Рішення № 94897726, 11.01.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2021
Номер справи
160/13749/20
Номер документу
94897726
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДОНЕЦЬКА ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ З ЛІКВІДАЦІЄ ШАХТ
Державний герб України

Копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2021 року Справа № 160/13749/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

26.10.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 , з урахуванням та застосувавши для розрахунку пенсії довідки про заробіток для обчислення пенсії від 27.11.2014 року №605 та №607, які було видано ДП "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств", здійснивши перерахунок з моменту призначення пенсії та виплативши недоотриману пенсію після перерахунку.

Позов вмотивовано тим, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 24.07.2017 року з врахуванням заробітної плати за період роботи по Списку №1 з 01.03.1985 року по 15.06.1985 рік та з 01.07.1987 року по 30.12.1999 рік, з урахуванням виплачених сум. Вимоги щодо перерахунку ґрунтувались на даних, наведених у довідках від 27.11.2014 року №605 та №607, які було видано ДП "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств". Позивач зазначає, що станом на день подання позову відповідь щодо розгляду заяви ним отримано не було, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду для вирішення питання у судовому порядку.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2020 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомленням (виклику) сторін.

30.11.2020 року представником відповідача надано письмовий відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого, зазначено, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ВСП «Донецька дирекція з виконання проектів ліквідації шахт» (ЄДРПОУ 37112156) закритий з 16.06.2014 року, а тому довідки №605 та №607 від 27.11.2014 року не могли бути видані даним підприємством. Крім того, відповідач посилався на неможливість здійснення перевірки первинних документів, на підставі яких видані довідки про заробітну плату. У зв`язку з наведеними обставинами, ГУ ПФУ у Дніпропетровській області просило відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , на підставі рішення Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 03.09.2018 року, з 24.07.2017 року виплачується пенсія на пільгових умовах з врахуванням пільгового стажу роботи по Списку №1 з 01.03.1985 року по 15.06.1985 та з 01.07.1987 року по 30.12.1999 року в якості підземного машиніста електровозу, підземного прохідника, підземного гірничоробочого з ремонту гірничих виробіток на шахті «Центральна».

02.04.2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (Криворізьке центральне об`єднане) із заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням довідок з врахуванням заробітної плати за період роботи по Списку №1 з 01.03.1985 року по 15.06.1985 рік та з 01.07.1987 року по 30.12.1999 рік, з урахуванням виплачених сум. Розмір заробітної плати за вказані періоди підтверджується довідками від 27.11.2014 року №605 та 607, які було видано ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ВСП «Донецька дирекція з виконання проектів ліквідації шахт» (ЄДРПОУ 37112156).

Відповідачем на підставі заяви ОСОБА_1 перерахунок пенсії здійснено не було, відповідь заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови у перерахунку позивачу пенсійним органом не надано.

У зв`язку з протиправною, на його думку, бездіяльністю ГУ ПФУ в Дніпропетровській області позивач звернувся до суду для захисту своїх прав.

Спірним питанням у даній справі є неприйняття відповідачем довідок про заробітну плату, які видані на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та не здійснення перерахунку пенсії з урахуванням цих довідок.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг передбачено Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-VI (далі - Закон № 1058).

Закон № 1058 регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.

Частиною 1 статті 44 Закону № 1058 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Згідно з абз.4 п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі Порядок № 22-1), заява на запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).

Згідно з п. 4.1 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.3. Порядку № 22-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 4.10 Порядку 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2. цього розділу) орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до даних пенсійної справи ОСОБА_1 , копія якої надана до матеріалів справи, позивач 02.04.2020 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.

Рішення за результатами розгляду заяви позивача про задоволення або відмову у перерахунку пенсії, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не приймалось, що підтверджується наявними матеріалами справи.

Згідно змісту п.2.10 Порядку № 22-1, подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07 липня 2014 року), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Таким чином, єдиною підставою для проведення розрахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.

