Рішення № 94862496, 27.01.2021, Заставнівський районний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
27.01.2021
Номер справи
716/17/20
Номер документу
94862496
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 716/17/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27.01.2021 Заставнівський районний суд Чернівецькоїобласті в складі:

Головуючого судді - Пухарєвої О.В.,

за участю

секретаря Кульки О.М.

позивача- ОСОБА_1 ,

представника позивача- ОСОБА_2 ,

представника відповідача- Миронова С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Заставна цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернівцігаз» про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до АТ «Оператор газорозподільної системи «Чернівцігаз» про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії. В обґрунтування позову позивач посилається на те, що являється споживачем послуг з газопостачання, які надаються відповідачем до належного йому житлового будинку АДРЕСА_1 (згідно договору № 6516 від 02.03.1998). Облік спожитого природного газу здійснюється лічильником марки Лис-1 в 2.5/4 заводський номер 003067.

12.09.2018 в його будинку, за адресою: АДРЕСА_1 , працівниками ПАТ «Чернівцігаз» проведено демонтаж зазначеного лічильника, який 14.09.2018 повернули та вказали, що лічильник не придатний для подальшої експлуатації. Маючи сумніви у законному проведенні такої повірки, позивач самостійно звернувся до Державного підприємства «Івано-Франківського науково-виробничого центру стандартизації, метрології та сертифікації» для проведення повірки лічильника.

02.11.2018 позивач отримав Свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 094П-12/18 яким встановлено, що ЗВТ відповідає вимогам, що свідчить про придатність вище зазначеного газового лічильника.

09.11.2019 позивач звернувся із письмовою заявою до начальника Кіцманського відділення ПАТ «Чернівцігаз» з проханням встановити лічильник, який пройшов планову повірку відповідно до Свідоцтва № 094П-12/18. Також із письмовою заявою звернувся до Регулятора - Сектора Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Чернівецькій області.

28.11.2018 року позивач отримав відповідь від ПАТ «Чернівцігаз», у якій позивачу фактично відмовлено у встановленні його газового лічильника Лис-1 02.5/4 заводський номер НОМЕР_1 , який пройшов повірку та визначений придатним до експлуатації.

Відповідно до розгляду звернення позивача, щодо правомірності відмови ПАТ «Чернівцігаз» у встановлені газового лічильника, Сектор НКРЕКП у Чернівецькій області, дійшов висновку та зобов`язав терміново до 05.12.2018 встановити позивачу лічильник, так як, 12.11.2018 сплинув двомісячний термін з дня його демонтажу, що є порушенням вимог положень п.п. 2 п. 5 Гл. 8 Розд. X Кодексу ГРМ.

У свою чергу ПАТ «Чернівцігаз» у відповіді від 25.11.2018 № Сhr-11-Лв-3915-1118 на адресу Сектору зазначило, що прийнято рішення про встановлення у помешканні заявника газового лічильника за кошти Оператора ГРМ.

У зв`язку із наведеним 03.12.2018 року позивач повторно звернувся із письмовою заявою до керівника Кіцманського ПАТ «Чернівцігаз» в якому, ще раз наголосив, що його лічильник ЛИС-1 С2.5/С4 пройшов чергову повірку. Також вказав на відповідь Сектору НКРЕКП від 29.11.2018 № 56-20/369, щодо зобов`язання встановлення саме цього лічильника.

В подальшому після складання Актів про порушення від 05.12.2018 , а саме про відмову в доступі до об`єкта споживача, внаслідок чого представники оператора ГРМ не здійснили монтаж лічильника газу, позивач отримав повідомлення від 11.12.2018 про припинення розподілу природного газу. Посилаючись на неправомірні дії відповідача щодо припинення йому газопостачання та відмову відповідача від встановлення лічильника газу Лис-1 02.5/4 № 003067, який був демонтований відповідачем, позивач з урахуванням заяви про доповнення позовних вимог, просить суд: визнати незаконними та скасувати акти порушення від 05.12.2018; визнати дії АТ «Чернівцігаз» по відключенню від газопостачання будинку за адресою: АДРЕСА_1 незаконними; скасувати наряд на відключення від газопостачання №216 від 18.12.2019; зобов`язати ПАТ «Чернівцігаз» відновити стан, який існував до порушення його права, відновивши газопостачання в будинку, за адресою: АДРЕСА_1 , що належить йому, встановивши газовий лічильник Лис-1 G2.5/4 №003067, який пройшов повірку відповідно до свідоцтва № 094П -12/18 від 02.11.2018, а також просить стягнути із відповідача на його користь судові витрати.

Відповідач позовні вимоги не визнав. Представник позивача направив суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив про порушення позивачем вимог Кодексу газорозподільних систем в частині незаконної відмови позивача від встановлення лічильника газу з ініціативи та за кошти відповідача, вказав на те, що лічильник газу позивача не пройшов повірку згідно з Довідкою № 52 П-12/68 від 14.09.2018р., виданою ДП «Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації», а позивачем порушено встановлений Кодексом газорозподільних систем порядок проведення повірки лічильників газу, встановлених у побутових споживачів.

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримали повністю, просили його задовольнити, обґрунтувавши його вищенаведеним.

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 , посилаючись на доводи, викладені у відзиві на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши показання свідків та письмові докази приходить до наступного висновку.

Як зазначено в преамбулі Закону України від 24 червня 2004 року № 1875-IV "Про житлово-комунальні послуги", який був чинним на час звернення позивача до суду з цим позовом, цей Закон визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки.

Відповідно ст. 3 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", предметом регулювання цього Закону є правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг, суб`єктами цього Закону є органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, власники, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг.

Згідно з ч.1 ст. 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу визначені Законом України № 3533-VI від 16.06.2011 "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".

27 липня 2015 року набрали чинності Правила постачання природного газу, затверджені постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 N 2496 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1382/27827, а також Кодекс газорозподільних систем (далі - Кодексу ГРМ), затверджений постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року за № 2494, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 за № 1379/27824.

Відповідно до гл. 1 розд. 1 Кодексу ГРС, Оператор газорозподільної системи (оператор ГРМ) - це суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління; побутовий споживач - це споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не виключає професійну та комерційну діяльність.

Судом встановлено, що позивач є власником будинку АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 10).

Позивач являється споживачем послуг з газопостачання, які надаються відповідачем (оператором ГРМ) до належного йому будинку.

В будинку позивача для обліку спожитого природного газу був встановлений засіб вимірювальної техніки (далі ЗВТ) - лічильник газу ЛИС-1 G 2,5/4 заводський номер 003067.

Згідно з п.1 гл.8 розд. Х Кодексу ГРМ періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування монтаж, технічне обслуговування та пов`язаний з такою повіркою ремонт) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, здійснюється за рахунок оператора ГРМ незалежно від того, чи є він власником ЗВТ.

Згідно з п.3 гл.8 розд. Х Кодексу ГРМ побутовий споживач, на території та/або в приміщенні якого встановлений лічильник газу, зобов`язаний забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ після пред`явлення ними службових посвідчень для проведення робіт з демонтажу лічильника на повірку (або його повірки на місці встановлення).

Згідно з п.6 гл.8 розд. Х Кодексу ГРМ зняття лічильника газу на періодичну повірку (або його повірку на місці встановлення) здійснюється у присутності споживача (власника або наймача об`єкта побутового споживача). За необхідності розпломбування лічильника газу представник Оператора ГРМ складає акт розпломбування, який підписується споживачем (власником або наймачем об`єкта побутового споживача).

У зв`язку із закінченням строку міжповірочної експлуатації лічильника газу ЛИС-1 G 2,5/4 Заставнівською дільницею Кіцманського відділення ПАТ «ЧернівціГаз» позивача було попередньо повідомлено про те, що зазначений лічильник підлягає плановій повірці згідно Кодексу ГРМ з проханням допустити працівників «ЧернівціГаз» для демонтажу ЗВТ (а.с.16)

12.09.2018 в будинку позивача працівниками відповідача було проведено демонтаж на чергову повірку встановленого у позивача лічильника газу ЛИС-1 G 2,5/4 заводський номер 003067, про що складено Акт про демонтаж ЗВТ від 12.09.2018р., а лічильник було поміщено в пакет та опломбовано пломбою «ЧернівціГаз» №706178, про що зазначено в Акті про демонтаж ЗВТ (а.с. 17).

Періодична повірка лічильника була проведена за кошти відповідача 14.09.2018р. в ДП «Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (ДП «Івано-Франківськстандартметрологія»).

За результатами вказаної періодичної повірки лічильник газу позивача ЛИС-1 G 2,5/4 заводський номер 003067 був визнаний непридатним до подальшого застосування в зв`язку з невідповідністю його вимогам Р50 07198, про що ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» була видана довідка № 52 П-12/68 від 14.09.2018 про непридатність вказаного лічильника газу, оскільки останній не функціонує (а.с. 46). Факт проведення ДП Івано-Франківськстандартметрологія» зазначеної повірки лічильника газу позивача ЛИС-1 G 2,5/4 заводський номер 003067, а також результат проведення цієї повірки підтверджується листом ДП «Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» № 14-01/256 від 03.03.2020р., наданим на адвокатський запит представника Позивача - адвоката Данищука В.В. Як вбачається з даного листа, лічильник газу ЛИС-1 G 2,5/4 заводський номер 003067 проходив повірку у 2018 році, про що свідчить запис №052 в «Журналі реєстрації свідоцтв про повірку ЗВТ, Установка «Темпо». Під час проведення операцій повірки було встановлено, що даний лічильник не функціонує та визнаний непридатним до застосування (а.с. 65).

На підтвердження зазначеного факту судом також досліджено: «Журнал реєстрації свідоцтв про повірку ЗВТ» (а.с 66-67), рахунок на оплату ( а.с.75), платіжне доручення про оплату послуг за проведення повірки (а.с.76), дорожній лист на спеціальний автомобіль, яким здійснювалося транспортування даного лічильника від 14.09.2018 (а.с.77-78).

Також допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 , який працював старшим майстром Заставнівської дільниці АТ «ЧернівціГаз» показав, що йому відомо про факт демонтажу газового лічильника з будинковолодіння ОСОБА_1 . Після проходження повірки він особисто повернув ОСОБА_1 зазначений лічильник та надав копію довідки про його непридатність до використання.

Таким чином, факт проведення ДП Івано-Франківськстандартметрологія» повірки лічильника газу позивача ЛИС-1 G 2,5/4 заводський номер 003067 та визнання його непридатним до застосування підтверджено належними та допустимими доказами по справі, за результатами оцінки яких суд вважає, що вказана періодична повірка лічильника газу позивача, внаслідок якої останній був визнаний непридатним до використання, була проведена відповідачем відповідно до гл.8 розд. Х Кодексу ГРМ.

Звертаючись до суду з даним позовом ОСОБА_1 посилався на те, що маючи сумніви у законному проведенні такої перевірки, він самостійно звернувся до ДП ««Івано-Франківського науково-виробничого центру стандартизації, метрології та сертифікації» для проведення повірки належного йому лічильника ЛИС-1 G 2,5/4 заводський номер 003067. За результатами повірки встановлено, що ЗВТ відповідає вимогам Р-50-071 Методи та засоби повірки з діапазоном вимірювань 0,04-6 м. куб. /год., про що 02.11.2018 видано Свідоцтво про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки (а.с.18).

Проте, наявність у позивача вищезазначеного Свідоцтва від 02.11.2018, отриманого за наслідками повірки, проведеної за ініціативи позивача після проведення періодичної повірки, ініціатором, якої був оператор ГРМ, суд не вважає обставиною, яка дає підстави для задоволення позову з огляду на наступне.

Відносини, що виникають в процесі провадження метрологічної діяльності врегульовані ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» (далі - Закон), пунктом 6 частини 1 статті 1, якого визначено, що засоби вимірювальної техніки - засоби вимірювань, вимірювальні системи, матеріальні міри, стандартні зразки та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об`єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.

Повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам (п.18 ч.1 ст.1 Закону ).

Періодична повірка засобів вимірювальної техніки - повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал) (п.17 ч.1 ст.1 Закону).

Позачергова повірка засобів вимірювальної техніки - повірка засобів вимірювальної техніки, що проводиться у таких випадках:

за потреби заявника пересвідчитися у придатності засобів вимірювальної техніки до застосування;

у разі пошкодження відбитка повірочного тавра, а якщо таке тавро не передбачено - у разі втрати свідоцтва про повірку ( п.21 ч.1 ст.1 Закону).

Процедура та умови проведення повірки ЗВТ врегульовано приписами «Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, а також оформлення її результатів», затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 0 08.02.2016 №193, зареєстрованого в МЮУ 24.02.2016 за №278/28408 (далі - Порядок). Пунктом 2 Порядку встановлено, що дія цього порядку поширюється зокрема на суб`єктів господарювання, які надають послуги з електро-, тепло-, газо-, водопостачання (далі заявники).

