
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
15 лютого 2021 року № 520/16565/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Харківській області), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ в Харківської області № 963020119312 від 06 листопада 2020 року яким ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії;
- зобов`язати Головне управління ПФУ у Харківської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії виходячи з 5-ти мінімальних заробітних плат з 1 січня 2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем вказано, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, посвідчення серії НОМЕР_1 .
З 2011 року визнаний інвалідом 2 групи по захворінню пов`язаному з виконанням обов`язків військової служби, ліквідація наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач зазначає, що на даний момент йому призначена пенсія в розмірі 9290 грн, що не відповідає ст.59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи»
Відповідно ст.59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи» йому повинна бути призначена пенсія в розміри 5 мінімальних заробітних плат станом на 1 січня поточного року.
02 листопада 2020 року позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Харківської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи». Однак рішенням ГУ ПФУ в Харківської області № 963020119312 від 6 листопада 2020 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії на підставі Постанови КМУ від 26 червня 2019 року № 543. Вважає зазначене рішення неправомірним, у зв`язку з чим звернувся до суду з вказаним позовом.
Ухвалою суду від 10.12.2020 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачу відповідь на відзив.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву та додаткові пояснення, в яких він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає що з 01.07.2019 ОСОБА_1 набув право на проведення перерахунку пенсії на умовах, визначених п. 2 постанови КМУ від 26.06.2019 № 543, якою внесенні зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою затверджено Порядок обчислення пенсій, яким визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до статей 54, 57, і 59 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Після проведеного перерахунку середньомісячний заробіток для обрахунку пенсії склав 11765,21 грн. Розмір пенсії з надбавками з 01.07.2019 склав 9290,85 грн. В подальшому перерахунок пенсії здійснювався у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму.
З 01.05.2020 відповідно до ст. 67 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» проведений перерахунок - індексація зарплати. Середньомісячний заробіток склав 13059,38 грн. Розмір пенсії з надбавками з 01.05.2020 склав 10226,37 грн. В подальшому перерахунок пенсії здійснювався у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму.
02.11.2020 ОСОБА_1 звернувся за перерахунком пенсії, згідно статті 59 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". ОСОБА_1 продовжено виплату попередніх розмірах.
Розрахунок середньомісячного заробітку здійснювався відповідно до ст. 59 Закону „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 23.11.2011 №1210 „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи''. Так як статтею 62 зазначеного Закону надані роз`яснення порядку застосування Закону „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Де зазначено, що застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 9-1 Порядку, до постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210 зазначено, що пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою. Також середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою.
Зазначає, що при розрахунку коефіцієнту заробітної плати, так зазначено в Порядку № 1210 застосовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Тобто, в 2018 році за 2017- 6273,95 грн; в 2019 - за 2018 рік - 7810,88 грн; які звернулись за перерахунком в 2020 році - за 2019 рік - 9205,19 грн.
Після розрахунку заробітна плата складає: з 01.01.2018 року становить 11169,99 грн; з 01.01.2019 року 11765,21 грн, в подальшому проіндексована з 01.05.2020 13059,38 грн; з 01.01.2020 року і 11298,92 грн, в подальшому проіндексована з 01.05.2020 року 12541,80 грн.
Вважає, що ОСОБА_1 не доцільно перераховувати заробітну плату з 01.01.2020 року, відповідно до заяви від 02.11.2020, так як розмір середньомісячної зарплати зменшується і становить - 11298,02, з 01.05.2020 - 12541,80 грн. (По справі з 01.01.2010 - 1765,21 грн, з 01.05.2020 - 13059,38 грн). Тому прийнято рішення подовжити виплату відповідно до попередніх перерахунків, тобто з 01.07.2019, з 01.05.2020 та змін прожиткового мінімуму, які відбувались за цей період.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, правовідносинам, які розглядаються у даній справі, передували обставини, які не доказуються у даній справі, оскільки були встановлені рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.05.2018 року по справі № 820/2737/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії
В рамках справи № 820/2737/18 судом було встановлено, що відповідно до військового квитка серії НОМЕР_2 , виданого Барвінківським районним комісаріатом Харківської області, позивач з 12.11.1987 р. по 12.01.1988 р. приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно довідки до акту огляду МСЕК серії ААА №612028 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності та причину інвалідності вказано "захворювання пов`язане з виконання обов`язків на ЧАЕС".
Крім того, в матеріалах справи наявне експертне заключення від 16.01.1992 р. №4039, відповідно до якого виявлені у позивача захворювання пов`язані з впливом іонізуючих та інших факторів при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Позивач перебуває на обліку в Ізюмському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію відповідно до вимог п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Із копії посвідчення серії НОМЕР_4 встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.
З матеріалів справи встановлено, що позивач звернувся до відповідача та просив провести перерахунок пенсії на підставі частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Листом від 02.04.2018 р. позивачу повідомлено, що згідно з наданими ним документів до заяви, не вбачається настання інвалідності під час проходження дійсної строкової служби.
Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.
Так, рішенням Харківським окружного адміністративного суду від 14.05.2018 по справі №820/2737/18 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Ізюмського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (просп. Незалежності, буд. 2,м. Ізюм, Харківська область, 64300) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправною відмову Ізюмського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, що викладена у листі від 02.04.2018 р. №192/Д-14. Зобов`язано Ізюмське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести з 01.04.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
20 грудня 2018 року позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просив суд:
-визнати протиправними дії Ізюмського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку ОСОБА_1 згідно Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у справі №820/2737/18 пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2017 р. в розмірі 6273,50 грн.;
- зобов`язати Ізюмське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 01.04.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у справі №820/2737/18, з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 р. в розмірі 4482,35 грн.;
- зобов`язати Ізюмське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області відповідно до ст. 382 КАС України подати у 15-денний строк після набрання чинності рішення звіт про виконання судового рішення.
Рішенням Харківським окружного адміністративного суду від 25.01.2019 по справі №520/11709/18 в задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_5 ) до Ізюмського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (просп. Незалежності, буд. 2, м. Ізюм, Харківська область, 64300, код ЄДРПОУ 40387920) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовлено.
04 вересня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України з заявою про здійснення перерахунку пенсії в розмірі 5 мінімальних заробітних плат станом на 1 січня поточного року.
У рішенні відділу з питань перерахунків пенсій №9 Управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Харківській області від 06.11.2020 № 963020119312 зазначено про прийняття рішення продовжити виплату пенсії, відповідно до проведених попередніх перерахунків (а.с.3).
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-ХІІ).
Відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57, 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р (ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Також, вказаним рішенням встановлено, що словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, з резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України (другий сенат) від 25 квітня 2019 року випливає, що визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону, та втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення.
Згідно з частиною 2 статті 152 Конституцій України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
З огляду на це, чинними після 25 квітня 2019 року є положення частини третьої статті 59 Закону, згідно з якими особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Отже, фактично в результаті ухвалення Рішення Конституційним Судом України змінено положення частини третьої статті 59 Закону, оскільки розширено раніше встановлений перелік осіб, на яких поширювався порядок обчислення пенсій по інвалідності, визначений цими положеннями Закону. Відтак особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби та є інвалідами внаслідок цього, мають право на обчислення пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру згідно з частиною 3 статті 59 Зaкoну Укрaїни «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи».
Таким чином, позивач відповідає встановленим законом вимогам для можливості перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і має право на отримання пенсії по інвалідності відповідно до вказаної норми закону, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.
Що стосується застосування відповідачем формули для обчислення пенсії, суд виходить з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року №851 внесені зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (надалі - Порядок № 1210)
Згідно з цими змінами Порядок доповнений пунктом 9-1: за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П = Зс х Кзс х (Кв : 100%), де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках). Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = (Зп (мін) х 5) : Зс1, де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 543 положення абзацу першого пункту 9-1 Порядку № 1210 приведені у відповідність до частини 3 статті 59 Закону №796-XII (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року №1-р(II)/2019), і викладені у такій редакції: "За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:(...)"
Отже формула, за якою розраховується пенсія, внаслідок прийняття рішення Конституційного Суду змін не зазнала.
Суд звертає увагу на те, що механізм обчислення пенсій по інвалідності, передбачений Порядком № 1210, розповсюджується на випадки призначення пенсій відповідно до статей 54, 57, 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", отже застосовується і стосовно пенсії позивача.