Надані позивачем довідки від 27.11.2014 року №605 та №607, видані ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ВСП «Донецька дирекція з виконання проектів ліквідації шахт» (ЄДРПОУ 37112156), містять відомості про заробітну плату ОСОБА_1 за періоди березень-червень 1985, липень-грудень 1987, 1988-1999 роки.

Зокрема у довідках від 27.11.2014 року №605 та №607 зазначено, що вони видані на підставі особових рахунків за №4601, №5809 за 1985, 1987-1992 роки та 1993-1999 роки по шахті «Центральна», які зберігаються в архіві ВСП «Донецька дирекція з виконання проектів ліквідації шахт» за адресою Макіївка-4, вул. Успенського, буд. 35.

Водночас, місто Донецьк, на території якого розташоване ВСП «Донецька дирекція з виконання проектів ліквідації шахт», входить до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р.

Суд звертає увагу, що у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року "Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії" зазначено, що держави члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але "у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконним і недійсним, ця недійсність не може бути застосована до таких дій як, наприклад реєстрації народжень, смертей і шлюбів". Так, у справі "Лоізіду проти Туреччини" (Loizidou v. Turkey 18.12.1986 &45) ЄСПЛ обмежився коротким пунктом посилання на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то, у справах Кіпр проти Туреччини" ( Cyprus v. Nurkey 10.05/2001) та Мозер проти Республіки Молдови та Росії" (Mozer v. The Republic of Moldova and Russia 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та в подальшої міжнародної практики. При цьому, ЄСПЛ констатував, що Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de fackto та інститутів (окупаційної влади) далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше, означало б зовсім позбавити людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать" ( Cyprus v. Turkey 10.05.2001&92).

Спираючись на сформульований у вищезазначеній справі підхід, Європейський суд з прав людини у справі "Мозер проти Республіки Молдови та Росії" (Mozer v. The Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) зауважив, що "першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]".

Верховний Суд у постанові від 18.04.2019 року по справі №344/16404/16-а зазначив про можливість застосувати названі загальні принципи (Намібійські винятки), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та ЄСПЛ, в контексті оцінки документів, виданих закладами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, як доказів, оскільки неприйняття їх призведе до порушень та обмежень прав позивача на соціальний захист та гарантоване йому право на пенсійне забезпечення.

Тобто, в даному випадку позивач не може бути позбавлений свого права на перерахунок пенсії, через видання документів про заробітну плату на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, що свідчить про безпідставну відмову пенсійного органу у прийнятті до уваги відомостей, що містяться в довідці про заробітну плату позивача за відповідний період.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги те, що подані ОСОБА_1 довідки від 27.11.2014 року №605 та №607, видані ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ВСП «Донецька дирекція з виконання проектів ліквідації шахт» (ЄДРПОУ 37112156), містять необхідні відомості щодо розміру заробітної плати позивача, суд дійшов висновку, що у відповідача відсутні підстави їх не враховувати.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. п. 3, 4, 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправним та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернення позивача, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Таким чином, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення/перерахунок пенсії або рішення про відмову у проведенні такого призначення/перерахунку, суд дійшов до висновку, що, в даному випадку, слід зобов`язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з врахуванням довідок від 27.11.2014 року №605 та №607, виданих ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ВСП «Донецька дирекція з виконання проектів ліквідації шахт» для обчислення пенсії.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується квитанцією № 0.0.1686328823.1 від 23.04.2020, позивач за подання адміністративного позову сплатив 840,80 грн. судового збору.

Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу адміністративного позову до суду підлягає стягненню в розмірі 420,40 грн. з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) про перерахунок пенсії, з урахуванням довідок про заробітну плату від 27.11.2014 року №605 та №607, виданих ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ВСП «Донецька дирекція з виконання проектів ліквідації шахт» (ЄДРПОУ 37112156).

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати з оплати судового збору у сумі 420,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) В.В. Кальник

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду

Суддяі В.В. Кальник

11.01.2021

Рішення не набрало законної сили 11 січня 2021 р.

Суддя В.В. Кальник