Рішення № 94865623, 26.01.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2021
Номер справи
160/14935/20
Номер документу
94865623
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2021 року Справа № 160/14935/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою приватного підприємства “КЛІНЛАЙФ” до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

12 листопада 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява приватного підприємства “КЛІНЛАЙФ” до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А, код ЄДРПОУ 39394856) з обліковування за приватним підприємством “КЛІНЛАЙФ” заборгованості з грошового зобов`язання з ПДВ у розмірі 1409 грн. 62 коп.;

- зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області внести зміни до інтегрованої картки платника податків приватного підприємства “КЛІНЛАЙФ” шляхом списання заборгованості з грошового зобов`язання з ПДВ у розмірі 1409 грн. 62 коп.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що на виконання вимог судового рішення від 20.12.2017 року по справі №804/7901/17 відповідачем не зупинялось нарахування пені та застосування фінансових санкцій по заборгованості з грошового забезпечення з ПДВ у розмірі 1409 грн. 62 коп. Отже дії ГУ ДПС у Дніпропетровській області відносно зобов`язання ПП “КЛІНЛАЙФ” на зменшення суми в розмірі 1409 грн. 62 коп. по заборгованості не виконано.

05.01.2021 року до канцелярії суду від ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому контролюючий орган заперечив щодо задоволення позовних вимог. В мотивування означеного відповідач зазначив, що позивачем не надано жодних доказів на підтвердження своїх вимог. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.12.2017 року у справі №804/7901/17 адміністративний позов ПП «Клінлайф» задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано ППР №0004311201 від 03.08.2017 року, винесене Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області. Станом на теперішній час в інтегрованій картці платника ПП «Клінлайф» відсутній податковий борг з ПДВ у сумі 1409,62 грн. за ППР №0004311201. Таким чином, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.12.2017 року у справі №804/7901/17 виконано ГУ ДПС у Дніпропетровській області у повному обсязі. Відтак, доводи позивача безпідставними, необгрунтованими та недоведеними, а отже такими, що не підлягають задоволенню.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.11.2020 року зазначена вище справа розподілена та 13.11.2020 року передана судді Пруднику С.В.

Ухвалою суду від 17.11.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі №160/14935/20, розгляд справи призначено у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні.

У період з 28.12.2020 року по 31.12.2020 року, з 04.01.2021 року по 06.01.2021 року, з 11.01.2021 року по 20.01.2021 року суддя Прудник С.В. перебував у щорічній відпустці, та у період з 21.01.2021 року по 25.01.2021 року перебував на лікарняному.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з огляду на таке.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.12.2017 року у справі №804/7901/17 (суддя Павловський Д.П.) адміністративний позов ПП "КЛІНЛАЙФ" до ГУ ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0004311201 від 03.08.2017 року задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано повністю податкове повідомлення-рішення №0004311201 від 03.08.2017 року, винесене ГУ ДФС у Дніпропетровській області. Стягнуто на користь ПП "КЛІНЛАЙФ" за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Дніпропетровській області документально підтверджені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 1600,00 грн.

Як убачається із матеріалів, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.12.2017 року у справі №804/7901/17 (суддя Павловський Д.П.) набрало законної сили 11.09.2018 року.

З даного судового рішення видно, що в ході розгляду адміністративної справи судом досліджено письмові докази, які долучені до матеріалів справи, а саме: копія податкового повідомлення-рішення №0004311201 від 03.08.2017 року на суму 1409,62 грн. (а.с. 6); копія розрахунку штрафної санкції (а.с. 6); копія довідки ПП “КЛІНЛАЙФ” (а.с. 7); копія акта №335/12-01/33760077 від 18.07.2017 року “Про результати камеральної перевірки ПП “КЛІНЛАЙФ” (код ЄДРПОУ 33760077) з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість з 01.12.2014 року по 16.01.2017 року” (а.с. 8-9); копія рішення про результати розгляду скарги від 20.10.2017 року № 23681/6/99-99-11-03-05-25 (а.с. 10-11); копія платіжного доручення № 1999 від 23.12.2016 року (а.с. 12); копія платіжного доручення № 1968 від 24.11.2016 року (а.с. 13); копія платіжного доручення № 1940 від 24.10.2016 року (а.с. 14); копія платіжного доручення № 1544 від 18.09.2015 року (а.с. 15); копія платіжного доручення № 1541 від 14.09.2015 року (а.с. 16); копія платіжного доручення № 1654 від 22.01.2016 року (а.с. 17).

