
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
15 січня 2021 р. Справа № 120/7604/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 05 серпня 2019 року, 28 серпня 2019 року, 13 листопада 2019 року та 27 листопада 2019 року звертався із заявами про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Однак, позивач стверджує, що за результатами розгляду таких заяв пенсійним органом не прийнято жодного рішення.
Водночас, пенсію ОСОБА_1 призначено 27 травня 2020 року.
Звернувшись до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою від 31 серпня 2020 року щодо дати призначення пенсії, заявнику повідомлено, що на виконання поданої ним заяви від 27 травня 2020 року пенсійним органом призначено пенсію за віком, що обчислена відповідно до приписів Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Разом із тим, в підсистемі "Звернення" відсутні дані про подання ОСОБА_1 заяв про призначення пенсії від 05 серпня 2019 року, від 29 серпня 2019 року, від 13 листопада 2019 року та від 27 листопада 2019 року.
Позивач вважає дії пенсійного органу щодо непризначення йому пенсії за віком з 05 серпня 2019 року протиправними, тому й звернувся до суду з позовом, у якому просить зобов`язати відповідача призначити йому пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 05 серпня 2019 року та виплатити недоплачену частину пенсії.
Ухвалою від 14 грудня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд її здійснювати з правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
11 січня 2021 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області заперечує проти задоволення позовних вимог та вважає їх безпідставними і необґрунтованими. Зокрема, відзив аргументований тим, що відповідно до частини 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. При цьому, відповідно до пункту 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви осіб про призначення пенсії реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Відтак, відповідно до поданої 27 травня 2020 року ОСОБА_1 заяви йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Також у відзиві зазначено, що у підсистемі пенсійного органу «Звернення» відсутні дані щодо подання позивачем заяв про призначення йому пенсії від 05 серпня 2019 року, від 29 серпня 2019 року, від 13 листопада 2019 року та від 27 листопада 2019 року. Водночас, талони про прийом до Вінницької міської ради та усні звернення позивача не вважаються письмовою заявою про призначення пенсії в розумінні Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Порядку № 22-1.
При ухваленні даного рішення суд зважає на положення частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, якими передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Разом із тим, слід звернути увагу на частину 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно із якою датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відтак, аналіз приписів статей 243 та 250 Кодексу адміністративного судочинства України дає підстави для висновків, що у разі постановлення рішення у письмовому провадженні воно має бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення строку розгляду відповідної справи; при цьому, дата ухвалення рішення в порядку письмового провадження має співпадати із датою складення повного рішення.
Зважаючи на те, що суд вирішив розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження, а також з огляду на те, що суддя Вінницького окружного адміністративного суду Яремчук К.О. на підставі наказу голови суду №181- в/к від 24 грудня 2020 року перебував у щорічній відпустці у період з 04 січня 2021 року по 06 січня 2021 року, а у період з 11 січня 2021 року по 14 січня 2021 року перебував на лікарняному, тому повний текст судового рішення складено до закінчення строку, встановленого частиною 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів частини 6 статті 120 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив такі обставини.
27 травня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується такою заявою, а також розпискою-повідомленням про прийняття такої. Вказана обставина не заперечується і позивачем.
За результатами розгляду заяви позивача від 27 травня 2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області ОСОБА_1 з 27 травня 2020 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
31 серпня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою, у якій, окрім іншого, просив надати інформацію про те, чому пенсійним органом не призначено пенсію за віком на підставі його заяв від 05 серпня 2019 року, від 28 серпня 2019 року, від 13 листопада 2019 року та від 27 листопада 2019 року.
За результатами розгляду цієї заяви листом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 18 вересня 2020 року вих. №3874-3748/Н-02/8-0200/20 заявнику повідомлено про те, що відповідно до поданої заяви від 27 травня 2020 року йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Разом із тим, у підсистемі пенсійного органу "Звернення" відсутні дані щодо подання ОСОБА_1 заяв про призначення пенсії від 05 серпня 2019 року, від 28 серпня 2019 року, від 13 листопада 2019 року та від 27 листопада 2019 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (надалі - Закон №1058-IV).
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
При цьому, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина 3 статті 44 Закону №1058-IV).
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (частина 5 статті 45 Закону №1058-IV).
Правила подання та оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" деталізовано у Порядку, що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1) (надалі - Порядок №22-1).
Пунктом 4.1 Порядку №22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Окрім того, передбачено, що заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку №22-1).
Відтак, передумовою для призначення пенсії є подання особою заяви про призначення пенсії, яка реєструється в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію, а особі видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Після розгляду такої заяви орган, що призначає пенсію, приймає рішення про перерахунок пенсійних виплат. При цьому, як правило, в силу вимог частини 1 стаття 45 Закону №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Зі встановлених в ході судового розгляду обставин слідує, що 27 травня 2020 року позивачем подана до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області заява про призначення пенсії за віком, яка зареєстрована в журналі реєстрації рішень за вх. №7003.
Як свідчить розписка-повідомлення, посадовою особою Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області ОСОБА_1 видано розписку про прийняття 27 травня 2020 року заяви про призначення пенсії та доданих до неї документів.
Відтак, пенсійним органом пенсію позивачеві призначено у зв`язку із поданою ним заявою від 27 травня 2020 року.
Водночас, безпідставними слід визнати посилання позивача як на підставу для задоволення позовних вимог на нездійснення розгляду відповідачем його заяв від 05 серпня 2019 року, від 29 серпня 2019 року, від 13 листопада 2019 року та від 27 листопада 2019 року, оскільки матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 не містять відомостей про подання та реєстрацію таких заяв.
Слушними слід визнати доводи відповідача про те, що талони на прийом до посадової (их) особи (іб) центру адміністративних послуг "Прозорий офіс" Вінницької міської ради не можуть бути розцінені як звернення із заявою про призначення пенсії відповідно до вимог Закону №1058-IV та Порядку №22-1.
Більше того, матеріали адміністративної справи не містять доказів на підтвердження того, що позивач 05 серпня 2019 року звертався до центру адміністративних послуг "Прозорий офіс" Вінницької міської ради, адже надані ОСОБА_1 копії талонів можуть лише підтверджувати можливі звернення 29 серпня 2019 року, 27 листопада 2019 року, 24 грудня 2019 року, 05 лютого 2020 року та 27 травня 2020 року.
Отже, наведені вище аргументи спростовують твердження позивача щодо наявності підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо непризначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 05 серпня 2019 року, а тому така позовна вимога задоволенню не підлягає.
Відтак, оскільки суд дійшов висновку, що основна вимога (щодо визнання протиправними дій відповідача щодо непризначення позивачеві пенсії за віком з 05 серпня 2019 року) задоволенню не підлягає, тому слід також відмовити і у задоволенні похідної вимоги (щодо зобов`язання відповідача призначити з 05 серпня 2019 року пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та виплатити недоплачену частину пенсії).
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно зі статтею 90 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, що оскаржуються, та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відшкодування позивачеві сплаченого ним при зверненні до суду судового збору у зв`язку із відмовою у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 13322403)
Повний текст рішення складено 15.01.2021
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович