
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2021 року справа № 580/5635/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
10.12.2020р. до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (далі - відповідач) в якій позивач просить:
- визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років полковнику поліції ОСОБА_1 начальникові Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
- зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України: здійснити перерахунок та зарахувати полковнику поліції ОСОБА_1 начальникові Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року №3720-ХІІ до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 12.07.1999 до 26.07.2011, з 03.10.2013 до 28.06.2014, загальною кількістю 06 років 04 місяці 19 днів;
- здійснити перерахунок полковнику поліції ОСОБА_1 начальникові Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 12.07.1999 до 26.07.2011, з 03.10.2013 до 28.06.2014, загальною кількістю 06 років 04 місяці 19 днів та встановити надбавку за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що згідно вимог Постанови №393, Постанови №497, Постанови №780, наказу МВС №722, Постанови № 968-014, наказу МВС №018, Постанови № 3720 та наказу МВС №431, час проходження позивачем служби на посадах оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, начальника відділення, заступника начальника управління підрозділів державної служби боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ у періоди з 12.07.1999 до 11.11.2006, з 11.04.2011 до 26.07.2011 обчислюється із розрахунку один місяць служби за півтора місяця за вказані періоди, у пільговому обчисленні складає 03 роки 09 місяців 24 дні. Зазначено також, що час проходження позивачем служби на посаді оперуповноваженого 1-го відділу управління оперативно-технічних заходів УМВС України в Черкаській області, у період з 03.10.2013р. до 16.12.2013р., обчислюється з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяці та у пільговому обчисленні складає 00 років 01 місяць 06 днів. Вказано, що час проходження позивачем служби на посадах оперуповноваженого, оперуповноваженого в особливо важливих справах, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, заступника начальника відділу спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ у період з 17.11.2006 до 11.04.2011, з 16.12.2013 до 28.06.2014, обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби, або 1 місяць служби за 1,5 місяці та у пільговому обчисленні складає 02 роки 05 місяців 18 днів, що не заперечується відповідачем, та підлягає зарахуванню до календарної вислуги років і стажу служби в поліції.
Звернуто увагу, що зі змісту Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393, вбачається, що приписи останніх не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності виключно календарної вислуги.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.12.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
04.01.2021р. від представника відповідача до суду надійшло клопотання, в якому просив прийняти рішення у даній справі на розсуд суду за наявними в метеріалах справи документами.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Згідно відомостей трудової книжки НОМЕР_1 , послужного списку (особистий номер №0008490), витягу з наказу ДВБ НПУ від 10.04.2020р. №126 о/с про призначення на посаду, довідкою ДВБ НПУ від 09.10.2020р. № 326 про періоди служби, які зараховуються на пільгових умовах, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 15.08.1996 до 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ; з 07.11.2015р. по теперішній час проходить службу в Національній поліції України, зокрема з 10.04.2020р. на посаді начальника Черкаського управління Департаменту внутрішньої зпеки Національної поліції України, а саме:
- з 12.07.1999р. до 17.11.2006р., з 11.04.2011р. до 26.07.2011р. позивач проходив службу в підрозділах Державної служби боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ;
- з 17.11.2006р. до 11.04.2011р., з 16.12.2013р. до 28.06.2014р. проходив службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ;
- з 03.10.2013р. до 16.12.2013р. проходив службу в підрозділах оперативної служби та оперативно-технічних заходів органів внутрішніх справ на посаді оперуповноваженого 1-го відділу управління оперативно-технічних заходів УМВС України в Черкаській області.
Згідно довідки ДВБ НПУ від 09.10.2020р. № 326, вислуга років позивача станом на 08.10.2020р. становить:
- у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 06 років 04 місяців 19 днів;
- у календарному обчисленні (без урахування пільгової вислуги) - 24 роки 01 місяць 25 днів.
09.10.2020р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив зарахувати вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 12.07.1999р. до 26.07.2011р., з 03.10.2013р. до 28.06.2014р., загальною кількістю 06 років 04 місяці 19 днів до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, та до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.
