
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2021 року м. Київ № 640/18307/20
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А., секретар судового засідання Барміна Г.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та нечинною постанови,
за участю позивача - ОСОБА_1 ; представник відповідача - Балабан Д.О.
ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про визнання протиправною та нечинною постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.06.2016 за №1141 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.07.2016 за №995/29125) у редакції постанови Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.02.2020 за №283 "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16.06.2016 №1141".
Ухвалами суду: від 17.08.2020 - відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання, призначено підготовче засідання, зобов`язано Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг відповідно до статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України опублікувати в Офіційному віснику України оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі №640/18307/20, встановлено строки для подання заяв по суті; від 26.10.2020 - закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду. Судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Підставами позову зазначено прийняття оскаржуваної постановим компетентним складом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг для прийняття оскаржуваної постанови у зв`язку з припиненням повноважень ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , з 01.02.2020.
Представником відповідача подано відзив про невизнання позову. У відзиві зазначено, що рішенням Конституційного Суду України від 13.06.2019 №5-р/2019 визнано неконституційними частину першу статті 1, пункт 2 частини першої статті 4, частину першу абзацу першого, другого частини другої статті 5, абзаци другий, третій, четвертий, тридцять дев`ятий, сороковий частини третьої статті, частину шосту статті 8 Закону України "Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22.09.2016 №1540-VIII (в редакції до 29.12.2019) та такими, що втрачають чинність з 31.12.2019, водночас Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг" внесено зміни до Закону України "Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", зокрема, в частині її правового статусу та особливостей призначення та припинення членів регулятора. За твердженням представника, станом на час прийняття оскаржуваної постанови всі сім членів НКРЕКП мали повноваження.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала, представник відповідача позов не визнав.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд установив.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову від 04.02.2020 №283 "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.06.2016 №1141" в частині зміни розміру тарифів.
Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.02.2020 №283 оприлюднена на офіційному веб-сайті НКРЕКП 04.02.2020 та в Офіційному віснику України від 06.03.2020.
Позивач вважаючи протиправною та нечинною постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.02.2020 №283 звернулась до суду з позовом.
Згідно з частинами шостою та сьомою статті 264 КАС України відповідачем опубліковано оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі №640/18307/20 в Офіційному віснику України 2020 №71 про оскарження постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.02.2020 №283.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 254 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб`єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
Позивач пояснила, що є суб`єктом, до якого застосовані оскаржувані положення постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, оскільки отримує послуги з водопостачання та водовідведення. До позову додано копію зображення особистого кабінету позивача щодо здійснення платежів за відповідні послуги.
Як убачається зі змісту позовної заяви та копії паспорта, ОСОБА_1 проживає та зареєстрована в місті Ірпінь Київської області та є споживачем послуг з водопостачання та водовідведення.
На думку суду, наведені доводи та докази, з урахуванням того, що позивач проживає у місті Ірпінь, де їй надаються комунальні послуги, є достатніми для висновку про наявність права в ОСОБА_1 оскаржити положення постанови від 04.02.2020 №283 "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.06.2016 №1141".
За твердженням позивача, чотири з семи членів Регулятора НКРЕКП були призначені тимчасово на три місяці до 30.01.2020, оскільки відкритий конкурсний відбір на посаду вивільнених членів НКРЕКП не відбувся, повноваження чотирьох членів призначених з 29.10.2019, а саме: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 припинилися з 01.02.2020.
Згідно зі статтею 8 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22.09.2016 №1540-VIII:
до складу Регулятора входять сім членів, у тому числі Голова (частина перша);
призначення на посаду члена Регулятора здійснюється за результатами відкритого конкурсного відбору на зайняття цієї посади, крім випадків, передбачених цим Законом. Організацію та проведення конкурсного відбору здійснює Конкурсна комісія з добору кандидатів на посади членів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що утворюється і діє відповідно до цього Закону (частина друга).
Відповідно до частини третьої статті 8 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (у редакції, чинній до 29.12.2019) Президент України призначає на посаду члена (членів) Регулятора з відібраних Конкурсною комісією кандидатів не пізніше місячного строку з дня внесення Конкурсною комісією відповідного подання (абзац тридцять дев`ятий); Члени Регулятора призначаються на посади указом Президента України (абзац сороковий).
Указами Президента України від 29.05.2018 №150/2018, №151/2018, №152/2018, №153/2018 №154/2018 призначено членами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 .
Рішенням Конституційного Суду України від 13.06.2019 №5-р/2019 визнання такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), частину першу статті 1, пункт 2 частини першої статті 4, частину першу, абзаци перший, другий частини другої статті 5, абзаци другий, третій, четвертий, тридцять дев`ятий, сороковий частини третьої, частину шосту статті 8 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII.
Частина перша статті 1, пункт 2 частини першої статті 4, частина перша, абзаци перший, другий частини другої статті 5, абзаци другий, третій, четвертий, тридцять дев`ятий, сороковий частини третьої, частина шоста статті 8 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22 вересня 2016 року №1540-VIII, визнані неконституційними, втратили чинність з 31.12.2019.
