Рішення № 94865803, 15.02.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2021
Номер справи
160/17567/20
Номер документу
94865803
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2021 року Справа № 160/17567/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голобутовського Р.З. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

29.12.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, у якій просить:

- визнати протиправними дії Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради та скасувати рішення комісії з надання житлових субсидій, пільг та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям про відмову у призначенні ОСОБА_1 субсидії з 01.05.2020 року;

- визнати протиправними дії Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради та скасувати рішення комісії з надання житлових субсидій, пільг та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям про відмову у призначенні ОСОБА_1 субсидії з 01.08.2020 року;

- зобов`язати Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради призначити ОСОБА_1 адресну субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2020 року та з 01.08.2020 року.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради безпідставно відмовлено у призначенні їй житлової субсидії, оскільки рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.09.2020 року у справі № 160/8522/20 зобов`язано Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради повторно розглянути питання щодо призначення житлової субсидії позивачу з 01.05.2020 року, з урахуванням висновків суду викладених у рішенні. Крім того, посилання відповідача на наявність боргів за житлово-комунальні послуги, що перевищують термін два місяці, позивач вважає безпідставним, оскільки наявність заборгованість у позивача відповідачем не підтверджено.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.12.2020 року відкрито провадження у справі № 160/17567/20 та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

11.01.2021 року відповідачем надано відзив на позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що управління повторно розглянуло питання щодо призначення житлової субсидії ОСОБА_1 з 01.05.2020 року, з урахуванням висновків суду викладених у рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.09.2020 рокута вирішило відмовити у призначенні житлової субсидії з 01.05.2020 року, оскільки наявні борги відповідно до пп. 5 п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива». У витягу з протоколу №12 від 06.11.2020 комісії з надання житлових субсидій, пільг та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям при Центральному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради зазначено, що ОСОБА_1 має заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг: ОСББ «Прибрежний» - 1712,40 грн. та 15758,06 грн. з опалення. Про відмову у призначенні житлової субсидії позивача повідомлено рекомендованим листом № 4910110351047.

16.01.2021 року на адресу суду від позивача надійшла письмова відповідь на відзив, в якій підтримано правову позицію аналогічну викладеній у позовній заяві, та зазначено, що відзив відповідача є законодавчо необґрунтованим та таким, що не спростовує доводи, викладені в позовній заяві як підстави для задоволення позову.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи.

Позивач у період з 2015 року по травень 2020 року використовувала своє право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

30.05.2020 року позивачем отримано від відповідача повідомлення №057502 від 29.05.2020 року про відмову у призначенні субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2020 року на підставі заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг на суму понад 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

24.07.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду позивачем подано позовну заяву до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, у якій просила:

- визнати протиправними дії Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради та скасувати рішення про відмову у наданні субсидії № 057502 від 29 травня 2020 року;

- зобов`язати Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради призначити ОСОБА_1 адресну субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.09.2020 року у справі № 160/8522/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо прийняття рішення про відмову у наданні субсидії №057502 від 29 травня 2020 року та скасовано рішення про відмову у наданні субсидії №057502 від 29 травня 2020 року.

Зобов`язано Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради повторно розглянути питання щодо призначення житлової субсидії ОСОБА_1 з 01.05.2020 року, з урахуванням висновків суду викладених у рішенні.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

06.11.2020 року протоколом №12 Комісією з надання житлових субсидій, пільг та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям при Центральному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради повторно розглянуто питання щодо призначення житлової субсидії ОСОБА_1 з 01.05.2020 року, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.09.2020 року та відмовлено у призначенні житлової субсидії з 01.05.2020 при наявності боргів відповідно до пп. 5 п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Вважаючи повторну відмову у наданні субсидії протиправною, позивач звернулась до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.

Умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій у спірний період були врегульовані «Положенням про порядок призначення житлових субсидій», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 (далі - Положення № 848).

Згідно з п. 3 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія. Отримання житлових субсидій не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. (пункт 9 Положення № 848).

Згідно з п.п. 5 п. 14 Порядку №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв`язку з тим, що управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ "Ощадбанк" (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі). Відповідна норма не застосовується під час призначення субсидії громадянам на наступний період у разі, коли Мінсоцполітики не забезпечено фінансування житлових субсидій таким громадянам у грошовій формі. У разі коли, за даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, виконавцем послуги з постачання та розподілу природного газу всупереч рішенням зазначеної Комісії щодо заборони під час здійснення комерційних розрахунків за використаний побутовими споживачами природний газ приводити об`єми такого газу у відповідність із стандартними умовами відповідні нарахування проведено, заборгованість за таким виконавцем не враховується.

За наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. (пункт 15 порядку №848).

Так, згідно з протоколом №12 від 06.11.2020 року Комісії з надання житлових субсидій, пільг та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям при Центральному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2020 року, оскільки ОСОБА_1 має заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг: ОСББ «Прибрежний» - 1712,40 грн. та 15008,06 грн. з опалення.

Згідно з п.п. 81, 82 Порядку №848 у разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, що відповідає вимогам, визначеним у підпункті 5 пункту 14 цього Положення, житлова субсидія на наступний сезон не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.

Якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого сезону.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 року №247 «Про особливості надання житлових субсидій» постановлено забезпечити розгляд питань щодо призначення житлової субсидії на наступний період усім домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному періоді 2019-2020 років, без заяв громадян про призначення житлових субсидій, не застосовуючи вимоги пункту 78 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848.

Згідно з п. 79 Порядку №848 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктами 50-59 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів на розгляд комісії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61-63 цього Положення.

Так, у відзиві на позов відповідач, як на доказ наявності у позивача станом на 01.05.2020 року простроченої понад 3 місяці заборгованості за житло перед ОСББ «Прибережний 20» у розмірі 1712,40 грн., посилається на довідку про забезпеченість житловою площею розмір платежів за житло та заборгованість, видану ОСББ «Прибережний 20» 09.06.2020 року.

Також відповідно до вказаної довідку встановлено заборгованість позивача з послуг постачання теплової енергії та послуг з постачання гарячої води перед КП «ТЕПЛОЕНЕРГО» ДМР (о/р 11-50076) у сумі 15758,06 грн.

Заборгованість позивача у сумі 15758,06 грн. перед КП «ТЕПЛОЕНЕРГО» ДМР також підтверджується змістом рішення Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 19.03.2019 року у справі №203/2547/18, яке набрало законної сили.

За наведених обставин суд робить висновок про безпідставність позовних вимог та доведеність відповідачем правомірності відмови у призначенні субсидії позивачеві.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок, що позовна заява є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (вул. Жуковського, буд. 39, кв. 41, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 42788347) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський