
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
15 лютого 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5107/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (далі - відповідач), в якій позивач з урахуванням уточненої позовної заяви від 02 лютого 2021 року б/н (арк. спр. 73-76) просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 04 грудня 2020 року № 1216-03-8/10740;
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по втраті годувальника на підставі поданих заяв від 26 жовтня 2020 року, 16 листопада 2020 року та 26 листопада 2020 року, виходячи з відомостей, що зазначені в довідці Управління охорони здоров`я від 29 грудня 2018 року№ 377 та від 21 жовтня 2020 року № 933, починаючи з 26 жовтня 2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є вдовою учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та особою, яка отримує пенсію за віком по втраті годувальника. У зв`язку з видачею Управлінням охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради невідповідної довідки про доходи її померлого чоловіка ОСОБА_2 , учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС, позивач звернулась до Сєвєродонецького міського суду з позовом до Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради щодо визнання неправомірними дій щодо видачі довідки № 377 без врахування надурочного часу роботи, преміальних виплат, а також одноразової допомоги ОСОБА_2 в період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та щодо зобов`язання Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради видати довідку з врахуванням роботи в надурочний час, святкові дні та з врахуванням здійснених додаткових виплат у вигляд премії, разові допомоги по відшкодуванню фактичних збитків ОСОБА_2 .
09 червня 2020 року Сєвєродонецький міський суд Луганської області позов задовольнив частково та зобов`язав Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради видати відповідну довідку за відомостями, зазначеними в рішенні суду. Зазначене рішення було підтримане Луганським апеляційним судом 01 жовтня 2020 року.
21 жовтня 2020 року Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради видало позивачу довідку із внесеними змінами за рішенням суду, після чого позивач надала її відповідачу для здійснення відповідного перерахунку пенсії.
Незважаючи на подану заяву та документи на підтвердження змін відомостей про заробітну плату чоловіка позивача, відповідач відповів відмовою позивачу, про що прийняв оскаржуване рішення.
Також позивач зазначає, що з метою здійснення відповідачем дій, направлених на перерахунок її пенсії, вона неодноразово зверталась до відповідача із відповідними заявами щодо перерахунку пенсії (заяви від 26 жовтня 2020 року та від 16 листопада 2020 року). На подані заяви позивач отримала формальні відписки від 06 листопада 2020 року та від 26 листопада 2020 року.
У своїх заявах позивач просила відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки, наданої Управлінням охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради, та з врахуванням пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку пенсії по формулі Кв=(Ку/Ку+1)*100 % для осіб по втраті годувальника, а не 50 % від половини пенсії годувальника. Відповідач, надаючи відповідь на заяви позивача, посилався не те, що перерахунок пенсії можливо зробити на підставі довідки, яка видана позивачу в порядку, передбаченому наказом Міністерства соціальної політики України від 12 жовтня 2012 року № 644. Позивач в свою чергу за наслідками повторного звернення висловила прохання здійснити перерахунок пенсії за пунктом 9 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі довідки, яка міститься в матеріалах пенсійної справи позивача, на що відповідач формально відповів позивачу та зазначив, що відповідь щодо перерахунку пенсії вже було надано.
З посиланням на положення статей 19, 46 Конституції України, статті 58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, позивач вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у перерахунку пенсії, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області позов не визнало, про що через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 29 січня 2021 року за вхідним реєстраційним № 4009/2021 подало відзив на позовну заяву від 27 січня 2021 року № 1216-06-8/2171 (арк. спр. 66-69).
Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що ОСОБА_1 з 10 жовтня 2008 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області та отримувала пенсію за віком. Після смерті чоловіка - ОСОБА_2 , який був особою з інвалідністю III групи за захворюванням, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області з заявою про переведення на пенсію у зв`язку із втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З 16 лютого 2012 року позивача переведено на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
26 жовтня 2020 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку отримано лист позивача (вх. № 319/К-1216-20 від 26 жовтня 2020 року) щодо проведення перерахунку пенсії. 16 листопада 2020 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку отримано лист позивача (вх. № 355/К-1216-20 від 16 листопада 2020 року) щодо проведення перерахунку пенсії.
З посиланням на положення пунктів 1, 6 розділу І, пунктів 6, 7 розділу ІІ Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436, відповідач зазначив, що будь-яке рішення з приводу розгляду листів позивача (вх. № 319/К-1216-20 від 26 жовтня 2020 року та вх. № 355/К-1216-20 від 16 листопада 2020 року) управлінням не приймалось.
