
Справа № 560/5987/20
РІШЕННЯ
іменем України
16 лютого 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 1788 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини А1788 про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії щодо виплати індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року в сумі 82950,79 гривень з урахуванням січня 2008 року як базового місяця для нарахування та виплати індексації. Покликається на те, що відповідач на виконання рішення суду у справі №560/3744/19 виплатив індексацію в розмірі 674,44 грн. з урахуванням базового місяця січня 2016 року, що підтверджується випискою по картковому рахунку позивача. Позивач вважає, що базовим місяцем для проведення індексації є січень 2008 року, оскільки підвищення розміру посадових окладів військовослужбовців, які проходять службу в Збройних Силах України, відбулось відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007, яка набрала чинності у січні 2008 року, а тому розрахунок індексації грошового забезпечення, вчинений відповідачем, є невірним. Позивач вважає, що розмір індексації у дійсності повинен становити 82950,79 гривень.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
У відзиві на адміністративний позов відповідач посилається на те, що індексація грошового забезпечення є компенсацією, яку нараховують у зв`язку зі зростанням цін відносно встановленого грошового забезпечення військовослужбовця, але у даному випадку у період з 2008 по 2015 рік не відбувалось зростання цін або підвищення грошових доходів населення відносно розмірів окладів за посадами військової служби. Зазначає, що грошове забезпечення військовослужбовців ВЧ було підвищене у січні 2016, відтак для розрахунків індексації грошового забезпечення взятий цей місяць як базовий. Також відповідач покликається на постанову Кабінету Міністрів України від 09.05.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", відповідно до якої місяць підвищення тарифних ставок (окладів) для кожного окремо взятого працівника не визначається індивідуально, а встановлюється єдиним для всієї категорії працівників законодавчим актом останнього підвищення їх тарифних ставок (окладів), яким є січень 2016 року. Просить у задоволенні позову відмовити.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу у Військовій частині А0553, правонаступником якої є військова частина А1788 (відповідач).
Наказом від 15 червня 2018 року ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас. Наказом від 18 червня 2018 року позивача виключено зі списків особового складу військової частини та усіх видів забезпечення, проведено розрахунок за час служби.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року по справі №560/3744/19 суд визнав протиправною невиплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01 січня 2016 р. по 17 червня 2018 р. та зобов`язав відповідача нарахувати та виплатити індексацію за цей період.
На виконання рішення суду 17.03.2020 військова частина виплатила позивачу індексацію грошового забезпечення в розмірі 674,44 грн.
Згідно з ст. 1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв`язку з особливим характером військової служби військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно з положеннями ст.8 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін. Відповідно до ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 року (далі - Порядок №1078) Відповідно до п.1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно з п.2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби. Відповідно до пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Отже, місяць у якому відбулось підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.
Разом з тим, на момент виникнення спірних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалось відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 року №1294, якою затверджені нові схеми посадових окладів військовослужбовців. Відповідно до п. 13 Постанови №1294 вона набрала чинності з 01 січня 2008 року та діяла до дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року №704, якою з 01 березня 2018 року встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців. У цей період розміри посадових окладів військовослужбовців не змінювались.
Відповідач не надав суду належних доказів того, що з січня 2008 року по 01 березня 2018 року посадові оклади військовослужбовців, зокрема позивача, змінювались.
Суд відхиляє посилання на лист Міністерства оборони України від 31.12.2015 року за № 248/3/9/1/1150 про збільшення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців у січні 2016 року як безпідставні, оскільки зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації. Інакше кажучи, підвищення розміру додаткових видів грошового забезпечення не є підставою для зміни базового місяця індексації.
Відповідач безпідставно застосував при нарахуванні індексації у якості базового місяця січень 2016 року, оскільки розмір посадового окладу позивача у період з 01 січня 2016 р. по 17 червня 2018 р. не змінювався. З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що при нарахуванні індексації грошового забезпечення позивачу відповідачем неправильно встановлений базовий місяць.
Стосовно позовної вимоги про стягнення індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року в розмірі 82950,79 гривень, суд враховує наступне.
Як вбачається з вищенаведених положень Порядку №1078 та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлення місяця підвищення (базового місяця) належить до компетенції відповідного суб`єкта владних повноважень. Суд не уповноважений розраховувати та визначати суб`єкту влади конкретну суму індексації грошового забезпечення, яка повинна бути виплачена особі. Суд лише наділений повноваженнями перевірити правильність такого розрахунку, якщо він був здійснений, у контексті застосування нормативно-правових приписів, що регулюють спірні правовідносини. Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Враховуючи викладене, Військова частина А 1788 повинна здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення позивача за період з 01 січня 2016 р. по 17 червня 2018 р. виходячи з вірного базового місяця ( січня 2008 року). Суд, в свою чергу, не повинен підміняти уповноважений орган, самостійно перераховуючи розмір індексації, відтак в цій частині вимог саме відповідач повинен провести перерахунок з урахуванням попередньо виплачених сум коштів.
У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Враховуючи те, що відповідач не довів обґрунтованість визначення базового місяця для нарахування індексації, а також здійсненого розрахунку її суми, позов слід задоволити частково.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задоволити частково.
Визнати необґрунтованими дії військової частини А 1788 в частині проведення індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у період з 01 січня 2016 року по 17 червня 2018 року з урахуванням базового місяця січня 2016 року.
Зобов`язати військову частину А 1788 перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 17 червня 2018 року із застосуванням січня 2008 року, як базового місяця для розрахунку індексації, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 16 лютого 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Військова частина А 1788 (вул. Толстого, 4,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 07840179)
Головуючий суддя І.С. Козачок