Ухвала суду № 94838308, 12.02.2021, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2021
Номер справи
600/450/21-а
Номер документу
94838308
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

12 лютого 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/450/21-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Сторожинецького районного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язати вчинити дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Сторожинецького районного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язати вчинити дії.

Позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Сторожинецького районного військового комісаріату щодо не зняття з військового обліку призовників ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за станом здоров`я та невидачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військового квитка з відміткою про зняття з військового обліку призовників за станом здоров`я;

- зобов`язати Сторожинецький районний військовий комісаріат зняти з військового обліки призовників ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за станом здоров`я та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовий квиток з відміткою про зняття з військового обліку призовників за станом здоров`я.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку, що вона не відповідає вимогам, встановленими статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною третьою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України “Про судовий збір” від 08 липня 2011 року №3674-VI.

Згідно зі статтею 1 Закону України “Про судовий збір” судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Розміри ставок судового збору встановлені статтею 4 Закону України “Про судовий збір”. Зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” визначено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року становить 2270 гривень.

Як вбачається з прохальної частини позову, вимога зобов`язального характеру є похідною від вимоги про визнання протиправною бездіяльність та нерозривно пов`язана з нею.

Отже, позовна заява фактично містить одну вимогу немайнового характеру.

Враховуючи наведене, при подачі позову до суду позивачу необхідно було сплатити судовий збір за одну вимогу немайнового характеру в розмірі 908,00 грн (2270,00*0,4).

Судовий збір повинен бути сплачений на наступні банківські реквізити: отримувач Чернівец.ГУК/Чернівецька ТГ/22030101; код отримувача (ЄДРПОУ) 37836095; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); номер рахунку UA538999980313141206084024405; код класифікації доходів бюджету 22030101.

Водночас позивачем до позовної заяви додано клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення, яке обґрунтовано тим, що наразі позивач перебуває у скрутному матеріальному становищі і не має самостійного доходу, що не дозволяє сплатити судові витрати у вигляді судового збору. Разом з цим, оскільки адміністративний позов стосується вирішення прав та законних інтересів позивача, то через несплату судового збору він не зможе здійснити захист своїх прав та законних інтересів, що призведе до порушення його конституційного права на звернення до суду.

Розглянувши клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору, суд зазначає таке.

Частиною першою статті 133 Кодексу адміністративного судочинства передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Наведені положення процесуального закону дають підстави для висновку, що звільнення від оплати, відстрочення або розстрочення сплати судового збору є правом, а не обов`язком суду, при цьому суд, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони.

Згідно з частиною першою статті 8 Закону України “Про судовий збір” враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Отже, наведеною нормою встановлено чіткий і вичерпний перелік умов, а також суб`єктних та предметних критеріїв, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.

Однак позивачем не надано жодних доказів належності його до вказаних вище осіб та належних доказів перебування його у скрутному матеріальному становищі і відсутності у нього самостійного доходу, про що зазначається в клопотанні про відстрочення сплати судового збору. З огляду на доводи, наведені у поданому клопотанні, такою могла би бути, зокрема, довідка про доходи позивача.

Крім цього, зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів убачається, що в обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 09 червня 2020 року у справі №824/53/20-а, яким визнано протиправним та скасовано рішення Чернівецької обласної призовної №10 від 19 листопада 2019 року в частині визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби.

Водночас, згідно з пунктом 8.2 указаного вище судового рішення ОСОБА_1 при зверненні до суду з позовом в адміністративній справі №824/53/20-а сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн, що підтверджується квитанцією №1035734983 від 24 січня 2020 року.

Зазначене фактично свідчить про наявність у позивача можливості сплатити судовий збір.

Разом з цим, суд звертає увагу й на те, що позивачем у позові вказано про звернення ним за наданням правової допомоги до Адвокатського об`єднання «Курс-8», а 27 лютого 2019 року між позивачем та адвокатським об`єднанням був укладений договір про надання адвокатських послуг №537/1, на підставі якого адвокатом Адвокатського об`єднання «Курс-8» ОСОБА_2 10 лютого 2020 року було видано ордер серії КС №540237. У позовній заяві позивачем заявлено, що докази витрат, які він сплатив або має намір сплатити у зв`язку із розглядом справи будуть надані суду протягом п`яти днів після ухвалення рішення.

З наведеного суд приходить до висновку, що правова допомога надається позивачу зі сплатою адвокату гонорару, тобто на платній основі.

Указане, на переконання суду, не узгоджується із доводами позивача про неможливість сплати ним судового збору за подання до суду цього позову у зв`язку із його перебуванням у скрутному матеріальному становищі та відсутністю у нього самостійного доходу.

З урахуванням наведеного суд вважає клопотання про відстрочення сплати судового збору безпідставним та необґрунтованим, а тому наявні підстави для відмови у його задоволенні.

Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення даної позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

1. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору відмовити.

2. Позовну заяву ОСОБА_1 до Сторожинецького районного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язати вчинити дії залишити без руху.

3. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня вручення даної ухвали шляхом подання документа про сплату судового збору.

4. Роз`яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися не поданою і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя О.П. Лелюк