06 листопада 2020 року та 26 листопада 2020 року відповідно позивачу надані обґрунтовані відповіді з роз`ясненнями (вих. № 318-319/К-02/8-1216/20 від 06 листопада 2020 року та вих. № 349-355/К-02/8-1216/20 від 26 листопада 2020 року) на вищевказані листи.
30 листопада 2020 року до управління поштою надійшла заява ОСОБА_1 від 26 листопада 2020 року (вх. № 2614/8 від 30 листопада 2020 року) щодо перерахунку пенсії у зв`язку з втратою годувальника, розрахованої відповідно до Закону України від 09 серпня 2019 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796). До заяви про перерахунок пенсії позивач надала довідку про заробітну плату від 21 жовтня 2020 року № 933.
За наслідками розгляду заяви позивача від 26 листопада 2020 року управлінням прийнято рішення від 04 грудня 2020 року № 9291/2020 про відмову в перерахунку пенсії, з огляду на таке.
Статтею 54 Закону № 796 передбачено, що пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 01 січня 2012 року, затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок № 1210).
Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботі. У разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання сум заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Для обчислення пенсії необхідна довідка про заробітну плату померлого годувальника, яка має буди видана підприємством, організацією, де працював чоловік на момент відрядження в зону відчуження, або підприємством, яке було розташоване в зоні відчуження.
Форма довідки затверджена листом Міністерства соціального захисту населення України від 27 лютого 1996 року № 01-3/244-013-21. Довідка видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою, організацією, де працювала особа. В довідці повинні бути вказані населені пункти зони відчуження, в яких працював чоловік, зазначається період безпосередньо виконаних робіт в зоні. Обов`язково зазначаються назви виплатних документів, за якими оплачували роботу, та суми оплати за період роботи, а також коефіцієнт кратності.
Розмір пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з втратою годувальника розраховано відповідно до абзацу першого пункту 9-1 Порядку № 1210. Надана до заяви довідка не відповідає вимогам та затвердженій формі вищезазначеного листа Міністерства соціального захисту населення України. На довідці відсутній підпис керівника підприємства, яке видало довідку, а також не зазначені підстави для видачі довідки.
Також відповідач зазначив, що повноваження територіального органу Пенсійного фонду у питаннях призначення/перерахунку пенсії є дискреційними. Відповідно суд не повноважний втручатися до таких повноважень і не може підміняти територіальний орган Пенсійного фонду, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсій на інший) та перерахунку пенсії.
З посиланням на норми частин першої, другої статті 73 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", відповідач зазначив, що Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області не має коштів на сплату судового збору.
З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою від 31 грудня 2020 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху (арк. спр. 30-31).
Ухвалою від 16 січня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 38-40).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 17 лютого 2012 року перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії у зв`язку з втратою годувальника, про що свідчить розпорядження Управління пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 17 лютого 2012 року № 183528 (арк. спр. 49).
Рішенням Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 09 червня 2020 року у справі № 428/195/20, яке залишено без змін постановою Луганського апеляційного суду від 01 жовтня 2020 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково (арк. спр. 8-16, 77-82):
- зобов`язано Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату ОСОБА_2 за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках із урахуванням наступних відомостей про роботу в зоні відчуження в грудні 1986 року та в січні 1987 року:
Грудень 1986 року:
- збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження 217,75 крб.;
- доплата за роботу в зоні № 3 у надурочний час в розмірі 189,51 карб., у вихідні та святкові дні в розмірі 97,77 карб., а всього з урахуванням основного заробітку за роботу в зоні № 3 - 906,51 карб.;
Січень 1987 року:
- збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження 240,68 крб.;
- доплата за роботу в зоні № 3 у надурочний час в розмірі 209,22 карб., у вихідні та святкові дні в розмірі 101,53 карб., а всього з урахуванням основного заробітку за роботу в зоні № 3 - 987,65 карб;
- відмовлено у задоволенні іншої частини позовних вимог;
- стягнуто з Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради на користь держави судовий збір в сумі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Як вбачається з рішення Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 09 червня 2020 року у справі № 428/195/20, суд зобов`язав Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату ОСОБА_2 за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках із урахуванням відомостей про роботу в зоні відчуження в грудні 1986 року та в січні 1987 року, а саме: грудень 1986 року: збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження 217,75 крб.; доплата за роботу в зоні № 3 у надурочний час в розмірі 189,51 карб., у вихідні та святкові дні в розмірі 97,77 карб., а всього з урахуванням основного заробітку за роботу в зоні № 3 - 906,51 карб.; січень 1987 року: збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження 240,68 крб.; доплата за роботу в зоні № 3 у надурочний час в розмірі 209,22 карб., у вихідні та святкові дні в розмірі 101,53 карб., а всього з урахуванням основного заробітку за роботу в зоні № 3 - 987,65 карб.
Рішенням Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 09 червня 2020 року у справі № 428/195/20 встановлено, що 13 грудня 2018 року Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області звернулося до Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради та Комунальної установи «Сєвєродонецька міська багатопрофільна лікарня» з запитом щодо надання довідки про заробітну плату ОСОБА_2 для перерахунку пенсії у зв`язку із втратою годувальника ОСОБА_1 09 січня 2019 року позивач звернулася до Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради щодо перерахунку зарплати ОСОБА_2 . Згідно з копією відповіді Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради від 14 січня 2019 року № 58 ОСОБА_1 повідомлено, що відповідно до Порядку обчислення пенсії постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначеним Кабінетом Міністрів України, та на підставі архівної довідки від 27 листопада 2018 року № 179/1/16155 перерахунок зарплати ОСОБА_2 був зроблений, про що до Пенсійного фонду України була направлена довідка від 29 грудня 2018 року № 377.
Отже, в матеріалах пенсійної справи позивача наявна довідка Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради від 29 грудня 2018 року № 377 (арк. спр. 24).
Згідно з частиною другою статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами (частина друга статті 370 КАС України).
Згідно з частиною четвертою статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
На виконання рішення Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 09 червня 2020 року у справі № 428/195/20 Управлінням охорони здоров`я військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області видано довідку від 21 жовтня 2020 року № 933, з урахуванням відомостей про заробітну плату в зоні відчуження в грудні 1986 року та в січні 1987 року, а саме: грудень 1986 року: збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження 217,75 крб.; доплата за роботу в зоні № 3 у надурочний час в розмірі 189,51 карб., у вихідні та святкові дні в розмірі 97,77 карб., а всього з урахуванням основного заробітку за роботу в зоні № 3 - 906,51 карб.; січень 1987 року: збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження 240,68 крб.; доплата за роботу в зоні № 3 у надурочний час в розмірі 209,22 карб., у вихідні та святкові дні в розмірі 101,53 карб., а всього з урахуванням основного заробітку за роботу в зоні № 3 - 987,65 карб. (арк. спр. 25, 59, 62).
26 жовтня 2020 року позивач звернулась до відповідача з заявою від 26 жовтня 2020 року, зареєстрованою за номером № 319/К-1216/20, про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі рішення Луганського апеляційного суду від 01 жовтня 2020 року № 428/195/20 та довідки Управління охорони здоров`я згідно з пунктом 9 Порядку № 1210, без надання додаткових документів (арк. спр. 17, 56).
Листом від 06 листопада 2020 року № 318-319/К-02/8-1216/20 відповідач повідомив позивача, що для перерахунку пенсії на підставі пункту 9 Порядку № 1210 необхідно надати довідку про заробітну плату померлого годувальника, одержаної за роботу в зоні відчуження, яка має бути видана підприємством, де працював чоловік позивача, та форма якої відповідає формі, затвердженій наказом Міністерства соціальної політики України від 12 жовтня 2012 року № 644 «Про затвердження форми Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках». Також позивача повідомлено про порядок звернення за перерахунком пенсії (арк. спр. 18, 57).
16 листопада 2020 року позивач повторно звернулась до відповідача з заявою від 16 листопада 2020 року, зареєстрованою за № 355/К-1216-20, якою повторно просила здійснити перерахунок пенсії та додала до заяви довідку від 21 жовтня 2020 року № 933 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (арк. спр. 19, 58-59).
Листом від 26 листопада 2020 року № 349-355/К-02/8-1216/20 відповідач фактично продублював відповідь, викладену в листі від 06 листопада 2020 року № 318-319/К-02/8-1216/20 (арк. спр. 20, 60).
30 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області з заявою про перерахунок пенсії, зареєстрованою за № 9291, додавши до неї зазначені в розписці-повідомленні документи (арк. спр. 21, 61, 61 зв., 62).
