
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2021 р. № 400/4663/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання дій в частині прийняття рішення від 28.08.2020 № 29/03.07-р протиправними; зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про: визнання неправомірними дій в частині прийняття рішення від 28.08.2020 р. № 29/03.07-р про відмову в переведенні з пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника; зобов`язання скасувати рішення від 28.08.2020 р. № 29/03.07-р; зобов`язання призначити пенсію у зв`язку з втратою годувальника в розмірі 50% пенсії за віком померлого годувальника на одного непрацездатного члена сім`ї у розмірі 4229,75 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що отримує пенсію за віком, а її померлий чоловік був інвалідом війни ІІ групи. Як непрацездатний член сім`ї померлого годувальника позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення її на пенсію у зв`язку з втратою годувальника. Померлий чоловік позивача отримував пенсію в розмірі 8599,50 грн, а тому позивач мала б отримувати 4299,75 грн, а не 2100,00, як нарахував відповідач за матеріалами пенсійної справи.
Відповідач 20.11.2020 р. подав відзив на позов (а. с. 21-24), в якому зазначив, що позивачу відмовлено у переведенні на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262), оскільки після переведення на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) розмір пенсії позивача зменшиться, а померлий годувальник не відноситься до кола осіб, передбачених ст. 29 Закону № 2262. Розмір пенсії за віком ОСОБА_2 станом на березень 2020 складав 2917,05 грн, а розмір пенсії позивача станом на 20.08.2020 р. складав 2658,53 грн, отже, після переведення розмір пенсії позивача зменшиться. Пенсійна виплата ОСОБА_2 у розмірі 8599,50 грн складалася з пенсії та щомісячної державної адресної допомоги 525% прожиткового мінімуму. Щомісячна адресна допомога до пенсії не включається до розрахунку розміру пенсії за віком. До того ж, суд не може брати на себе функцію органу, на якого законодавством покладено повноваження щодо нарахування пенсійних виплат.
20.11.2020 р. позивач подала пояснення на відзив (а. с. 31-35), де вказала, що звернулася до відповідача із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, оскільки вважала, що таке переведення і є підвищенням її пенсії як дружини інваліда війни ІІ групи. Відповідач не роз`яснив, що позивач повинна була подати заяву про підвищення розміру пенсії на 150% від мінімальної пенсії за віком. Позивач вважає, що відповідач діяв неправомірно та повинен був відібрати у неї заяву про перерахунок пенсії з урахуванням підвищення.
Справу розглянуто в письмовому провадженні.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік - ОСОБА_2 , який мав статус інваліда війни ІІ групи: причина інвалідності - малолітній в`язень (інвалід дитинства) (а. с. 9-11).
20.08.2020 р. позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення її з пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
Рішенням від 28.08.2020 р. № 29/03.07-р відповідач відмовив у переведенні у зв`язку з тим, що померлий годувальник не відносився до кола осіб, передбачених ст. 29 Закону № 2262 (а. с. 7-8). Крім того, в рішенні зазначено, що після переведення позивача з пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника розмір пенсійної виплати складе 2100,00 грн, замість розміру пенсії позивача станом на 20.08.2020 р. - 2658,53 грн.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
На підставі ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону № 1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону № 1058 пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності.
До непрацездатних членів сім`ї ч. 2 ст. 36 Закону № 1058 відносить дружину.
Пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається в розмірі на одного непрацездатного члена сім`ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника (ч. 1 ст. 37 Закону № 1058).
Як зазначив відповідач, розмір пенсії за віком ОСОБА_2 станом на березень 2020 року склав 2917,05 грн, а розмір пенсії позивача станом на 20.08.2020 р. складав 2658,53 грн, отже, після переведення розмір пенсії позивача зменшився б.
Позивач помилково вважає, що пенсія померлого чоловіка становила 8599,50 грн, оскільки вказана сума включає щомісячну державну адресну допомогу до пенсії, встановлену на підставі п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 р. № 656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій".
Виходячи з формулювання ч. 1 ст. 37 Закону № 1058, розмір пенсії у зв`язку з втратою годувальника розраховується саме з розміру пенсії померлого годувальника, а не всієї пенсійної виплати. Отже, розмір щомісячної державної адресної допомоги не включається до розрахунку пенсії за віком.
У своїх поясненнях на відзив позивач ставить питання про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням підвищення на 150% від мінімальної пенсії за віком на підставі ст. 64 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань", однак оскільки з даним питанням до відповідача вона не зверталася, відмови не отримувала та в даному позові її не оскаржує, вказане питання виходить за межі позовних вимог у даній справі.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач довів правомірність оскаржуваного рішення, що є підставою для відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання неправомірними дій в частині прийняття рішення від 28.08.2020 р. № 29/03.07-р; зобов`язання скасувати рішення від 28.08.2020 р. № 29/03.07-р; зобов`язання призначити пенсію у зв`язку з втратою годувальника в розмірі 50% пенсії за віком померлого годувальника на одного непрацездатного члена сім`ї у розмірі 4229,75 грн - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 15.02.2021 р.
Суддя Н. В. Лісовська