Рішення № 94898210, 15.02.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2021
Номер справи
240/15051/20
Номер документу
94898210
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2021 року м. Житомир справа № 240/15051/20

категорія 110000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Майстренко Н.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Дочірнього підприємства "Українська кам`янообробна компанія Торчин" про припинення права користування надрами,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України про припинення права користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами від 18.10.2004 року №3473, наданого Дочірньому підприємству "Українська кам`янообробна компанія Торчин".

В обґрунтування позову зазначає, що головною підставою припинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами та невиконання обов`язків, визначених ст. 24 Кодексу України про надра, спеціальним дозволом на користування надрами та Угодою до нього.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження в порядку статей 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Ухвалою суду від 07.10.2020 позовну заяву Державної служби геології та надр України залишено без руху.

Ухвалою суду від 29.10.2020 продовжено розгляд адміністративної справи №240/15051/20 за позовом Державної служби геології та надр України до Дочірнього підприємства "Українська кам`янообробна компанія Торчин" про припинення права користування надрами та призначено підготовче засідання у справі з викликом сторін на 12.11.2020.

Ухвалою суду від 12.11.2020 продовжено строк підготовчого провадження у справі №240/15051/20 на тридцять днів та відкладено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 08.12.2020 закрито підготовче провадження і призначено справу до розгляду.

Протокольною ухвалою суду від 26.01.2021 подальший розгляд справи постановлено здійснювати у письмовому провадження, задовольнивши клопотання учасників процесу про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Відповідно до положень частини п`ятої статті 262, частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Частиною п`ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що 18.10.2004 позивачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами з реєстраційним номером 3437 з метою видобування габро, лабрадоритів, габро-лабрадоритів в якості сировини для видобутку, придатних для виробництва з них плит і облицювальних виробів, відходи та порушені вивітрюванням габро, лабрадорит, придатні для виробництва каменю щебеню будівельного зі строком дії до 18.10.2034.

Згідно наказу Державної служби геології та надр України від 21.02.2019 №53 "Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною служби геології та надр України у квітні 2019 року" було проведено планову перевірку діяльності Дочірнього підприємства "Українська кам`янообробна компанія Торчин" відповідно до спеціального дозволу на користування надрами від 18.10.2004 №3437.

За результатами проведеної перевірки було складено акт від 17.04.2019 №06-03/23/2019-29/п (88), у якому зафіксовано перелік виявлених порушень:

- не забезпечується охорона Торчинської ділянки Горбулівського родовища габро, лабрадориту та габро-лабродориту від затоплення та обводнення;

- не виконується пункт 5 Угоди про умови користування надрами від 18.10.2004 №3437 в частині проведення робіт у термін та в межах, зазначених у Програмі робіт та пункт 3 Програми робіт з видобування габро, лабрадориту, габро-лабрадориту Торчинська ділянки Горбулівського родовища "Підготовка матеріалів на отримання земельної ділянки для потреб, пов`язаних з користуваннями надрами, в установленому порядку (строк проведення 4 кв. 2016 - 1 кв. 2017)";

- не виконується пункт 5 Угоди про умови користування надрами від 18.10.2004 №3437 в частині проведення робіт у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт, та пункт 4 Програми робіт з видобування габро, лабрадориту, габро-лабрадориту Торчинська ділянки Горбулівського родовища "Продовження видобування 1740 м3 гірничої маси у щільному тілі (строк проведення 2 кв. 2017 року).

На підставі вказаного акту відповідачем було винесено припис від 17.04.2019 №725-14/06 про усунення виявлених порушень, за вимогами якого відповідачу слід було у строк до 20.05.2019 усунути порушення, які встановлені актом перевірки.

Наказом Державної служби геології та надр України від 22.07.2019 №232 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 18.10.2004 №3437, наданого Дочірньому підприємству "Українська кам`янообробна компанія Торчин" з метою видобування габро, лабрадориту, габро-лабрадориту Торчинська ділянки Горбулівське родовище та надано 30 календарних днів на усунення порушень.

