Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 296/1101/21
1-кс/296/447/21
УХВАЛА
Іменем України
10 лютого 2021 року м.Житомир
Слідчий суддя Корольовського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши в судовому засіданні клопотання старшого слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Житомирській області капітана поліції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку,
ВСТАНОВИВ:
Слідчий звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку комплексу будівель за місцем знаходження управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області за адресою: Житомирська область, м. Коростень, вул. Франка, 5.
В обґрунтування клопотання зазначив, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Житомирській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12020060000000433 від 19.10.2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що управлінням стратегічних розслідувань в Житомирської області ДСР НПУ виявлено обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення за фактом заволодіння грошовими коштами шляхом зловживання службовими особами районних державних адміністрацій Житомирської області своїм службовим становищем, які в період з 2018 року по теперішній час діючи за попередньою змовою групою осіб, залучивши до протиправних дій суб`єктів оціночної діяльності, вчинили дії спрямовані на заволодіння бюджетними коштами, виділених для виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у вигляді компенсацій за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій.
Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для відселення громадян з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, є положення Концепції проживання населення на територіях України з підвищеними рівнями радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Населення, яке проживає у зоні безумовного (обов`язкового) відселення, підлягає обов`язковому відселенню.
Кожен громадянин, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, має право на підставі наданої йому об`єктивної інформації про радіаційну обстановку, дози опромінення і можливі їх наслідки для здоров`я самостійно приймати рішення про дальше проживання на цій території чи відселення.
Громадянам, які прийняли рішення про виїзд із зони гарантованого добровільного відселення, створюються умови для відселення. Громадяни, які відселяються або самостійно переселяються, користуються компенсаціями, передбаченими цим Законом.
Порядок відселення та самостійного переселення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови КМУ №1243 від 18.11.2009 «Про затвердження порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території» встановлено, що переселенецем є особа, що проживала на радіоактивно забрудненій території і відселена згідно із списком, складеним облдержадміністрацією, або переселилася самостійно на підставі направлення, виданого облдержадміністрацією місця відселення.
Під поняттям втрачене нерухоме майно слід розуміти житловий, дачний, садовий будинок, гараж, господарські будівлі та споруди, що розташовані на радіоактивно забрудненій території, перебували у приватній власності громадянина та залишені ним у разі використання права на переселення.
У ході аналізу єдиного веб порталу використання публічних коштів «https://spending.gov.ua/new/» було встановлено, що УПСЗН Коростенської РДА (код ЄДРПОУ 03192690) у 2018 -2019 роках було здійснено виплати компенсацій за втрачене нерухоме майно наступним особам:
у 2018 році:
1. ОСОБА_4 , втрачене нерухоме майно знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Компенсація у розмірі 386 800,00 грн.
2. ОСОБА_5 , втрачене нерухоме майно знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Компенсація у розмірі 342 570,00 грн.
3. ОСОБА_6 , втрачене нерухоме майно знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 . Компенсація у розмірі 296 023,00 грн.
4. ОСОБА_7 , втрачене нерухоме майно знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 . Компенсація у розмірі 188 293,00 грн.
5. ОСОБА_8 . Адреса втраченого майна не встановлена, компенсація у розмірі 177 485, 00 грн.
6. ОСОБА_9 , втрачене нерухоме майно знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 . Компенсація у розмірі 73 529,00 грн.
у 2019 році:
7. ОСОБА_10 , втрачене нерухоме майно знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Компенсація у розмірі 551 035,00 грн.
8. ОСОБА_11 , втрачене нерухоме майно знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 . Компенсація у розмірі 533 050,00 грн.
у 2020 році:
9. ОСОБА_12 , втрачене нерухоме майно знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Компенсація у розмірі 547 755,00 грн.
10. ОСОБА_13 , втрачене нерухоме майно знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 . Компенсація у розмірі 488 913,21 грн.
11. ОСОБА_14 , втрачене нерухоме майно знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Компенсація у розмірі 212 450,00 грн.
12. ОСОБА_15 , втрачене нерухоме майно знаходиться за адресою: АДРЕСА_6 . Компенсація у розмірі 162 681,79 грн.
Окрім того встановлено, що більшість вищезазначених осіб отримали у власність вказане майно майже безпосередньо перед погодженням таких виплат, а саме у 2017-2019 роках шляхом укладання договору дарування, або визнання за собою права на спадщину. Вказане суперечить нормам постанови КМУ «Про затвердження порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території».
При цьому у ході виїзду за місцями розміщення вказаного нерухомого майна було встановлено, що посадовими особами Коростенської РДА такі значні компенсації були нараховані за давно напівзруйновані житлові будинки в занедбаному стані.
Слідчий зазначає, що у органу досудового розслідування достатньо підстав вважати, що посадові особи управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області вступивши в злочинну змову з суб`єктами оціночної діяльності розробили та втілили злочинну схему по привласнення бюджетних коштів виділених для виплати громадянам у вигляді компенсацій за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території. За вказаною протиправною схемою, напівзруйновані житлові будинки в занедбаному стані, що розташовані в населених пунктах Жабче, Берестовець, Воронево, Купеч, Сарновичі Коростенського району, Житомирської області упродовж 2018-2020 років були оцінені за завищеною вартістю, а у подальшому така завищена вартість була відшкодована їх власникам.
Планується проведення обшуку за місцем розміщення управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області за адресою: АДРЕСА_7 .
Підставою для проведення обшуку є наявність достатніх відомостей вважати, що в приміщеннях за казаною адресою можуть бути виявлені та вилучені оригінали документів, на підставі яких здійснювалась компенсація громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території. Окрім того з метою проведення судової будівельно оціночної та почеркознавчої експертизи необхідно відшукати та вилучити документи на підставі яких здійснювалась вищевказана компенсація.
Вказані речі та документи, які планується відшукати, відповідно до ст. 98 КПК України може бути використано як речові докази у провадженні, оскільки вони містять відомості щодо фактів та обставин, які в ньому встановлюються і можуть бути доказами під час судового розгляду.
У відповідності до п. 8 ч. 3 ст. 234 КПК України в обґрунтування необхідності проведення обшуку слід зазначити, що доступ до вказаних речей та документів неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом їх витребування відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України або за допомогою інших слідчих дій, оскільки витребування вказаних речей на запит слідчого матиме відкритий характер для осіб, які причетні до вчинення кримінального правопорушення, та призведе до розголошення відомостей досудового розслідування, в порушення ст. 222 КПК України, а також до знищення або приховування вказаного майна. Окрім того, отримання речей в ході огляду вбачається за неможливе, оскільки дане майно перебуває на території приватного володіння, законне проникнення до якого можливе лише в порядку ст. 233-234 КПК України.
Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши пояснення слідчого, який підтримав клопотання, слідчий суддя вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.234 КПК України, слідчий суддя розглядає клопотання про обшук за участю слідчого або прокурора.
Відповідно до ч.1 ст.234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, право власності на комплекс будівель за адресою: АДРЕСА_7 , належить на праві комунальної власності територіальній громаді сіл, селищ Коростенського району.
Отже, слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що відшукуванні документи можуть знаходитися в будівлях за місцем знаходження управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області за адресою: Житомирська область, м. Коростень, вул. Франка, 5, та необхідні для всебічного повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, являються доказами вчинення кримінального правопорушення, а тому наявна обґрунтована необхідність у проведенні обшуку.
Керуючись ст.ст.234, 235 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл групі слідчих визначеній для проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12020060000000433 від 19.10.2020 на проведення обшуку комплексу будівель за місцем знаходження управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області за адресою: АДРЕСА_7 , що належить на праві комунальної власності територіальній громаді сіл, селищ Коростенського району, з метою відшукання і вилучення наступних документів:
- розпорядження районної державної адміністрації за 2017-2021 роки про утворення комісії для розгляду заяв громадян та визначення права на виплату компенсації за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території;
- документи щодо відбору суб`єктів оціночної діяльності для проведення оцінки нерухомого майна, що знаходиться на радіоактивно забрудненій території;
- договори з усіма додатками, специфікаціями, актами приймання виконаних робіт, платіжними дорученнями щодо оцінки нерухомого майна, що знаходиться на радіоактивно забрудненій території;
- документи, що надавались суб`єкту оціночної діяльності для проведення оцінки нерухомого майна, що знаходиться на радіоактивно забрудненій території;
- звіти про оцінку нерухомого майна, що знаходиться на радіоактивно забрудненій території;
- документи, що подані переселенцями у 2017-2021 роках для отримання компенсації за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої територі;
- рішення, що прийняті у 2017-2021 роках управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області щодо компенсації за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території;
- обліковий журнал в якому здійснюється реєстрація заяв щодо отримання компенсації за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території;
- платіжні доручення та інші документи на підставі яких здійснювалась компенсація громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території;
- вільні та умовно вільні зразки підписів посадових осіб управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, що входили до комісій для розгляду заяв громадян та визначення права на виплату компенсації за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території;
- накази про призначення на посаду, контракти, посадові інструкції ОСОБА_16 .
Строк дії ухвали не перевищує одного місяця з дня постановлення ухвали, до 10.03.2021.
Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
Відповідно до вимог ч.3 ст.235 КПК України виготовлено дві ухвали, які позначено, як копії.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Головуючий суддя ОСОБА_1