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 04 грудня 2020 року № 9291/2020 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії по втраті годувальника на підставі пункту 9-1 Порядку № 1210 через неналежно оформлену довідку про заробітну плату померлого годувальника (арк. спр. 22-23, 63-64).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Згідно з абзацами першим, другим частини першої статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з абзацом першим пункту 1.5 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п`ятий пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1).
Згідно зі статтею 58 Закону № 1058-IV на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов`язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду. Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.
Закон № 796 визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Згідно зі статтею 1 Закону № 796 він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено розділом VIII Закону № 796.
Частиною першою статті 54 Закону № 796-ХІІ встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців (частина друга статті 54 Закону № 796-ХІІ).
Відповідно до частини третьої статті 54 Закону № 796-ХІІ умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (пункт 1 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року № 851, застосовується з 1 жовтня 2017 року) (далі - Порядок № 1210).
Відповідно до абзацу першого пункту 9 Порядку № 1210 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв`язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за відповідною формулою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2012 року № 866 затверджено Типове положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, абзацом третім пункту 9 якого визначено, що форма довідки про заробітну плату встановлюється Мінсоцполітики.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 12 жовтня 2012 року № 644 «Про затвердження форми Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 жовтня 2012 року за № 1808/22120, затверджено форму Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
Надана позивачем до заяви від 16 листопада 2020 року, зареєстрованої за № 355/К-1216-20, та заяви від 30 листопада 2020 року, зареєстрованої за № 9291, довідка від 21 жовтня 2020 року № 933, видана Управлінням охорони здоров`я військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області, дійсно не відповідає затвердженій наказом Міністерства соціальної політики України від 12 жовтня 2012 року № 644 формі. Проте, як встановлено судом, в матеріалах пенсійної справи позивача наявна довідка Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради від 29 грудня 2018 року № 377 про заробітну плату ОСОБА_2 в населених пунктах зони відчуження, яка відповідає затвердженій формі. Довідка від 21 жовтня 2020 року № 933, видана Управлінням охорони здоров`я військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області, видана на виконання рішення суду та фактично містить додаткові відомості, які не були зазначені у довідці Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради від 29 грудня 2018 року № 377.
Згідно з пунктом 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина третя статті 245 КАС України).
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
З метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне на підставі частини третьої статті 245 КАС України з метою відновлення прав, за захистом яких позивач звернулась до суду, зобов`язати відповідача провести позивачу перерахунок призначеної пенсії у зв`язку з втратою годувальника з 01 грудня 2020 року з врахуванням відомостей, зазначених у довідці Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради від 29 грудня 2018 року № 377 та довідці Управління охорони здоров`я військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 21 жовтня 2020 року № 933, оскільки заяви про перерахунок пенсії разом зі спірною довідкою від 21 жовтня 2020 року № 933 позивач подала до територіального органу Пенсійного фонду України після 15 листопада, а також здійснити виплату пенсії з урахуванням фактично сплачених сум.
Твердження відповідача про те, що право на перерахунок пенсії покладено на територіальний орган Пенсійного фонду та є виключно його дискреційними повноваженнями, суд відхиляє з огляду на таке.
На законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження» суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.
Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
У справі, що розглядається, повноваження пенсійного органу щодо перерахунку пенсії передбачені Законом № 1058-IV.
Умови, за яких пенсійний орган відмовляє у перерахунку пенсії, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, пенсійний орган повинен здійснити перерахунок пенсії. Повноваження пенсійного органу та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу, за умови звернення особи з усіма необхідними для перерахунку пенсії документами, - перерахувати пенсію. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Тому зазначені повноваження не є дискреційними.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 8 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнена.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (ідентифікаційний код 21792459, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 04 грудня 2020 року № 9291/2020 ( ОСОБА_1 ) про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії у зв`язку з втратою годувальника на підставі заяви від 30 листопада 2020 року, зареєстрованої за № 9291.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області провести ОСОБА_1 з 01 грудня 2020 року перерахунок призначеної пенсії у зв`язку з втратою годувальника з врахуванням відомостей, зазначених у довідці Управління охорони здоров`я Сєвєродонецької міської ради від 29 грудня 2018 року № 377 та довідці Управління охорони здоров`я військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області від 21 жовтня 2020 року № 933, та здійснити виплату пенсії з урахуванням фактично сплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська