна рада надіслала відповідь Філармонії, що не заперечує щодо приватизації мешканцями гуртожитку кімнат за адресою АДРЕСА_1 у відповідності до чинного законодавства України, а також рекомендувала звернутися з відповідним листом до суб`єкта приватизації відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків». Чернівецька обласна рада в своїх діях не вбачає умисного перешкоджання проведення процедури приватизації кімнат в гуртожитку, як вказують позивачі тому, що відповідно до ст.6 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» суб`єкти приватизації є державні органи приватизації; місцеві ради, органи приватизації територіальних громад; покупці. Передача в приватну власність кімнат у гуртожитку, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернівецької області у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації. На сьогодні обласною радою не визначено органу приватизації об`єктів житлового фонду. Крім того відповідач не вбачає порушення у сфері захисту прав дитини на майно. Посилаючись на вимоги закону, просить в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Шевченківського райсуду м. Чернівці від 02 грудня 2020 року підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.
03 грудня 2020 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій представник позивачів зазначила, що отримані відповіді від відповідача були формальними і не були спрямовані на фактичне вирішення питання щодо приватизації кімнат в гуртожитку. В жодній із них відповідач не вказав заявникам до якого конкретного органу приватизації варто звертатись для приватизації кімнат в гуртожитку. Відповідачем не взято до уваги те, що в позовній заяві підтвердження можливості розроблення технічної документації на кімнати в гуртожитку вказано у відповіді Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації. 10.07.2020 на адресу Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації направлено адвокатський запит №1-10/07-2020 щодо надання належним чином завірені копії технічної документації гуртожитку ОКУ «Чернівецька обласна філармонія ім. Д. Гнатюка», який розташований за адресою АДРЕСА_1 на наступні кімнати в даному гуртожитку: 1-й поверх (кімнати 101, 103; 104; 105; 106; 107; 108; 109; 110; 111; 112); 2-й поверх (кімнати 201; 202; 203; 204; 205; 206; 207; 208; 209; 210; 211). В письмовій відповіді вказано, що поточна технічна інвентаризація кімнат в гуртожитку за адресою АДРЕСА_1 буде виготовлена після оплати рахунку на підставі договору укладеного з його власником - Чернівецькою обласною радою. Без надання останнього розпочати процедуру приватизації неможливо. Саме тому позивачі вказують на Чернівецьку обласні раду як належного відповідача. Перешкоджання у приватизації кімнат в гуртожитку унеможливлює реалізацію даного права дитини на житло, яке захищається Конвенцією про права дитини. У значної частини позивачів є малолітні та неповнолітні діти. Бездіяльність Чернівецької обласної ради порушує право дітей на майно, захист якого передбачений нормами міжнародного та вітчизняного законодавства у сфері захисту прав дитини. Просить позов задовольнити.
Представник позивачів ОСОБА_24 до початку судового засідання спрямувала заяву з проханням справу розглядати у її відсутність. Позовні вимоги підтримує повністю та просить задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився. До початку судового засідання спрямував до суду клопотання про розгляд справи у їх відсутність. Просили в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів та ухвалити рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В тому числі, суд враховує вимоги ст. 80 ЦПК України, зокрема достатність доказів для вирішення справи, наданих до суду.
Суд, виходячи з даних вимог закону, вивчивши матеріали справи, розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно дослідивши і оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Положеннями статей 15, 16 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до вимог ст. 55 Конституції України кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 є працівниками ОКУ «Чернівецька обласна філармонія імені Дмитра Гнатюка», зареєстровані та проживають в гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1 , понад 5 років (а.с.45-73).
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 21 липня 2020 року гуртожиток за адресою: АДРЕСА_1 є комунальною власністю територіальної громади сіл, селищ, міст Чернівецької області, в особі Чернівецької обласної ради (а.с.92-94).
Позивачі неодноразово зверталися до Чернівецької обласної ради щодо реалізації права на приватизацію кімнат в гуртожитку (а.с.78,80-82,83,86,87,88,91).
Згідно наданих відповідей Чернівецької обласної ради вбачається, що гуртожиток по АДРЕСА_1 є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області, а тому обласною радою розглядатиметься питання приватизації кімнат гуртожитку в межах повноважень визначених Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» (а.с.79, 84, 85).
Листом від 03 жовтня 2019 року Чернівецька обласна рада повідомляє ОКУ «Чернівецька обласна філармонія імені Дмитра Гнатюка», що не заперечує щодо приватизації мешканцями гуртожитку кімнат за адресою: АДРЕСА_1 у відповідності до чинного законодавства України, а також рекомендує звернутися з відповідним листом до суб`єкта приватизації у відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких актів України щодо забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» (а.с.89, 90).
Відповідно до ст. 47 Конституції України громадяни мають право на житло та держава створює умови для придбання його у власність, в тому числі шляхом приватизації, що передбачено ст. 9 ЖК України.
Статтею 345 ЦК України передбачено, що фізична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності.
Статтею 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» визначено, що приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України. Державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.
Відповідно до ч. 3 ст.9 ЖК України громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.
