Постанова № 94879051, 11.02.2021, Барський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
11.02.2021
Номер справи
125/1937/20
Номер документу
94879051
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 125/1937/20

3/125/839/2020

ПОСТАНОВА

Іменем України

11.02.2021 року м. Бар

Барський районний суд Вінницької області в складі:

судді Хитрука В.М.,

за участю секретаря судового засідання Шарапанівської І.В.,

прокурора Барського відділу Жмеринської місцевої прокуратури Вінницької області

Лаврова І.С.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

захисника адвоката Чубар О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, стосовно:

ОСОБА_1 , який народився в с. Лозуватка Криворізького району Дніпропетровської області, зареєстрований та проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , директора Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків НОМЕР_1 ,

за ч.1 ст.172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

До Барського районного суду Вінницької області від Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшов Протокол № 438 від 28 жовтня 2020 року про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідно до змісту якого ОСОБА_1 , будучи, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону, а в силу примітки до статті 172-7 КУпАП, також суб`єктом адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена статтею 172-7 КУпАП «Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», в порушення вимог пункту 2 частини першої статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», при складанні, видачі та підписанні Наказу від 03.01.2020 № 5-К «Про встановлення надбавок», в порушення вимог пункту 2 частини першої статті 28 Закону України «Про запобігання корупції» не повідомив безпосереднього керівника, в даному випадку голову Вінницької обласної ради, не пізніше наступного робочого дня, тобто 06.01.2020, з моменту, коли дізнався чи повинен був дізнатися про наявність у нього реального конфлікту інтересів, а саме суперечності між його приватним інтересом, обумовленим особистим майновим інтересом та його службовими повноваженнями на посаді директора Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського, що відповідно впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання ним зазначених повноважень, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 172-7 КУпАП, тобто - неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією та передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, тобто неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Крім того, до Барського районного суду Вінницької області від Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшов Протокол № 439 від 28 жовтня 2020 року про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідно до якого ОСОБА_1 , будучи відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону, а в силу примітки до статті 172-7 КУпАП, також суб`єктом адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена статтею 172-7 КУпАП «Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», в порушення вимог пункту 3 частини першої статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», при складанні, видачі та підписанні Наказу від 03.01.2020 № 5-К «Про встановлення надбавок», перебуваючи в умовах реального конфлікту інтересів, тобто маючи суперечність між приватним інтересом, обумовленим особистим майновим інтересом та його службовими повноваженнями на посаді директора Барського гуманітарно-педагогічного коледжу, що відповідно впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання ним зазначених повноважень, прийняв рішення про встановлення на 2020 рік собі надбавки за складність, напруженість у роботі в розмірі 50 відсотків посадового окладу та вчинив дії, що виразилися у складанні, видачі та підписанні наказу від 03.01.2020 № 5- К «Про встановлення надбавок», чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною другою статті 172-7 КУпАП, тобто - вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів передбачене частиною другою статті 172-7 КУпАП, тобто - вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане із корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, тобто вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Відносно ОСОБА_1 щодо кожного із вищевказаних епізодів складено протоколи про адміністративне правопорушення.

З урахуванням вимог, передбачених ч. 2 ст. 36 КУпАП, на підставі постанови Барського районного суду Вінницької області від 12 січня 2021 року справи про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 , а саме справу № 125/1936/20, провадження 3/125/838/2020, справу № 125/1937/20, провадження 3/125/839/2020, об`єднано в одне провадження.

У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його захисник адвокат Чубар О.В. заявили клопотання про закриття провадження у справі на підставі п.1 ст. 247 КУпАП у зв`язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Суду пояснили, що протоколи № 438, № 439 від 28.10.2020 р. необґрунтовані, складені з надуманих підстав, а подія та склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 та ч.2 ст. 172-7 КУпАП, відсутні, оскільки при складанні протоколу оперуповноважений Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області ОСОБА_2 поверхнево підійшов до вивчення документів, що регламентують діяльність Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського, внаслідок чого не дослідив та не взяв до уваги особливості організаційно-правового статусу, підзвітності та підпорядкування Коледжу.

Так, пунктом 1.1 Статуту Комунального закладу вищої освіти «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського» встановлено, що Коледж є об`єктом права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області, управління яким здійснює Вінницька обласна Рада (далі - Орган управління майном).

Відповідно до п. 4.19 Статуту, організаційно-методичне керівництво Коледжем здійснює Департамент освіти і науки обласної державної адміністрації, відповідно до чинного законодавства, який є розпорядником бюджетних коштів, згідно Бюджетного кодексу України.

Аналогічні положення містяться у Статуті Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського (нова редакція), затвердженому рішенням Вінницької обласної ради № 201 від 22.09.2016 р., що був чинним станом на 03.01.2020 р.

Відповідно до п. 1.4 посадової інструкції директора Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського ОСОБА_1 , директор підзвітний Вінницькій обласній Раді та Департаменту освіти і науки Вінницької облдержадміністрації, згідно з нормами чинного законодавства, змістом Статуту Коледжу.

Таким чином, Вінницька обласна Рада є засновником та органом управління майном Коледжу, тоді як організаційно-методичне керівництво працівниками Коледжу здійснює Департамент освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації, який є розпорядником бюджетних коштів.

Положенням про Департамент освіти і науки облдержадміністрації, затвердженим Розпорядженням Вінницької обласної державної адміністрації 16.01.2013р. №23 встановлено, що Департамент відповідно до покладених на нього завдань організовує і контролює роботу державних і комунальних вищих навчальних закладів, відповідно до делегованих МОН України повноважень (пп. 6 п. 4 Положення).

Відповідно до пп. 38 п. 4 Положення про Департамент освіти і науки облдержадміністрації Департамент здійснює координацію роботи вищих навчальних закладів та наукових установ незалежно від їх підпорядкування і форм власності з питань, спрямованих на реалізацію державної політики в галузі освіти та науки в області.

Пп. 59 п. 4 Положення про Департамент освіти і науки облдержадміністрації закріплено, що Департамент відповідно до покладених на нього завдань забезпечує здійснення заходів щодо запобігання і протидії корупції.

Крім того, пунктом 29 рішення Вінницької обласної ради № 885 від 17.12.2019 р.«Про обласний бюджет на 2020 рік» обласна Рада вирішила: «З метою недопущення порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції», врегулювання реального та потенційного конфлікту інтересів керівниками підприємств, установ, закладів, організацій - об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області (далі - керівники), уповноважити обласну державну адміністрацію через галузеві департаменти (управління) облдержадміністрації (розпорядників бюджетних коштів) застосовувати заходи зовнішнього контролю при виконанні керівниками відповідного завдання, вчиненням ними певних дій чи прийняття рішень, у тому числі при використанні бюджетних коштів, згідно з чинним законодавством України».

Отже, в разі наявності у ОСОБА_1 конфлікту інтересів виникає обов`язок повідомляти про це керівника галузевого департаменту облдержадміністрації - Департаменту освіти і науки Вінницької облдержадміністрації (розпорядника бюджетних коштів), а не голову Вінницької обласної ради.

Вказане підтверджується також листом Вінницької обласної ради № 207-07-1711 від 18.12.2020 р., направленим голові Вінницької обласної державної адміністрації, з вимогою доручити відповідному департаменту обласної державної адміністрації невідкладно вжити відповідних заходів реагування щодо врегулювання можливого конфлікту інтересів.

Листи Вінницької обласної ради від 30.07.2020 р. № 207-08-1080 та управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області від 16.07.2020 р. №01-02-02/945, додані до матеріалів справи особою, що склала протокол № 438, також не містять положень щодо обов`язку повідомляти про реальний конфлікт інтересів саме голову Вінницької обласної ради, як про це помилково вказує автор протоколу. Зазначив, що про встановлений для директора Коледжу порядок повідомлення про наявність реального чи потенційного конфлікту інтересів оперуповноваженому ОСОБА_2 було відомо, оскільки до листа № 01-09/103 від 09.07.2020 р. (направленого Коледжем до Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України на запит № 3382/55/101/03-2020 від 23.06.2020 р.) було додано копії документів щодо запобігання конфлікту інтересів, зокрема, листів до в.о. директора Департаменту освіти і науки Вінницької облдержадміністрації ОСОБА_3 , листів-відповідей Департаменту освіти і науки Вінницької облдержадміністрації. Проте, оперуповноважений ОСОБА_2 не дослідив та безпідставно не врахував вказані документи.

У разі, якщо наявний конфлікт інтересів, про це має бути повідомлений керівник Департаменту освіти і науки Вінницької облдержадміністрації, а не голова Вінницької обласної ради. Про це свідчить також наказ Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації № 167-К від 09.10.2019 року «Про встановлення зовнішнього контролю за здійсненням повноважень директора Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського». Згідно пункту 1 вказаного наказу, з метою врегулювання можливого конфлікту інтересів, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 Закону України «Про запобігання корупції», Департаментом освіти і науки Вінницької облдержадміністрації застосовано заходи зовнішнього контролю за вчиненням ОСОБА_1 дій чи прийняттям рішень та пунктом 2 цього наказу покладено відповідальність за здійснення заходів зовнішнього контролю на ОСОБА_4 , завідувача сектору вищих навчальних закладів, науки та інтелектуальної власності управління професійної освіти, інноватики та науки Департаменту освіти і науки Вінницької облдержадміністрації.

Положеннями Контракту з керівником Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського від 17.12.2019 р. встановлено обов`язок керівника Коледжу вживати заходи з своєчасної та повної виплати заробітної плати не рідше двох разів на місяць та недопущення утворення заборгованості (пп. 8 п. 2.2 Контракту).

Відповідно до вимог посадової інструкції директора Коледжу, одним з основних завдань директора є недопущення заборгованості заробітної плати (п. 2.9 посадової інструкції), оптимізація структури Коледжу та формування штатного розпису структурних підрозділів (п. 2.19 посадової інструкції).

Згідно положень п. 4.3 Статуту Коледжу (в редакції, чинній станом на 03.01.2020р.) Директор Коледжу, в межах наданих йому повноважень, формує структуру Коледжу і штатний розпис та подає його на затвердження.

Пунктом 3.7 посадової інструкції директора Коледжу передбачено право формувати штат працівників Коледжу і затверджувати його в Департаменті освіти і науки Вінницької облдержадміністрації.

Необхідність затвердження штатних розписів бюджетних установ керівником відповідної вищестоящої установи визначено пунктом 32 Постанови Кабінету Міністрів України № 228 від 28.02.2002 р. «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ».

З метою забезпечення своєчасної та повної виплати заробітної плати працівникам Коледжу з початку 2020 року, враховуючи показники попереднього бюджетного періоду, в грудні 2019 року Коледжем було сформовано «Штатний розпис з 1 січня 2020 року» та подано на затвердження до Департаменту освіти і науки Вінницької облдержадміністрації.

Отже, органом вищого рівня, який є розпорядником бюджетних коштів - Департаментом освіти і науки Вінницької облдержадміністрації було затверджено Штатний розпис Коледжу з 1 січня 2020 року, яким визначено кількість штатних одиниць, посадові оклади, доплати, надбавки для всіх працівників Коледжу, у тому числі директора.

Враховуючи законодавчо визначену необхідність своєчасної та повної виплати заробітної плати працівникам Коледжу, на підставі затвердженого Департаментом освіти і науки Вінницької облдержадміністрації Штатного розпису Коледжу з 1 січня 2020 року, 03.01.2020р. було складено та підписано наказ №5-К «Про встановлення надбавок».

А отже, в даному випадку відсутні суперечності між особистими інтересами ОСОБА_1 та службовими повноваженнями, наявність яких могла б вплинути на об`єктивність або неупередженість прийняття рішення, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих йому службових повноважень, оскільки при складанні та підписанні наказу №5-К від 03.01.2020 р. він керувався штатним розписом, затвердженим керівником органу вищого рівня.

Зазначене виключає наявність у ОСОБА_1 реального конфлікту інтересів та прийняття рішень в умовах реального конфлікту, а відтак, свідчить про відсутність складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-7, ч.2 ст. 172-7 КУпАП.

У судовому засіданні прокурор Барського відділу Жмеринської місцевої прокуратури Вінницької області Лавров І.С. вказані протоколи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП підтримав повністю. Щодо задоволення клопотання про закриття провадження у справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення, заперечував.

Заслухавши пояснення та клопотання захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Чубар О.В., пояснення ОСОБА_1 , промову прокурора Барського відділу Жмеринської місцевої прокуратури Вінницької області Лаврова І.С., дослідивши письмові докази, які містяться у матеріалах справи, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з абз. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції" правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

ОСОБА_1 , директор Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського відповідно контракту від 17.11.2019.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського ЄДРПОУ 02904160 є комунальною організацією, та згідно з положеннями частини другої статті 81 Цивільного кодексу України є юридичною особою публічного права. У зв`язку з цим ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права, а тому відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом, на якого поширюється його дія.

Засновником Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського є Вінницька обласна рада. Згідно зі статутом коледжу, він є об`єктом права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області, управління яким здійснює Вінницька обласна рада. Безпосереднє управління діяльністю Коледжу здійснює директор, який призначається на посаду і звільняється з посади Органом управління майном за поданням відповідного органу управління освітою в порядку, встановленому Органом управління майном (п. 4.3, Статуту). Директор Коледжу щорічно звітує перед загальними зборами трудового колективу та Органом управління майном у порядку, встановленому чинним законодавством.

Відповідно до посадової інструкції директора Барського гуманітарно- педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського ОСОБА_1 від 18.12.2019, директор Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про освіту», Законом України «Про освіту», Законом України «Про фахову передвищу освіту», Державною національною програмою «Освіта» (Україна XXI століття), постановами, розпорядженнями та нормативними актами МОНу, Статутом, Правилами внутрішнього трудового розпорядку Коледжу та умовами контракту, укладеного з Вінницькою обласною радою (п.1.1.). Директор підзвітний Вінницькій обласній раді та Департаменту освіти і науки Вінницької облдержадміністрації, згідно з нормами чинного законодавства, змістом Статуту Коледжу (п. 1.4).

Відповідно до підпункту 3.2. Контракту з керівником Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського від 17.12.2019 преміювання Керівника, встановлення йому надбавок і доплат до посадового окладу, надання матеріальної допомоги здійснюються за рішенням Органу управління майном у разі відсутності заборгованості із заробітної плати працівникам, за спожиті комунальні послуги та з платежів до державного і місцевих бюджетів у межах затвердженого фонду оплати праці.

У відповідності примітці до статті 172-7 КУпАП, ОСОБА_1 є суб`єктом адміністративного правопорушення пов`язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена статтею 172-7 КУпАП «Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів».

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані:

1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;

2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;

3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;

4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Відповідно до листа Вінницької обласної ради від 30.07.2020 № 207-08-1080 встановлено, що повідомлень про потенційний чи реальний конфлікт інтересів під час здійснення повноважень ОСОБА_1 на посаді директора коледжу до Вінницької обласної ради у 2020 році не надходило.

Про вимоги, заборони та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 попереджений 18.12.2019.

03.01.2020 року ОСОБА_1 складено та видано наказ № 5-К «Про встановлення надбавок», згідно з підпунктом 2.1 пункту 2 якого директору Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського ОСОБА_1 на 2020 рік встановлено надбавку за складність, напруженість у роботі в розмірі 50 відсотків посадового окладу.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

У пункті 4 постанови Пленуму Верховного Суду України № 13 від 25 травня 1998 року "Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов`язані з корупцією" роз`яснено, що у справах даної категорії суди повинні забезпечувати своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне дослідження всіх обставин, передбачених статтями 247, 280 КУпАП. При цьому необхідно особливу увагу звертати на те чи мало місце правопорушення, за яке особа притягується до відповідальності, чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною в його вчиненні, чи належить вона до суб`єктів вказаного правопорушення, чи не містить правопорушення ознак злочину, чи не закінчилися на момент розгляду справи строки, передбачені ст. 38 КУпАП, чи немає інших обставин, що виключають провадження в справі.

Відповідно до роз`яснень Вищого спеціалізованого суду України № 223-943/0/4-17 від 22 травня 2017 року "Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язанні з корупцією", для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення.

Згідно матеріалів справи днем вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, є 03.01.2020 року.

В протоколах про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП зазначено, що датою виявлення правопорушень є день складання протоколів, тобто 28 жовтня 2020 року.

На думку суду вказане обґрунтування є безпідставним, тому суд бере до уваги таке.

Відповідно до ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного адміністративного суду від 28 лютого 2019 року в справі № 149/2498/17, зазначено, що початок перебігу строку накладення адміністративного стягнення слід пов`язувати з днем виявлення правопорушення саме органом, який уповноважений на складання відповідного протоколу про адміністративне правопорушення, як початкового етапу процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності. Днем виявлення правопорушення слід вважати день, коли до уповноваженого органу надійшли будь-які відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення.

Тобто, особливістю правопорушень, пов`язаних з корупцією, є те, що початок перебігу строку для накладення адміністративного стягнення розпочинається з дня його виявлення.

Тому момент виявлення правопорушення не можна ототожнювати з часом складення протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки останній є засобом не виявлення, а фіксації правопорушення. Факт виявлення правопорушення це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення.

Зазначене дає підстави вважати, що протокол має бути складений невідкладно після встановлення достатніх даних, що вказують на вчинення особою адміністративного корупційного правопорушення.

З матеріалів справи вбачається, що 09 липня 2020 року за вих. № 01-09/103 від Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені М.Грушевського на запит Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департамента стратегічних розслідувань Національної поліції України за № 3382/55/101/03-2020 від 23 червня 2020 року направлено повідомлення та витребувані документи, а саме: копія рішення 41 сесії 7 скликання Вінницької обласної Ради № 906 від 17.12.2019 року; копія наказу № 289-К від 20.12.2019 року; копія контракту з керівником Барського гуманітарно-педагогічного коледжу ім. М.Грушевського від 17.12.2019 року; копія попередження ОСОБА_1 про вимоги, заборони та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції»; копія посадової інструкції ОСОБА_1 ; копія Статуту Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського; копії наказів про преміювання, надання матеріальних допомог та здійснення інших стимулюючих виплат, нагороджень та інших заохочень персоналу та керівництву закладу, прийняті протягом 2019-2020 років.

Згідно штампу вхідної кореспонденції Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департамента стратегічних розслідувань Національної поліції України, проставленого на супровідному листі, вказані документи надійшли до уповноваженого органу 13 липня 2020 року за вхідним номером 1449.

Ураховуючи те, що уповноваженим органом - Управлінням стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департамента стратегічних розслідувань Національної поліції України складено протоколи про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, від 28 жовтня 2020 року за номерами 438, 439, винятково на підставі цих матеріалів, інших доказів до протоколу не додано, тому суд вважає, що саме дата надходження відповідних матеріалів до уповноваженого органу Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України – 13 липня 2020 року, і є днем виявлення цих правопорушень, тому саме з цієї дати слід обраховувати сплив строку притягнення ОСОБА_1 до відповідальності.

