
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2021 р. Справа№200/10722/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу (місцезнаходження: 01601, м.Київ, вул.Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність МВС України в особі Департаменту персоналу, що виразилась у ненаданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.09.1019 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років із обов`язковим включенням до розміру грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;
- зобов`язати МВС України в особі Департаменту персоналу протягом десяти днів з дня набрання законної сили рішенням суду скласти та подати до ГУ ПФУ в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.09.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського - старший дільничний офіцер поліції (управління, відділи (відділення) поліції) до посади на день звільнення із служби - старший дільничний інспектор відділу із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2000 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 2250,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (45%) - 3037,50, премія (61,83%) - 6051,61 грн., доплата за роботу в нічний час -123,64, індексація - 887,09 всього 16849,84 грн. для проведення з 01 вересня 2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 . Копію оновленої довідки про розмір грошового забезпечення надіслати Позивачу.
- стягнути з Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу (код ЄДРПОУ 00032684) на мою користь сплачений судовий збір у розмірі 840,80 гривень;
- зобов`язати Міністерство Внутрішніх Справ України в особі Департаменту персоналу у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили подати звіт про виконання судового рішення.
Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається на те, що відмова відповідача у наданні довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії є безпідставною та незаконною, а бездіяльність протиправною, оскільки МВС України не дотримано зобов`язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідач надав відзив на позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню приписи Постанови КМУ від 30.08.2017 №704. Також вважає на спірні правовідносини не розповсюджуються правові висновки, які наведені у справах №826/3858/18 і №160/8324/19. Посилається на те, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, а тому при вирішенні питання про перерахунок йому пенсії враховуються приписи Постанови Кабінету Міністрів України №988. При цьому, вважає, що рішення про перерахунок пенсій КМУ не приймалися, а тому відсутні підстави для застосування алгоритму дій щодо перерахунку пенсій, визначеного Порядком №45.
Ухвалою суду від 23.11.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 22.12.2020 вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 19.01.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 16.02.2021.
Позивач, представник відповідача та третьої особи до судового засідання не з`явилися, про дату, час і місце судового розгляду були повідомлені належним чином.
Від позивача на адресу суду надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Перешкоди для розгляду справи в судовому засіданні, визначені ст.205 КАС України - відсутні.
Приписами ч.9 ст.205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Частиною 4 ст.243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України НОМЕР_2 , виданого 29.11.1996.
Позивач є пенсіонером за вислугу років, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серія № НОМЕР_3 .
Листом Департаменту персоналу МВС від 02.11.2020 №695А3/22 повідомлено, що розмір пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2016 перераховувався з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії (на відміну від пенсії осіб з числа військовослужбовців). Також повідомлено про відсутність підстав для виготовлення нових довідок.
Як зазначено позивачем та не заперечується відповідачем по справі ОСОБА_1 з 01.09.2006 року відповідно до положень Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. На пенсію був звільнений 31 серпня 2006 року з посади: старший дільничний інспектор міліції відділу дільничних інспекторів міліції Слов`янського РВ УМВС України в Донецькій області, мав спеціальне звання майор міліції, при вислузі понад 32 роки (25 календарних).
Згідно з протоколом за пенсійною справою №32781 пенсія обрахована в пенсійному розмірі 86% грошового забезпечення та складалась із: посадовий оклад - 750,00 грн.; оклад за військове звання - 125,00 грн; надбавка за вислугу років 40% - 350,00 грн.; надбавка за особливі важливі завдання 56 % - 686; премія 14% - 267,54 грн. Основний розмір пенсії визначається з грошового забезпечення 86% (вислуга років 32), який складає 1873,54 грн. До основного розміру пенсії призначені підвищення за постановами Кабінету Міністрів України 2012 року №355 (35% від 1873,54=655,74 макс.розмір 500,20 грн.) - 500,20 грн; доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації - 98,88 грн., доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації -183,16 грн. Всього призначено - 2373,74 грн. Загальний розмір пенсії - 2655,78 грн.
Головним управлінням МВС України в Донецькій області видана позивачу довідка №754 від 08.05.2017, в якій зазначено, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 11.11.2015 і Наказу МВС від 06.04.2016 №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за посадою оперуповноважений/старший дільничний офіцер поліції (управління, відділи (відділення) поліції) становить усього 6795,90 грн., у тому числі посадовий оклад 2500, 00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням 2000,00 грн, надбавка за стаж служби 2250,00 грн, премія 45,90 грн.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, які виразилися у відмові в підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновленої довідки про грошове забезпечення станом на 01.09.2019 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до п. 15 розд. XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (ч. 1 ст. 102 вказаного Закону).
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту (п. «б» ч. 1 ст. 12 Закону).
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
При обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій (ст. 43 вказаного Закону).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).
Згідно з ч. 2 та 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 та 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Пунктом 3 Порядку визначено, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
Відповідно до п. 4 вказаного Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (зокрема з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
На необхідність дотримання вимог п. 4 вказаного Порядку (згідно з яким перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону) звернуто увагу в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року в зразковій справі №160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року.
Велика Палата Верховного Суду у вказаній постанові, аналізуючи норми Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зазначила, що функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій виникають у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до вказаного Порядку.
Верховний Суд в рішенні від 15.02.2018 року в зразковій справі №820/6514/17 (Пз/9901/8/18) зазначив, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ є прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення, яким збільшено розмір певних видів грошового забезпечення поліцейських.
Органом, уповноваженим видавати таким особам довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є Міністерство внутрішніх справ України.
До отримання належної довідки у органу Пенсійного фонду обов`язку з перерахунку пенсій, призначених на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не виникає.
Між позивачем та відповідачем виникли наступні правовідносини.
23.10.2020 року позивач через свого адвоката звернувся до відповідача - Міністерства внутрішніх справ України із запитом, в якому просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з урахуванням наступних додаткових видів грошового забезпечення: премії, а також інших щомісячних надбавок, підвищень і доплат станом на 01.09.2019 року.
При цьому в тексті запиту посилався на лист голови Національної поліції від 26.07.2019 року № 8714/09/29-2019 (тобто лист з іншим номером). Вважав, що відповідно до цього листа у пенсіонерів міліції/поліції виникло право на перерахунок пенсії з 01.09.2019 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка згідно з п. 8 Постанови застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07.11.2015 року, установлено грошове забезпечення поліцейських, розмір якого більше, ніж розмір грошового забезпечення колишніх осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України.
Отже, підвищення грошового забезпечення поліцейських вказаною постановою Кабінету Міністрів України згідно з наведеними правовими нормами є підставою для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Тобто, з 01.01.2016 року (після 29.12.2015 року - дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей» та з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) настали правові підстави для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), до яких належить позивач, на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України, яким в даному випадку є була постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.
Такий перерахунок позивачу проведений, про що він сам зазначав в позові.
Інших рішень щодо цього питання Кабінетом Міністрів України прийнято не було.
Отже, підставою для видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.09.2019 року позивач вважав лист Національної поліції від 26.07.2019 року №8714/09/29-2019.
26.07.2019 року заступником голови Національної поліції керівникам головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві, державних установ, що належать до сфери управління Національної поліції, міжрегіональних територіальних органів, ДЦНТІ та ТД при НПУ спрямовано лист від 26.07.2019 року № 8714/09/29-2019 (з додатками до нього), яким рекомендовано начальникам головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві, міжрегіональних територіальних органів, державних установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, починаючи з липня 2019 року, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським, посадові оклади яких визначені додатками 4-10 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», у розмірах згідно з додатками до цього листа.
Вказаний лист є рекомендацією, а не рішенням суб`єкта владних повноважень, він не є нормативно-правовим актом і, відповідно, не носить обов`язковий характер.
З огляду на наведене такий лист не міг спричинити виникнення у пенсіонерів міліції/поліції права на перерахунок пенсії з 01.09.2019 року.
Неприйнятними є посилання позивача і на необхідність видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на з 01.09.2019 року відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) від 06.09.2018 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» по статтях, пов`язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України» (яке введено в дію Указом Президента України від 14.09.2018 року №283/2018).
Так, пп. 1 п. 1 цього рішення вирішено Кабінету Міністрів України передбачити у проекті Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» видатки на забезпечення національної безпеки і оборони України в обсязі не менше обсягу видатків, передбачених на 2018 рік, у відсотках від валового внутрішнього продукту, передбачивши збільшення розміру грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, поліцейських не менше ніж на 30 відсотків з урахуванням мінімального розміру грошового забезпечення, зокрема осіб рядового складу Державної служби України з надзвичайних ситуацій та поліцейських - у сумі не менше 9000 гривень.
Отже, вказане рішення Ради національної безпеки і оборони України не визначає види та розміри грошового забезпечення поліцейських, воно не є рішенням про підвищення грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2019 року, як помилково вважав позивач, а тому не може бути підставою для видачі оновленої довідки для перерахунку пенсії.
Щодо посилань позивача на рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року в зразковій справі №160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року
У рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року у справі № 160/8324/19 зазначено, що це рішення суду є зразковим для справ, в яких, зокрема позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії та зобов`язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Позивачем у вказаній справі Верховного Суду була особа - пенсіонер з числа військовослужбовців, якій здійснено перерахунок пенсії згідно з п.п. 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та яка згідно з висновками Верховного Суду, набула з 05.03.2019 року право на отримання оновленої довідки для перерахунку пенсії з 01.04.2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 у зв`язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18.
Разом з тим в даній адміністративній справі інші спірні правовідносини, які не стосуються видачі довідки станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії військовослужбовцю з 01.04.2019 року, і позивачем в даних правовідносинах, на відміну від справи Верховного Суду, є колишній працівник органів внутрішніх справ, тобто особа на яку положення Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» не поширюються.
Відтак, правові висновки Великої Палати Верховного Суду в постанові у зразковій справі №160/8324/19, на які посилався позивач та які пов`язані з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, не можуть бути застосовані до правовідносин у даній справі. Проте підлягають застосуванню висновки в цій постанові щодо застосування норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, в частині порядку видачі довідок для перерахунку пенсії, які в цій частині є загальними як для військових пенсіонерів, так і для пенсіонерів з числа колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Неприйнятними також є посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до п. 5 (якими додаток 2 до Порядку викладено в іншій редакції) і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Так, положення п.п. 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 не стосуються пенсій, призначених особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським (стосуються виключно пенсіонерів за лінією Міністерства оборони України, тобто військовослужбовців у відставці, до яких позивач не належить). Тому і вказані положення Постанови і наслідки втрати ними чинності у зв`язку з набранням чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 жодних юридичних наслідків для позивача не спричиняють.
Неприйнятними є і посилання позивача в позові на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року в справі № 826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, яким визнано протиправним та скасовано п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (який стосувався перерахунку з 1 січня 2016 року пенсії, що призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського), оскільки вказане судове рішення жодним чином не пов`язано зі спірними правовідносинами, які виникли між сторонами в даній адміністративній справі.
Отже, суб`єкт владних повноважень дійшов до правильного висновку про відсутність правових підстав для видачі позивачу оновленої довідки на підставі запиту адвоката позивача від 23.10.2020 року.
Суб`єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин.
З огляду на наведене правові підстави для задоволення позову із зазначених в ньому підстав та в межах спірних правовідносин, що виникли між сторонами, - відсутні.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу (місцезнаходження: 01601, м.Київ, вул.Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684) про визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, що виразилась у ненаданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.09.1019 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років із обов`язковим включенням до розміру грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії; зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу протягом десяти днів з дня набрання законної сили рішенням суду скласти та подати до ГУ ПФУ в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.09.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського - старший дільничний офіцер поліції (управління, відділи (відділення) поліції) до посади на день звільнення із служби - старший дільничний інспектор відділу із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2000 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 2250,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (45%) - 3037,50, премія (61,83%) - 6051,61 грн., доплата за роботу в нічний час - 123,64, індексація - 887,09 всього 16849,84 грн. для проведення з 01 вересня 2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 - відмовити.
Повне рішення суду складене 16.02.2021.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Т.В.Загацька