Рішення № 94855829, 11.02.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.02.2021
Номер справи
640/18093/20
Номер документу
94855829
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 лютого 2021 року м. Київ № 640/18093/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шулежка В.П., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю « 24 Онлайн» до Головного управління ДПС в м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю « 24 Онлайн» (далі - позивач, ТОВ « 24 Онлайн») з позовом до Головного управління ДПС в м. Києві (далі - відповідач, ГУ ДПС в м. Києві), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 03.04.2020 №0010090509.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він має статус небанківської фінансової установи, діє на підставі генеральної ліцензії Національного банку України та господарська діяльність позивача з торгівлі іноземною валютою врегульована нормами спеціального Закону України «Про валюту та валютні операції», тому позивач не може нести відповідальність за правопорушення, які визначені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». У зв`язку з цим позивач вважає, що йому безпідставно нараховано штрафні санкції, а прийняте податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.09.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Вказаною ухвалою запропоновано відповідачу подати до суду відзив на позовну заяву разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються його позиція.

Представник відповідача проти позову заперечив та подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що перевіркою встановлено невідповідність готівкових коштів та іноземної валюти на місці проведення розрахунків серед коштів, в тому числі, іноземної валюти даним фіскального звіту, чим порушено вимоги п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Отже, спірне податкове повідомлення-рішення є правомірним та прийнятим на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Протокольною ухвалою від 03.11.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Представник позивача під час судового розгляду позов підтримав та просив задовольнити його в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову повністю.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Як вбачається з матеріалів справи, 05.03.2020 Головним управлінням ДПС у Полтавській області проведено фактичну перевірку операційної каси №17 TOB « 24 Онлайн», що розташована за адресою: 36000, м. Полтава, вул. Бориспільська, вул. Європейська, буд. 28 (1 поверх) щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), за результатами якої складено акт від 11.03.2020 №0099/16/31/РРО/39945438.

Перевіркою встановлено невідповідність готівкових коштів та іноземної валюти на місці проведення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти даним фіскального звіту на суму 556340,25 грн, чим порушено вимоги пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР.

Не погоджуючись з висновками акту перевірки, позивач подав заперечення на акт, за результатами яких ГУ ДПС у Полтавській області листом від 02.04.2020 №12020/10/16-31-05-05-18 повідомило про залишення без змін висновків, викладених в акті перевірки від 11.03.2020.

На підставі висновків, викладених в акті перевірки від 11.03.2020 №0099/16/31/РРО/39945438, на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України і згідно з пунктом 4 статті 18 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.04.2020 №0010090509, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 2 781 701,25 грн.

Позивач оскаржував податкове повідомлення-рішення в порядку досудового оскарження.

Рішенням Державної податкової служби України від 26.06.2020 №20324/6/99-00-06-01-06-06 залишено без задоволення скаргу позивача, а податкове повідомлення-рішення від 03.04.2020 №0010090509 - без змін.

Позивач, вважаючи безпідставним застосування до нього штрафних санкцій, а податкове повідомлення-рішення таким, що прийняте з порушенням вимог податкового законодавства, звернувся з відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР визначено правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб`єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.

Під час перевірки ревізори-інспектори зробили висновки про порушення вимог законодавства в діяльності підприємства, на підставі того, що фактичний залишок коштів в касі був більший ніж розмір залишку вирахуваний на підставі інформації, зазначеної в х-звіті №0438 від 05.03.2020 щодо проведених розрахункових операцій за день як різниця між обсягом купівлі та продажу валюти без врахування залишку на початок дня.

Зокрема, перевіркою встановлено, що позивач не забезпечив відповідність готівкових коштів та іноземної валюти на місці проведення розрахунків сумі коштів, в тому числі, іноземної валюти, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а саме:

згідно опису грошових коштів №1 на 05.03.2020 долар США - фактичні залишки - 9809,00 дол., курс НБУ - 24,89 грн. в перерахунку на грн. - 244146,01 грн., згідно х-звіту №0438 - 1880,00 дол. США в перерахунку по курсу НБУ - 46793,20 грн. невідповідність становить 197652,81грн.;

згідно опису грошових коштів №2 на 05.03.2020 року, російський рубль - фактичні залишки - 41500,00 руб, згідно х-звіту №0438 - 41500,00 руб., не відповідність (0);

згідно опису грошових коштів №3 на 05.03.2020 євро - фактичні залишки - 2095,0 євро, курс НБУ 27,7047 грн. в перерахунку на гривні 58041,34 грн., згідно х-звіту №0438 - 420,0 євро в перерахунку - 11635,97 грн. Невідповідність становить 46405,37 грн.;

згідно опису грошових коштів №4, польський злотий - фактичний залишок 15930,0 п.зл., курс НБУ 6,4391 грн. . в перерахунку на гривні 102574,86 грн., згідно х-звіту №0438 - 12320,0. п.зл. в перерахунку - 79329,71 грн., невідповідність становить 23245,15 грн.;

згідно опису грошових коштів №5, фактичні залишки гривні - 438088,10 грн. Згідно х-звіту №0438 - 150063,50 грн. Невідповідність становить 288024,60 грн.;

згідно опису грошових коштів №6, чеська крона становить 1200,0 крон, по курсу НБУ (1,0936) грн. в гривнях становить 1312,32 грн., згідно х-звіту має бути « 0». Невідповідність становить в гривнях 1312,32 грн.

Всього невідповідність готівкових коштів та іноземної валюти на місці проведення розрахунків становить 556340,25 грн.

Відповідно до пункту 2 Розділу 1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ від 29.12.2017 № 148, у цьому Положенні нижчезазначені терміни вживаються в такому значенні: 16) ліміт залишку готівки в касі (надалі по тексту - ліміт каси) - граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час та забезпечити роботу на початку наступного робочого дня.

Згідно з пунктами 14 та 15 Розділу 2 Положення від 29.12.2017 №148 передбачено, що установа/підприємство, що здійснює операції з готівкою в національній валюті, ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) установлює, виходячи з потреби прискорення обігу готівки та своєчасного її надходження до кас банків. Вимоги пункту 14 розділу II цього Положення поширюються на небанківські установи.

Установи/підприємства мають право тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують самостійно встановлений ними ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує самостійно встановлений ліміт каси, здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи установ/підприємств мають право здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас юридичних осіб або банку чи небанківської установи для її переказу і зарахування на банківські рахунки юридичних осіб.

Відповідно до пункту 49 Розділу 5 зазначеного Положення установа/небанківська установа/підприємство, яка/яке в окремі дні не має перевищення ліміту каси, має право в ці дні не здавати в установлені строки готівку.

Відповідно до пунктів 25 та 26 Положення про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України» затвердженого Постановою НБУ від 02.01.2019 №1 Банк, небанківська установа встановлюють максимальну суму залишків іноземної валюти та гривень у касах відокремленого підрозділу небанківської установи, пункту обміну валюти банку, небанківської установи в неробочий час в обсязі, що має забезпечити їх роботу протягом робочого дня. Залишки валютних цінностей можуть перевищувати встановлену максимальну суму у вихідні й святкові дні.

Залишки валютних цінностей, що перевищують установлену максимальну суму в робочий день, підлягають інкасації в цей день, а у вихідні й святкові дні - не пізніше наступного робочого дня банку, небанківської установи.

Відповідно до п. 23-1 Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої Постановою НБУ від 25.09.2018 №103 небанківські фінансові установи та оператори поштового зв`язку, які отримали ліцензію Національного банку на здійснення валютних операцій, самостійно визначають для власних кас порядок розрахунку ліміту каси з урахуванням особливостей діяльності та режиму роботи, обсягів готівкових надходжень (видатків), строків здавання готівки і на підставі зазначеного встановлюють розмір ліміту для власних кас.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до наказу TOB « 24 Онлайн» від 28.02.2020 №135/2020-ОД «Про встановлення максимальних сум залишків іноземної валюти та гривень в операційній касі №17 TOB « 24 Онлайн» встановлено з 02.03.2020 розмір максимальних залишків готівкової іноземної валюти та готівкової національної валюти (гривень) в Операційній касі №17, що знаходиться за адресою: 36000, Полтавська область, м. Полтава, вул. Європейська, буд. 28 (1 поверх) в сумі: українська гривня -1 000 000,00; долар США - 35 000,00; євро - 30 000,00; російський рубль - 350 000,00; польський злотий - 100 000,00; фунт стерлінгів - 20 000,00; чеська крона - 100 000,00; швейцарський франк - 25 000,00.

Загальний максимальний обсяг цінностей, що можуть зберігатися у сейфі II класу в операційній касі №17 TOB « 24 Онлайн», у всіх валютах в перерахуванні в гривню, за офіційним курсом гривні щодо іноземних валют, встановлений НБУ, на кінець робочого дня не повинен перевищувати 1 000 000 гривень (один мільйон гривень).

Відповідно до звітної довідки про касові роботи за день і залишки цінностей за 05.03.2020 (1-ша зміна), яка подавалась разом із х-звітом та z-звітом №0438 від 05.03.2020, станом на момент перевірки залишки цінностей в операційній касі №17 становили: 7929,00 USD (в перерахунку на гривні - 197352,81 грн., курс НБУ - 24,89 грн.); 1675,00 EUR (в перерахунку на гривні - 46405,37 грн., курс НБУ - 27,7047 грн.); 3610,00 PLN (в перерахунку на гривні - 23245,12 грн., курс НБУ - 6,4391 грн.); 1200,00 CZK (в перерахунку на гривні - 1312,32 грн., курс НБУ - 1,0936 грн.); 588 151,60 UАН.

