
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2021 року Справа №480/8495/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
розглянувши у спрощеному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8495/20 за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Конотопської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
30.11.2020 позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що є власником трикімнатної квартири АДРЕСА_1 . З метою здійснення підприємницької діяльності позивач звернулася до Виконавчого комітету Конотопської міської ради з заявою про переведення квартири до категорії нежитлових приміщень. Рішенням виконавчого комітету Конотопської міської ради від 12.11.2020 №2030 позивачу відмовлено у задоволенні заяви, вказано, що переведення житлового приміщення в нежитлове буде порушувати права власників інших квартир та зазначено про заперечення мешканців будинку проти такого переведення.
Таке рішення позивач просить визнати протиправним, оскільки, відповідачем врахована позиція не співвласників багатоповерхового будинку, а його мешканців, які не є співвласниками, крім того, відповідач послався на протокол громадських слухань, який не є належним документом. З огляду на те, що рішення відповідача порушує її права як власника житлового приміщення, позивач просить визнати його протиправним та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву про надання дозволу на переведення житлового приміщення в нежитлове.
Відповідач відзиву на позов не надав.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є власником трикімнатної квартири АДРЕСА_1 ( а.с.11-12, 13). Листом від 12.11.2020 №2030 Виконавчий комітет Конотопської міської ради повідомив позивача про розгляд її звернення про можливість переведення до категорії нежитлових квартири АДРЕСА_1 та реконструкцію її під магазин промислових товарів, зазначивши, що на засіданні 03.11.2020 члени постійно діючої комісії з питань будівництва, обстеження житлового фонду, вибору земельних ділянок, розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності, розміщення зовнішньої реклами та присвоєння адрес будівлям заперечили по даному питанню, оскільки в ході громадських слухань співвласники житлового будинку АДРЕСА_1 до категорії нежитлових та реконструкції її під магазин ( а.с.18).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» ( далі - Закон №280/97-ВР). Відповідно до ч.1 ст.10 цього Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Відповідно до ч.1 ст,11 Закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Статтею 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку. Зокрема, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Відповідно до ч.6 ст.59 цього Закону виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Статтею 320 ЦК України передбачено, що власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом. Законом можуть бути встановлені умови використання власником свого майна для здійснення підприємницької діяльності.
Згідно зі статтею 379 ЦК України житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, призначені та придані для постійного проживання в них.
Житло є специфічним об`єктом права власності, тому свобода використання житла його власниками обмежується нормами, спрямованими на схоронність жилих приміщень та не порушення прав інших осіб, зокрема, інших мешканців жилого будинку.
Відповідно до частини другої статті 383 ЦК України власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Статтею 6 Житлового кодексу УРСР передбачено, що жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків. Надання приміщень у жилих будинках для потреб промислового характеру забороняється.
Згідно статті 8 Житлового кодексу УРСР переведення придатних для проживання жилих будинків і жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду в нежилі, як правило, не допускається. У виняткових випадках переведення жилих будинків і жилих приміщень у нежилі може здійснюватися за рішенням органів, зазначених у частині другій статті 7 цього Кодексу.
Відповідно до статті 152 Житлового кодексу УРСР переобладнання і перепланування жилого будинку (квартири), що належить громадянинові на праві приватної власності, провадяться з дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що використання об`єкта власності обмежується мотивами незавдання шкоди правам, свободам та гідності інших громадян, інтересам суспільства. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад вправі вирішувати питання переведення житлових приміщень (квартир), що належать на праві власності юридичним або фізичним особам, у нежитлові за умови, що проведені зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку. Визначена законом процедура є способом дій відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування у відповідь на звернення громадян щодо того чи іншого питання. З огляду на вимоги частини другої статті 19 Конституції України дотримання відповідним органом встановленої законом процедури є обов`язковим.
Натомість, як встановлено судом, відповідачем на засідання виконкому питання про переведення до категорії нежитлових приміщень квартири, належної позивачці, не виносилося, відповідно і рішення з даного питання не приймлося, а тому, в даному випадку, відповідачем допущено протиправну бездіяльність. Повідомлення, викладене у листі відповідача від 12.11.2020 №2030 про заперечення членів комісії з даного питання не є рішенням суб`єкта владних повноважень в розумінні п.19 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинсвта України.
Згідно із частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас, суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.
Відтак, враховуючи, що заява позивача виконавчим комітетом не розглядался , суд вважає за необхідне зобов`язати Виконавчий комітет Конотопської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на переведення до категорії нежитлових належної їй на праві власності квартири АДРЕСА_1 та прийняти відповідне рішення.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, тому з відповідача належить стягнути на користь позивача сплачений ним при подачі позову судовий збір у розмірі 1681,60 грн. ( а.с.20,20-а).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_4 ) до Виконавчого комітету Конотопської міської ради (код ЄДРПОУ 24006881, проспект Миру, 8, м.Конотоп, Сумська область, 41600) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Конотопської міської ради Сумської області, яка полягає у нерозгляді заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на переведення до категорії нежитлових належної їй на праві власності квартири АДРЕСА_1 .
Зобов`язати Виконавчий комітет Конотопської міської ради Сумської області розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на переведення до категорії нежитлових належної їй на праві власності квартири АДРЕСА_1 та прийняти відповідне рішення.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Конотопської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_1 1681,60 грн. в рахунок відшкодування судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах