
Справа № 635/7878/16-а
Провадження № 2-а/635/34/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2021 року смт Покотилівка
Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді – Савченка Д.М.,
секретар судового засідання – Савченко В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання рішення неправомірним, скасування рішення, спонукання до вчинення певних дій та стягнення моральної шкоди,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 14.11.2016 року звернувся до Харківського районного суду Харківської області з позовом до Харківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просив визнати незаконною та скасувати відмову Харківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 23.08.2016 року та зобов`язати відповідача провести йому перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.54, ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з підвищенням її на 12% у відповідності до Постанови КМУ №894 від 13.07.2004 року «Про підвищення розміру пенсій, призначених відповідно до ч.4 ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з підвищенням її в 3,5 рази у відповідності до Постанови КМУ №1293 від 27.12.2005 року «Про збільшення розмірів пенсій деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на виконання постанови Харківського районного суду Харківської області по справі №2034/2-а-2578/11 від 04.05.2011 року за період з 01.01.2014 року по 03.08.2014 року і провести відповідні виплати, а також стягнути моральну шкоду у розмірі 10000 гривень.
Постановою Харківського районного суду Харківської області від 15.03.2017 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання рішення неправомірним, скасування рішення та стягнення моральної шкоди відмовлено.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 15.03.2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області в частині проведення перерахунку та виплати пенсії за період з 01.01.2014 року по 03.08.2014 року залишені без розгляду.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2017 року постанову Харківського районного суду Харківської області від 15.03.2017 року скасовано і прийнято нову постанову, якою зобов`язано Харківське приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області розглянути заяву ОСОБА_1 та прийняти відповідне рішення.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2017 року ухвалу Харківського районного суду Харківської області від 15.03.2017року залишено без змін.
Постановою Верховного суду України від 15.09.2020 року постанову Харківського районного суду Харківської області від 15.03.2017 року, постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2017 року, ухвалу Харківського районного суду Харківської області від 15.03.2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2017 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
09.10.2020 року справа надійшла до Харківського районного суду Харківської області та передана на розгляд судді Лук`яненко С.А.
Відповідно до ухвали Харківського районного суду Харківської області у складі головуючої судді Лук`яненко С.А. справу передано до Харківського окружного адміністративного суду для розгляду за підсудністю.
На підставі ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 19.11.2020 справу направлено до Харківського районного суду Харківської області для розгляду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.12.2020 справу №635/7878/16-а передано судді Савченку Д.М.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 18 грудня 2020 року адміністративну справу прийнято до провадження, постановлено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання з викликом сторін.
29 січня 2021 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог посилаючись на те, що постанова Харківського районного суду Харківської області від 04.05.2011 була виконана в повному обсязі і на теперішній час правових підстав для задоволення позову не має, оскільки бюджетні кошти на виплату пенсій в інших розмірах, ніж передбачено Постановою КМУ від 06.07.2011 №745 та Постановою КМУ ід 23.11.2011 №1210, відсутні. Крім того, відповідачем зазначено, що позивачем пропущено строк звернення з позовом до суду.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 12 лютого 2021 року постановлено замінити відповідача - Харківське приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Постановою Харківського районного суду Харківської області від 04.05.2011 року по справі №2034/2-а-2578/11 позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про зобов`язання вчинити певні дії задоволені. УПФУ в Харківському районі Харківської області було зобов`язано провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з підвищенням її на 12 % у відповідності до Постанови КМУ № 894 від 13.07.2004 року «Про підвищення розміру пенсій, призначених відповідно до частини четвертої ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.09.2004 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року з урахуванням виплачених сум та з подальшим перерахунком та провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та з підвищенням її в 3,5 рази у відповідності до Постанови КМУ № 1293 від 27.12.2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01.01.2006 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року з урахуванням виплачених сум та з подальшим перерахунком.
Зазначена постанова виконувалась відповідачем до 31.10.2011 року.
17 серпня 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про виплату йому пенсії на підставі постанови Харківського районного суду Харківської області від 04.05.2011 року.
Листом №3623-10/44 від 23.08.2016 року відповідач повідомив позивача про те, що зазначена постанова суду виконана у повному обсязі у 2011 році.
Крім того, зазначено, що з 01.01.2012 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Даною постановою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст.54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796. З урахуванням вимог указаної постанови органами Пенсійного фонду України з 01.01.2012 року проведено перерахунки пенсій призначених на підставі Закону №796. Щодо застосування Закону №796 у редакції станом на 01.07.2011 року, то вказана редакція втратила чинність. Оскільки управління є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, управління не має права здійснювати перерахунок пенсії на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність.
Тобто зі змісту листа вбачається, що, відповідач не вбачає підстав для перерахунку пенсії позивачеві, тобто фактично відмовив у перерахунку.
Статтею 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування витрат, пов`язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч.2 ст.95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір та цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до ст.ст.72, 73 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України і використовуються на виплату пенсій та соціальних послуг, передбачених цим законом, забороняється використання коштів пенсійного Фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
На кожний рік Законом України «Про державний бюджет України» встановлюється розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Пунктом 7 розділу 1 Закону України «;Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011 року №3491, який набрав чинності 19.06.2011 року, Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено пунктом 4 та визначено, що норми і положення ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансування ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 року прийнято постанову №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року і яка визначила конкретні розміри пенсій особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
23.11.2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій таким особам.
Відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» від 22.12.2011 року №4282, який набрав чинності з 01.01.2012 року, норми і положення ст.ст.20-23, 30-31, 37, 39, 48, 50-52, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України ти бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Згідно з п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» від 06.12.2011 року №5515, який набрав чинності з 01.01.2013 року, норми і положення ст.ст.20-23, 30-31, 37, 39, 48, 50-52, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України ти бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" були внесені зміни до Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік" та Прикінцеві положення цього Закону доповнено п.п.6-7, яким встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22,23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Зазначені вище норми закону є діючими та не визнані неконституційними.
При визначенні, яка з однопредметних норм підлягає застосуванню при вирішенні даного спору, перевагу слід віддавати тій нормі, яка прийнята пізніше у часі.
Таким чином, застосуванню в даному випадку підлягають норми Законів України «Про Державний бюджет України» на 2011-2014 роки, тобто під час дії вказаних законів розмір пенсії по інвалідності та додаткової пенсії, громадянам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається відповідно до постанов Кабінету Міністрів України.
Аналізуючи наведені вище норми законодавства, суд приходить до висновку про те, що Харківське приміське об`єднане Управління Пенсійного фонду України в Харківській області повинно діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, нараховувати та виплачувати пенсії відповідно до чинного на час здійснення таких дій законодавства. Тобто, якщо після прийняття судового рішення щодо перерахунку пенсії у певному розмірі змінилось законодавство щодо нарахування та розміру такої пенсії, то і відповідач після набрання законної сили новим Законом повинен виплачувати пенсію відповідно до вимог діючого на час пенсійної виплати законодавства, а не згідно з постановою суду.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 року №20-рп визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 4 розділу VII Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010 року №2857-VI з наступними змінами, тобто норми закону, що делегують Кабінету Міністрів України право визначати порядок та розмір соціальних виплат громадянам.
В даному рішенні Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, пославшись, при цьому, на норми міжнародного права.
Так, згідно зі ст.22 Загальної декларації прав людини, розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються з урахуванням фінансових можливостей держави. Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004 року.
Тобто одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Щодо твердження відповідача про те, що позивачем пропущений строк звернення з позовом до суду суд зазначає наступне.
При застосуванні строків звернення до адміністративного суду слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення.
Отже, у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає та виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмежень будь яким строком.
Згідно з частиною другою статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв`язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 25 травня 2016 року у справі № 164/1904/14-ц, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 6 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, від 9 липня 2019 року у справі 676/1557/16-ц, у постановах Верховного Суду, зокрема, від 24 квітня 2018 року у справі № 646/6250/17, від 30 жовтня 2018 року у справі № 493/1867/17, від 22 січня 2019 року у справі № 201/9987/17(2-а/201/304/2017) та від 22 листопада 2019 року у справі №1140/3136/18.
Щодо вимог позивача про стягнення моральної шкоди з відповідача суд виходить з наступного.
Оскільки суд прийшов до висновку, що відмова позивачеві у перерахунку пенсії є обгрунтованою, правові підстави для відшкодування моральної шкоди відсутні.
За таких обставин суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.2-15, ч.2 ст.11, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання рішення неправомірним, скасування рішення, спонукання до вчинення певних дій та стягнення моральної шкоди - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Харківський районний суд Харківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 виданий Пісочинським ВМ Харківського РВ УМВС України в Харківській області; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, код згідно з ЄДРПОУ 14099344, місцезнаходження: майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м.Харків, 61022.
Суддя Д.М. Савченко