Рішення № 94862081, 08.02.2021, Новобаварський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
08.02.2021
Номер справи
639/5382/19
Номер документу
94862081
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2021

м.Харків

Справа № 639/5382/19

провадження 2/639/85/21

Жовтневий районний суд м.Харкова

у складі: головуючого - судді Єрмоленко В.Б.

за участю секретаря-Міжиріцької А.В.

учасники справи:

представник позивача- Перетяченко М.О.

представник відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач Харківська міська рада звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 пл. 0,5462 га в сумі 216278,52 грн. та понесені витрати по оплаті судового збору.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що 29.08.2006 між Харківською міською радою і відповідачем укладено договір оренди землі пл. 0,5462 га для обслуговування нежитлової виробничої будівлі строком до 01.03.2031, зареєстрований у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах» в Державному реєстрі земель від 29.08.2006 за № 240667100049.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 029 377 грн. згідно пунктів 5, 9-13 вказаного договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 029 377 грн. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківський області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки. Розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку на підставі довідки № 2574/06 від 19.04.2006 складає: 2006 рік: 2 184,08 гривень, з 2007 року: 3 165,33 гривень. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата за земельну ділянку сплачується рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України ( далі ПК). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення станом на 1 січня поточному року. За інформацією, розміщеному на офіційному веб-сайті Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, функції якого виконує Держгеокадастр, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти індексації становлять за 2005 рік-1,035, за 2007 рік-1,028, за 2008-2015 року відповідно 1,15; 1,059; 1,0; 1.0; 1.0; 1.0; 1.249; 1,433, за 2016 рік-1,06, за 2017-1 Відповідач повинен був сплатити за період з 01.08.2016 по 31.12.2018 -35525,40 грн.,за 2017- 90376,56 грн., за 2018-90376,56 грн., з розрахунку 7105,08 грн. розмір орендної плати за місць у 2016 та 7531,38 грн.- у 2017 та 2018 ( розмір орендної плати за договором з 2007 х коефіцієнти індексації). За цей період за інформацією ГУ ДФС у Харківській області ОСОБА_2 орендну плату не сплачував.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги Харківської міської ради і просив їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 проти позову заперечував, надав відзив на позовну заяву, в якому стверджував, що повноваження міських рад щодо податків та зборів перелічені у п. 12.3 та 12.4 ст. 12 ПК, яким не передбачена можливість стягнення заборгованості за сплати місцевого податку у вигляді орендної плати ,як складової частини плати за землю.За вимогами п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю ( крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю і подають податкову декларацію. Порядок нарахування податкового зобов`язання з орендної плати за землю комунальної власності та сплати податкового зобов`язання стосовно юридичних осіб відрізняється від такого порядку щодо фізичних осіб.Повноваження зі звернення до суду з приводу стягнення орендної плати з фізичних осіб належить виключно до компетенції контролюючих органів. В 2016-2018 роках здійснені розрахунки розміру орендної плати шляхом помноження розміру орендної плати, закріпленого в п.9 договору, складені податковими органами повідомлення-рішення. Ці повідомлення-рішення були скасовані Харківським окружним адміністративним судом та встановлені факти помилковості наведених розрахунків, інших рішень з правильним розрахунком не виносились. Свої розрахунки ОСОБА_2 та його представником не надано ( а.с. 79-81).

Ухвалою Жовтневого районного суду м.Харкова від 06.08.2020 відмовлено представнику відповідача у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі ( а.с. 76-77).

Суд, вислухавши вступне слово та пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази, приходить до наступного.

Згідно договору оренди землі від 29.08.2006 року, укладеного між Харківською міською радою та ОСОБА_2 , на підставі рішення XLVI Харківської міської ради IV скликання від 06.03.2006 року №61/06 «Про припинення та надання у користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам для експлуатації та обслуговування будівель і споруд» ОСОБА_2 надано в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення-землі промисловості, яка знаходиться по АДРЕСА_1 , загальною площею 0,5462 га ( під забудовою 0,0232 га, ішних угідь-0,5230 га) для обслуговування нежитлової виробничої будівлі строком до 01.03.2031. На земельній ділянці знаходиться об`єкт нерухомого майна- нежитлова будівля літ. «В-1», яка належить орендареві на праві приватної власності. Договір зареєстровано уХарківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах» в Державному реєстрі земель від 29.08.2006 за № 240667100049 ( а.с. 13-17).

Пункт 5 Договору встановлює нормативну грошову оцінку земельної ділянки-1 млн. 029 тисяч 377 грн.

Орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківській області та в місяць у 2006 році становила 2184,08 грн., з 2007 року-3165,33 грн. ( п. 9 договору).

Згідно п.10 договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Відповідно з п.13 договору розмір орендної плати може бути переглянутий у перелічених випадках, серед яких: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, внаслідок інфляції, в інших випадках передбачених законом.

За договором оренди землі орендна плата за земельну ділянку сплачується рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного ( податкового )місяця.

За інформацією ГУ ДФС в Харківській області ОСОБА_2 перебуває на обліку в Центральному управлінні Головного управління ДФС у Харківській області як платник орендної плати за земельну ділянку пл. 5462 кв.м. по АДРЕСА_1 . Станом на 27.02.2019 ОСОБА_2 має податкову заборгованість з орендної плати за землю з фізичних осіб в сумі 84196,34. За 2016-2018 р.р. орендна плата не сплачувалась (а.с. 20-21).

Як на підставу позовних вимог, Харківська міська рада посилалась на те, що відповідач свої зобов`язання за договором оренди землі від 29.08.2006 року щодо сплати орендної плати за користування земельною ділянкою не виконує , у зв`зку з цим у нього за період з 01.08.2016 року по 31.12.2018 року утворилась заборгованість по орендній платі за користування земельною ділянкою у загальній сумі 216 278,52 грн.

Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Законом України «Про оренду землі», Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договорами оренди землі.

Відповідно до ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

За приписами ч. 1 ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Згідно зі ст. 1, 13 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Основною метою договору оренди земельної ділянки та одним із визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.

За нормами пункту 3 ч. 1 ст.15 Закону України «Про оренду землі» істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України ( ч. ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»).

За п.288.1 ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до пункту 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Положеннями пункту 2 ч. 1 ст. 13, ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Таким чином нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Згідно з приписами п.п. 14.1.136 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України- орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Підпунктом п.п 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Податкового кодексу України визначено, що до місцевих податків належать, зокрема, податок на майно, до складових якого в силу приписів п.п. 265.1.3 п. 265.1 ст. 265 ПК України входить плата за землю.

Відповідно до п.п.269.1.2 п. 269.1 ст.269 Податкового кодексу України, до платників податку віднесені землекористувачі.

Об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні ( п.п. 270.1.1 п. 270.1 ст.270 ПК України)

Системний аналіз норм законодавства України дає підстави для висновку про те, що орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина перша статті 21 Закону України «Про оренду землі», підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України), з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Отже, чинним законодавством розмежовано поняття "земельний податок" і "орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності".

Що стосується посилань представника відповідача на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.07.2017, яке набрало законної сили ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2017 про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.05.2016 про визначення суми податкового зобов`язання за платежем орендна плата з фізичних осіб у розмірі 85261,11 коп., то ОСОБА_2 оскаржував рішення повідомлення ГУ ДФС у Харківській області, до якого не було долучено рішення розрахунку податкового зобов`язання та не містився період, за яким нараховувалось зобов`язання за платежем, що і стало причиною скасування податкового повідомлення-рішення. У позові Харківської міської ради вимоги заявлені до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з орендної плати, що сплачується орендодавцеві за користування земельною ділянкою, а тому скасування податкового рішення не впливає на позов, що розглядається.

Згідно з пунктами 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою Кі=1:100, де І- індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115 . Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.( ст. 289 ПК в редакції Закону на час виникнення правовідносин) .

Коефіцієнти індексації нормативної оцінки земель розміщені на офіційному веб-сайті центрального органу влади і становлять: 1996 року-1,703, 1997 рік-1,059, 1998 рік - 1,006, 1999 рік - 1,127, 2000 рік - 1,182, 2001 рік - 1,02, 2005 рік - 1,035, 2007 рік - 1,028, 2008 рік - 1,152, 2009 рік - 1,059, 2010 рік - 1,0, 2011 рік - 1,0, 2012 рік - 1,0, 2013 рік - 1,0, 2014 рік - 1,249, 2015 рік - 1,433 (крім сільськогосподарських угідь) та 1,2 для сільськогосподарських угідь (рілля, перелоги, сіножаті, пасовища, багаторічні насадження), 2016 рік - для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) - 1,0, для земель несільськогосподарського призначення - 1,06, 2017 рік - 1,0, 2018 рік - 1,0.

Таким чином, розмір орендної плати за місця 2016 складає 7105,08 грн. (3165,33- розмір орендної плати у 2007 р. за договором х 1,028х1,152х1,059х1,249х1,433). Сума орендної плати з 2017 становить 7531,38 грн.( 7105,08х1,06). Відповідно заборгованість по орендній платі в межах строку позовної давності , за позовом позивача, складає з 01.08.2016 по 31.12.2016, тобто за 5 місяців-35525,40 ( 7105,08х5), з 01.01.2017 по 31.12.2018 -180753,12 грн.( 7531,38х 24 міс.).

За вимогами ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).

Одним із видів порушення зобов`язання є прострочення - невиконання зобов`язання в обумовлений сторонами строк.

Встановивши наявність простроченого (невиконаного) орендарем зобов`язання щодо сплати орендної плати, суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення заборгованості в загальній сумі 216 278,52 грн. з ОСОБА_2 .

Твердження відповідача про неправильність розрахунків заборгованості за оренду змельної ділянки не можуть бути прийняті до уваги, оскільки відповідачем або його представником не надано за правилами ст. 81 ЦПК України доказів, які б свідчили про інший розмір заборгованості та підтверджували б неправильне нарахувань.

За правилами ст. 141 ЦПК України судові витрати, що складаються із судового збору в сумі 3244,18 грн. і понесені при зверненні Харківської міської ради до суду з позовом, стягуються з відповідача.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 12, 19, 81, 133, 141, 259, 264, 265, 274 ЦПК України,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати орендної плати задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Харківської міської ради заборгованість зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою відповідно до договору оренди землі від 29.08.2006, зареєстрованого за № 240667100049 за період з 01.08.2016 по 31.12.2018 в сумі 216278 ( двісті шістнадцять тисяч двісті сімдесят вісім) грн. 52 коп., а також понесені витрати по оплаті судового збору в сумі 3244 ( три тисячі двісті сорок чотири) грн. 18 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду або через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони: Позивач- Харківська міська рада ( ЄДРПОУ 04059243, м.Харків, майдан Конституції, 7);

Відповідач- ОСОБА_2 ( ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ).

Повне судове рішення складено 15.02.2021.

СУДДЯ -