
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2021 р. Справа № 400/1482/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо непроведення майору запасу ОСОБА_1 перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 01.07.2018 року та виплати пенсії з 01.07.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року відповідно до довідки Військової частини А3183 від 09.12.2019 року № 350/174/308/1038/ПС;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву майора запасу ОСОБА_1 від 17.12.2019 року про проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 01.07.2018 року та виплати пенсії з 01.07.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року відповідно до довідки Військової частини А2183 від 09.12.2019 року №350/174/308/1038/ПС;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести майору запасу ОСОБА_1 перерахунок розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 01.07.2018 року та виплачувати пенсію з 01.07.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року відповідно до довідки Військової частини А2183 від 09.12.2019 року № 350/174/308/1038/ПС;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області прийняти відповідне рішення (розпорядження) про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року відповідно до довідки Військової частини А 2183 від 09.12.2019 року №350/174/308/1038/ПС;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області виплатити різницю перерахованої пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.07.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року відповідно до довідки Військової частини А2183 від 09.12.2019 року №350/174/308/1038/ПС, з урахуванням раніше виплачених сум, однією сумою.
Ухвалою від 10.04.2020 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що ним встановлено, що при призначенні йому пенсії не було враховано індексацію грошового забезпечення. У зв`язку з чим позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про проведення перерахунку його пенсії. Листом ГУ ПФУ у задоволенні заяви позивача було відмовлено. Непроведення відповідачем перерахунку пенсії із врахуванням індексації грошового забезпечення позивач вважає протиправною бездіяльністю.
Відповідач надав відзив на позов, в якому в задоволенні вимог просив відмовити. Заперечуючи проти позову, відповідач вказав на те, що Законами України № 2262 та № 2011, а також Постановами № 704 та № 393 визначено вичерпний передік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, в якому відсутня індексація грошового забезпечення військовослужбовця, а тому відсутні й підстави у задоволенні заяви позивача.
У відповіді на відзив позивач свої вимоги підтримав у повному обсязі.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач з 01.07.2018 року отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі та раніше за текстом - Закон України № 2262).
04.12.2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ з заявою у якій я просив провести перерахунок розміру грошового забезпечення для призначення пенсії та виплачувати пенсію з 01.07.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року відповідно до довідки Військової частини А2183 від 09.12.2019 року №350/174/308/1038/ПС, та прийняти відповідне рішення (розпорядження) про призначення та виплату пенсії з 01.07.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року відповідно до довідки військової частини А2183 від 09.12.2019 року №350/174/308/1038/ПС.
Відповідно до ст.ст. 4, 5, 11 Закону України «Про інформацію» позивач також просив надіслати на його адресу поштою копію рішення (розпорядження) про перерахунок грошового забезпечення для призначення йому пенсії та виплату пенсії з 01.07.2018 року з врахуванням індексації' грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року.
Листом від 26.12.2019 року № 6075-Д-07 ГУ ПФУ надано позивачу відповідь на його звернення, яким роз`яснено, що суми виплат індексації грошового забезпечення військовослужбовців не включаються до складу грошового забезпечення, тому страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування на ці виплати не нараховуються. Враховуючи зазначене, відсутні законні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача із грошового забезпечення з урахуванням індексації грошового забезпечення.
Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року № 2011-XII (далі та раніше за текстом - Закон України № 2011) пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України № 2262.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Згідно ч. 3 ст. 9 Закону України № 2011 передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-XII (далі - Закон України № 1282).
Відповідно до ст. 1 Закону України № 1282 індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
У відповідності до ст. 2 Закону України № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Згідно положень ст. 4 Закону України № 1282, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення.
Згідно з п. 4 вказаного Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці (грошове забезпечення) індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
З матеріалів справи вбачається, що згідно довідки Військової частини А2183 від 09.12.2019 року № 350/174/3081038/ПС позивачу нараховано індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року, однак відповідачем відмовлено у перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням індексації грошового забезпечення.
Індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого ст. 9 Закону України № 2011 містить відсилочну норму, тому механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України № 2011 або Закону України № 2262.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України № 2262 та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України № 2011, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті).
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 05.02.2020 року по справі № 638/13719/19.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що індексація грошового забезпечення повинна бути врахована до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років.
Одночасно з цим, суд вказує на наступне:
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008 року.
Відповідно до п. 1, 2, 3 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України № 2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2 та 3 ст. 51 Закону України № 2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, відповідач не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45.
В матеріалах справи відсутня довідка Миколаївського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Крім того, з відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що позивач звертався до суду з адміністративним позовом до Миколаївського обласного військового комісаріату (далі - Миколаївський ОВК) з вимогами щодо визнання протиправною бездіяльність Миколаївського ОВК щодо не проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 01.07.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року; зобов`язання Миколаївського ОВК повторно розглянути заяву щодо проведення перерахунку розміру грошового забезпечення; зобов`язання Миколаївського ОВК надати ГУ ПФУ інформацію про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного від 07.08.2020 року у справі № 400/1467/20 у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено. Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 12.01.2021 року рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.08.2020 року скасовано та ухвалено нове судове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
З зазначеного вбачається, що позивач був обізнаний про порядок перерахунку його пенсій, але звернувся до суду з вимогами до ГУ ПФУ до надання Миколаївським ОВК відомостей про його грошове забезпечення для перерахунку призначення пенсії з 01.07.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 30.06.2018 року.
Враховуючи викладене, вимоги позивача до ГУ ПФУ щодо визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ щодо непроведення майору запасу ОСОБА_1 перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 01.07.2018 року та виплати пенсії з 01.07.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року відповідно до довідки Військової частини А3183 від 09.12.2019 року № 350/174/308/1038/ПС; та зобов`язання ГУ ПФУ провести майору запасу ОСОБА_1 розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 01.07.2018 року та виплачувати пенсію з 01.07.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року відповідно до довідки Військової частини А2183 від 09.12.2019 року № 350/174/308/1038/ПС - є передвчасними та задоволенню не підлягають.
Щодо решти позовних вимог, суд зазначає наступне:
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для (перерахунку) пенсій відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, з військової служби, та деяких інших осіб» (далі та раніше за текстом - Порядок № 3-1).
Додатком 1 до Порядку 3-1 встановлено визначений зразок заяви про призначення/перерахунок пенсії.
Оскільки заява позивача не відповідала вимогам Порядку № 3-1, вона була розглянута ГУ ПФУ як звернення громадянина в порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 року № 393/96-ВР (далі та раніше за текстом - Закон України № 393).
Так, відповідно до ст. 1 Закону України № 393 громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно ст. 3 Закону України № 393 під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
У відповідності до ст. 15 Закону України № 393 органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Заява позивача від 17.12.2019 року була розглянута ГУ ПФУ у межах строків, передбачених ст. 15 Закону України № 393.
Відповідач у відповіді від 26.12.2020 року зазначив про відсутність підстав для проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням індексації грошового забезпечення, про що надав змістовну відповідь.
За таких обставин, позовні вимоги щодо зобов`язання ГУ ПФУ повторно розглянути заяву щодо проведення перерахунку розміру грошового забезпечення та винесення відповідного рішення (розпорядження) задоволенню не підлягають.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) про: визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо непроведення майору запасу ОСОБА_1 перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 01.07.2018 року та виплати пенсії з 01.07.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року відповідно до довідки Військової частини А3183 від 09.12.2019 року № 350/174/308/1038/ПС; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву майора запасу ОСОБА_1 від 17.12.2019 року про проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 01.07.2018 року та виплати пенсії з 01.07.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року відповідно до довідки Військової частини А2183 від 09.12.2019 року №350/174/308/1038/ПС; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести майору запасу ОСОБА_1 перерахунок розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 01.07.2018 року та виплачувати пенсію з 01.07.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року відповідно до довідки Військової частини А2183 від 09.12.2019 року № 350/174/308/1038/ПС; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області прийняти відповідне рішення (розпорядження) про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року відповідно до довідки Військової частини А 2183 від 09.12.2019 року №350/174/308/1038/ПС; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області виплатити різницю перерахованої пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.07.2018 року з врахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року відповідно до довідки Військової частини А2183 від 09.12.2019 року №350/174/308/1038/ПС, з урахуванням раніше виплачених сум, однією сумою - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 15.02.2021 року.
Суддя О.В. Малих