Рішення № 94868414, 03.02.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2021
Номер справи
440/6367/20
Номер документу
94868414
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/6367/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Гринько М.О.,

представника позивача - Ульянова Р.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Саада 77" до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання неправомірними та скасування наказів, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

04 листопада 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Саада 77" (надалі - позивач; ТОВ "Саада 77") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (надалі - відповідач; ГУ Держгеокадастру у Полтавській області), у якій, з урахуванням заяви про внесення виправлень від 03.02.2021 /том 2 а.с. 111/, просить:

- визнати неправомірним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №15303-СГ від 03 вересня 2020 року;

- визнати неправомірним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №16624-СГ від 16 жовтня 2020 року;

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 9,3388 га в оренду ТОВ "Саада 77" із зміною цільового під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитриківської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0290;

- визнати неправомірним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №15297-СГ від 03 вересня 2020 року;

- визнати неправомірним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №16623-СГ від 16 жовтня 2020 року;

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 45,5834 га в оренду ТОВ "Саада 77" із зміною цільового під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитриківської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0293;

- визнати неправомірним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №15300-СГ від 03 вересня 2020 року;

- визнати неправомірним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №16625-СГ від 16 жовтня 2020 року;

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 15,0000 га в оренду ТОВ "Саада 77" із зміною цільового під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитриківської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0289.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржувані накази про відмову у затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення в оренду ТОВ "Саада 77" із зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), розташованих на території Дмитриківської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастрові номери земельних ділянок 5310290300:00:019:0290, 5310290300:00:019:0293, 5310290300:00:019:0289, прийняті відповідачем неправомірно, оскільки вказані проекти землеустрою відповідають вимогам Земельного кодексу України та Закону України "Про землеустрій". Позивач вважає, що всі підстави, якими відповідач обґрунтував оскаржувані накази, не відповідають дійсності та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України. Зазначає, що у разі погодження проекту землеустрою в порядку, визначеному статтею 186-1 Земельного кодексу України, відсутні правові підстави для відмови у затвердженні такого проекту землеустрою, оскільки перевірка на відповідність проектів землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватися саме на етапі погодження таких проектів. У зв`язку з чим вважає оскаржувані накази протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/6367/20, вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 14:30 08 грудня 2020 року, витребувано докази від відповідача Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області.

26 листопада 2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /том 1 а.с. 24-28/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до додатку №6 постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 у проектах землеустрою, поданих позивачем на затвердження, наведено неповний перелік обмежень, а саме наведено 10.7, а вимогами законодавства передбачено 10.25. Також, кадастрові плани не містять координат усіх поворотних точок меж земельної ділянки, і тому їх необхідно доопрацювати. Стосовно проекту відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області, розміром 45,5834 га з кадастровим номером 5310290300:00:019:0293 згідно інформації, яка міститься на Публічній кадастровій карті України в шарі "Умовна прибережна захисна смуга" встановлено, що земельна ділянка частково входить до прибережної захисної смуги водного об`єкта. Проте, в матеріалах документації відсутня інформація стосовно встановлення ширини прибережної захисної смуги навколо водного об`єкту. Зазначає, що надані на затвердження проекти землеустрою не відповідають вимогам законодавства, а тому вважає, що ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, відмовляючи у затвердженні проектів землеустрою діяло відповідно до вимог законодавства.

07 грудня 2020 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив /том 1 а.с. 49-51/, у якій зазначено, що у статті 50 Закону України "Про землеустрій" не міститься вимог до проекту відведення земельної ділянки щодо зазначення у ньому додаткових обґрунтувань з урахуванням частини 1 статті 76 Земельного кодексу України та статті 19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Відповідачем не доведено, що земельні ділянки мають обмеження, які не враховані в проектах. Вказує, що в кожному проекті міститься кадастровий план, в якому чітко зазначені таблиці координат поворотних точок в двох системах координат, а на земельній ділянці з кадастровим номером 5310290300:00:019:0293 відсутні будь-які режимоутворюючі об`єкти, оскільки відсутні результати робіт із землеустрою, які би зафіксували на ній наявність водного об`єкту, що потребував би встановлення навколо нього прибережної захисної смуги.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2020 року клопотання представника позивача про витребування доказів задоволено частково, витребувано докази, встановлено строк для їх надання до суду, продовжено строк підготовчого провадження у справі №440/6367/20 на тридцять календарних днів, оголошено перерву у підготовчому засіданні до 11:00 14 січня 2021 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 січня 2021 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті на 14:00 03 лютого 2021 року.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання повторно не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином /том 2 а.с. 103/, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника ГУ Держгеокадастру у Полтавської області /том 2 а.с. 108/.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 2 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.

Зважаючи на вищевикладене, суд вирішив розглядати справу за відсутності представника відповідача.

Суд, заслухавши вступне слово представника позивача, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

ТОВ "Саада 77", ідентифікаційний код 42719315, зареєстроване як юридична особа 26.12.2018, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, копія якої наявна у матеріалах справи /том 1 а.с. 33/.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2020 року у справі №440/2402/19, яка набрала законної сили 16.01.2020, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СААДА 77" задоволено. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09.10.2019 року по справі № 440/2402/19 скасовано. Прийнято постанову, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СААДА 77" (вул. Першотравнева, 1, оф. 68, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 42719315) до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 39767930) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, оформлених листом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області № 4531/0/26-19 від 25.06.2019. Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути заяву №16/19 від 27.05.2019 шляхом надання Товариству з обмеженою відповідальністю СААДА 77 (код ЄДРПОУ 42719З15, адреса: З9600, Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Першотравнева, 1, оф. 68) дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 15 га на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населеного пункту) за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення зі зміною цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій з метою подальшого відведення цих ділянок в довгострокову оренду. Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути заяву №17/19 від 27.05.2019 шляхом надання Товариству з обмеженою відповідальністю СААДА 77 (код ЄДРПОУ 42719З15, адреса: З9600, Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Першотравнева, 1, оф. 68) дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 62 га на території Дмитрівської сільської ради м. Горишні Плавні Полтавської області (за межами населеного пункту) за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення зі зміною цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій з метою подальшого відведення цих ділянок в довгострокову оренду; Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути заяву №18/19 від 27.05.2019 шляхом надання Товариству з обмеженою відповідальністю СААДА 77 (код ЄДРПОУ 42719315, адреса: 39600, Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Першотравнева, 1, оф. 68) дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 21 га на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області за межами населеного пункту за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення зі зміною цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій з метою подальшого відведення в довгострокову оренду. Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СААДА 77" (вул. Першотравнева, 1, оф. 68, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 42719315) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 7684 (сім тисяч шістсот вісімдесят чотири) грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 39767930). /том 2 а.с. 67-71/.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" від 21 лютого 2020 року №5312-СГ надано дозвіл ТОВ "Саада 77" на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 21,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності із зміною цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій, розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області за межами населених пунктів /том 1 а.с. 32/.

ФОП ОСОБА_1 у 2020 році розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення, площею 9,3388 га в оренду ТОВ "Саада 77" із зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0290 /том 1 а.с. 22-82/.

29.05.2020 експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Захар`яш В.О. надано висновок №7637/82-20 про розгляд документації із землеустрою /том 1 а.с. 83/, у пунктах 9, 10 якого зазначено, що зауваження та пропозиції до документації із землеустрою відсутні та вказаний проект землеустрою погоджується. У пункті 8 цього висновку вказано, що проект землеустрою відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам.

ТОВ "Саада 77" звернулося до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області із заявою вих. №21/20 від 22.06.2020 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 9,3388 га в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Саада 77" зі зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій-код згідно КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки: 5310290300:00:019:0290 /том 2 а.с. 46/. До вказаної заяви позивачем було додано проект землеустрою та витяг з ДЗК про земельну ділянку.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою" від 03 вересня 2020 року №15303-СГ відмовлено ТОВ "Саада 77" у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), розмір земельної ділянки 9,3388 га, кадастровий номер 5310290300:00:019:0290, із зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), з таких підстав: невідповідність землевпорядної документації вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою. Пунктом "г" частини 1 статті 150 Земельного кодексу України встановлено, що до особливо цінних земель відносяться землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, землі історико-культурного призначення. В представленому на розгляд та затвердження проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки необхідно уточнити дані щодо віднесення (не віднесення) земельної ділянки до особливо цінних земель (землі історико-культурного призначення, наявність (відсутність) об`єктів археології) /том 1 а.с. 20, том 2 а.с. 44/.

ТОВ "Саада 77" звернулося до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області із заявою від 24 вересня 2020 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5310290300:00:019:0290 /том 2 а.с. 43/, до якої додало документи, перелік яких наведено у цій заяві.

Зокрема, з метою виконання наказу ГУ Держгеокадастру у Полтавській області "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою" від 03 вересня 2020 року №15303-СГ позивач доповнив проект землеустрою додатковими матеріалами /том 1 а.с. 84-87/, а саме, листом Міськрайонного управління у Кременчуцькому районі та мм. Кременчуці, Горішніх Плавнях від 09.09.2020 №666/122-20 /том 1 а.с. 86/, висновком КЗ "Центр охорони та досліджень пам`яток археології" Полтавської обласної ради №02-03/4862-2308 від 08.09.2020 про результати обстеження земельної ділянки /том 1 зворот а.с. 86/ та листом Департаменту екології та природних ресурсів від 09.09.2020 №4936/03.3-07 /том 1 а.с. 87/.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у користування земельної ділянки" від 16 жовтня 2020 року №16624-СГ /том 1 а.с. 21, том 2 а.с. 41-42/ відмовлено ТОВ "Саада 77" у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), розмір земельної ділянки 9,3388 га, кадастровий номер 5310290300:00:019:0290, із зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), з таких підстав:

- з метою раціонального використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення для несільськогосподарських потреб, захисту від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, що передбачено статтею 162 Земельного кодексу України, обґрунтувати відведення земельної ділянки з урахуванням вимог частини 1 статті 76 Земельного кодексу України та статті 19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності";

- перелік обмежень щодо використання земельної ділянки не відповідає вимогам додатку №6 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру";

- кадастровий план земельної ділянки доопрацювати у відповідності до вимог статті 34 Закону України "Про Державний земельний кадастр".

Також наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" від 21 лютого 2020 року №5351-СГ надано дозвіл ТОВ "Саада 77" на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 62,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності із зміною цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій, розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області за межами населених пунктів /том 1 а.с. 99/.

ФОП ОСОБА_1 у 2020 році розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення, площею 45,5834 га в оренду ТОВ "Саада 77" із зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0293 /том 1 а.с. 90-189/.

25.05.2020 експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Мельниченком М.А. надано висновок №8470/82-20 про розгляд документації із землеустрою /том 1 а.с. 190/, у пунктах 9, 10 якого зазначено, що зауваження та пропозиції до документації із землеустрою відсутні та вказаний проект землеустрою погоджується. У пункті 8 цього висновку вказано, що проект землеустрою відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам.

ТОВ "Саада 77" звернулося до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області із заявою вих. №22/20 від 22.06.2020 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 45,5834 га в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Саада 77" зі зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій-код згідно КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки: 5310290300:00:019:0293 /том 2 а.с. 40/. До вказаної заяви позивачем було додано проект землеустрою та витяг з ДЗК про земельну ділянку.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою" від 03 вересня 2020 року №15297-СГ відмовлено ТОВ "Саада 77" у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), розмір земельної ділянки 45,5834 га, кадастровий номер 5310290300:00:019:0293, із зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), з таких підстав: невідповідність землевпорядної документації вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою. Пунктом "г" частини 1 статті 150 Земельного кодексу України встановлено, що до особливо цінних земель відносяться землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, землі історико-культурного призначення. Статтями 58 Земельного кодексу України та 87 Водного кодексу України встановлено, що для створення сприятливого режиму водних об`єктів, попередження їх забруднення, засмічення і вичерпання, знищення навколоводних рослин і тварин, а також зменшення коливань стоку вздовж річок, навколо озер, водосховищ і інших водойм встановлюються водоохоронні зони. В проекті землеустрою необхідно уточнити дані щодо віднесення (не віднесення) земельної ділянки до особливо цінних земель (землі історико-культурного призначення, наявність (відсутність) об`єктів археології), водоохоронної зони; обмежень щодо використання земельної ділянки /том 1 а.с. 88, том 2 а.с. 38/.

ТОВ "Саада 77" звернулося до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області із заявою від 24 вересня 2020 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5310290300:00:019:0290 /том 2 а.с. 37/, до якої додало документи, перелік яких наведено у цій заяві.

Зокрема, з метою виконання наказу ГУ Держгеокадастру у Полтавській області "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою" від 03 вересня 2020 року №15297-СГ позивач доповнив проект землеустрою додатковими матеріалами /том 1 а.с. 192-195/, а саме, листом Міськрайонного управління у Кременчуцькому районі та мм. Кременчуці, Горішніх Плавнях від 09.09.2020 №667/122-20 /том 1 а.с. 193/, висновком КЗ "Центр охорони та досліджень пам`яток археології" Полтавської обласної ради №02-03/4864-2310 від 08.09.2020 про результати обстеження земельної ділянки /том 1 зворот а.с. 194/ та листом Департаменту екології та природних ресурсів від 09.09.2020 №4938/03.3-07 /том 1 а.с. 195/.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у користування земельної ділянки" від 16 жовтня 2020 року №16623-СГ /том 1 а.с. 89, том 2 а.с. 35-36/ відмовлено ТОВ "Саада 77" у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), розмір земельної ділянки 45,5834 га, кадастровий номер 5310290300:00:019:0293, із зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), з таких підстав:

- з метою раціонального використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення для несільськогосподарських потреб, захисту від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, що передбачено статтею 162 Земельного кодексу України, обґрунтувати відведення земельної ділянки з урахуванням вимог частини 1 статті 76 Земельного кодексу України та статті 19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності";

- перелік обмежень щодо використання земельної ділянки не відповідає вимогам додатку №6 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру";

- кадастровий план земельної ділянки доопрацювати у відповідності до вимог статті 34 Закону України "Про Державний земельний кадастр";

- згідно з інформацією, яка міститься на Публічній кадастровій карті України в шарі "Умовна прибережна захисна смуга", встановлено, що земельна ділянка частково входить до прибережної захисної смуги водного об`єкта. В матеріалах документації відсутня інформація стосовно встановлення ширини прибережної захисної смуги навколо водного об`єкту та входження зазначеної ділянки до неї всупереч вимогам статті 60 Земельного кодексу України.

Також наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" від 21 лютого 2020 року №5343-СГ надано дозвіл ТОВ "Саада 77" на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 15,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності із зміною цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій, розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області за межами населених пунктів /том 1 а.с. 208/.

ФОП ОСОБА_1 у 2020 році розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення, площею 15,0000 га в оренду ТОВ "Саада 77" із зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0289 /том 1 а.с. 199-250, том 2 а.с. 1-8/.

13.05.2020 експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Базишин О.В. надано висновок №6911/82-20 про розгляд документації із землеустрою /том 2 а.с. 9/, у пункті 10 якого зазначено, що вказаний проект землеустрою погоджується. У пункті 8 цього висновку вказано, що проект землеустрою відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам. У пункті 9 висновку вказано зауваження до проекту про необхідність додати інформацію щодо виду земельних угідь запропонованих проектом.

З метою виконання цього зауваження до проекту землеустрою складено коректурний аркуш про усунення зауважень, викладених у висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки №6911/82-20 від 13.05.2020 /том 2 а.с. 10/, у якому зазначено про долучення про проекту інформації щодо виду земельних угідь запропонованих проектом на сторінці 6. /том 1 а.с. 205/.

ТОВ "Саада 77" звернулося до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області із заявою вих. №20/20 від 22.06.2020 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 15 га в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Саада 77" зі зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій-код згідно КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки: 5310290300:00:019:0289 /том 2 а.с. 34/. До вказаної заяви позивачем було додано проект землеустрою та витяг з ДЗК про земельну ділянку.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою" від 03 вересня 2020 року №15300-СГ відмовлено ТОВ "Саада 77" у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), розмір земельної ділянки 15,0000 га, кадастровий номер 5310290300:00:019:0289, із зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), з таких підстав: невідповідність землевпорядної документації вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою. Пунктом "г" частини 1 статті 150 Земельного кодексу України встановлено, що до особливо цінних земель відносяться землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, землі історико-культурного призначення. В представленому на розгляд та затвердження проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки необхідно уточнити дані щодо віднесення (не віднесення) земельної ділянки до особливо цінних земель (землі історико-культурного призначення, наявність (відсутність) об`єктів археології) /том 1 а.с. 197, том 2 а.с. 32/.

ТОВ "Саада 77" звернулося до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області із заявою від 24 вересня 2020 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5310290300:00:019:0290 /том 2 а.с. 31/, до якої додало документи, перелік яких наведено у цій заяві.

Зокрема, з метою виконання наказу ГУ Держгеокадастру у Полтавській області "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою" від 03 вересня 2020 року №15300-СГ позивач доповнив проект землеустрою додатковими матеріалами /том 2 а.с. 12-13/, а саме, листом Міськрайонного управління у Кременчуцькому районі та мм. Кременчуці, Горішніх Плавнях від 09.09.2020 №668/122-20 /том 2 зворот а.с. 12/, висновком КЗ "Центр охорони та досліджень пам`яток археології" Полтавської обласної ради №02-03/4863-2309 від 08.09.2020 про результати обстеження земельної ділянки /том 2 а.с. 13/ та листом Департаменту екології та природних ресурсів від 09.09.2020 №4937/03.3-07 /том 2 зворот а.с. 13/.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у користування земельної ділянки" від 16 жовтня 2020 року №16625-СГ /том 1 а.с. 198, том 2 а.с. 29-30/ відмовлено ТОВ "Саада 77" у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), розмір земельної ділянки 15,0000 га, кадастровий номер 5310290300:00:019:0289, із зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), з таких підстав:

- з метою раціонального використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення для несільськогосподарських потреб, захисту від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, що передбачено статтею 162 Земельного кодексу України, обґрунтувати відведення земельної ділянки з урахуванням вимог частини 1 статті 76 Земельного кодексу України та статті 19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності";

- перелік обмежень щодо використання земельної ділянки не відповідає вимогам додатку №6 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру";

- кадастровий план земельної ділянки доопрацювати у відповідності до вимог статті 34 Закону України "Про Державний земельний кадастр".

Позивач не погодився з наказами ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 03 вересня 2020 року № 15303- СГ, №15297-СГ, №15300-СГ та від 16 жовтня 2020 року №16624-СГ, №16623-СГ, №16625-СГ, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку оскаржуваним наказам ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 03 вересня 2020 року № 15303- СГ, №15297-СГ, №15300-СГ та від 16 жовтня 2020 року №16624-СГ, №16623-СГ, №16625-СГ, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (частина 1 статті 3 Земельного кодексу України).

Відповідно до приписів частин 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений статтею 123 ЗК України, відповідно до частини 1 якої надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Згідно з приписами статті 1 Закону України "Про землеустрій" проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом.

Статтею 50 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають:

завдання на розроблення проекту землеустрою;

пояснювальну записку;

копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності);

рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом);

письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду;

матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки);

відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);

копії правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна для об`єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці;

розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом);

розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом);

акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки);

акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки);

перелік обмежень у використанні земельних ділянок;

викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);

кадастровий план земельної ділянки;

матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки);

матеріали погодження проекту землеустрою.

За приписами частини 4 статті 123 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідно до частини 6, 17, 18 статті 186 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Підставою для відмови у погодженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб`єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати:

додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, встановленого Законом України "Про землеустрій";

надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею;

проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Кожен орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інший суб`єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження документації із землеустрою іншими органами.

Частиною 4 статті 122 ЗК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначені статтею 186-1 ЗК України, згідно з приписами частини 1 якої проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до частин 5-8 статті 186-1 ЗК України органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.

Органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати:

додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій";

надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями;

проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.

У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).

Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.

Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.

Згідно частини 6 статті 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Відповідно до частини 12 статті 123 ЗК України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються:

затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності);

надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Отже, після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів статті 186-1 ЗК України; здійснюється державна реєстрація сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі; погоджений проект землеустрою подається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування, про що останній у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування або рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Частиною 15 статті 123 ЗК України встановлено, що підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.

При цьому перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватись саме на етапі погодження такого проекту.

Вказаний висновок суду відповідає висновкам, викладеними у постановах Верховного Суду від 27.01.2021 у справі № 560/1334/19, від 23 квітня 2019 року у справі №818/965/18.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ФОП ОСОБА_1 у 2020 році розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення, площею 9,3388 га в оренду ТОВ "Саада 77" із зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0290 /том 1 а.с. 22-82/.

29.05.2020 експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Захар`яш В.О. надано висновок №7637/82-20 про розгляд документації із землеустрою /том 1 а.с. 83/, у пунктах 9, 10 якого зазначено, що зауваження та пропозиції до документації із землеустрою відсутні та вказаний проект землеустрою погоджується. У пункті 8 цього висновку вказано, що проект землеустрою відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам.

ФОП ОСОБА_1 у 2020 році розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення, площею 45,5834 га в оренду ТОВ "Саада 77" із зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0293 /том 1 а.с. 90-189/.

25.05.2020 експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Мельниченком М.А. надано висновок №8470/82-20 про розгляд документації із землеустрою /том 1 а.с. 190/, у пунктах 9, 10 якого зазначено, що зауваження та пропозиції до документації із землеустрою відсутні та вказаний проект землеустрою погоджується. У пункті 8 цього висновку вказано, що проект землеустрою відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам.

ФОП ОСОБА_1 у 2020 році розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення, площею 15,0000 га в оренду ТОВ "Саада 77" із зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0289 /том 1 а.с. 199-250, том 2 а.с. 1-8/.

13.05.2020 експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Базишин О.В. надано висновок №6911/82-20 про розгляд документації із землеустрою /том 2 а.с. 9/, у пункті 10 якого зазначено, що вказаний проект землеустрою погоджується. У пункті 8 цього висновку вказано, що проект землеустрою відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам. У пункті 9 висновку вказано зауваження до проекту про необхідність додати інформацію щодо виду земельних угідь запропонованих проектом.

З метою виконання цього зауваження до проекту землеустрою складено коректурний аркуш про усунення зауважень, викладених у висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки №6911/82-20 від 13.05.2020 /том 2 а.с. 10/, у якому зазначено про долучення про проекту інформації щодо виду земельних угідь запропонованих проектом на сторінці 6. /том 1 а.с. 205/.

Отже, всі три проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення в оренду ТОВ "Саада 77" із зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0290, кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0293, кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0289, погоджені територіальними органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та за результатом аналізу документації із землеустрою на відповідність її положень вимогам земельного законодавства та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам, документації із землеустрою зроблено висновки про те, що ці проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок відповідають земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам.

Відтак, суд критично оцінює доводи відповідача про невідповідність поданих позивачем на затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, оскільки висунення відповідачем зауважень до цих проектів землеустрою та зазначення в якості підстави для відмови у затвердженні проектів землеустрою обставин, що зазначені в оскаржуваних наказах ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, не відповідають наведеним вище нормам ЗК України.

Слід зазначити, що у оскаржуваних наказах відповідача від 03 вересня 2020 року № 15303- СГ, №15297-СГ, №15300-СГ невідповідність землевпорядної документації вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою обґрунтована тим, що в представленому на розгляд та затвердження проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки необхідно уточнити дані щодо віднесення (не віднесення) земельної ділянки до особливо цінних земель (землі історико-культурного призначення, наявність (відсутність) об`єктів археології).

Тобто фактично відповідачем при прийнятті вказаних наказів не було встановлено будь-якої невідповідності землевпорядної документації вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Кожен із трьох проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки містить лист Міськрайонного управління у Кременчуцькому районі та мм. Кременчуці, Горішніх Плавнях ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, у яких зазначено про те, що на земельну ділянку з кадастровим номером 5310290300:00:019:0290, 5310290300:00:019:0293, 5310290300:00:019:0289 водоохоронна зона не встановлена, ґрунти земельної ділянки не відносяться до особливо цінних (143, 135г, 52г) відповідно до статті 150 Земельного кодексу України та наказу №245 "Про затвердження переліку особливо цінних груп ґрунтів" /том 1 а.с. 86, 193, том 2 зворот а.с. 12/, що свідчить про те, що відповідачу було відомо про зазначені у листах обставини, оскільки Міськрайонне управління у Кременчуцькому районі та мм. Кременчуці, Горішніх Плавнях ГУ Держгеокадастру у Полтавській області є відокремленим територіальним підрозділом відповідача ГУ Держгеокадастру у Полтавській області.

Суд також враховує, що кожен із трьох проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки містить також:

- висновок Комунального закладу "Центр охорони та досліджень пам`яток археології" Полтавської обласної ради про результати обстеження земельної ділянки, за змістом якого за результатами здійснених обстежень та розгляду архівних археологічних матеріалів, об`єктів археології на вказаних земельних ділянках не виявлено /том 1 зворот а.с. 86, а.с. 194, том 2 а.с. 13/;

- лист Департаменту екології та природних ресурсів, відповідно до якого земельні ділянки з з кадастровим номером 5310290300:00:019:0290, 5310290300:00:019:0293, 5310290300:00:019:0289 не належать до територій та об`єктів природоохоронного заповідного фонду області, інформація щодо віднесення вищезазначених земельних ділянок до земель іншого природоохоронного призначення у Департаменті відсутня /том 1 а.с. 87, 195, том 2 зворот а.с. 13/.

У оскаржуваних наказах відповідача від 16 жовтня 2020 року №16624-СГ, №16623-СГ, №16625-СГ в якості зазначення підстави для відмови у затвердженні проекту землеустрою вказано, що кадастровий план земельної ділянки необхідно доопрацювати у відповідності до вимог статті 34 Закону України "Про Державний земельний кадастр".

Відповідно до статті 34 Закону України "Про Державний земельний кадастр" на кадастровому плані земельної ділянки відображаються: площа земельної ділянки; зовнішні межі земельної ділянки (із зазначенням суміжних земельних ділянок, їх власників, користувачів суміжних земельних ділянок державної чи комунальної власності); координати поворотних точок земельної ділянки; лінійні проміри між поворотними точками меж земельної ділянки; кадастровий номер земельної ділянки; кадастрові номери суміжних земельних ділянок (за наявності); межі земельних угідь; межі частин земельних ділянок, на які поширюється дія обмежень у використанні земельних ділянок, права суборенди, сервітуту; контури об`єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці. Таблиці із зазначенням координат усіх поворотних точок меж земельної ділянки, переліку земельних угідь, їх площ, відомостей про цільове призначення земельної ділянки та розробника документації із землеустрою на земельну ділянку є невід`ємною частиною кадастрового плану земельної ділянки.

Проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 5310290300:00:019:0290, 5310290300:00:019:0293, 5310290300:00:019:0289 містять кадастрові плани земельних ділянок із зазначенням, зокрема, і координати поворотних точок земельної ділянки.

Відповідачем у оскаржуваних наказах не зазначено та у відзиві на позовну заяву не обґрунтовано, у чому саме полягає невідповідність кадастрових планів кожної із земельних ділянок (з кадастровим номером 5310290300:00:019:0290, 5310290300:00:019:0293, 5310290300:00:019:0289) вимогам статті 34 Закону України "Про Державний земельний кадастр".

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення державним органом конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття. Невиконання відповідачем законодавчо встановлених вимог щодо обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Також у оскаржуваних наказах відповідача від 16 жовтня 2020 року №16624-СГ, №16623-СГ, №16625-СГ в якості зазначення підстави для відмови у затвердженні проекту землеустрою вказано, що перелік обмежень щодо використання земельної ділянки не відповідає вимогам додатку №6 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру".

Водночас, у чому саме полягає така невідповідність відповідачем у оскаржуваних наказах не вказано, як не встановлено і обмежень щодо використання земельних ділянок, які б не були зазначені у проектах землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок.

Крім того, суд зауважує, що Додатком 6 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051, є Перелік обмежень щодо використання земельних ділянок.

Згідно пункту 1 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 /надалі - Порядок №1051/, цей Порядок визначає процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру.

Пунктом 4, 5 Порядку №1051 встановлено, що ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи.

До складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком.

Згідно з пунктом 73 Порядку №1051 державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру:

1) розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє:

відповідність документів вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку;

електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку;

2) за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91-137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.

Отже, внесення відомостей до Державного земельного кадастру в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком, здійснюють державні кадастрові реєстратори, які за результатами перевірки заяви та поданих документів вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймають рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91-137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.