Строк накладення адміністративного стягнення у справах про адміністративні правопорушення - це певний період часу, протягом якого дія чи подія мають юридичне значення.

Згідно з п. 20 постанови Пленуму Верховного Суду України № 13 від 25 травня 1998 року "Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов`язані з корупцією" будь-яке поновлення, продовження чи зупинення перебігу таких строків КпАП не передбачено. Тому в разі закінчення строків накладення адміністративного стягнення провадження у справі має бути закрито.

Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП, в редакції від 16 листопада 2018 року, що діяла на день вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Станом на час прийняття постанови судом у даній справі, відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Згідно з ч. 1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 КУпАП закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Згідно з ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

У рішенні Конституційного Суду України № 1-рп/99 від 09 лютого 1999 року, зазначено, що Конституція України, закріпивши частиною першою статті 58 положення щодо неприпустимості зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, водночас передбачає їх зворотну дію в часі у випадках, коли вони пом`якшують або скасовують юридичну відповідальність особи, що є загальновизнаним принципом права. Тобто щодо юридичної відповідальності застосовується новий закон чи інший нормативно-правовий акт, що пом`якшує або скасовує відповідальність особи за вчинене правопорушення під час дії нормативно-правового акта, яким визначались поняття правопорушення і відповідальність за нього.

Положення статті 38 КУпАП України в новій редакції, яка почала діяти з 19 квітня 2020 року, збільшує строк накладення адміністративного стягнення з трьох до шести місяців, тобто погіршує становище особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а тому не має зворотної дії в часі і не відновлює строк притягнення до адміністративної відповідальності, який вже сплив.

Таким чином, строк для накладення адміністративного стягнення, який на той час складав не шість, а три місяці з дня виявлення правопорушення, сплив 13 жовтня 2020 року.

Враховуючи те, що на момент розгляду справи про адміністративні правопорушення закінчилися строки накладення адміністративного стягнення, передбачені статтею 38 КУпАП, тому провадження у справі про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, щодо ОСОБА_1 за частинами 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, слід закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку із закінченням на момент її розгляду строків, передбачених статтею 38 КУпАП.

Наведена норма не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчинення у разі закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення тощо. Відтак суд не перевіряє і не оцінює інших доводів, в тому числі і щодо відсутності в діянні події і складу адміністративного правопорушення.

Наведене узгоджується з правовою позицією, висловленою у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 28 лютого 2019 року в справі № 308/8763/15-а.

У відповідності до узагальненого науково-консультативного висновку Науково-консультативної ради при ВАСУ, під час закриття провадження у справах про адміністративні правопорушення у зв`язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, передбачених статтею 38 КУпАП, вина особи не встановлюється.

Оскільки строки притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 закінчилися, тому суд не вправі встановлю чти його вину.

На підставі статей 19, 58 Конституції України, ст. 1, п.п. "б" п. 1 ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 28, частинами 1, 2 ст. 35 Закону України "Про запобігання корупції", ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", керуючись частинами 1, 2 ст. 8 КУпАП, частинами 3 (в редакції від 16 листопада 2018 року), 4 (у новій редакції) ст. 38, п. 7 ч. 1 ст. 247, статтями 280, 283-285, 287 КУпАП, рішенням Конституційного Суду України № 1-рп/99 від 09 лютого 1999 року, пунктами 4, 20 постанови Пленуму Верховного Суду України № 13 від 25 травня 1998 року "Про практику розгляду судами справ про корупційні діяння та інші правопорушення, пов`язані з корупцією", роз`ясненнями Вищого спеціалізованого суду України № 223-943/0/4-17 від 22 травня 2017 року "Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язанні з корупцією", постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного адміністративного суду від 28 лютого 2019 року в справі № 149/2498/17, постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 28 лютого 2019 року в справі № 308/8763/15-а, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 за частинами 1, 2 ст. 172-7 КУпАП закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку із закінченням на момент її розгляду строків, передбачених статтею 38 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: