
15.02.2021 227/4649/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2021 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Левченка А.М.,
за участю секретаря судового засідання Черкасової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого позовного провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , про встановлення факту постійного проживання за однією адресою разом з годувальником та факту перебування на утриманні, заінтересована особа: Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, -
ВСТАНОВИВ
25 листопада 2020 року заявник ОСОБА_1 , представник заявника адвокат Сєргєєва Р.А., звернулася до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання за однією адресою разом з годувальником та факту перебування на утриманні. Просила суд встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 за однією адресою: АДРЕСА_1 , та встановити факт перебування ОСОБА_1 , на утриманні годувальника ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування заяви вказала, що вона є дружиною ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території. Її чоловік отримував пенсію з 12.09.1997 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 15025,25 грн. На підставі свідоцтва про смерть чоловіка 16.09.2020 р. вона звернулась до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перевід з одного виду пенсії на інший в електронному виді, та з письмовою заявою від 16.09.2020 р., де зазначила, що на момент смерті чоловіка вони мешкали разом за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з чим просила перевести її на пенсію покійного чоловіка, так як його пенсія була основним джерелом їх існування, бо розмір її пенсії - 1712 грн. Проте, отримала Рішення про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший №4340 від 19.09.2020 р., з приводу того, що вона фактично мешкає на тимчасово окупованій території України, і будь який документ засвідчений так званою «республікою ДНР» - не є для зацікавленої особи законним, необхідно надати довідку про реєстрацію місця проживання за формою, наведеною в додатку 13 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 р. №207, видані непрацюючому пенсіонеру та непрацездатному члену сім`ї, в яких місце проживання значиться за однією адресою, підтверджують факт перебування на утриманні непрацездатного члена сім`ї. Зазначила, що вона є громадянкою України, як і був її чоловік, вони разом прожили 42 роки у законному шлюбі з червня 1978 р. по червень 2020 р., були зареєстровані та проживали за адресою: АДРЕСА_1 , та вона там мешкає понині, так як цей будинок є її власністю на підставі заповіту. Згідно довідки від 23.04.2018 р. про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб в якій зазначено, що вона зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , а фактичне місце проживання зазначено: АДРЕСА_2 , але згідно довідки від 05.10.2020 р. виданої головою квартального комітету, за адресою: АДРЕСА_2 , вона ніколи не проживала. В оновленій довідки від 23.04.2018 р. №1422-20870 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, місце її постійного проживання та реєстрації зазначено: АДРЕСА_1 , (тимчасово окупована територія України). Місце її фактичного проживання у вищевказаній довідки зазначено: АДРЕСА_3 . Дана адреса необхідна їй для отримання пенсії на території України, але постійне та фактичне місце її проживання: АДРЕСА_1 , яке на даний час окуповано та непідконтрольне Україні не з її вини чи бажання. Встановлення зазначених фактів, необхідно їй для переведення з одного виду пенсії на інший.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями дана справа була розподілена судді Кошлі А.О .
Ухвалою суду від 30.11.2020 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Відповідно до розпорядження керівника апарату Добропільського міськрайонного суду Донецької області №616 від 08.12.2020 року, було здійснено повторний автоматизований розподіл даної справи, у зв`язку з перебуванням судді Кошлі А.О. у відрядженні до іншого суду.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 08.12.2020 року головуючим суддею по справі призначено Левченка А.М.
Представник заявника Сєргєєва Р.А. , в судовому засіданні 28.01.2021 року заявлені вимоги підтримала повністю з підстав викладених у заяві, просила їх задовольнити.
Допитані в якості свідків в судовому засіданні 28.01.2021 року ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , суду показали, що вони не знайомі з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , їм відомо що це батьки ОСОБА_8 , яка деякий період була їх сусідкою за адресою: АДРЕСА_2 , проте родина ОСОБА_9 за цією адресою не мешкала.
Допитана в якості свідка в судовому засіданні 28.01.2021 року ОСОБА_8 , суду показала, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 це її батьки, які перебували у шлюбі та проживали постійно за адресою: АДРЕСА_1 , весь час проживали однією сім`єю та вели спільне господарство. Були зареєстровані як особи внутрішньо переміщені з метою отримання пенсії.
Сторони в судове засідання, призначене на 09.02.2021 року, не з`явилися, про дату, час та місце проведення цього засідання повідомлялись належним чином. Заявниця надала суду заяву, в якій просила справу слухати без її участі, заявлені вимоги підтримує, зазначила, що її інтереси буде представляти адвокат Сєргєєва Р.А.
Відповідно до ч. 2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вислухавши пояснення представника заявника, показання свідків, дослідивши та перевіривши всі докази у їх сукупності, дійшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Заявник ОСОБА_1 , уродженка м.Харцизьк, Донецької області, громадянка України, зареєстрованим місцем проживання є адреса: АДРЕСА_1 , відомості підтверджено копією паспорта - а.с. 6, та відомостями з копії домової книги а.с.17.
З 23.04.2018 року заявник ОСОБА_1 стала на облік як внутрішньо переміщена особа, та фактичне місце її прорживання/перебування зазначено за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою № 0000520795, виданою управлінням соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області (а.с. 21). Також, відповідно до довідки №1422-20870 від 23.04.2018 р. про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_10 , вбачається, що було внесено зміни в довідку №0000520795 від 23.04.2018 р. стосовно зміни адреси місця її прорживання/перебування, зазначено фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_4 (а.с.20).
Відповідно до довідки голови квартального комітету від 05.10.2020 р., гр. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , ніколи не проживала (а.с.22).
Заявник ОСОБА_10 з 03.06.1978 року перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , про що в матеріалах справи мається копія свідоцтва про укладення шлюбу, виданого 03.06.1978 року (а.с.9).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть, виданого 09.09.2020 року Добропільським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), актовий запис №378, чоловік заявниці, ОСОБА_2 , помер у віці 65 років в смт.Зуївка, м.Харцизьк, Донецької області, Україна (а.с.10).
З копії домової книги для реєстрації громадян, вбачається, що зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_2 , була адреса: АДРЕСА_1 , з 15.07.1997 р. (а.с.17).
З 17.11.2014 року ОСОБА_2 став на облік як особа, яка переміщена з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, за адресою: АДРЕСА_5 , що підтверджується копією довідки №1438-001972, виданою управлінням соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації Донецької області (а.с. 14).
З матеріалів справи вбачається, що заявниця ОСОБА_1 перебуває на обліку в Добропільському об`єднаному УПФУ Донецької області та отримує пенсію за віком з 23.04.2018 року довічно (а.с.19), загальний розмір пенсії за період з січня 2020 року по грудень 2020 року склав 20157,00 грн., та за січень 2021 року склав 1769,00 грн., що підтверджується довідками Добропільського об`єднаного УПФУ (а.с. 19, 54-55).
З разового доручення на виплату допомоги на поховання виданого Управління ПФУ у Волноваському районі Донецької області №914380198260/65 від 11.09.2020 року вбачається, що ОСОБА_2 , на момент своєї смерті знаходився на обліку в Управлінні ПФУ у Волноваському районі Донецької області та отримував пенсію у розмірі 15025,25 грн. (а.с.13).
Після смерті свого чоловіка, заявниця звернулась до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший (по втраті годувальника) відповідно до ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №4340 від 19.09.2020 року заявниці було відмовлено в переведенні з одного виду пенсії на інший через те, що в наданому пакеті документів відсутні документи, що засвідчують факт реєстрації місця проживання з померлим годувальником за однією адресою та факт перебування на утриманні померлого годувальника ОСОБА_2 (а.с.26).
Надаючи правову оцінку правовідносинам у справі, суд виходить з наступного.
Як передбачено ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. (ч.3 ст.12 ЦПК України).
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Як було зазначено у заяві, встановлення факту постійного проживання з померлим чоловіком за однією адресою, заявнику необхідно для оформлення пенсії у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Згідно ч.1 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера - незалежно від тривалості страхового стажу.
Пунктом 1 частини 2 ст.36 цього Закону передбачено, що непрацездатними членами сім`ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Згідно ч.3 ст.36 цього Закону до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно п.8 Постанови Верховного суду України від 31.03.1995р. №5 «Про судову практику по справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання призначення пенсії, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником пенсії, не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.
У справах «Стек та інші проти Сполученого Королівства», «Пічкур проти України» Європейський Суд з прав людини зазначив, якщо у державі є чинне законодавство, яким передбачено право на соціальні виплати, це законодавство має вважатися таким, що породжує майновий інтерес, який підпадає під дію статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Якщо держава вирішує створити механізм соціальних виплат, вона повинна зробити це у спосіб, що відповідає статті 14 Конвенції щодо заборони дискримінації. Дискримінація означає поводження з особами у різний спосіб, без об`єктивного та розумного обґрунтування, у відносно схожих ситуаціях. У практиці ЄСПЛ напрацьовані також три головні критерії, що їх слід оцінювати з тим, щоб зробити висновок чи відповідає певний захід втручання у право власності принципу правомірного і допустимого втручання, сумісного з гарантіями ст.1 Першого протоколу, а саме чи є такий захід законним; чи переслідує втручання в право власності «суспільний інтерес»; чи є такий захід пропорційним переслідуваним цілям. За оцінкою ЄСПЛ не буде вважатись пропорційним втручання, яке становить «особистий та надмірний тягар» для особи.
Відповідно до п.2.3 розділу ІІ «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846, до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу. Підпунктом 9 п.2.3 розділу ІІ Порядку передбачено, що також надається документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.
Згідно п.2.11 розділу ІІ Порядку №22-1, за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації), або довідки органів місцевого самоврядування, або довідки про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), видані згідно із вимогами ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
В судовому засіданні встановлено, що заявник ОСОБА_1 разом з чоловіком ОСОБА_2 постійно проживали за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р та від 02 грудня 2015 року №1275-р, до населених пунктів де проводилася антитерористична операція належить смт.Зуївка, м.Харцизьк, Донецької області. Дані заявника ОСОБА_1 та за життя її чоловіка ОСОБА_2 внесені Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, адреси тимчасової реєстрації подружжя є різними.
Проте, не зважаючи на різні адреси тимчасової реєстрації на підконтрольній території, заявник ОСОБА_1 постійно проживала разом з чоловіком ОСОБА_2 , сім`я мала єдиний бюджет, подружжя піклувались один про одного. Інші відомості, які могли спростувати такі доводи заявника, або вказати на сумнівність обґрунтувань цієї частини розглядуваної заяви, - судом не встановлено.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що заявниця ОСОБА_1 спільно проживаючи з ОСОБА_2 за однією адресою, однією сім`єю, фактично перебувала на утриманні свого чоловіка, оскільки доходи останнього, а саме пенсійні виплати, були для ОСОБА_1 постійним і основним джерелом засобів існування, бо її доходи були значно (у декілька разів) меншими від доходів її чоловіка.
Встановлення даного факту має для заявниці юридичне значення, так як від цього залежить виникнення, зміна або припинення її майнових прав стосовно оформлення пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.
Враховуючи наведене, суд вважає, що заява підлягає повному задоволенню.
Керуючись ст..ст.4, 5, 13, 76, 81, 258-259, 263 265, 268, 293-294, 315, 354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ
Заяву ОСОБА_1 , про встановлення факту постійного проживання за однією адресою разом з годувальником та факту перебування на утриманні, заінтересована особа: Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 за однією адресою: АДРЕСА_1 , на день його смерті.
Встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на утриманні годувальника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на тимчасово окупованій території України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:
- заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , фактичне місце мешкання як внутрішньо-переміщеної особи: АДРЕСА_4 ;
- заінтересована особа Добропільське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області, код ЄДРПОУ 37755477, місце розташування: 85001, Донецька область, м.Добропілля, вул.Незалежності, 28 А.
Повний текст рішення складено 15 лютого 2021 року.
Головуючий суддя А.М. Левченко
09.02.2021