Указами Президента України від 29.10.2019 №778/2019, №779/2019 звільнено ОСОБА_8 , ОСОБА_7 з посади члена Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до пункту 3-1 розділу IV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" до призначення нового складу (нових членів) Регулятора відповідно до статті 8 цього Закону та у разі неправомочності Регулятора Президент України призначає членів Регулятора у кількості, що дорівнює кількості вакантних посад, до дня призначення членів Регулятора, обраних за результатами відкритого конкурсного відбору, але не більш як на три місяці.
Указами Президента України від 29.10.2019 №780/2019, №781/2019, №782/2019, №783/2019 призначено ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , членами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, до дня призначення члена Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, обраного за результатами відкритого конкурсного відбору, але не більше як на три місяці.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг" від 19.12.2019 №394-ІХ (набрав чинності 29.12.2020) внесено зміни до Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", зокрема в частині правового статусу та особливостей призначення та припинення повноважень членів Регулятора.
Згідно з розділом ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг":
особа, яка перебуває на посаді члена Регулятора на день набрання чинності цим Законом, продовжує здійснювати повноваження члена Регулятора протягом строку, що становить різницю між шістьма роками та строком перебування на посаді до дня набрання чинності цим Законом, з урахуванням пункту 4 цього розділу (пункт 3).
ротація членів Регулятора, які перебувають на посаді станом на день набрання чинності цим Законом, застосовується до: одного члена Регулятора - до 1 липня 2020 року; одного члена Регулятора - до 1 липня 2021 року; одного члена Регулятора - до 1 липня 2023 року; двох членів Регулятора - до 1 липня 2024 року; двох членів Регулятора - до 1 липня 2025 року.
Схема ротації членів Регулятора з поіменним списком затверджується Президентом України.
Статтею 14 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" встановлено:
засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті (частина перша);
засідання Регулятора є правомочними у разі присутності на ньому більшості із загального складу Регулятора. У відкритих слуханнях мають право брати участь представники суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, організацій, що представляють інтереси споживачів, громадських організацій, засобів масової інформації та інші заінтересовані особи (частина третя);
Голосування на засіданнях Регулятора здійснюється членами Регулятора особисто та самостійно. Рішення Регулятора вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше чотирьох членів Регулятора, присутніх на засіданні. Кожний член Регулятора має один голос. Член Регулятора, не згодний з прийнятим рішенням, може письмово викласти свою окрему думку, яка додається до такого рішення (частина п`ята).
Відповідно до протоколу №8 засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яке проводилося у формі відкритого слухання від 04.02.2020, засідання здійснювалось у складі членів НКРЕКП: голова - ОСОБА_5; члени: ОСОБА_9, ОСОБА_4 (головуюча), ОСОБА_3, ОСОБА_10, ОСОБА_11 , ОСОБА_6 . На засіданні прийнято постанову "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.06.2016 №1141", проголосовано одноголосно, ОСОБА_5 - відсутній під час голосування.
Як уже вказувалось, підставами позову зазначено, що станом на 04.02.2020 повноваження чотирьох членів, призначених з 29.10.2019, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , що були призначені на 3 місяці, припинилися з 01.02.2020, відповідно в порушення частини третьої статті 14 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг".
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг" від 19.12.2019 №394-ІХ (набрав чинності 29.12.2020) внесено зміни до Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", зокрема в частині правового статусу та особливостей призначення та припинення повноважень членів Регулятора.
Згідно з розділом ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг":
особа, яка перебуває на посаді члена Регулятора на день набрання чинності цим Законом, продовжує здійснювати повноваження члена Регулятора протягом строку, що становить різницю між шістьма роками та строком перебування на посаді до дня набрання чинності цим Законом, з урахуванням пункту 4 цього розділу (пункт 3).
ротація членів Регулятора, які перебувають на посаді станом на день набрання чинності цим Законом, застосовується до: одного члена Регулятора - до 1 липня 2020 року; одного члена Регулятора - до 1 липня 2021 року; одного члена Регулятора - до 1 липня 2023 року; двох членів Регулятора - до 1 липня 2024 року; двох членів Регулятора - до 1 липня 2025 року.
Схема ротації членів Регулятора з поіменним списком затверджується Президентом України.
Суд погоджується з доводами представника відповідача, що наведеним положеннями перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг" урегульовано питання щодо членів Регулятора, які станом на 29.12.2019 продовжували перебувати на посадах та які повинні продовжувати здійснювати свої повноваження протягом строку, що становить різницю між шістьма роками та строком перебування на посаді до дня набрання чинності цим Законом. При цьому встановлено строки ротації членів Регулятора.
Отже, члени Регулятора ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , які призначені з 29.10.2019 згідно з наведеними нормами повинні були продовжувати свої повноваження в межах строку, що становить різницю між шістьма роками та строком перебування на посаді з 29.10.2019 та до моменту ротації.
Враховуючи наведене, суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому суд відмовляє в їх задоволенні. При цьому судом ураховано, що підставою позову визначено лише неповноважність складу Регулятора.
Як убачається з матеріалів справи, відповідно до квитанції від 04.08.2020 №27788843 позивачем сплачено 840,80 грн. судового збору.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено повністю, відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати присудженню не підлягають.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (ідентифікаційний код 39369133, місцезнаходження: 03057, місто Київ, вулиця Смоленська, будинок 19).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Повний текст рішення складено 12 лютого 2021 року.
Суддя В.А. Донець