Рішення № 94898133, 16.02.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2021
Номер справи
200/11967/20-а
Номер документу
94898133
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2021 р. Справа№200/11967/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні без повідомлення сторін) адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ 00191678, 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, 177А)

до Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 3944096, 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 4 серпня 2020 року № 0122475404 на суму 100227 грн. 55 коп.

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 4 серпня 2020 року № 0122475404 на суму 100227 грн. 55 коп.

Ухвалою від 22 грудня 2020 року суд залишив без руху позовну заяву позивача та надав десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення виявлених судом недоліків.

12 січня 2021 року на адресу суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, в якій виконав вимоги ухвали суду від 22 грудня 2020 року, чим усунув її недоліки.

Ухвалою від 13 січня 2021 року суд прийняв до розгляду адміністративну справу та відкрив провадження в адміністративній справі № 200/11967/20-а.

За правилами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Позивач в обгрунтування позовних вимог зазначає, що позивачем були отримані сертифікати Торгово-промислової палати України № 1735, 1736 про настання обставин непереборної сили від 25 листопада 2014 року № 5270/05-4 та від 25 листопада 2014 року № 5268/05-4 та висновок Донецької торгово-промислової палати від 3 липня 2014 року № 2005/12.12-03, якими засвідчено факт настання форс-мажорних обставин з 10 червня 2014 року щодо провадження господарської діяльності на території Донецької області та дотримання нормативно-правових актів України, що стосуються справлення і сплати податків та обов`язкових платежів. Настання обставин непереборної сили засвідчено з 10 червня 2014 року, на момент видачі сертифікатів Торгово-промислової палати України та до теперішнього часу форс-мажорні обставини тривають, дату закінчення їх терміну встановити неможливо. Таким чином Сертифікат ТПП є документом, що засвідчує настання обставин непереборної сили при вирішенні питання про звільнення від нарахування штрафних санкцій та пені з 14 квітня 2014 року з боку податкових органів. Тому рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач у наданому відзиві на позовну заяву заперечує проти позовних вимог в повному обсязі, зазначає, що підстави для скасування податкового повідомлення-рішення № 0122475404 від 04 серпня 2020 року, відсутні. Крім того, позивач зазначає, що наданий позивачем Сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати №1735 від 25 листопада 2014 року та № 1736 від 25 листопада 2014 року не є належним доказом, який посвідчує обставини непереборної сили відносно несвоєчасної сплати податкового зобов`язання, оскільки він фактично засвідчує обставини непереборної сили у період з 10 червня 2014 року до моменту його видачі 25 листопада 2014 року.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код 00191678, місцезнаходження: 87547, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Карла Лібкнехта, 177а, як платник податків зокрема, податку на додану вартість, перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС України (Маріупольське управління).

Судом встановлено, що керуючись підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 200.10 статті 200 розділу V, у порядку підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75, пункту 76.3 статті 76 розділу ІІ ПКУ відповідачем була проведена камеральна перевірка позивача з приводу своєчасності сплати узгодженого податкового зобов`язання з податку на додану вартість згідно податкової декларації за липень 2014 року від 22 квітня 2015 року № 9081822909.

Дані камеральної перевірки свідчать про порушення позивачем підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасна сплата сум узгоджених податкових зобов`язань з податку на додану вартість по податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2014 року від 22 квітня 2015 року № 9081822909 у сумі 500000 грн. із затримкою більше 30 календарних днів.

За результатами перевірки складено акт від 14 липня 2020 року № 3618/05-99-54-04/00191678 ( далі – акт № 3618), який направлено контролюючим органом 14 липня 2020 року та отримано позивачем 15 липня 2020 року що, підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення № 8754905384086.

За наслідками перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 4 серпня 2020 року № 0122475404 про застосування штрафу у розмірі 100227 грн. 55 коп., яке згідно поштового повідомлення про вручення поштового відправлення № 8752901035831 отримано позивачем 6 серпня 2020 року.

Судом також встановлено, що 13 серпня 2020 року позивачем до ДПС України була направлена скарга на податкове повідомлення-рішення від 4 серпня 2020 року № 0122475404.

Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 20 листопада 2020 року № 33095/6/99-00-06-02-05-06, оскаржуване рішення залишено без задоволення, скаргу – без задоволення.

Судом також встановлено, 25 листопада 2014 року позивач отримав сертифікати Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили № 1735 та № 1736, якими відповідно до підпунктів 102.6-102.7 статті 102 Податкового кодексу України позивачу засвідчено настання обставин непереборної сили з 10 червня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України для продовження граничного строку подання податкової звітності; також зазначено, що на момент видачі сертифікату Торгово-промисловою палатою України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.

17 лютого 2015 року та повторно 8 вересня 2016 року позивач подав до органу доходів і зборів за основним місцем обліку лист-повідомлення про наявність обставин непереборної сили, до якого додав копії вказаних сертифікатів.

Спірним у цій справі є питання правомірності застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість.

Надаючи правову оцінку даним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України).

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковим обов`язком є обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1 статті 36 вказаного Кодексу).

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 вказаного Кодексу платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Розділ V Податкового кодексу України (статті 180-211) регулює порядок нарахування та сплати податку на додану вартість, визначає платників податку, встановлює порядок реєстрації в якості платників ПДВ, визначає об`єкти оподаткування та розміри ставок податку, операції, які звільнені від оподаткування, а також, правила віднесення сум до складу податкового кредиту.

Відповідно до пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно з пунктом 203.2 статті 203 вказаного Кодексу сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Відповідно до пункту 111.2 статті 111, пункту 116.1 статті 116 вказаного Кодексу за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, встановлюється фінансова відповідальність, яка застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

У разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.

Згідно з пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей”.

2 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято закон “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, який набув чинності 15 жовтня 2014 року (далі Закон № 1669).

Статтею 1 Закону №1669 встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

2 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1275-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Зазначеним переліком місто Маріуполь Донецької області віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.

Як визначено статтею 10 Закону №1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов`язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

На підставі частини 3 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення Закону №1669 закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Аналіз вищезазначених нормативно-правових актів свідчить, що сертифікат ТПП застосовується при вирішенні питання про звільнення від відповідальності – нарахування штрафних санкцій та пені за невиконання (неналежне виконання) зобов`язань.

В даному випадку позивачу нараховані штрафні санкції за порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість.

Разом з тим, сертифікатами Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили № 1735 та № 1736 від 25 листопада 2014 року позивачу засвідчено настання обставин непереборної сили з 10 червня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України для продовження граничного строку подання податкової звітності.

Таким чином, оскільки КП «Компанія «Вода Донбасу» зареєстровано та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території Донецької області, де здійснювалася антитерористична операція, нормою Закону № 1669 передбачено, що такі суб`єкти господарювання звільнені від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов`язань при наявності Сертифіката ТПП, у позивача наявні такі сертифікати, які засвідчують настання обставин непереборної сили щодо дотримання строків подання податкової звітності, тому позивач є звільненим з 10 червня 2014 року від відповідності за неналежне виконання зобов`язань, зокрема за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання з податку на додану вартість.

Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

За таких обставин, оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0122475404 від 4 серпня 2020 року підлягає скасуванню, внаслідок чого позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивачем сплачений судовий збір у сумі 2102 грн. відповідно до платіжного доручення від 6 січня 2021 року № 5991.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ 00191678, 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, 177А) до Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 3944096, 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 4 серпня 2020 року № 0122475404 на суму 100227 грн. 55 коп. задовольнити повністю.

Скасувати податкове повідомлення-рішення від 4 серпня 2020 року № 0122475404, яким зобов`язано Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 100227 грн. 55 коп. за платежем податок на додану вартість.

Стягнути з Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 3944096, 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ 00191678, 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, 177А) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102 грн.

Рішення ухвалене у нарадчій кімнаті 16 лютого 2021 року. Повне судове рішення складено 16 лютого 2021 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Смагар