
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2021 р. № 520/17986/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов.) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить суд: 1. Визнати противоправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не зарахування при призначенні та перерахунку пенсії державного службовця за віком ОСОБА_1 з 01.01.2020р., до складу заробітної плати, з якої обчислюється пенсія державного службовця, всі види оплати праці, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування: надбавку за інтенсивність праці у сумі 6305,74 грн.; премію місячну у сумі 1896,79 грн., та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю у сумі 27,62 грн. на підставі довідки № 11-30/36-20 від 21.05.20р. виданої ГУ Статистики у Харківській області.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) здійснити з 01.01.2020р. перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 ( ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), шляхом призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" від суми заробітної плати, до якої Дозарахувати всі види оплати праці, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування : надбавку за інтенсивність праці у сумі 6305,74 грн.; премію місячну у сумі 1896,79 грн. та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю у сумі 27,62 грн. на підставі довідки № 11-30/36-20 від 21.05.2020р. виданої ГУ статистики у Харківській області.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 різницю між сумами пенсій, що виникла, починаючи з 01.01.2020р. з урахуванням здійсненого перерахунку суми заробітної плати, до якої дозарахувати всі види оплати праці, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування: надбавку за інтенсивність праці у сумі 6305,74 грн., премію місячну у сумі 1896,79 грн. та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю у сумі 27,62 грн. на підставі довідки № 11-30/36-20 від 21.05.20р. ГУ статистики у Харківській області.
В обґрунтування позову зазначено, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не зарахування при призначенні та перерахунку пенсії державного службовця за віком ОСОБА_1 з 01.01.2020р., до складу заробітної плати, з якої обчислюється пенсія державного службовця, всі види оплати праці, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування: надбавку за інтенсивність праці у сумі 6305,74 грн.; премію місячну у сумі 1896,79 грн., та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю у сумі 27,62 грн. на підставі довідки № 11-30/36-20 від 21.05.20р. виданої ГУ Статистики у Харківській області є протиправною та такою, що порушує права позивачки на пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 17.12.2021 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Представником відповідача 30.12.2020 року та 12.01.2021 року надано відзиви на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що відповідач в спірних правовідносинах діяв в межах чинного законодавства України.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивачка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, отримує пенсію по інвалідності з 12.06.2018 року.
Наказом Головного управління статистики у Харківській області №504-к від 24.12.2019 року ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста-економіста відділу збирання, введення та контролю даних соціальної та демографічної статистики управління збирання та підготовки даних з 31.12.2019 року у зв`язку із скороченням штатної чисельності працівників, на підставі п.1 ст.40 КЗпП України та п.1 ч.1 ст.87 Закону України "Про державну службу".
31.12.2019 року засобами поштового зв`язку позивачка направила до Індустріального відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області заяву про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до ЗУ "Про держану службу" як державному службовцю (перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до ЗУ "Про держану службу").
Рішенням відділу з питань перерахунків пенсій №26 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №12 від 17.01.2020 року, ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв`язку з тим, що заявниця не досягла віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Позивачка, з зазначеним рішення відповідача не погодилась, та оскаржила його до суду.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 року по справі № 520/1290/2020 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії було задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 17.01.2020 №12 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком як державному службовцю на підставі ст.21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в України". Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2020 року пенсії за віком як державному службовцю на підставі ст.21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в України".
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 10.08.2020 апеляційну скаргу відповідача на рішення ХОАС від 10.03.2020 було повернуто скаржнику.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Також судом встановлено, що позивачка подала відповідачеві для призначення пенсії, крім інших документів, також і Довідку «Про складові зарплатні при призначенні пенсії держслужбовцю (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років)», Довідку «Про складові зарплатні при призначенні пенсії держслужбовцю (за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією)»: від 17.01.2020 р. №№ 11-31/6-20, 11-31/7-20.
