Ухвала суду № 94867213, 15.02.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2021
Номер справи
320/1108/21
Номер документу
94867213
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

15 лютого 2021 року справа № 320/1108/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, Київського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту фінансів Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, Київського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту фінансів Київської обласної державної адміністрації, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність - відмову Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області без вхідного номеру від 20.11.2020 в не нарахуванні та виплаті позивачу одноразової щорічної допомоги на оздоровлення, яка призвела до не нарахування виплати з 01.01.2018 щорічної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого господарства, встановленої статтею 37 Закону України №796-ХІІ особі, яка стала інвалідом 1 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, в розмірі 60 мінімальних заробітних плат на підставі п. 2 ПКМУ №760, абз. 1 ч. 1 ст. 48, 60, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, ЄДРПОУ 20591492, та Київський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, структурним підрозділом ДРА - Департамент фінансів, ЄДРПОУ 2457267, є підрозділом з питань соціального захисту населення, починаючи з 01.01.2018 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 , який проживає: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , щорічної допомоги у зв`язку з обмеженням продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленого Законом України №76 V111 (Прикінц.полож.) від 28.12.2014 згідно ст. 37 на підставі п. 2 ПКМУ №760, абз.1 ч. 1 ст. 48, 60, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 60 мінімальної заробітної плати встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік в момент виплати та перерахувати на банківську картку позивача;

- відповідач зобов`язаний нарахувати та виплатити додатково щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі, що дорівнює 5 мінімальним заробітним платам, встановлений законом про Державний бюджет на відповідний рік, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 17.07.2018 відновлено дію ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Така постноава підлоягає негайному виконанню.

Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Згідно з пунктом 4 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Згідно із пунктом 9 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Суд зазначає, що звернені до суду вимоги про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень та визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій - є окремими матеріально-правовими вимогами до суду.

Позов в адміністративному процесі - це письмово оформлена і адресована суду письмова вимога, яка складається з вимоги процесуального характеру (відкрити провадження по справі) і вимоги матеріального характеру (захистити невизнане, оспорюване чи порушене право).

При цьому складовими частинами позову є предмет позову та підстави позову.

Предмет позову - це матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, направлені на захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.

Підстави позову - це факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу. Тобто це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, які об`єктивуються у поданих доказах. Під підставами позову слід розуміти обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а не самі по собі посилання позивача на певну норму закону. До підстав позову входять лише юридичні факти, тобто ті, з якими норми матеріального права пов`язують виникнення, зміну чи припинення прав та обов`язків суб`єктів спірного матеріального правовідношення, та які у своїй сукупності дають право особі звернутися до суду з вимогами до іншої особи.

Отже, суд звертає увагу, що адміністративний позов має письмову форму, містить вимоги щодо предмета спору, тобто прохальну частину позову та їх обґрунтування, які є підставою позову.

Дослідивши позовні вимоги, суд зазначає, що прохальна частина позову, яка складає його предмет, викладена не чітко і є не зрозумілою.

Отже, в порядку усунення недоліків позовної заяви, позивачу слід надати уточнену позовну заяву, в якій чітко викласти позовні вимоги щодо предмету позову, зокрема, чітко зазначити прохальну частину позовних вимог щодо нарахування та виплати додатково щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі, що дорівнює 5 мінімальним заробітним платам, звернувши таку вимогу до конкретного відповідача.

Також, відповідно до пункту 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

У той же час, у позовній заяві всупереч вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України позивачем не вірно вказано ідентифікаційний код відповідача-2 (Київського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту фінансів Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправної бездіяльності), адже код ЄДРПОУ відповідача-2 позивачем зазначено - 2457267 (7 цифр), у той час, як код ЄДРПОУ юридичної особи складається з 8 цифр.

У зв`язку з цим, позивачу в порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати уточнену позовну заяву із правильним зазначенням ідентифікаційного коду відповідача-2.

Як було зазначено судом, відповідно до частини 1 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Відповідно до пп.7 та 9 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Отже, відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, до якого звернена вимога позивача.

Як вбачається з позовної заяви, позивач просить суд зобов`язати, зокрема, Київський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, структурний підрозділ ДРА - Департамент фінансів, починаючи з 01.01.2018 здійснити нарахування та виплату позивачу щорічної допомоги у зв`язку з обмеженням продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленого Законом України №76 V111 (Прикінц.полож.) від 28.12.2014 згідно ст. 37 на підставі п. 2 ПКМУ №760, абз.1 ч. 1 ст. 48, 60, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 60 мінімальної заробітної плати встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік в момент виплати та перерахувати на банківську картку позивача.

У той же час, судом встановлено, що у позовній заяві всупереч частини 1 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України відсутнє будь-яке обґрунтування порушення відповідачем-2 - Київським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту фінансів Київської обласної державної адміністрації прав, свобод, інтересів позивача.

Недотримання позивачем даної вимоги, яка пред`являється до позовної заяви, не дозволяє суду в повній мірі здійснити підготовку справи для судового засідання та відповідно відкрити провадження у справі.

Згідно з частинами першою та другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1. Позовну заяву залишити без руху.

2. Протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме:

- надати уточнену позовну заяву (у кількості учасників справи та для суду), з урахуванням вказаних судом зауважень, а саме: 1) чітко викласти вимоги щодо предмету позову, зокрема чітко зазначити прохальну частину позовних вимог щодо нарахування та виплати додатково щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі, що дорівнює 5 мінімальним заробітним платам, звернувши таку вимогу до конкретного відповідача; 2) правильно зазначити ідентифікаційний код відповідача-2; 3) зазначити належне обґрунтування щодо позовних вимог відносно відповідача-2 по справі, а саме обґрунтування порушення Київським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту фінансів Київської обласної державної адміністрації прав, свобод, інтересів позивача.

3. Роз`яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

4. Копію ухвали надіслати позивачу (його представнику), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Кушнова А.О.