Крім того, суд приходить до висновку про те, що наведене у законі формулювання "обчислюється з 5-кратного розміру мінімальної заробітної плати" не є тотожним поняттю "дорівнює п`ятикратному розміру мінімальної заробітної плати", відтак зі змісту закону не вбачається, що пенсія повинна обчислюватись шляхом простого арифметичного множення розміру мінімальної заробітної плати на п`ять.
Судом встановлено, що 01.07.2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області проведений перерахунок пенсії позивачу з 01.07.2019 року з врахуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою встановленою Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210.
В подальшому перерахунок пенсії здійснювався лише у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму, що також підтверджено перерахунок пенсії, що міститься в матеріалах справи.
Суд погоджується з доводами відповідача щодо застосування існуючої та чинної на даний час формули розрахунку, про яку згадувалось вище, оскільки встановлений законом 5-кратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року, є лише вихідним показником (величиною) для обчислення пенсії, який сам по собі не враховує і не може враховувати індивідуальні обставини і особливості, пов`язані з особою кожного конкретного пенсіонера.
Незастосування ж вказаного порядку розрахунку пенсії призвело б до встановлення однакового для всіх пенсіонерів розміру пенсії, який би не враховував ті обставини і особливості, які мали місце під час трудової діяльності кожної окремої особи або інші суттєві факти, пов`язані з індивідуальними питаннями призначення пенсій.
Таким чином, судом не встановлено, що здійснені у 2019 році перерахунки пенсії позивача були зроблені з порушенням закону, оскільки застосована відповідачем формула перерахунку згідно з Порядком №1210 є чинною, не скасованою, а тому її застосування є правомірним.
У той же час, що стосується періоду з 01.01.2020 року, судом з відповідних перерахунків наявних в матеріалах справи, не встановлено, що відповідачем здійснювався відповідний перерахунок пенсії позивача з 01.01.2020 року у зв`язку зі збільшенням розміру мінімальної заробітної плати.
Оскільки Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік" розмір мінімальної заробітної плати був підвищений, відповідач був зобов`язаний провести перерахунок пенсії позивача з врахуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року. Однак, як вбачається з матеріалів справи та відзиву, матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 не містять документів про перерахунок пенсії з 01.01.2020 року (наприклад рішення, протоколи, розпорядження або інші документи управління про перерахунок), відтак відповідач не довів, що провів належний позивачеві перерахунок пенсії останнього з 01 січня 2020 року. Зважаючи на це, судом встановлено протиправну бездіяльність відповідача у цій частині.
У той же час, у наданих поясненнях, відповідач вказує на "умовний розрахунок", з якого начеб-то вбачається зменшення розміру пенсії, відтак є недоцільним здійснення з 01.01.2020 перерахунку пенсії. Суд зазначену обставину оцінює критично, оскільки обґрунтування бездіяльності органу влади категоріями доцільності/недоцільності прийняття тих чи інших рішень не є належним способом дій, а тому є неприпустимим. У разі подання особою, яка має на це право, заяви з клопотанням або вимогою про вчинення на її користь перерахунку або інших дій, які суб`єкт владних повноважень повинен розглянути/вирішити/вчинити (по суті), орган влади не має права відмовляти, керуючись при цьому мотивами доцільності або недоцільності.
Таким чином, відповідач відповідно до вимог закону зобов`язаний був здійснити офіційний перерахунок пенсії позивача з 01.01.2020 року, оформивши його у спосіб, передбачений законом (рішення, розпорядження, протокол). Лише у разі дійсного зменшення розміру пенсії, пенсійний орган мав право приймати рішення про виплату її у попередньому (більшому) розмірі, відповідно до вимоги п. 4 Прикінцевих положень Закону № 2148-VIII.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ПФУ в Харківської області № 963020119312 від 06 листопада 2020 року яким ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії та зобов`язання Головного управління ПФУ у Харківської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії виходячи з 5-ти мінімальних заробітних плат з 1 січня 2020 року.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 963020119312 від 06 листопада 2020 року, яким ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії з 01 січня 2020 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 ) пенсії виходячи з 5-ти мінімальних заробітних плат з 1 січня 2020 року.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 15 лютого 2021 року.
Суддя Бадюков Ю.В.