Також було подано Довідку «Про складові пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади держслужбовця» від 21.05.2020р. № 11-30/36-20 про те, що середні розміри надбавок, премій, та інших виплат за грудень 2019 p., становили 8230, 15 грн., з яких: надбавка за інтенсивність праці складала 6305,74 грн., премія місячна - 1896,79 грн., інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю (1/12) - 27,62 грн. з зазначенням в Довідці, що на всі види оплати праці, включені в Довідку, нараховано єдиний внесок на загальпообов`язкове державне соціальне страхування.
На виконання вказаного рішення Харківського окружного адміністративного суду 10.03.2020 року по справі № 520/1290/2020 рішенням відповідача № 204650001362/176 від 09.09.2020 року позивачці було призначено пенсію з 01.01.2020 року із розрахунку заробітної плати станом на 31.12.2019 рік згідно довідки №11-31/6-20 від 17.01.2020 року та №11-31/7-20 від 17.01.2020 року.
Позивачка від 19.11.2020 року листом звернулась до відповідача з проханням про здійснення перерахунку розміру пенсії з урахуванням довідки від 21.05.2020 року № 11-30/36-20.
Відповідач листом від 04.12.2020 року № 908 повідомив позивачці, що пенсію призначено з 01.01.2020 року із розрахунку заробітної плати станом на 31.12.2019 рік згідно довідки № 11-31/6-20 від 17.01.2020 року та довідки про надбавки та премії № 11-31/7-20 від 17.01.2020 року. Довідку № 11-30/36-20 від 21.05.2020 року не враховано для розміру пенсії.
Також у вказаному листі відповідачем було зазначено, що для вирішення питання виплати заборгованості пенсійної виплати за рахунок коштів Державного бюджету дані було внесено в електронний реєстр судових рішень відповідно до порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року № 20-1, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 22.10.2018 року за № 1189/32641. Сума боргу за період з 01.01.2020 року по 09.08.2020 року склала 33737,04 грн.
Позивачка, вбачаючи в не врахуванні всіх складових заробітної плати, з яких було нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, згідно даних Довідки від 21.05.2020 року № 11-30/36-20, порушення своїх прав, звернулась за їх захистом до суду.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
На одержання пенсії державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про Державну службу» № 3723 -XII мають жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Під час визначення зарплати обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» посадовий оклад та надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).
Відповідно до ч. 2 ст. 50 Закону №3723 заробітна плата державного службовця складається з: 1) посадового окладу; 2) надбавки за вислугу років; 3) надбавки за ранг державного службовця; 4) премії (у разі встановлення).
Форма довідок про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям»:
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавка за вислугу років);
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не обіймає посади державної служби.
З огляду на викладене суд наголошує, що відповідачем при перерахунку пенсії ОСОБА_1 були враховані всі складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, а саме посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавка за вислугу років, вказані в довідці № 11-31/6-20 від 17.01.2020 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та довідці про надбавки та премії № 11-31/7-20 від 17.01.2020 року.
Пунктом 4 Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 передбачено, що за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 p., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
З огляду на вищевикладене суд зазначає, що Довідка про складові заробітної плати повинна бути видана установою за місяць, що передує даті звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Таким чином не врахування відповідачем під час здійснення перерахунку пенсії позивачці Довідки № 11-30/36-20 від 21.05.2020 року є правомірним, оскільки вказаний перерахунок відповідачем було здійснено з 01.01.2020 року на підставі рішенням відповідача № 204650001362/176 від 09.09.2020 року, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду 10.03.2020 року по справі № 520/1290/2020, а отже відповідачем правомірно було враховано лише довідки №11-31/6-20 від 17.01.2020 року та №11-31/7-20 від 17.01.2020 року, а отже відповідачем правомірно не було враховано довідку № 11-30/36-20 від 21.05.2020 року, оскільки остання була видана позивачці не за місяць, що передує даті звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, а 21.05.2020 року тобто значно пізніше дати звернення за призначенням (перерахунком) пенсії
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов.) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.