Відповідно до п. п. 2, 14, 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №396 від 26.12.2009 року, жилі приміщення у гуртожитку - приміщення гуртожитку, призначені для проживання громадян (кімнати, жилі блоки, секції). Передача квартир (будинків), жилих приміщень в гуртожитках, які на момент набрання чинності Законом України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» перебували у комунальній власності, кімнат у комунальних квартирах у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Громадяни, які проживають у гуртожитках, що перебувають у власності підприємств, установ, організацій, утворених у процесі корпоратизації чи приватизації, набувають право на приватизацію займаних жилих приміщень після передачі таких гуртожитків у комунальну власність за умови, що вони фактично проживають у таких гуртожитках правомірно і тривалий час (не менше п`яти років). Громадянином до органу приватизації подаються: оформлена заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі; копія документа, що посвідчує особу; технічний паспорт на квартиру (будинок), жиле приміщення у гуртожитку; довідка про склад сім`ї та займані приміщення;копія ордера про надання жилої площі (копія договору найму жилої площі у гуртожитку); документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації; заява - згода тимчасово відсутніх членів сім`ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилих приміщень у гуртожитку, кімнат у комунальній квартирі.
Згідно із ч. 1, 2, 3, 5 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім`ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов`язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян з доплатою, безоплатно чи з компенсацією відповідно до статті 5 цього Закону оформляється свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок),житлове приміщення у гуртожитку, яке реєструється в органах приватизації і не потребує нотаріального посвідчення. Органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир, житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Згідно п. 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 № 396 громадянин подає до органів приватизації з-поміж іншого: технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок - технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок.
Згідно ч.5 ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до п 26. Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затверджену наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики №127 від 24.05.2001 технічну інвентаризацію об`єктів нерухомого майна здійснюють за ініціативою замовника або його довіреної особи на підставі оформленого договору із суб`єктом господарювання.
Технічна інвентаризація об`єктів нерухомого майна державної власності здійснюється за заявою органу (установи, підприємства або організації - балансоутримувача), уповноваженого в установленому порядку управляти нерухомим майном державної власності, а об`єктів нерухомого майна комунальної власності - за заявою органу (установи, підприємства або організації - балансоутримувача), уповноваженого управляти комунальним майном.
Як вбачається з матеріалів справи власником гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1 є територіальна громада сіл, селищ, міст Чернівецької області, в особі Чернівецької обласної ради.
Згідно листа №127 від 25 червня 2020 року ОКУ «Чернівецька обласна філармонія імені Дмитра Гнатюка» вбачається, що технічна документація на окремі кімнати в гуртожитку по АДРЕСА_1 не виготовлялася (а.с.114).
А тому, у випадку відсутності технічної документації на гуртожитки, лише Чернівецька обласна рада може надавати такий дозвіл на її виготовлення.
З відповіді Чернівецького КОБТІ від 16 липня 2020 року №1353 вбачається, що поточна технічна інвентаризація кімнат в гуртожитку за адресою АДРЕСА_1 буде виготовлена після оплати рахунку на підставі договору укладеного з його власником - Чернівецькою обласною радою.
Крім того, як вбачається з висновку Постійної комісії з питань управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області від 05 лютого 2021 року «Про розгляд колективного звернення мешканців гуртожитку ОКУ «Чернівецька обласна філармонія ім. Д. Гнатюка» за адресою: АДРЕСА_1 щодо приватизації житла», комісія погодила надання дозволу на приватизацію гуртожитку літ. А, площею 1222,0 кв. м., який обліковується на балансі ОКУ «Чернівецька обласна філармонія ім. Д. Гнатюка» за адресою: АДРЕСА_1, а також зазначила про необхідність внесення відповідного проекту рішення із зазначеного питання для розгляду на сесії обласної ради (а.с.25, том 2).
Отже, враховуючи викладене та аналізуючи зібрані по справі докази, суд приходить до висновку про порушення права позивачів на приватизацію кімнат у гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки позивачі є такими, що вселилися у вказане житлове приміщення на законних підставах і протягом тривалого часу, добросовісно використовують кімнату, як єдине житло, а тому підпадають під дію Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», таким чином позовні вимоги суд задовольняє в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 9 ЖК України, ст. 345 ЦК України, ст.ст.4, 11, 12, 13, 15, 16, 80, 81, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 до Чернівецької обласної ради про зобов`язання вчинити дії, задовольнити.
Зобов`язати Чернівецьку обласну раду прийняти рішення, яким надати дозвіл на виготовлення та розроблення технічної документації для приватизації кімнат в гуртожитку, який розташований за адресою АДРЕСА_1 шляхом укладення договору з Чернівецьким комунальним обласним бюро технічної інвентаризації (58000, м. Чернівці, вул. Синагоги №18-20; код ЄДРПОУ 03362703) для ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_9 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу (в порядку вимог ст.352, 354 ЦПК України) до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м.Чернівців або безпосередньо до апеляційної інстанції протягом 30 - ти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 16 лютого 2021 року.
СУДДЯ: О.В.Семенко