
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
11 лютого 2021 року м. Київ № 640/3158/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Амельохін В.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАЙМ В" доГоловного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України,провизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом про:
визнання протиправним і скасування Рішення регіональної комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України №1436362/40712029 від 10.01.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
зобов`язання Державної податкової служби України вчинити всі необхідні дії для реєстрації податкової накладної №3 від 16.12.2019 року, складеної ТОВ "ЛАЙМ В" в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її фактичного надходження, а саме - 27.12.2019р.
Разом з позовною заявою позивачем подане клопотання про поновлення строку звернення до суду, яке мотивоване тим, що причинами пропуску позивачем строку стали:
1) наявність в процесуальному законодавстві України прогалини щодо визначення часу з якого відступ від правової позиції Верховного Суду має застосовуватися судами та порядок такого відступу;
2) відсутність закріплення чіткого порядку доведення до відома населення правових висновків Верховного Суду;
3) оголошення на території України карантину, що стало підставою для тимчасового фактичного призупинення господарської діяльності позивача та тривалого її відновлення.
Суд відмовляє позивачу в задоволенні клопотання про поновлення строку звернення до суду, з наступних підстав.
Відповідно до частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Спеціальними нормами, якими встановлені окремий порядок захисту порушених прав платників податків, в тому числі і в судовому порядку, є норми ПК.
Так, відповідно до пункту 56.1 статті 56 ПК рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Абзацами першим-третім пункту 56.18 визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.
Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Згідно з пунктом 58.19 статті 58 ПК у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Відповідно до пункту 102.1 статті 102 ПК контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Застосування норм пунктів 56.18, 56.19 статті 56, пункту 102.1 статті 102 ПК в системному зв`язку дає підстави для висновку, що нормою пункту 56.18 встановлено спеціальний строк на оскарження платником податків податкових повідомлень-рішень та інших рішень про нарахування грошових зобов`язань.
В постанові від 24.04.2020 (справа №520/6895/19) Верховний Суд, застосовуючи наведені норми, зробив висновок, що законодавець в абзаці першому пункту 56.18. статті 56 Кодексу під висловом «або інше рішення контролюючого органу» розумів саме рішення контролюючого органу, яке безпосередньо впливає на розмір грошового (податкового) зобов`язання платника податків.
Отже, Податковий кодекс України не встановлює спеціального строку звернення до суду з позовом про оскарження рішень контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов`язань платника податків, а відтак, до позовів платників податків про визнання протиправними рішень контролюючого органу про відмову в реєстрації податкових накладних застосовуються загальні строки звернення до суду, визначені нормами статті 122 КАС, а не Податковим кодексом України.
При цьому, незважаючи на те, що судом сформульовано у цій постанові правовий висновок щодо строку оскарження у судовому порядку інших рішень контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов`язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору, це не змінює підхід до застосування строку звернення до суду з позовами про визнання протиправним рішення контролюючого органу у сфері оподаткування.
Відтак, строк звернення до суду з позовом про визнання протиправним і скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН з похідною вимогою про зобов`язання її зареєструвати, у разі, коли платником податків не використовувалася процедура адміністративного оскарження таких рішень як досудового порядку вирішення спору, становить шість місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Вказана правова позиція також викладена в постанові Верховного Суду від 20.11.2020р. у справі №1.380.2019.006517.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач отримавши оскаржуване рішення №1436362/40712029 від 10.01.2020 року., з позовом до суду звернувся лише 09.02.2021р., тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
А посилання позивача на наявність в процесуальному законодавстві України прогалин та відсутність закріплення чіткого порядку доведення до відома населення правових висновків Верховного Суду не є поважними підставами для пропуску строків звернення з позовом до суду.
Керуючись статтями 122, 123, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "ЛАЙМ В" в задоволенні клопотання про поновлення строків звернення до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним і скасування Рішення регіональної комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України №1436362/40712029 від 10.01.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов`язання Державної податкової служби України вчинити всі необхідні дії для реєстрації податкової накладної №3 від 16.12.2019 року, складеної ТОВ "ЛАЙМ В" в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її фактичного надходження, а саме - 27.12.2019р.
Ухвала суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до ч. 7 ст. 169 КАС України ухвала може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII) до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Амельохін