За наслідками розгляду заяви позивача, 20.10.2020р. відповідач листом №С-247о/п/42-02/01-20 повідомив позивача, що його вислуга років у пільговому обчисленні станом на 15.10.2020р. становить 06 років 04 місяці 19 днів.
Вказано, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, визначено Постановою № 393. Тобто пільгове обчислення вислуги років застосовується при призначенні пенсії після набуття права на пенсію.
Відповідно до статті 12 Закону №2262-ХІІ, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Зазначено, що станом на 15.10.2020р. вислуга років позивача складає 24 календарних роки 01 місяць 25 днів та відповідно до пункту «а» абзацу першого статті 12 Закону підстави для призначення позивачу пенсії за вислугу років наразі відсутні.
Одночасно повідомлено, що статтею 78 Закону України «Про національну поліцію» та постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не передбачено зарахування пільгової вислуги років до стажу служби в поліції. Ураховуючи викладене, вирішити позитивно питання щодо зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення позивачу пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби з 12.07.1999р. до 26.07.2011р. та з 03.10.2013р. до 28.06.2014р. загальною кількістю 06 років 04 місяці 19 днів, до стажу служби в поліції та здійснення відповідного перерахунку наразі неможливо».
Вважаючи зазначену відмову протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом для захисту власних прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своїх рішеннях від 13.05.1997р. №1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001 та від 13.03.2012 № 6-рп/2012 висловив позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Таким чином, зміст правовідносин, зокрема, прав та обов`язків особи, не може змінюватися зі зміною законодавчих норм.
З урахуванням наведеного, право позивача на зарахування при обчисленні вислуги років на пільгових умовах часу проходження служби в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ та підрозділах Державної служби боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ визначаються за тими правилами, які були чинними на момент виникнення відповідного права.
Відповідно до підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Порядку №393 стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.
Пунктом 1 наказу Міністерства внутрішніх справи України від 14 листопада 2007 року №431 «Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби» затверджено Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби.
Відповідно до зазначеного переліку до посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби віднесено по Головному управлінню по боротьбі з організованою злочинністю посади, зокрема: оперуповноваженого, оперуповноваженого в особливо важливих справах, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, заступника начальника відділу спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ.
Абзацом 3 пункту 1 Порядку №393 встановлено що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Згідно з абзацом дев`ятим підпункту «в» пункт 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця у підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ з охорони дипломатичних і консульських представництв іноземних держав, у підрозділах Управління державної охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 №497 «Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» (далі - Постанова №497) підпункт «в» пункту 3 Постанови №393 доповнено абзацом такого змісту: «час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю, за переліком посад і на умовах, що визначаються міністерством внутрішніх справ».
На виконання вимог Постанови №497, а також з метою посилення соціального захисту працівників Державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС України, наказом МВС від 20.07.2006р. №722, затверджено перелік посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця.
Пунктом 2 наказу МВС №722 установлено, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується особам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2005 року №497, при цьому таким особам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.
Відповідно до Переліку №722, затвердженого наказом МВС №722, до посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, віднесено посади, зокрема, оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, начальника відділення, заступника начальника управління.
Згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.08.2001р. за №968-014 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 28 серпня 2001 №018 «Про затвердження Переліку посад начальницького складу, які несуть службу у підрозділах оперативної служби та підрозділах оперативно-технічних заходів час проходження служби на яких зараховується на пільгових умовах», час проходження служби у підрозділах оперативної служби та підрозділах оперативно-технічних заходів обчислюється з розрахунку 1 місяць служби за l,5 місяці.
Відповідно до відомостей послужного списку позивача (особистий номер №0008490), довідки ДВБ НПУ від 09.10.2020р. №326, у періоди:
- з 12.07.1999р. до 17.11.2006р., з 11.04.2011р. до 26.07.2011р. позивач проходив службу в підрозділах Державної служби боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ на посадах оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, начальника відділення, заступника начальника управління підрозділів державної служби боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи на яких обчислювався розрахунку один місяць служби за півтора місяця за вказані періоди, у пільговому обчисленні складає 03 роки 09 місяців 24 дні.;
- з 17.11.2006р. до 11.04.2011р., з 16.12.2013р. до 28.06.2014р. позивач проходив службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ на посадах оперуповноваженого, оперуповноваженого в особливо важливих справах, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, заступника начальника відділу спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи на яких обчислювався із розрахунку один місяць служби за півтора місяця за вказані періоди, у пільговому обчисленні складає 02 роки 05 місяців 18 днів;
- з 03.10.2013р. до 16.12.2013р. проходив службу в підрозділах оперативної служби та оперативно-технічних заходів органів внутрішніх справ на посаді оперуповноваженого 1-го відділу управління оперативно-технічних заходів УМВС України в Черкаській області, стаж роботи на яких обчислювався із розрахунку один місяць служби за півтора місяця за вказані періоди, у пільговому обчисленні складає 00 років 01 місяць 06 днів.
Згідно довідки ДВБ НПУ від 09.10.2020р. № 326, вислуга років позивача станом на 08.10.2020р. становить:
- у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 06 років 04 місяців 19 днів;
- у календарному обчисленні (без урахування пільгової вислуги) - 24 роки 01 місяць 25 днів.
Відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
- з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Відповідно до статті 171 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених правових норм у поєднанні з положеннями Порядку №393 дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат.
Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов`язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Порядком №393.
Аналогічний висновок викладено Верховним Судом у постанові від 27 червня 2018 року у справі №750/9775/16-а. Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Суд також звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Таким чином, пільгова вислуга має враховуватися при призначенні пенсій згідно з пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Як вбачається з матеріалів справи, листом від 20.10.2020р. року №С-247о/п/42-02/01-20 відповідач відмовив позивачу у зарахуванні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення йому пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформовану за відповідний період а також до стажу служби в поліції та здійснення відповідного перерахунку.
Відзиву на адміністративний позов відповідачу суду надано не було.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині щодо визнання протиправною відмови відповідача у зарахуванні пільгової вислуги років позивача до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції та зобов`язання здійснити відповідний перерахунок.
Відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються, зокрема: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
З огляду на зазначене, оскільки стаж служби позивача в період з 12.07.1999р. до 17.11.2006р., з 11.04.2011р. до 26.07.2011р., з 17.11.2006р. до 11.04.2011р., з 16.12.2013р. до 28.06.2014р., з 03.10.2013р. до 16.12.2013р. в пільговому обчисленні складає 06 років 04 місяців 19 днів та підлягає зарахуванню до вислуги років, яка дає право на призначення позивачу пенсії, відповідно до пункту 3 Порядку №393, то він відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» мав бути врахований до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.
З огляду на зазначене, враховуючи те, що відповідач мав врахувати до вислуги років позивача, яка дає право на призначення пенсії, а також до стажу служби позивача в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки пільгову вислугу років, сформовану за період з 12.07.1999р. до 26.07.2011р., з 03.10.2013р. до 28.06.2014р. у загальній кількості 06 років 04 місяців 19 днів, водночас навіть після подання позивачем рапорту відповідного зарахування не здійснив, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, а також до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, пільгової вислуги років, сформованої за період з 12.07.1999р. до 26.07.2011р., з 03.10.2013р. до 28.06.2014р. у загальній кількості 06 років 04 місяців 19 днів та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Тож, адміністративний суд, здійснюючи судовий розгляд справи, перевіряє оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність вищенаведеним закріпленим процесуальним законом критеріям.
Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваних дій з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
З урахуванням зазначеного, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на що позов належить задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років полковнику поліції ОСОБА_1 , начальнику Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.
Зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ - 40116086) здійснити перерахунок та зарахувати полковнику поліції ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ), начальнику Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року №3720-ХІІ, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 12.07.1999р. до 26.07.2011р., з 03.10.2013р. до 28.06.2014р., загальною кількістю 06 років 04 місяці 19 днів.
Зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ - 40116086) здійснити полковнику поліції ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ), начальнику Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 12.07.1999р. до 26.07.2011р., з 03.10.2013р. до 28.06.2014р., загальною кількістю 06 років 04 місяці 19 днів та встановити надбавку за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.А. Білоноженко