Посилання позивача та його представника на розділ 2 зазначеного наказу про те, що роботи, пов`язані з проведенням повірки ЗВТ оплачують заявники, на підтвердження права ОСОБА_1 як власника ЗВТ для проведення повірки, спростовується приписами пункту 2 цього Наказу, згідно якого поняття «заявники» поширюється на суб`єктів господарювання, які надають послуги з газопостачання. Отже фізична особа, яка є споживачем цих послуг не може бути заявником робіт, пов`язаних проведенням повірки ЗВТ, в розумінні зазначеного нормативного акту законодавства.

При цьому, Кодекс ГРМ також не передбачає, що після проведення періодичної повірки лічильника газу побутового споживача можливе проведення його повторної періодичної повірки. Також Кодексом ГРМ не передбачено, що після демонтажу лічильника газу та визнання його непридатним можливе проведення повторної позачергової повірки демонтованого лічильника газу, в тому числі - самостійне проведення такої повірки побутовим споживачем (за ініціативою споживача).

Так, згідно з п.2 гл.6 розд. Х Кодексу ГРМ протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять, зокрема такі спільні дії: монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.

Тобто, зі змісту Кодексу ГРМ вбачається, що повірка лічильника може проводитись лише відносно того лічильника, який перебуває в експлуатації, встановлений на газопроводі та опломбований Оператором ГРМ. Проведення повторної повірки лічильника газу побутового споживача, можливе виключно у разі зворотного монтажу лічильника на газопровід Оператором ГРМ після проведення його періодичної повірки та після визнання його придатним до використання.

При цьому така повторна повірка лічильника буде вважатись позачерговою та має проводитись в порядку, визначеному гл.11 розділу Х Кодексу ГРМ.

Так, згідно з п.1 гл.11 розділу Х Кодексу ГРМ визначено, що якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) ініційована позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових, сторони мають виходити з вимог цієї глави.

При цьому, згідно з п.4 гл.11 розділу Х Кодексу ГРМ встановлено, що якщо позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових буде здійснюватися не на місці монтажу комерційного ВОГ, оператор ГРМ має забезпечити зняття власних охоронних пломб (що відображається у відповідному акті), а власник комерційного ВОГ, крім побутового споживача, забезпечує тимчасове припинення газопостачання та зняття відповідного ЗВТ. Якщо власником комерційного ВОГ є побутовий споживач, зазначені заходи виконує Оператор ГРМ.

Після зняття ЗВТ в присутності сторін ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу).

При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: найменування та адресу спеціально уповноваженого органу, де буде проводитись позачергова або експертна повірка ЗВТ; сторону, яка відповідає за доставку ЗВТ до спеціально уповноваженого органу.

Згідно з п. 5 гл.11 розділу Х Кодексу ГРМ встановлено, що позачергова або експертна повірка має бути проведена протягом не більше десяти робочих днів з дати складання протоколу про направлення на позачергову чи експертну повірку, або з дати отримання споживачем (суміжним суб`єктом ринку газу) листа Оператора ГРМ про проведення повірки (якщо ініціатором був Оператор ГРМ), або з дати отримання Оператором ГРМ заяви споживача (суміжного суб`єкта ринку газу), якщо ініціатором був споживач.

Судом встановлено, що лічильник газу позивача, після проведення його періодичної повірки, був повернутий останньому відповідачем, як такий, що визнаний непридатним до подальшого застосування, не встановлювався відповідачем на газопровід та не опломбовувався ним. Тобто лічильник не перебував в подальшій експлуатації.

Позивач судовому за сіданні не заперечував, що він не повідомляв відповідача про ініціювання проведення ним позачергової повірки лічильника газу. Отже, лічильник не демонтувався відповідачем з газопроводу, на якому він мав бути встановлений, не розпломбовувався відповідачем із складанням відповідного акту, не пакувався відповідачем в пакет, не опломбовувався пломбою відповідача, як оператора ГРМ. Відповідачем не складався протокол в двох примірниках з підписом Позивача щодо направлення ЗВТ на позачергову повірку. Доказів, які б спростовували дані обставини суду не надано.

Таким чином, позивач провів позачергову повірку лічильника газу в порушення вимог гл.11 розділу Х Кодексу ГРМ. У зв`язку з цим суд приходить до висновку про відсутність підстав для встановлення позивачу газового лічильника ЛИС-1 G 2,5/4 заводський номер 003067, як такого, що придатний до використання та пройшов повірку відповідно до Свідоцтва 094П-12/18 від 02.11.2018.

Згідно з п.п.3 п.5 гл.8 розд. Х Кодексу ГРМ, якщо лічильник газу, що перебуває у власності побутового споживача, визнаний відповідним органом у сфері метрології та метрологічної діяльності непридатним до подальшої експлуатації, рішення про доцільність його ремонту приймає Оператор ГРМ, враховуючи технічні та економічні чинники. У разі прийняття Оператором ГРМ рішення про недоцільність проведення ремонту лічильника газу Оператор ГРМ зобов`язаний протягом п`ятнадцяти робочих днів після результатів проведення періодичної повірки (але не пізніше двомісячного строку після зняття лічильника газу на періодичну повірку) безкоштовно встановити власний розрахунковий лічильник газу (типорозміром не більше лічильника газу побутового споживача) для подальших комерційних розрахунків і в цей самий строк повернути побутовому споживачу його лічильник газу та письмово повідомити споживача про результати проведення періодичної повірки і прийняте рішення щодо недоцільності ремонту лічильника газу. У такому разі побутовий споживач не може відмовитись від встановлення лічильника газу Оператора ГРМ.

Встановлено, що відповідач листом від 28.11.2018 повідомив позивача про прийняте рішення щодо встановлення йому розрахункового лічильника газу за кошти відповідача та вказав про можливість припинення розподілу позивачу природного газу у разі його відмови від встановлення лічильника за кошти відповідача. Таким чином, відповідач дотримався встановленого законом порядку щодо ініціювання встановлення Позивачу лічильника газу за кошти Відповідача, як Оператора ГРМ.

Згідно зч.2 ст.2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» з метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу.

Згідно з п.п.4 п.1 гл.7 розд.VI Кодексу ГРМ Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок припинення природного газу, у випадку, зокрема, відмови споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".

Відповідно до змісту п.5 гл.1 розд. Х Кодексу ГРМ у випадку відмови споживача від встановлення комерційного ВОГ з ініціативи та за кошти Оператора ГРМ розподіл природного газу такому споживачу припиняється в порядку, визначеному розділом VI цього Кодексу.

Згідно з п.2 гл.7 розд. VI Кодексу ГРМ споживач зобов`язаний допустити представників Оператора ГРМ на власні об`єкти та не протидіяти їм при здійсненні заходів з припинення (обмеження) розподілу природного газу.

Тобто, порушення побутовим споживачем встановленого для нього законодавством імперативного обов`язку погодитись на встановлення лічильника газу за кошти Оператора ГРМ, тягне за собою прямо передбачені законодавством правові наслідки для побутового споживача у вигляді припинення розподілу природного газу.

Судом встановлено, що не погоджуючись на пропозицію відповідача про встановлення газового лічильника за кошти оператора ГРМ, позивач 03.12.2018 звернувся із письмовою заявою до керівника Кіцманського ПАТ «Чернівцігаз» з проханням встановити йому лічильник ЛИС-1 G 2,5/4 заводський номер 003067, який був демонтований та 02.11.2018 пройшов чергову повірку за ініціативою ОСОБА_1 . При цьому позивач посилався на лист сектора НКРЕКП від 29.11.2018 №56-20/369, яким зобов`язано ПАТ «Чернівцігаз» терміново до 05.12.2018 встановити заявнику лічильник, оскільки минув двомісячний термін з дня його демонтажу.

Що стосується зазначеного листа, то суд звертає увагу, що він адресований, як позивачу, так і відповідачу і є суперечливим за своїм змістом, оскільки містить вказівки позивачу розглянути пропозицію ПАТ «ЧернівціГаз» щодо встановлення йому лічильника за кошти оператора ГРМ. При цьому в листі зазначено про необхідність ПАТ «ЧернівціГаз» терміново встановили лічильник до 05.12.2018, не конкретизуючи, який саме лічильник підлягає встановленню. Також суд наголошує, що зазначений лист за своєю формою і змістом не є офіційним рішенням НКРЕКП, оскільки підготовлений і підписаний головним спеціалістом сектору НКРЕКП у Чернівецькій області в порядку розгляду звернення позивача.

Встановлено, що відповідач своїми листами від 28.11.2018р. та від 03.12.2018р. завчасно повідомив позивача про встановлення йому 05.12.2018р. о 11.00 год. комерційного ВОГ з ініціативи та за кошти відповідача, а також вказав про можливість припинення позивачу розподілу природного газу у разі відмови позивача від встановлення лічильника газу.

Позивачем не було забезпечено свою або членів його сім?ї присутність за місцем проживання в призначені Відповідачем дату та час встановлення лічильника газу.

Позивачем не було надано суду доказів письмового повідомлення відповідача про одночасну неможливість участі позивача та всіх членів його сім`ї в призначену відповідачем дату та час встановлення в будинку Позивача лічильника газу. Також позивачем не надано суду доказів завчасного надсилання відповідачу довідки про його участь на зборах членів спілки мисливців та рибалок 05.12.2018 (а.с.61).

У зв?язку з тим, що відповідач не отримав доступу до об`єкту позивача для встановлення лічильника, відповідачем були складені два акти про порушення від 05.12.2018р., які були підписані позивачем 06.12.2018 із внесенням зауважень (а.с. 23,24). Однак зазначені акти, мали формальне значення в ситуації, що склалася, оскільки, як встановлено судом, відключення господарства ОСОБА_1 від газопостачання фактично відбувалося у зв`язку з його відмовою (не погодженням) встановити лічильник за кошти оператора ГРМ, через те, що останній наполягав на встановленні демонтованого лічильника ЛИС-1 G 2,5/4 заводський номер 003067.

Листом від 11.12.2018 №Chr11/1-Сл-4040-1218 відповідачем направлено позивачу письмове повідомлення про припинення розподілу природного газу, в якому зазначено дату та час припинення розподілу природного газу : 18.12.2018р. о 10.00 год. (а.с. 25).

Позивачем не було надано суду доказів вчинення будь-яких дій, що свідчать про надання відповідачу доступу до будинку для встановлення лічильника газу за кошти Відповідача до визначеного в повідомленні дня припинення Позивачу розподілу газу.

18.12.2018р. о 10.00 год. працівниками відповідача в присутності Позивача було проведено припинення розподілу природного газу до будинку позивача шляхом демонтажу газового редуктора з опломбуванням газового вводу із встановленням пломби, про що був складений наряд №216 на відключення, підписаний працівниками відповідача та позивачем (а.с. 17).

Зазначені обставини також підтвердив в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 , який повідомив, що він працював старшим майстром в товаристві «ЧернівціГаз». В грудні 2018 йому дали доручення здійснити відключення будинку ОСОБА_1 від газопостачання. В той час власник ОСОБА_1 не перешкоджав і не забороняв працівникам «ЧернівціГаз» здійснити відключення газу. Однак, працівникам «ЧернівціГаз» не вдалося встановити цьому споживачу лічильник за кошти оператора ГРМ, оскільки в призначений день був відсутній доступ до господарства ОСОБА_1 , через що були складені відповідні акти про порушення. Свідок зазначив, що ОСОБА_1 повідомляв його в телефонній розмові , що його не буде вдома у зв`язку з перебуванням на нараді.

Таким чином, з пояснень сторін, показань свідків та письмових доказів вбачається, що припинення газопостачання позивачу було здійснено відповідачем у зв`язку з відмовою споживача ОСОБА_1 від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку, передбаченому главою 7 розділу VI Кодексу ГРМ на підставі п.п.4 п.1 гл.7 розд.VI.

З урахуванням викладеного суд не вбачає підстав для визнання дій відповідача по відключенню від газопостачання будинку позивача незаконними.

Оскільки судом не встановлено неправомірних дій відповідача, які порушили права позивача і були б підставами для відновлення стану позивача шляхом підключення газопостачання з встановленням газового лічильника ЛИС-1 G 2,5/4 заводський номер 003067, а інші позовні вимоги є похідними, суд не вбачає також підстав для їх задоволення.

За таких обставин суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, оскільки у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено, судові витрати, сплачені позивачем відшкодуванню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 12, 13, 81,141, 254, 263, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернівцігаз» про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд Чернівецької області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне найменування сторін:

позивач- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ІПН НОМЕР_3 ), житель АДРЕСА_1 ;

представник позивача - Данищук Василь Вячеславович, адвокат, ордер серії ЧЦ №45083 від 24.12.2019;

представник відповідача - Миронов Сергій Іванович, адвокат, довіреності від 24.12.2019 №007.1Др-103-1219 та від 15.12.2020 №007.1Др-70-1220.

Суддя О.Пухарєва