
Справа № 589/2006/20
Провадження № 2/589/173/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2021 року м.Шостка
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області в особі головуючого судді Лєвші С.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (письмове провадження) цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинської міської ради Сумської області, Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області, про визнання права власності на реконструйовану квартиру,-
ВСТАНОВИВ:
26 червня 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Шосткинського міськрайонного суду Сумської області з вимогами до відповідача Шосткинської міської ради Сумської області, Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області (далі – УДАБІ у Сумській області), про визнання права власності на реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 (далі - Квартира-1), загальною площею 33,5 кв.м, житловою площею 17,0 кв.м.
Позивач вимоги обґрунтував тим, що він є власником Квартири-1, що підтверджується Витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №7273970 від 30 липня 2013 року. Позивач мешкає на четвертому поверсі вказаного будинку.
За проектом будівництва вищевказаного багатоквартирного будинку в якому проживає позивач, не передбачено балконів. Маючи намір розширити квартиру, позивач протягом 2013-2015 років здійснив прибудову балкону площею 4,7 кв.м. до належної йому квартири, в результаті чого площа квартири збільшилася з 29,8 кв.м до 33,5 кв.м.
Реконструкція балкону була здійснена без належного дозволу і затвердженого проекту, тобто самочинне будівництво балкону. Але, під час здійснення реконструкції, позивачем були дотримані всі необхідні умови будівництва.
09 жовтня 2020 року ухвалою суду прийнято справу до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб, у якій роз`яснено відповідачу, право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.
Ухвалу про відкриття провадження від 09 жовтня 2020 року разом із позовною заявою та додатками до неї було надіслано відповідачу Шосткинській міській раді Сумської області, рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу місцезнаходження юридичної особи. (а.с.45)
05 листопада 2020 року від представника відповідача Шосткинської міської ради Сумської області до суду надійшла заява, в якій просить розглядати справу за його відсутності, щодо вирішення справи покладається на розсуд суду. (а.с.46)
Ухвалу про відкриття провадження від 09 жовтня 2020 року разом із позовною заявою та додатками до неї було надіслано відповідачу УДАБІ у Сумській області рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу місцезнаходження юридичної особи. (а.с.48)
04 грудня 2020 року до суду від представника відповідача УДАБІ у Сумській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить звернути увагу на те, що розгляд справи повинен здійснюватися у системному зв`язку з іншими положеннями законів, які встановлюють юридичні гарантії їх реалізації у сферах, не віднесених до правового регулювання Держархбудінспекції України.
Відповідно до статті 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Із змісту частини другої цієї статті випливає, що кожен із суб`єктів правовідносин у разі виникнення спору може звернутися до суду за його вирішенням. Системне врегулювання питань, порушених у позовній заяві, можливе в рамках судового розгляду.
Відповідно до п.10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461 «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів», у випадку визнання права власності на самочинно збудований об`єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об`єкта.
Технічне обстеження проводиться суб`єктом господарювання, який має у своєму складі відповідних виконавців, що згідно із Законом України "Про архітектурну діяльність" від 20 травня 1999 року №687-ХІV (далі - Закон №687-ХІV)одержали кваліфікаційний сертифікат, або фізичною особою - підприємцем, яка згідно із зазначеним Законом має кваліфікаційний сертифікат.
Технічне обстеження включає такі етапи:
- попереднє (візуальне) обстеження об`єкта, у тому числі огляд і фотографування об`єкта та його конструктивних елементів, виконання обмірів, визначення класу наслідків (відповідальності) об`єкта, аналіз проектної та іншої технічної документації (за наявності);
- детальне (інструментальне) обстеження об`єкта, у тому числі визначення параметрів і характеристик матеріалів, виробів та конструкцій, із залученням фахівців відповідної спеціалізації та атестованих лабораторій (за необхідності).
Якщо етапи технічного обстеження об`єкта, що проводилося, не збігаються з названими етапами, зазначаються фактично пройдені етапи технічного обстеження.
Не дозволяється проведення технічного обстеження виключно за фотографіями, відеозаписами, кресленнями чи іншими документами без візуального огляду об`єкта.
На підставі інформації, отриманої під час технічного обстеження, з урахуванням виду, складності, технічних та інших особливостей об`єкта, проведених заходів, передбачених цим пунктом, а також даних технічного паспорта, проектної та іншої технічної документації на об`єкт (за наявності) виконавець проводить оцінку технічного стану об`єкта та складає звіт про проведення технічного обстеження за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку.
Пронумерований, прошнурований звіт підписується та скріплюється особистою печаткою виконавця і затверджується суб`єктом господарювання, який проводив технічне обстеження (для юридичних осіб).
Разом з тим, відповідно до ч. 9 ст. 141 Цивільно-процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами, або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Таким чином при вирішенні питання розподілу судових витрат просять враховувати те, що спір виник не з вини відповідача. (а.с.49-55)
Відповіді на відзив на позовну заяву позивач ОСОБА_1 до суду не надав.
Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі, не надходили.
Відповідно до ч. 13 ст. 7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Із Договору купівлі-продажу від 30 липня 2013 року, вбачається, що ОСОБА_1 купив квартиру АДРЕСА_1 .(а.с.5) Право власності на вищевказану квартиру зареєстровано за ОСОБА_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. Загальна площа квартири 29,8 кв.м, житлова площа 18,2 в.м. (витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №7273970 від 30.07.2013). (а.с.6)
Як вбачається з технічного паспорту на квартиру АДРЕСА_1 , виготовленого КП «Шосткинське МБТІ» станом на 26 лютого 2020 року, загальна площа квартири - 33,5 кв.м, житлова – 17,0 кв.м. (а.с.8,9)
З листа Відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Шосткинської міської ради «Про надання інформації» №26 від 06.03.2020, вбачається, що при вивченні технічної документації та при обстеженні об`єкта за адресою: АДРЕСА_2 , - реконструкція квартири ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок прибудови балкону розміром 5,38х1,10 не порушує вимог самепідемстанції та протипожежних норм, але перевищені розмірі щодо вимог Державних будівельних норм. (а.с.11)
З довідки № 323 виданої 26 лютого 2020 року КП «Шосткинське МБТІ», вбачається, що площа квартири АДРЕСА_1 складає 33,5 кв.м. Розбіжність площі в технічному паспорті та правовстановлюючому документі за рахунок побудованого балкону (4,7 кв.м), без дозволу на початок будівельних робіт. (а.с.7)
З листа Шосткинського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області «Щодо відповідності санітарному законодавству», вбачається, що здійснене на четвертому поверсі п`ятиповерхового будинку у вигляді балкону консульної конструкції у квартирі АДРЕСА_1 - санітарних норм не порушує. (а.с.12)
З інформації №154 наданої Шосткинським міськрайонним відділом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області 03 березня 2020 року, вбачається, що протипожежні норми балкону за адресою: АДРЕСА_3 – дотримані. (а.с.13)
З копії заяви квартиронаймача ОСОБА_1 від 09 березня 2020 року, директору ПП «Філін», вбачається, що мешканці квартир АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , № НОМЕР_1 , що знаходяться у будинку АДРЕСА_2 , не заперечують проти будівництва балкону на четвертому поверсі вищевказаного п`ятиповерхового будинку. (а.с.14)
Як вбачається з довідки виданої ПП «Івушка Шостка» 02 червня 2020 року, ОСОБА_1 зареєстрований з дружиною ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_3 . (а.с.16)
Із звіту про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій балкону квартири АДРЕСА_1 , замовником якого є ОСОБА_1 , вбачається, що за результатами проведеного технічного обстеження встановлено можливість його надійної та безпечної експлуатації. Звіт затверджено директором ПП "Булат-Проект" ОСОБА_3 02 березня 2020 року. (а.с.17-24)
У відповідності до ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Частиною 1 ст. 369 ЦК України передбачено, що співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.
Згідно із ч. 1 ст. 376 ЦК України, об`єкт нерухомості відноситься до самочинного будівництва за наявності однієї з наведених умов: земельна ділянка не відведена для цієї мети; немає належного дозволу на будівництво; відсутній належним чином затверджений проект; під час будівництва допущені істотні порушення будівельних норм і правил.
Відповідно до ст. 383 ЦК України, власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому у використання як єдиного цілого за умови що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку. В той же час, за приписами ст. 152 Житлового кодексу Української РСР (далі - ЖК України) переобладнання і перепланування житлового будинку і житлового приміщення приватного житлового фонду, не потребує отримання документів, що дають право на їх виконання лише за умови, що такі не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування.
У відповідності до положень ч.1 ст. 177 ЖК України, громадяни зобов`язані забезпечувати схоронність жилих приміщень, бережно ставитися до санітарно-технічного та іншого обладнання, до об`єктів благоустрою, додержувати правил утримання жилого будинку і придомової території, правил пожежної безпеки, додержувати чистоти і порядку в під`їздах, кабінах ліфтів, на сходових клітках і в інших місцях загального користування.
Статтею 179 ЖК України визначено, що користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов`язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п.1.4.1. Наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 квітня 2005 № 76 «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» (далі - Правила №76), переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 1.4.2. Правил №76, переобладнання жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень містить у собі - улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.
Згідно із а. 1.4.3 Правил №76, до елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.
Відповідно до п.1.4.4. Правил №76, переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається. Перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі, не допускається.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 04 жовтня 1991 року «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок», передбачено одержання дозволу виконкому місцевої ради та згоди решти учасників спільної власності при проведенні прибудови, надбудови або перебудови жилих і підсобних приміщень будинку.
Згідно з п.п 3, 4 п. «б» ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року за №280/97-ВР, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об`єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу; здійснення контролю за забезпеченням надійності та безпечності будинків і споруд незалежно від форм власності в районах, що зазнають впливу небезпечних природних і техногенних явищ та процесів.
Крім того, відповідно до ст. 9 Закону №687-ХІV, будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
За змістом статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року за №3038-VI (далі - Закон №3038-VI) право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; 6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування.
Право на виконання будівельних робіт та документи, що необхідні для його отримання, визначені ст. 34 Закону №3038-VI.
Відповідно до п. 3.21 ДБН А.2.2-3-2014 «Реконструкція» — перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об`єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, внаслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об`єкту в цілому або його частин (за умови їх автономності).
Відповідно до ДБН В.3.2-2-2009 «Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт» встановлює: прибудова — вид реконструкції, при якій збільшується площа забудови житлового будинку шляхом створення нових приміщень, що безпосередньо прилягають до зовнішніх стін будинку. Реконструкція квартири — може бути двох видів: 1) реконструкція квартири без зміни геометричних параметрів об`єкта (тобто без зміни техніко-економічних параметрів). Це перепланування квартири, — в якій не можна змінювати загальну площу квартири; 2) реконструкція квартири із змінами геометричних параметрів об`єкта (тобто прибудова балкона, збільшення площі за рахунок тамбура, та інше). Це реконструкція — яка вимагає отримувати дозвіл на проектування — містобудівні умови і обмеження.
Крім того, згідно із Державними будівельними нормами України В.3.2-2-2009 п.8.14, при проектуванні реконструкції, капітальних ремонтів і перепланувань окремих квартир заборонено: утеплення і скління існуючих балконів і лоджій; улаштування нових і розширення існуючих балконів і лоджій, їх скління; улаштування нових віконних прорізів і розширення існуючих віконних і балконних прорізів; зміна форм і кольорів віконних рам і балконних дверей.
Отже, з вищезазначеного вбачається, що ОСОБА_1 самовільно, без відповідної проектно-дозвільної документації, а також, без дотримання інших вимог передбачених у вищезазначених нормативних актах, виконав будівельні роботи реконструкції Квартири-1, у вигляді прибудови балкону на четвертому поверсі п`ятиповерхового будинку, відповідно до яких улаштування прибудови у вигляді балкону у багатоквартирних будинках забороняється.
Враховуючи вищевказане суд, дійшов обґрунтованого висновку про те, що на час здійснення будівництва балкону на четвертому поверсі п`ятиповерхового будинку, у відповідача була відсутня проектно-дозвільна документація та без відповідного дозволу місцевого самоврядування, тому вона здійснена всупереч вимогам чинного законодавства, внаслідок чого в подальшому можуть бути порушені права третіх осіб.
Таким чином, на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилались сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, підтверджених наданими доказами, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд приходить до висновку, що у задоволення позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.
Керуючись ст. 4, 5, 12, 76-81, 83, 89, 141, 258, 259, 263-268, 274-279 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Шосткинської міської ради Сумської області, Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області, про визнання права власності на реконструйовану квартиру відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Шосткинський міськрайонний суд Сумської області протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 – ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_6 .
Відповідач - Шосткинська міська рада Сумської області, ідентифікаційний код юридичної особи - 36080075, адреса місцезнаходження юридичної особи: 41100, Сумська область, місто Шостка, вулиця Садовий Бульвар, будинок 14.
Відповідач - Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області, ідентифікаційний код юридичної особи - 37471912, адреса місцезнаходження юридичної особи: 40000, місто Суми, вулиця Шишкарівська, будинок 9.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області С.Л.Лєвша