Як зазначив позивач у поданій до суду позовній заяві, відповідачем не зупинялось нарахування пені та не зупинялось застосування фінансових санкцій по заборгованості з грошового зобов`язання з ПДВ у розмірі 1409 грн. 62 коп.

У зв`язку із цим, позивач 12.03.2020 року за №1203/2 звернувся із заявою до ГУ ДПС у Дніпропетровській області, в якій просив ввести коригування до інтегрованої картки платника ПП “КЛІНЛАЙФ” по заборгованості з грошового забезпечення з ПДВ у розмірі 1409,62 грн.

Також, позивач у позові зазначив, що до теперішнього часу коригування в ІКП ПП «Клінлайф» на зменшення суми в розмірі 1409 грн. 62 коп. по заборгованості не виконано.

З огляду на таку бездіяльність з боку ГУ ДПС в Дніпропетровській області, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1. статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податкове зобов`язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до пп. 203.1, 203.2 ст.203 Податкового Кодексу України, податкова декларація по податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платник податку зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 зазначеної статті для подання податкової декларації.

Пунктом 56.11 ст. 56 Податкового кодексу встановлено, що не підлягає оскарженню податкове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.

Організація діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків та інших платежів, визначена Порядком ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422, (далі - Порядок №422).

Відповідно до Порядку №422: інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами; облікова операція - дія в ІКП, яка призводить до змін облікових показників; облікові показники - показники, що інтегруються в процесі ведення оперативного обліку; оперативний облік - процес відображення, систематизації та узагальнення первинних показників через їх перетворення в облікові показники в ІКП; первинні документи - документи, що складені платниками податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску та/або органами ДФС, іншими органами влади згідно з чинним законодавством (податкові декларації, митні декларації, аркуші коригування, уточнюючі розрахунки, податкові повідомлення-рішення, рішення контролюючого органу, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, судові рішення, рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов`язань (податкового боргу), інформація органів Державної казначейської служби України про надходження податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів та єдиного внеску тощо).

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 Розділу IV Порядку №422 звітні документи подаються за вибором платника податків, якщо інше не передбачено законодавством, в один із таких способів: засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством; особисто платником або уповноваженою ним особою; надсилаються поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення.

Відповідно до пункту 1 Розділу II Порядку №422 з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

Облікові та звітні показники включаються до еталонних довідників з подальшим обов`язковим внесенням відповідних змін до реєстрів операцій та показників, які формуються ДФС за погодженням Міністерства фінансів України. Зміни до реєстрів операцій та показників вносяться не пізніше 15 числа місяця, наступного за місцем впровадження нових операцій та/або показників.

Спеціальне кодування всіх операцій, що використовуються для відображення в ІКП облікових показників, забезпечує автоматизоване ведення ІКП.

Облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.

Інформаційна система органів ДФС після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій.

В ІКП на дату проведення кожної облікової операції підбиваються підсумки за всіма її графами.

Розділом VІ Порядку № 422 передбачені відображення в ІКП сум погашення податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску, розстрочення (відстрочення) зобов`язань (боргів), а також списання податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску.

Відповідно до п.п. 2 та пп. 3 п. 1 розділу VІ Порядку № 422 визначення первинних показників документів органів ДФС, відображених в підсистемі, що забезпечує облік платежів, які підлягають перенесенню до ІКП, щодо сум погашення податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску.

Первинними документами, на підставі яких в ІКП здійснюється погашення (зменшення) суми податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску, є:

рішення органу ДФС, прийняте за результатами оскарження в адміністративному порядку податкового повідомлення-рішення / вимог та рішень щодо єдиного внеску, яким скасовується або змінюється сума грошового зобов`язання та пені / сума єдиного внеску;

рішення суду про вирішення питання по суті (скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов`язання та пені / суми єдиного внеску за результатами судового оскарження).

Визначення первинних показників документів органів ДФС, відображених в підсистемі, що забезпечує облік платежів, які підлягають перенесенню до ІКП, щодо сум списання податкового боргу, заборгованості зі сплати єдиного внеску.

Відображення в підсистемі, що забезпечує облік платежів, сум списання податкового боргу здійснюється відповідно до статті 101 глави 9 розділу ІІ Податкового кодексу України та відповідного порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків.

Відображення в підсистемі, що забезпечує облік платежів, сум списання заборгованості зі сплати єдиного внеску здійснюється відповідно до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015 року за № 508/26953.

Первинними документами, що є підставою для списання податкового боргу, заборгованості зі сплати єдиного внеску, є:

рішення про списання безнадійного податкового боргу, прийняте відповідно до підстав, визначених статтею 101 глави 9 розділу ІІ Податкового кодексу України;

рішення про списання безнадійного податкового боргу, прийняте відповідно до підстав, визначених статтею 97 глави 9 розділу ІІ Податкового кодексу України;

рішення про прощення (списання) податкового боргу, прийняте згідно з відповідним законом;

рішення про списання боргу (недоїмки) з єдиного внеску, прийняте відповідно до підстав, визначених законодавством про збір та облік єдиного внеску.

Первинним документом, що є підставою для поновлення списаних сум податкового боргу (у тому числі розстрочених (відстрочених)), заборгованості зі сплати єдиного внеску, є рішення керівника органу ДФС, прийняте відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.

У разі списання податкового боргу (заборгованості зі сплати єдиного внеску) в інформаційну систему органів ДФС заносяться такі дані:

документ, що є підставою для списання;

номер та дата рішення про списання;

код платника;

код платежу та вид бюджету;

сума, яку необхідно списати:

у разі списання податкового боргу - сума безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню, у тому числі основний платіж, пеня, штрафні (фінансові) санкції (штрафи), діючі розстрочення (відстрочення), проценти за користування розстроченням (відстроченням);

у разі списання заборгованості зі сплати єдиного внеску - несплачені суми єдиного внеску, що підлягають списанню, у тому числі сума єдиного внеску, недоїмка зі сплати єдиного внеску, штрафи, пеня.

Усі рішення про списання після збереження відображаються в журналі списання.

Відповідно до п.п. 1 та пп. 2 п. 1 розділу VІІ Порядку № 422 Визначення первинних показників у інформаційній системі органів ДФС, призначеній для збереження, обробки та надання користувачам інформації про стан адміністративного оскарження, на підставі яких здійснюється зв`язок з відповідними показниками підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи.

До базового запису в інформаційній системі органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, приєднуються оскаржені документи, що внесені в підсистему, яка забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, шляхом встановлення зв`язку із відповідними записами підсистеми, яка забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи (перенесення атрибутів документів, суміжних до інформаційної системи органів ДФС, що відображає результати адміністративного оскарження).

Первинними документами, на підставі яких вносяться первинні показники до інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, є:

скарги (заяви) платника податків;

рішення про продовження терміну розгляду скарги (заяви);

рішення про результати розгляду скарги (заяви);

рішення про залишення скарги (заяви) без розгляду.

До первинних показників належать дані документів, а саме:

дата отримання скарги (заяви);

вхідний реєстраційний номер скарги (заяви) в органах ДФС;

контрольний термін розгляду скарги (заяви);

граничний термін розгляду скарги (заяви);

вид скарги (заяви);

дані про платника податків (скаржника) (податковий номер або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), тип платника, найменування або П.І.Б. платника, адміністративно-територіальна одиниця платника, район платника);

прийняте рішення;

тип прийнятого рішення;

номер та дата прийнятого рішення;

дата відправлення та отримання платником податків (скаржником) прийнятого рішення.

Визначення первинних показників в інформаційній системі органів ДФС, яка призначена для збереження, обробки та надання користувачам інформації про стан розгляду справ у судах за участю органу ДФС, на підставі яких здійснюється зв`язок з відповідними показниками підсистем, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи.

Первинними документами, на підставі яких вносяться первинні показники до інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, є:

ухвала суду про відкриття провадження;

ухвала про забезпечення позову;

ухвала суду про відкриття апеляційного провадження;

ухвала суду про відкриття касаційного провадження;

ухвала суду касаційної інстанції про зупинення виконання рішення;

рішення суду, прийняте по суті, що набрало законної сили (перша інстанція, апеляційна чи касаційна інстанція, Верховний Суд України).

До первинних показників належать такі дані первинних документів:

учасники процесу (тип учасника, податковий номер або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), найменування або П.І.Б. учасника, код органу ДФС реєстрації учасника, тип сторони);

номер та дата ухвали про відкриття провадження;

номер та дата ухвали про забезпечення позову;

номер та дата рішення суду, прийнятого по суті;

сума позову;

сума, визначена рішенням суду, що набрало законної сили.

Як було встановлено судом під час розгляду справи, відповідно до даних інтегрованої картка платника податків (ІКП ) за 2017 рік (в якому була проведена операція), а також ІКП за 2018 рік, 2019 рік з податку на додану вартість у ПП “КЛІНЛАЙФ” відсутній податковий борг з податку на додану вартість у сумі 1409,62 грн. за податковим повідомленням-рішення №0004311201 від 03.08.2017 року, яке винесене ГУ ДФС у Дніпропетровській області.

Так, з даних інтегрованої картка платника податків (ІКП) убачається, що податковий борг виключено з обліку ШС ст. 126 ПКУ наступним чином:

стовпчик (дата операції) - 03.10.2017 року, стовпчик (376), сума операції – 248,12 грн.

+ стовпчик (дата операції) - 03.10.2017 року, стовпчик (376), сума операції – 248,12 грн.

+ стовпчик (дата операції) - 03.10.2017 року, стовпчик (376), сума операції – 248,12 грн.

+ стовпчик (дата операції) - 03.10.2017 року, стовпчик (376), сума операції – 81,02 грн.

+ стовпчик (дата операції) - 03.10.2017 року, стовпчик (376), сума операції – 248,12 грн.

+ стовпчик (дата операції) - 03.10.2017 року, стовпчик (376), сума операції – 112,12 грн.

+ стовпчик (дата операції) - 03.10.2017 року, стовпчик (376), сума операції – 223,82 грн.

+ стовпчик (дата операції) - 03.10.2017 року, стовпчик (376), сума операції – 0,18 грн.

=1409,62 грн. - податковий борг з податку на додану вартість відповідно до податкового повідомлення-рішення №0004311201 від 03.08.2017 року.

Враховуючи викладене, суд погоджується із аргументами відповідача про те, що він виконав вимоги рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.12.2017 року у справі №804/7901/17 шляхом виключення з ІКП податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 1409,62 грн. за податковим повідомленням-рішення №0004311201 від 03.08.2017 року, яке винесене ГУ ДФС у Дніпропетровській області.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку про відсутність протиправності дій у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з обліковування за ПП «КЛІНЛАЙФ» заборгованості з грошового зобов`язання з ПДВ у розмірі 1409,62 грн.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Враховуючи відмову у задоволені позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви приватного підприємства “КЛІНЛАЙФ” до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник