
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2021 р. Справа№200/11128/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мозгової Н.А.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
27 листопада 2020 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ:13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3) про визнання протиправним та скасування рішення про призначення пенсії з урахуванням середньомісячного розміру додаткових видів грошового забезпечення за 2 останні календарні дні (березень - квітень 2018 року) перед звільненням на підставі довідки Головного управління ДФС у Донецькій області №499/05-99-05-02-21а від 25.06.2018 року, зобов`язання повторно розглянути заяву від 24.05.2018 року про призначення пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії середньомісячного розміру додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці перед звільненням на підставі довідки Головного управління ДФС у Донецькій області №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018 року, зобов`язання здійснити виплату з 26.05.2018 року перерахованої пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 25.05.2018 року його звільнено зі служби з посади начальника оперативного управління Головного управління ДФС у Донецькій області. З 26.05.2018 року він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує щомісячно пенсію у розмірі 11247,08 грн. за вислугою років, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 24.05.2018 року у зв`язку із звільненням у запас ним було подано до управління заяву про призначення пенсії за вислугою років. 25.06.2018 року листом №27499/10/05-99-04-02-24 ГУ ДФС у Донецькій області направило на адресу управління всі необхідні документи для призначення пенсії, в тому числі довідку про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці перед звільненням №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018 року, у якій середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії обґрунтовано визначена у відповідності до приписів абз.3 п.7 Порядку №393 у розмірі 13013,93 грн. 25.08.2018 року листом №11335/03-1 ГУ ПФУ у Донецькій області повернуло на адресу ГУ ДФС у Донецькій області пакет документів без призначення пенсії за причиною некоректної, як на думку відповідача, кількості зазначених місяців у довідці №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018 року. Вказав, що на думку відповідача, оскільки його було звільнено з органів податкової міліції 25.05.2018 року та отримав з 26.05.2018 року право на призначення пенсії за Законом №2262, то при нарахуванні йому пенсії повинні застосовуватись приписи абзацу 6 пункту 7 Порядку 393, тобто середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення розраховується за два останні місяці перед звільненням (березень - квітень 2018 року). 17.09.2018 року листом №40549/10/05-99-05-02-31 ГУ ДФС у Донецькій області повторно надіслав на адресу управління пакет документів для призначення пенсії і , як того вимагав відповідач, включив до пакету документів поряд з довідкою №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018 року нову довідку №499/05-99-05-02-21а від 25.06.2018 року з відображенням в ній додаткових видів грошового забезпечення за березень - квітень 2018 року, тобто за останні фактичні місяці служби перед звільненням починаючи з 01.03.2018 року, за якою середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій визначалась у розмірі 7713,00 грн. Вважає, що відповідач неправомірно при обрахунку розміру пенсії застосував приписи абзацу 6 замість припису абзацу 3 пункту 7 Порядку №393, що порушує його конституційні права на належний соціальний захист.
Ухвалою суду від 15.12.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду 19.01.2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
13.01.2021 року відповідач через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Свою позицію обґрунтував тим, що позивач отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону №2262 з 26.05.2018 року. Головним управлінням ДФС у Донецькій області було направлено до управління подання про призначення пенсії позивачу №27499/10/05-99-04-02-94 від 25.06.2018 року, разом із яким надано грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення. Пенсія позивачу призначена у розмірі 11247,08 грн. у відповідності до грошового атестата №86 та довідки про щомісячні види грошового забезпечення від 25.06.2018 року №499/05-99-05-02-21а. Розмір додаткових видів грошового забезпечення визначений з урахуванням вимог п.7 Постанови №393. Вважає, що пенсія позивачу призначена відповідно до вимог чинного законодавства.
19.01.2021 року позивач через відділ діловодства та документообігу суду надав відповідь на відзив, у якому зазначив, що діючим законодавством передбачено виключений перелік підстав для перерахунку раніше призначених пенсій на підставі Закону №2262, а саме: зміна (підвищення) розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Вказав, що у період проходження служби у ГУ ДФС у Донецькій області він не відряджався до органів державної влади, органу місцевого самоврядування та інших підприємств, установ, організацій, не перебував у довгострокових закордонних відрядженнях, тому приписи абзацу 7 пункту 7 Порядку №393 при обчисленні йому пенсії не поширювались.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), громадянин України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугою років, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ та відповідно до ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ:13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3) є суб`єктом владних повноважень, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).
Судом встановлено, що 25 травня 2018 року наказом Головного управління ДФС у Донецькій області №853-о звільнено з посади та податкової міліції ДФС у запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпунктом "ж" Положення (за власним бажанням) полковника податкової міліції ОСОБА_1 начальника оперативного управління Головного управління ДФС у Донецькій області (а.с. 106, зворотній бік).
24 травня 2018 року ОСОБА_1 подана заява про призначення пенсії (а.с. 103).
25 червня 2018 року Головне управління ДФС у Донецькій області супровідним листом №27499/10/05-99-04-02-24 надіслало на адресу Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління ПФУ в Донецькій області матеріали для призначення пенсії ОСОБА_1 : подання про призначення пенсії №27499/10/05-99-04-02-24, наказ про звільнення, грошовий атестат, довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018 року та інші документи (а.с. 104-115).
20 серпня 2018 року листом за №11335/03-1 Головне управління ПФУ у Донецькій області повернуло Головному правлінню ДФС у Донецькій області пакет документів ОСОБА_1 у зв`язку із некоректною кількістю зазначених місяців у довідці від 14 червня 2018 року №23-05-09-05-02-21 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для перегляду та повторного направлення на адресу пенсійного органу (а.с. 94).
17 вересня 2018 року Головне управління ДФС у Донецькій області супровідним листом №40549/10/05-99-05-02-31 повторно надіслало на адресу Головного управління ПФУ в Донецькій області документи для призначення пенсії ОСОБА_1 . У зв`язку із відсутністю офіційних роз`яснень щодо застосування абзацу 8 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 до пакету документів було включено дві довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці до звільнення - довідка №23-05-09-05-02-21 від 14 червня 2018 року, та за 2 місяці до звільнення - довідка №499/05-99-05-02-21а (а.с. 93).
Згідно з протоколом за пенсійної справою - 0505018414 від 02 жовтня 2018 року ОСОБА_1 згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII була призначена пенсія за вислугу років з 26 травня 2018 року довічно в розмірі 11247,08 гривень (а.с. 91).
27 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з вимогами:
- визнати дії Головного управління ПФУ в Донецькій області щодо не нарахування пенсії та невиплати пенсії за період 26.05.2018 по 30.11.2018 протиправними;
- зобов`язати Головне управління ПФУ в Донецькій області провести перерахування розміру пенсії з урахуванням середнього розміру додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням на підставі довідки Головного управління ДФС у Донецькій області №23-05-99-09-02-21 від 14.06.2018 року та здійснити її виплату за період з 26.05.2018 року по 30.11.2018 року;
- зобов`язати Головне управління ПФУ в Донецькій області здійснити виплату різниці між виплаченою та перерахованою пенсією за період з грудня 2018 по березень 2019 року.
01 липня 2019 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4460/19-а, яке набрало законної сили 10 вересня 2019 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений частково: зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії з урахуванням висновків суду у цій справі; визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиплати пенсії за період з 26.05.2018 року по 30.11.2018 року протиправними; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити заборгованість з призначеної пенсії ОСОБА_1 за період з 26.05.2018 року по 30.11.2018 року; в задоволенні позову в іншій частині позовних вимог відмовлено (а.с.83-87 ).
14 липня 2020 року ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Донецькій області подана в довільній формі заява про перерахунок пенсії з 26 травня 2018 року на підставі довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №40/05-97-06-02-22 від 03.07.2020 (а.с. 64-66).
20 липня 2020 року Головне управління ПФУ в Донецькій області листом за №0500-0301-8/13355 повідомило ОСОБА_1 , що пенсія йому була призначена на підставі грошового атестату №86 (від 14.06.2018 №86-05-99-05-02-24) та довідки від 14.06.2018 року №23-05-99-05-02-21 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення. Для перерахунку пенсії згідно з довідкою від 03.07.2020 року №40/05-97-06-02-22 законних підстав не має (а.с. 60).
23 липня 2020 року Головне управління ПФУ у Донецькій області листом за №0500-0301-8/13571 повідомило ОСОБА_1 , що середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для розрахунку пенсіє визначається шляхом ділення загальної суми, зазначеної у довідці від 25.06.2018 року №499/05-99-05-02-21а про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (довідка від 25.06.2018 року №499/05-99-05-02-21а), на два місяці (за період з 01.03.2018 року по 30.04.2018 року). Тому при призначенні пенсії враховано довідку від 25.06.2018 року №499/05-99-05-02-21а (а.с.59).
12 серпня 2020 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Головного управління Пенсійного фону України в Донецькій області, у якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку розміру пенсії з 26 травня 2018 року з урахуванням середнього розміру 13013,93 грн. щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням на підставі виданої Головним управління ДФС у Донецькій області довідки від 03 липня 2020 року №40/05-97-06-02-22;
- зобов`язати відповідача здійснити позивачу з 26 травня 2018 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з урахуванням середнього розміру 13013,93 грн. щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням на підставі виданої Головним управління ДФС у Донецькій області довідки від 03 липня 2020 року №40/05-97-06-02-22.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05.11.2019 року по справі №200/7511/20-а відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .
З тексту рішення суду слідує, що самостійно подана пенсіонером ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ Донецької області довідка Головного управління ДФС у Донецькій області №40/05-97-06-02-22 від 03.07.2020 року про його додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням, яка є ідентичною довідці №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018 року, що неправомірно не врахована відповідачем при призначенні пенсії, не є підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії (а.с.54-58).
Позивач, не погодившись із застосуванням абз. 7 п. 7 Постанови КМУ №393 при обрахунку розміру його пенсії звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінетом Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (зі змінами та доповненнями) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема, осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, основних видів грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Згідно абз. 7 п.7 Постанови КМУ № 393, для осіб, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, з 1 березня 2018 р. та пізніше, або осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 1 березня 2018 р. на кількість таких місяців.
Судом встановлено, що 24 травня 2018 року ОСОБА_1 подана заява про призначення пенсії (а.с. 103).
25 червня 2018 року Головне управління ДФС у Донецькій області супровідним листом №27499/10/05-99-04-02-24 надіслало на адресу Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління ПФУ в Донецькій області матеріали для призначення пенсії ОСОБА_1 : подання про призначення пенсії №27499/10/05-99-04-02-24, наказ про звільнення, грошовий атестат, довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018 та інші документи (а.с. 104-115).
20 серпня 2018 року листом за №11335/03-1 Головне управління ПФУ у Донецькій області повернуло Головному правлінню ДФС у Донецькій області пакет документів ОСОБА_1 у зв`язку із некоректною кількістю зазначених місяців у довідці від 14 червня 2018 року №23-05-09-05-02-21 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для перегляду та повторного направлення на адресу пенсійного органу (а.с. 94).
17 вересня 2018 року Головне управління ДФС у Донецькій області супровідним листом №40549/10/05-99-05-02-31 повторно надіслало на адресу Головного управління ПФУ в Донецькій області документи для призначення пенсії ОСОБА_1 . У зв`язку із відсутністю офіційних роз`яснень щодо застосування абзацу 8 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 до пакету документів було включено дві довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці до звільнення - довідка №23-05-09-05-02-21 від 14 червня 2018 року, та за 2 місяці до звільнення - довідка №499/05-99-05-02-21а від 25.06.2018 (а.с. 93).
Згідно з протоколом за пенсійної справою - 0505018414 від 02 жовтня 2018 року ОСОБА_1 згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII була призначена пенсія за вислугу років з 26 травня 2018 року довічно в розмірі 11247,08 гривень (а.с. 91).
Відповідачем у відзиві на адміністративний позов підтверджено той факт, що позивачу призначена пенсія з 26.05.2018 року у розмірі 11247,08 грн. у відповідності до грошового атестата №86 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 25.06.2018 року №499/05-99-05-02-21а.
Відповідно до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільнення), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №499/05-99-05-02-21а від 25.06.2018 року, яка видана полковнику податкової міліції ОСОБА_1 про те, що додаткові види грошового забезпечення в ГУ ДФС у Донецькій області за період проходження служби з 01.03.2018 року по 30.04.2018 року становили 12888,00 грн. (а.с.93, зворотній бік).
Таким чином, суд доходить до висновку, що відповідачем при розрахунку пенсії застосовано абз. 7 п.7 Постанови КМУ № 393.
Водночас,суд звертає увагу на те, що абзац 7 п. 7 Постанови КМУ №393 застосовується до тих, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, з 1 березня 2018 р. та пізніше, або до осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби.
Однак, позивач на момент звільнення мав стаж роботи, який значно перевищує 24 місяці та матеріали справи не містять відомостей про те, що на момент звільнення позивач мав будь-які відрядження до органів до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження.
Слід зазначити, що безперервний період служби з 10.10.2000 року по 25.05.2018 року надає підстави для застосування у розрахунку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення періоду в 24 місяці.
Крім того, суд зазначає, що розрахунок пенсії позивача слід проводити, виходячи із загальних норм, тобто абз.1-3 п. 7 постанови Кабінетом Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей».
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, відповідачем протиправно при призначенні пенсії ОСОБА_1 не врахована довідка №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018 року, та у зв`язку із цим не застосовано абз.1-3 п. 7 постанови Кабінетом Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".
З огляду на викладене вище, позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про призначення пенсії позивачу з урахуванням середньомісячного розміру додаткових видів грошового забезпечення за 2 останні календарні дні (березень - квітень 2018 року) перед звільненням на підставі довідки Головного управління ДФС у Донецькій області №499/05-99-05-02-21а від 25.06.2018 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Як наслідок, позовні вимоги в частині зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.05.2018 року про призначення пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії середньомісячного розміру додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці перед звільненням на підставі довідки Головного управління ДФС у Донецькій області №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018 року, здійснити виплату з 26.05.2018 року перерахованої пенсії із врахуванням раніше виплачених сум, з урахуванням положень ч.2 ст.9 КАС України слід задовольнити шляхом зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.05.2018 року про призначення пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії середньомісячного розміру додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці перед звільненням на підставі довідки Головного управління ДФС у Донецькій області №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018 року, здійснити перерахунок та виплату з 26.05.2018 року пенсії із врахуванням раніше виплачених сум та висновків суду.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з нормами частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За таких обставин, з урахування вищезазначеного у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн. (а.с.17).
Так, згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а за подання адміністративного позову майнового характеру - 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-IX, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2020 року складає 2102 грн.
У позовній заяві позивачем заявлено вимогу не майнового характеру. Таким чином, позивачу необхідно було сплатити судовий збір у розмірі 840,80,00 грн.
У зв`язку із задоволенням позовних вимог немайнового характеру, судовий збір підлягає стягненню з суб`єкта владних повноважень у розмірі 840,80 грн. на користь позивача.
Разом з цим, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» позивач може звернутися до суду з клопотанням про повернення суми надмірно сплаченого судового збору у розмірі 67,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ:13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3) про визнання протиправним та скасування рішення про призначення пенсії з урахуванням середньомісячного розміру додаткових видів грошового забезпечення за 2 останні календарні дні (березень - квітень 2018 року) перед звільненням на підставі довідки Головного управління ДФС у Донецькій області №499/05-99-05-02-21а від 25.06.2018 року, зобов`язання повторно розглянути заяву від 24.05.2018 року про призначення пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії середньомісячного розміру додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці перед звільненням на підставі довідки Головного управління ДФС у Донецькій області №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018 року, зобов`язання здійснити виплату з 26.05.2018 року перерахованої пенсії із врахуванням раніше виплачених сум - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ:13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3) про призначення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячного розміру додаткових видів грошового забезпечення за 2 останні календарні дні (березень - квітень 2018 року) перед звільненням на підставі довідки Головного управління ДФС у Донецькій області №499/05-99-05-02-21а від 25.06.2018 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ:13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) від 24.05.2018 року про призначення пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії середньомісячного розміру додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці перед звільненням на підставі довідки Головного управління ДФС у Донецькій області №23-05-99-05-02-21 від 14.06.2018 року, здійснити перерахунок та виплату з 26.05.2018 року пенсії із врахуванням раніше виплачених сум та висновків суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ:13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Повний текст судового рішення складено та підписано 12.02.2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Н.А. Мозговая