Доказів того, що кадастровим реєстратором прийнято рішення про відмову у внесенні до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки з кадастровим номером 5310290300:00:019:0290, 5310290300:00:019:0293, 5310290300:00:019:0289 відповідачем до суду не надано. Натомість, земельним ділянкам присвоєно кадастрові номера, що свідчить про їх реєстрацію у Державному земельному кадастрі, що, у свою чергу, спростовує висновки відповідача про невідповідність проектів землеустрою щодо відведення вказаних земельних ділянок вимогам вказаного вище нормативно-правового акту.

У наказах відповідача від 16 жовтня 2020 року №16624-СГ, №16623-СГ, №16625-СГ в якості зазначення підстави для відмови у затвердженні проекту землеустрою вказано, що позивачу необхідно обґрунтувати відведення земельної ділянки з урахуванням вимог частини 1 статті 76 Земельного кодексу України та статті 19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Однак, документ, який вимагає відповідач, відсутній у переліку складових проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, визначеному статтею 50 Закону України "Про землеустрій", та відмовляючи у затвердженні проекту землеустрою з цих підстав, відповідач не зазначив, у чому саме полягає невідповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у користування земельної ділянки" від 16 жовтня 2020 року №16623-СГ /том 1 а.с. 89, том 2 а.с. 35-36/ відмовлено ТОВ "Саада 77" у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), розмір земельної ділянки 45,5834 га, кадастровий номер 5310290300:00:019:0293, із зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), зокрема, з посиланням на те, що згідно з інформацією, яка міститься на Публічній кадастровій карті України в шарі "Умовна прибережна захисна смуга", встановлено, що земельна ділянка частково входить до прибережної захисної смуги водного об`єкта та в матеріалах документації відсутня інформація стосовно встановлення ширини прибережної захисної смуги навколо водного об`єкту та входження зазначеної ділянки до неї всупереч вимогам статті 60 Земельного кодексу України.

Частиною 2 статті 58 ЗК України для створення сприятливого режиму водних об`єктів уздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водойм встановлюються водоохоронні зони, розміри яких визначаються за проектами землеустрою.

Відповідно до частини 1 статті 60 ЗК України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги.

Разом з тим, згідно листа Міськрайонного управління у Кременчуцькому районі та мм. Кременчуці, Горішніх Плавнях ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 09.09.2020 №667/122-20 /том 1 а.с. 193/, який є відокремленим територіальним підрозділом ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, на земельну ділянку з кадастровим номером 5310290300:00:019:0293 водоохоронна зона не встановлена.

Жодних належних та допустимих доказів того, що земельна ділянка з кадастровим номером 5310290300:00:019:0293 входить до прибережної захисної смуги водного об`єкта відповідачем до суду не надано.

Суд наголошує, що зважаючи на те, що проекти землеустрою погоджено у визначеному законом порядку територіальними органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, та за результатом аналізу документації із землеустрою на її відповідність положень вимогам земельного законодавства та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам, документації із землеустрою зроблено висновки про те, що ці проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок відповідають земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам, у відповідача відсутні підстави перевіряти такі проекти землеустрою на відповідність вимогам ЗК України та прийнятих відповідно до нього нормативно-правових актів та висувати зазначені вище зауваження до цього проекту.

Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми законодавства, якими врегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що оскаржувані накази ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 03 вересня 2020 року № 15303- СГ, №15297-СГ, №15300-СГ, від 16 жовтня 2020 року №16624-СГ, №16623-СГ, №16625-СГ, прийняті не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, без урахування усіх обставин, що мають значення для їх прийняття, а тому є протиправними та підлягають скасуванню, а позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Стосовно позовних вимог про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 9,3388 га в оренду ТОВ "Саада 77" із зміною цільового під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитриківської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0290; про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 45,5834 га в оренду ТОВ "Саада 77" із зміною цільового під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитриківської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0293, та про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 15,0000 га в оренду ТОВ "Саада 77" із зміною цільового під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитриківської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0289, суд виходить з наступного.

Завданням адміністративного судочинства, відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За змістом вказаної правової норми, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з Рекомендацією Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, дискреційними повноваженнями є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова "може". У такому випадку суд не може зобов`язати суб`єкта владних повноважень обрати один з правомірних варіантів поведінки, оскільки який би варіант реалізації повноважень не обрав відповідач, кожен з них буде правомірним, а тому це не порушує будь-чиїх прав.

Такий спосіб захисту, як зобов`язання прийняти конкретне рішення, як і будь-які інші способи захисту, застосовується лише за наявності необхідних підстав, з урахуванням фактичних обставин справи.

Так, частиною 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Суд враховує, що статтею 124 ЗК України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

При цьому, згідно з приписами частини 12 статті 123 ЗК України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Отже, затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення в оренду здійснюється саме рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення.

Проте, відповідачем не надавалася оцінка вказаним вище проектам землеустрою щодо відведення земельних ділянок щодо їх відповідності законам України в частині зміни цільового призначення вказаних земельних ділянок та в частині можливості їх передачі у користування без проведення земельних торгів.

Надання ж оцінки обставинам, які не були предметом розгляду уповноваженим на вчинення таких дій органом місцевого самоврядування, виходить за межі повноважень адміністративного суду і не узгоджується з критеріями перевірки дій, рішень та бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які закріплені у частині 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

За таких обставин слід відмовити у задоволенні позовних вимог про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 9,3388 га в оренду ТОВ "Саада 77" із зміною цільового під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитриківської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0290; про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 45,5834 га в оренду ТОВ "Саада 77" із зміною цільового під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитриківської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0293, та про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 15,0000 га в оренду ТОВ "Саада 77" із зміною цільового під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій - код КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитриківської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки 5310290300:00:019:0289.

Натоміть, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог, визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 03 вересня 2020 року №15303-СГ "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою", визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 16 жовтня 2020 року №16624-СГ "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у користування земельної ділянки" та зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Саада 77" вих. №21/20 від 22 червня 2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 9,3388 га в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Саада 77" зі зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій-код згідно КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки: 5310290300:00:019:0290, та заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Саада 77" від 24 вересня 2020 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5310290300:00:019:0290, з урахуванням висновків суду у даній справі, а також визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 03 вересня 2020 року №15297-СГ "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою", визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 16 жовтня 2020 року №16623-СГ "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у користування земельної ділянки" та зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Саада 77" вих. №22/20 від 22 червня 2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 45,5834 га в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Саада 77" зі зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій-код згідно КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки: 5310290300:00:019:0293, та заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Саада 77" від 24 вересня 2020 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5310290300:00:019:0293, з урахуванням висновків суду у даній справі, а також визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 03 вересня 2020 року №15300-СГ "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою", визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 16 жовтня 2020 року №16625-СГ "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у користування земельної ділянки" та зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Саада 77" вих. №20/20 від 22 червня 2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 15,0000 га в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Саада 77" зі зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій-код згідно КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки: 5310290300:00:019:0289, та заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Саада 77" від 24 вересня 2020 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5310290300:00:019:0289, з урахуванням висновків суду у даній справі.

При прийнятті рішення у даній справі суд врахував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Отже, адміністративний позов ТОВ "Саада 77" підлягає задоволенню частково.

Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд зазначає про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, за приписами вказаної норми покладення таких зобов`язань на суб`єкта владних повноважень є правом, а не обов`язком суду.

У цій справі позивачем не обґрунтовано необхідність застосування заходів судового контролю, а у суду відсутні підстави вважати, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення після набрання ним законної сили. Суд не вважає, що відповідачем після набрання рішенням суду законної сили не будуть добровільно вживатися заходи з метою виконання даного судового рішення.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду з даним позовом ТОВ "Саада 77" сплачено судовий збір у розмірі 18918 грн., що підтверджується квитанцією відділення "Софіївське" Полтавського ГРУ АТ КБ "ПриватБанк" №0.0.1893453965.1 від 04 листопада 2020 року /том 2 а.с. 15/ та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України /том 2 а.с. 17/.

Таким чином, оскільки адміністративний позов задоволено частково, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Саада 77" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 12612 грн. (дванадцять тисяч шістсот дванадцять гривень).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 205, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Саада 77" (ідентифікаційний код 42719315, вул. Першотравнева, 1, кв. 68, м. Кременчук, Полтавська область, 39600) до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (ідентифікаційний код 39767930, вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039) про визнання неправомірними та скасування наказів, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 03 вересня 2020 року №15303-СГ "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою".

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 16 жовтня 2020 року №16624-СГ "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у користування земельної ділянки".

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Саада 77" вих. №21/20 від 22 червня 2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 9,3388 га в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Саада 77" зі зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій-код згідно КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки: 5310290300:00:019:0290, та заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Саада 77" від 24 вересня 2020 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5310290300:00:019:0290, з урахуванням висновків суду у даній справі.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 03 вересня 2020 року №15297-СГ "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою".

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 16 жовтня 2020 року №16623-СГ "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у користування земельної ділянки".

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Саада 77" вих. №22/20 від 22 червня 2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 45,5834 га в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Саада 77" зі зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій-код згідно КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки: 5310290300:00:019:0293, та заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Саада 77" від 24 вересня 2020 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5310290300:00:019:0293, з урахуванням висновків суду у даній справі.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 03 вересня 2020 року №15300-СГ "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою".

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 16 жовтня 2020 року №16625-СГ "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у користування земельної ділянки".

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Саада 77" вих. №20/20 від 22 червня 2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 15,0000 га в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Саада 77" зі зміною цільового призначення під будівництво та обслуговування об`єктів інфраструктури з виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання (для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об`єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій-код згідно КВЦПЗ 14.01), розташованої на території Дмитрівської сільської ради м. Горішні Плавні Полтавської області (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки: 5310290300:00:019:0289, та заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Саада 77" від 24 вересня 2020 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 5310290300:00:019:0289, з урахуванням висновків суду у даній справі.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Саада 77" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 12612 грн. (дванадцять тисяч шістсот дванадцять гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Повне рішення складено 15 лютого 2021 року.

Суддя С.С. Сич