Всього на початок робочого дня 05.03.2020 залишок грошових коштів в перерахунку в національній валюті становив 856 467,22 грн.

Водночас, як уже зазначалось вище, згідно звітної довідки від 05.03.2020, сформованої на момент перевірки, залишки становили: 9809,00 USD (в перерахунку на гривні - 244146,01 грн., курс НБУ - 24,89 грн.); 2095,00 EUR (в перерахунку на гривні - 58041,34 грн., курс НБУ - 27,7047 грн.); 15930,00 PLN (в перерахунку на гривні - 102574,86 грн., курс НБУ - 6,4391 грн.); 1200,00 CZK (в перерахунку на гривні - 1312,32 грн., курс НБУ - 1,0936 грн.); 41500,00 RUB (в перерахунку на гривні - 15147,5 грн., курс НБУ - 0,365 грн.); 438088,10 UAH. Всього, на кінець робочого дня 05.03.2020 в перерахунку в національну валюту залишок коштів становив 859310,13 грн.

Таким чином, з огляду на викладене, в операційній касі №17 TOB « 24 Онлайн» 05.03.2020 не перевищено ліміт максимальних залишків готівкової іноземної валюти та готівкової національної валюти (гривень).

Разом з тим, суд зазначає, що згідно з пунктом 7 статті 4 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, уповноважені банки, що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти, а також суб`єкти господарювання, які здійснюють ці операції на підставі агентських угод з уповноваженими банками, зобов`язані: забезпечувати відповідність готівкових коштів та іноземної валюти на місці проведення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти даним фіскального звіту.

З аналізу приписів вказаної статті вбачається, що дана стаття визначає обов`язки уповноважених банків, що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти, а також суб`єктів господарювання, які здійснюють ці операції на підставі агентських угод з уповноваженими банками.

Виходячи із визначень, зазначених у статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», уповноважений банк - банк, зареєстрований на території України, який має ліцензію Національного банку України на проведення валютних операцій і здійснює валютний контроль за операціями суб`єктів господарювання, що проводять операції з купівлі-продажу іноземної валюти на підставі агентських угод з цим банком.

Водночас, як вбачається з матеріалів справи, позивач є небанківською фінансовою установою, про що свідчить копія свідоцтва серії ФК №645, виданого Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг 06.10.2015.

Позивач здійснює свою діяльність з торгівлі валютними цінностями готівковій формі на підставі ліцензії на здійснення валютних операцій, виданої Національним Банком України від 26.03.2019 №4.

Згідно приписів статті 1 Закону України «Про валюту і валютні операції» небанківська фінансова установа це фінансова установа, крім банку.

Враховуючи викладене, оскільки позивач не є уповноваженим банком, що здійснює операції з купівлі-продажу іноземної валюти, а також не є суб`єктом господарювання, який здійснює ці операції на підставі агентської угоди з уповноваженим банком, а діє на підставі Генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій, підстави для притягнення його до відповідальності за порушення пункту 7 статті 4 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» відсутні.

Крім того, згідно пункту 4 статті 18 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, у разі порушення встановленого цим Законом порядку виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, до уповноважених банків та суб`єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками, за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: п`ятикратного розміру суми, на яку виявлено незбіг, - у разі перевищення суми готівкових коштів або іноземної валюти на місці проведення операцій над сумою коштів, яка зазначена у фіскальному звіті.

Отже, відповідно до вимог статті 18 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зазначені фінансові санкції застосовуються виключно до уповноважених банків та суб`єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками, тоді як позивач є небанківською фінансовою установою.

Вказана правова позиція викладена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 13 червня 2018 року у справі № 826/15581/16, в постанові від 16 липня 2020 року у справі № 826/9164/17.

Таким чином, суд приходить до висновку, що контролюючим органом протиправно застосовано до ТОВ « 24 Онлайн» штрафні санкції, передбачені статтею 18 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Згідно з пунктом 2 частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проте відповідачем не надано доказів щодо правомірності оскаржуваного рішення, з огляду на що, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 03.04.2020 №0010090509 є протиправним та підлягає скасуванню.

Натомість, позивачем надано достатньо доказів в підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги.

За таких обставин, проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Беручи до уваги положення частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача всі здійсненні ним судові витрати.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 72-77, 90, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю « 24 Онлайн» (03028, м. Київ, пр-т Науки, 30, код ЄДРПОУ 39945438) задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 03.04.2020 №0010090509.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю « 24 Онлайн» понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 21020,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Суддя В.П. Шулежко