
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15 лютого 2021 року Справа № 280/9081/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом
за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
до Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206, код ЄДРПОУ 37573068)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Комунальне підприємство «Градпроект» (69001, м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3, код ЄДРПОУ 20504731)
про визнання дій протиправними,
ВСТАНОВИВ:
11.12.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - позивач) до Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Комунальне підприємство «Градпроект» третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Комунальне підприємство «Градпроект» (далі - третя особа), в якій позивач просить суд (згідно заяви від 13.01.2021): визнати протиправними дії Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради щодо демонтажу вивісок з написами « ІНФОРМАЦІЯ_1 » « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та зображенням торгівельної марки « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на підставі доручення №09/20 від 13 березня 2020 року за адресою: АДРЕСА_2.
Ухвалою від 16.12.2020 у справі відкрите спрощене позовне провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є фізичною особою-підприємцем, яким здійснюється підприємницька діяльність у нежитловому приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: розміщення кафетерію, кулінарії та фірмового магазину з продажу продукції торгівельної марки « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
На фасаді вказаного нежитлового приміщення позивач розмістив вивіски з написами « ІНФОРМАЦІЯ_1 », « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та зображенням торгівельної марки « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Відповідно до акту обстеження території від 15.01.2020 року Інспекції з благоустрою Запорізької міської ради від 28.12.2019 №13 р, здійснено обстеження стану благоустрою території м. Запоріжжя, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. На час проведення обстеження на фасадній частині житлового будинку АДРЕСА_2 виявлено самовільне розташування конструктивного елементу, який не передбачений архітектурним рішенням фасадів (вивіска « ІНФОРМАЦІЯ_3 »).
16.01.2020 Департаментом комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради ініційована та проведена перевірка законності розміщення рекламно-інформаційних засобів на зазначеному будинку. Так відповідно Акту №09/20 від 16.01.2020 про виявлення рекламних засобів, вивісок, табличок, що розміщені самовільно або з іншими порушеннями встановлено, що в наслідок проведеної перевірки за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 52, на зовнішній поверхні будинку, розташовані рекламні засоби на висоті 2,85 м розмірами 2,65x1,2 м та на висоті 2,8 розмірами 2,35x0,4 м (дві площини), які розміщені без дозволу, що є порушенням ст. 16 Закону України «Про рекламу», п. 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 «Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами», п.3.1 Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Запоріжжя та п.3.1.2 та п.3.3 Порядку демонтажу, обліку, зберігання і реалізації спеціальних конструкцій, які призначені для розміщення зовнішньої реклами», затверджені рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 22.02.2013 № 45 «Про затвердження Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Запоріжжя та Порядку демонтажу, обліку, зберігання і реалізації спеціальних конструкцій, які призначені для розміщення зовнішньої реклами» (зі змінами). Розповсюджувача зовнішньої реклами або власника рекламного засобу, вивіски, таблички встановити не вдалося.
В подальшому департаментом - робочим органом з питань розміщення зовнішньої реклами в м. Запоріжжя надано Доручення № 09/20 від 13.03.2020 Комунальному підприємству «Градпроект»:
- Провести демонтаж рекламних засобів за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 52, згідно порядку демонтажу, обліку, зберігання і реалізації спеціальних конструкцій, які призначені для розміщення зовнішньої реклами, затвердженого рішення виконкому Запорізької міської ради від 22.02.2013 №45;
- Оформити документи про демонтаж згідно порядку демонтажу, обліку, зберігання і реалізації спеціальних конструкцій, які призначені для розміщення зовнішньої реклами, затвердженого рішення виконкому Запорізької міської ради від 22.02.2013 №45.
Вважаючи демонтований об`єкт інформаційною вивіскою, а не рекламним засобом, не погоджуючись з діями відповідача щодо його віднесення до рекламного засобу та демонтування, позивач звернувся до суду з позовом.
Вирішуючи спір, суд ураховує таке.
Нормативно-правовим актом, який визначає засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами, є Закон України «Про рекламу».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про рекламу», зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг; рекламою є інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; а рекламними засобами - засоби, що використовуються для доведення реклами до її споживача.
За правилами ч. 1 ст. 3 Закону України «Про рекламу», законодавство України про рекламу складається з цього Закону та інших нормативних актів, які регулюють відносини у сфері реклами.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу», розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. ст. 16 Закону України «Про рекламу», розміщення зовнішньої реклами на пам`ятках національного або місцевого значення та в межах зон охорони цих пам`яток, історичних ареалів населених місць здійснюється відповідно до цього Закону на підставі дозволів, які оформляються за участю органів виконавчої влади, визначених Законом України "Про охорону культурної спадщини".
У свою чергу, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 Типові правила регулюють відносини, що виникають у зв`язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами (надалі - Типові правила).
Відповідно до п. 3 Типових правил, зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Приписи п.п. 45-46 Типових правил визначають, що контроль за додержанням цих Правил здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та інші органи відповідно до законодавства. У разі порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами уповноважена особа органу, який здійснює контроль за додержанням цих Правил, звертається до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою усунення порушень у визначений строк. У разі невиконання цієї вимоги орган, який здійснює контроль, подає інформацію спеціально уповноваженому органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 36 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067, розміщення зовнішньої реклами на пам`ятках історії та архітектури і в межах зон охорони таких пам`яток, в межах об`єктів природно-заповідного фонду дозволяється за погодженням з відповідним центральним або місцевим органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини та об`єктів природно-заповідного фонду.
Питання розміщення зовнішньої реклами в м. Запоріжжі врегульовано Порядком розміщення зовнішньої реклами в м. Запоріжжя (далі Порядок розміщення) та Порядком демонтажу, обліку, зберігання і реалізації спеціальних конструкцій, які призначені для розміщення зовнішньої реклами (далі - Порядок демонтажу), затверджені рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 22.02.2013 № 45 (зі змінами, внесеними рішенням виконавчого комітету № 600 від 17.12.2018).
Відповідно до п. 1.3 Порядку, розміщення зовнішньої реклами юридичними та фізичними особами, незалежно від форми власності, на територіях, будинках і спорудах проводиться з урахуванням архітектурних, планувальних, функціональних, історико- культурних особливостей м. Запоріжжя, типології елементів місцевого середовища, та з додержанням Правил благоустрою території м. Запоріжжя і цього Порядку.
Згідно п. 2.9 Порядку, самовільно встановлений рекламний засіб - це засіб, що розміщується без наявності виданого у встановленому Порядку дозволу, або який не був демонтований власником у встановлений цим Порядком строк.
Зовнішня реклама, незалежно від її типу та місця розташування, розміщується згідно з дозволами, наданими відповідно до цього Порядку (п. 3.1 Порядку).
Для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами виконавчий комітет Запорізької міської ради може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати повноваження Робочого органу з питань розміщення зовнішньої реклами на існуючі відділ, управління, департамент (надалі - Робочий орган) (п. 3.2 Порядку).
Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 12.05.16 №235 функції Робочого органу покладено на департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради.
Відповідно до ч. 8 ст. 8 Закону України «Про рекламу», розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою.
Згідно з ч. 6 ст. 9 Закону України «Про рекламу», вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.
У розумінні абз. 8 п. 2 Типових правил, вивіска чи табличка - елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім, випадків, коли суб`єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу у таке приміщення, який не є рекламою.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що реклама - це інформація, а вивіска (табличка) - спосіб розміщення інформації. Вивіска (табличка) може мати як рекламний характер, так і інформаційний. Різниця полягає у змісті інформації, а не способі її представлення.
Аналогічна позиція щодо застосування наведених правових норм викладена у постанові Верховного Суду від 02.08.2018 у справі №814/2539/14.
Розміщені на конструкції позивача написи не містить індивідуалізації, не містить закликів до придбання конкретного товару чи отримання послуг, інформація не формує та не підтримує обізнаність споживачів реклами та їх інтересу щодо юридичної особи чи конкретного товару (послуг), що поставляється/надається, а тому не є рекламою і не потребує спеціального дозволу на розміщення зовнішньої реклами.
Схожа позиція щодо застосування наведених правових норм викладена у постанові Верховного Суду від 24.11.2020 у справі № 640/20482/18.
Крім того, у даній постанові суд касаційної інстанції зазначив, що за змістом ст. 9 Закону України «Про рекламу», вивіска не є рекламою у разі розміщення на ній однієї із видів інформації (зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності та ін.), а не їх сукупність.
У силу п. 48 Типових правил, вивіски чи таблички: повинні розміщуватися без втручання у несучі конструкції, легко демонтуватися, щоб не створювати перешкод під час робіт, пов`язаних з експлуатацією та ремонтом будівель і споруд, на яких вони розміщуються; не повинні відтворювати зображення дорожніх знаків; не повинні розміщуватися на будинках або спорудах - об`єктах незавершеного будівництва; площа поверхні не повинна перевищувати 3 кв. метрів. Забороняється вимагати від суб`єктів господарювання будь-які документи для розміщення вивісок чи табличок, не передбачені законодавством.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (Підрядник) та позивачем (Замовник) був укладений договір №10082019/19 на виготовлення рекламної продукції від 09.01.2019 відповідно до якого Підрядник за завданнями Замовника зобов`язується виготовити продукцію, (далі по тексту - Продукція), у відповідності із затвердженими Замовником оригіналами-макетами, а Замовник зобов`язується прийняти її та оплатити на умовах даного Договору.
Так, відповідно до Акту виконаних робіт до договору №10082019/19 від 27.02.2019 підрядником надано позивачу послуги з виготовлення вивісок у кількості трьох штук, площа кожної з вивісок-2,916 кв.м.
Крім того, в Акті №09/20 виявлених виявлення рекламних засобів, вивісок, табличок, що розміщені самовільно або з іншими порушеннями від 16.01.2020 зазначено «…Внаслідок проведеної перевірки за адресою: АДРЕСА_2 , на зовнішній поверхні будинку, розташовані рекламні засоби на висоті 2,85м розмірами 2,65x1,2м та на висоті 2,8м розмірами 2,35x0,4м (дві площини),…».
Отже, наявними у справі матеріалами підтверджено, що площа демонтованих вивісок не перевищує 3 кв.м.
Крім того, позначення «Супер печенюшка» є торговельною маркою із відповідним знаком для товарів та послуг, яке належить ОСОБА_3 , та зареєстровано відповідно до норм чинного законодавства у Державному реєстрі свідоцтв України на знаки для товарів та послуг, що підтверджується свідоцтвом на знак для товарів та послуг, свідоцтво: № НОМЕР_2 від 25.11.2009. Позивач використовує, зазначену вище торговельну марку на підставі ліцензійного договору про передачу прав на використання торгівельної марки від 08.01.2020.
З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку, що оскільки вивіска « ІНФОРМАЦІЯ_3 », « ІНФОРМАЦІЯ_1 », « ІНФОРМАЦІЯ_2 » розташована не вище першого поверху будівлі - не містить індивідуалізації, не містить закликів до придбання конкретного товару чи отримання послуг, інформація не формує та не підтримує обізнаність споживачів реклами та їх інтересу щодо юридичної особи чи конкретного товару (послуг), що поставляється/надається, площа її поверхні не перевищує 3 кв. м, остання не може вважатися рекламою у розумінні наведених законодавчих положень. Враховуючи викладене, суд вважає дії відповідача щодо демонтажу вивісок з написами « ІНФОРМАЦІЯ_1 » « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та зображенням торгівельної марки «Супер печенюшка» на підставі доручення №09/20 від 13 березня 2020 року за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 52 протиправними, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206, код ЄДРПОУ 37573068), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Комунальне підприємство «Градпроект» (69001, м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3, код ЄДРПОУ 20504731)- задовольнити.
Визнати протиправними дії Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради щодо демонтажу вивісок з написами « ІНФОРМАЦІЯ_1 » « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та зображенням торгівельної марки «Супер печенюшка» на підставі доручення №09/20 від 13 березня 2020 року за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 52.
Стягнути на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206, код ЄДРПОУ 37573068).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 15.02.2021.
Суддя О.В. Конишева