
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" лютого 2021 р. справа № 300/3696/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скільського І.І., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тисменицької районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
14.12.2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Тисменицької райдержадміністрації про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні та виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, зобов`язання призначити вказану допомогу згідно поданої заяви.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено ОСОБА_1 в призначенні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї, оскільки нею у поданих заяві та декларації про доходи та майновий стан не зазначено паспортних даних дітей, яким вже виповнилось 14 років. Позивач зазначила, що двоє дітей позивача прийняли рішення отримати паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки після досягнення ними 16-річного віку, у зв`язку з чим паспорт, в тому числі ID-картка, у них відсутні, а тому зазначення паспортних даних у заяві та декларації не було можливим. Вважає, що за наявності вказаних обставин не може бути позбавлена права на призначення допомоги як малозабезпеченій сім`ї.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.12.2020 року клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задоволено та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження ( у письмовому провадженні).
Представник відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, згідно якого просив в задоволенні позову відмовити. Вказав, що відповідачему відповідності до вимог чинного законодавства відмовлено у призначенні допомоги як малозабезпеченій сім`ї, оскільки під час розгляду заяви позивача було встановлено, що у поданих заяві тадекларації про доходи та майновий стан відсутні паспортні дані членів сім`ї позивача, яким виповнилось 14 років, та які зобов`язані отримати паспорт громадянина України.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
Судом встановлено, що в серпні 2020 року ОСОБА_1 на адресу відповідача надіслано заяву про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї. До вказаної заяви додано необхідні документи, зокрема, декларацію про доходи та майно осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація).
Відповідно до листа Управління соціального захисту населення Тисменицької районної державної адміністрації від 02.10.2020 року №1616/10-20 відмовлено у призначенні допомоги позивачу, оскільки в складі сім`ї наявні особи, яким виповнилось 14 років, однак у поданих заяві та декларації не зазначено їх паспортних даних.
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернулася в суд з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зазначає наступне.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 №1768-III(далі - Закон № 1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям і сприяння їх економічній самостійності.
Згідно зі ст. 1 Закону №1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Відповідно до абзацу 4 статті 1 Закону №1768-III, малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до ст. 4 даного Закону призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї.
Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 (далі - Порядок № 250).
Відповідно до пункту 5 Порядку №250 для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи:
заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;
декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).
Інформація про склад малозабезпеченої сім`ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.
Заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім`ї (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України чи іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
Підстави за яких державна соціальна допомога не призначається визначені пунктом 10 вказаного Порядку.
Судом встановлено, що відповідно до довідки Загвіздянської сільської ради ОТГ Тисменицького району Івано-Франківської області від 03.12.2020 року №1530 до складу сім`ї позивача входять чоловік ОСОБА_2 та їх п`ятеро дітей.
Окрім цього відповідно до посвідчення № НОМЕР_1 виданого виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є багатодітною сім`єюта налічує п`ятеро дітей - 2004, 2006, 2009, 2015 та 2018 року народження.
Як встановлено судом в серпні 2020 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї, проте у призначенні допомоги позивачу було відмовлено, оскільки в складі сім`ї наявні особи, яким виповнилось 14 років, паспортні дані яких не зазначено.
Зі змісту позовної заяви слідує, що двоє дітей позивача прийняли рішення отримати паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки після досягнення ними 16-річного віку, у зв`язку з чим паспорт, в тому числі ID-картка, у них відсутні. Тому зважаючи на неотримання членами сім`ї позивача, яким виповнилось 14 років, паспорта, зазначення паспортних даних у поданих відповідачу документах було неможливим.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Так, неможливість зазначення позивачем паспортних даних членів своєї сім`ї, зважаючи на фактичну їх відсутність, не тільки звужують конституційні права позивача, але й фактично обмежують право позивача на призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї.
На переконання суду незазначення таких даних дітей є формальною підставою для відмови у наданні позивачу державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї, а можливість отримання паспорта у формі книжечки після досягнення 16-річного віку та фактичної відмови у чотирнадцятирічному віці від паспорта у формі ID-картки, встановлено постановою Великої Палатою Верховного Суду у зразковій справі №806/3265/17 (Пз/9901/2/18).
Суд зазначає, що будь-якої підстави визначених пунктом 10 вказаного Порядку №250 за яких державна соціальна допомога не може бути призначена, відповідачем ні у наданій відмові, ні у відзиві на позовну заяву не зазначено.
Судом також встановлено, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.11.2020 року №300/1802/20 зобов`язано Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області оформити та видати ОСОБА_3 (сину позивача) паспорт громадянина України в формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Друга дитина позивача, якій виповнилось 14 років, ще не досягла 16-річного віку.
Суду звертає увагу, що перелік підстав, які становлять легітимну мету обмежень прав і свобод особи, є вичерпним. Свобода розсуду держав щодо встановлення обмежень є вузькою. Проте, слід оцінити, чи передбачене законом таке обмеження, чи відповідає обмеження «нагальній суспільній потребі», тобто чи є воно необхідним у демократичному суспільстві і чи відповідає воно легітимній меті (див., наприклад, рішення ЄСПЛ у справі «Svyato-Mykhaylivska Parafiya v. Ukraine» від 14 червня 2007 року). Установленість обмежень законом передбачає чіткість і доступність закону, що встановлює такі обмеження. Кожна людина повинна мати відповідне уявлення про норми, які можуть бути застосовані щодо її відповідного права. Вимога чіткого закону, який передбачає обмеження права, має ту саму мету - кожна людина повинна мати можливість передбачити наслідки своєї поведінки. Рівень чіткості, який вимагається від національного законодавства, яке в будь-якому разі не може передбачати усі можливі випадки, багато в чому залежить від змісту відповідного акта, сфери, яку він регулює, чисельність й статусу тих, кому він адресований (див. рішення ЄСПЛ у справі «GropperaAG and Others v. Switzerland» від 28 березня 1990 року).
Тобто, будь-яке обмеження прав і свобод особи повинно бути чітким та законодавчо визначеним, однак у даному випадку таке обмеження, як неможливість отримання вказаної допомоги у зв`язку з відсутністю у членів сім`ї паспорта громадянина України, законодавством не передбачено.
Крім того, відповідно до ст. 14 Конвенції користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, незалежності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою.
При цьому, ЄСПЛ у своєму рішенні по справі «Х`юДжордан проти Великої Британії» сформулював таку позицію: «Якщо загальна політика або захід мають непропорційно шкідливі наслідки для конкретної групи, то вони (загальна політика або захід) можуть вважатися дискримінаційними, незважаючи на те, що вони не спрямовані конкретно на цю групу».
Таким чином неможливість отримання особами допомоги як малозабезпеченій сім`ї у зв`язку з відсутністю у членів сім`ї паспорта громадянина України, зважаючи на їх відмову отримати паспорт у формі ID-картки та не досягненням 16-річного віку, є дискримінаційними.
Враховуючи викладене дії щодо відмови призначенні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї порушують основоположні права позивача та є протиправними, а тому суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання Управління соціального захисту населення Тисменицької районної державної адміністрації призначити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім`ї, відповідно до поданої заяви з місяця звернення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 242-246, 255, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Тисменицької районної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Тисменицької районної державної адміністрації призначити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім`ї, відповідно до поданої заяви з місяця звернення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП відсутній, паспорт НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ;
відповідач: Управління соціального захисту населення Тисменицької районної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 20552084, адреса: вул. Липова, 7, м.Тисмениця, Івано-Франківська область, 77400.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.