Центральне міжрегіональне відділення Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України 05.09.2019 звернулося до Департаменту державного геологічного контролю з поданням про анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами від 18.10.2004 №3437, наданого Дочірньому підприємству "Українська кам`янообробна компанія Торчин", у зв`язку з невжиттям в установлений строк причин зупинення дії спеціального дозволу.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує такі правові норми.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 8 ст. 16 Кодексу України про надра переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Положеннями ст. 25 Кодексу України про надра встановлено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України. Збитки, завдані порушенням прав користувачів надр, підлягають відшкодуванню в повному обсязі відповідно до законодавчих актів України.

Надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради (ч. 1 ст. 4 Кодексу України про надра).

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу України про надра державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, органи влади Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 (далі Положення №1174).

Відповідно до підпунктів 9, 10 пункту 4 Положення №1174 Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Крім того, згідно з підпунктом 12 пункту 4 Положення №1174 Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.

Відповідно до вимог абз. 1 ст. 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

За вимогами ст. 19 цього Кодексу надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Згідно з ч. 2 ст. 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

За приписами ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому, питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Згідно з пп. 1 п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.

У пункті 23 вказаного Порядку визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Відповідно до п. 23 Порядку №615 право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби зокрема у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк. Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу про анулювання дозволу.

Правовий аналіз вказаних норм свідчить про те, що позивач наділений повноваженнями щодо переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення, проте у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 статті 26 Кодексу України про надра, у разі незгоди користувачів право користування надрами припиняється у судовому порядку.

Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом слугувала та обставина, що позивачем не усунуто порушення, виявлені у ході проведення перевірки, за результатами якої складено акт від 17.04.2019 № 06-03/23/2019-29/п (88) з фіксацією виявлених порушень, та не виконано припис від 17.04.2019 №725-14/06 про усунення виявлених порушень, яким надано строк на усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

Закон України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 №2806-IV визначає правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів.

Положеннями частини сьомої статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 №2806-IV встановлено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.

Системний аналіз наведених правових норм Кодексу України про надра, Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та Порядку №615 свідчить на користь висновку, що анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для видання уповноваженим органом припису про їх усунення та зупинення дії дозволу.

Матеріали справи свідчать, що дію спеціального дозволу на користування надрами від 18.10.2004 №3437 зупинено відповідно до наказу позивача від 22.07.2019 №232, зокрема, у зв`язку з невиконанням Дочірнім підприємствам "Українська кам`янообробна компанія Торчин" припису щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

Матеріали справи доказів скасування та визнання протиправними вказаного наказу та/або припису за результатами оскарження їх Дочірнім підприємством "Українська кам`янообробна компанія Торчин" до суду не містять. Також відповідачем не надано суду жодних доказів на спростування доводів позивача щодо порушень законодавства в сфері надрокористування або їх усунення.

Факт невиконання відповідачем у повному обсязі в установлений строк припису від 17.04.2019 №725-14/06 підтверджується сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів.

У свою чергу, намір підприємства усунути допущені порушення не може бути розцінений судом як такий, що передбачає відмову у задоволенні позову.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не вжито заходів для усунення порушень, які стали підставою для зупинення дії спеціального дозволу, зокрема, не виконано в установлений строк припис, незважаючи на надання строку для їх усунення, а тому наявні підстави для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 18.10.2004 №3437 згідно зі статтею 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку №615. Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до положень частини другої статті 139 КАС України понесені позивачем - суб`єктом владних повноважень судові витрати по сплаті судового збору присудженню або стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031) до Дочірнього підприємства "Українська кам`янообробна компанія Торчин" (с. Торчин, вул. Якубовського, 12, Коростишівський район, Житомирська область, 12316, код ЄДРПОУ 31603547) про припинення права користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу задовольнити.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 18.10.2004 №3473, наданого Дочірньому підприємству "Українська кам`янообробна компанія Торчин".

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 15.02.2021.

Суддя Н.М. Майстренко