Рішення № 94837789, 11.02.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2021
Номер справи
520/18486/2020
Номер документу
94837789
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 лютого 2021 року № 520/18486/2020

Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про визнання протиправними дії, скасування постанови та зобов`язання вчинити певні дії -

В С Т А Н О В И В:

18.12.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 25864181) щодо складання Протоколу від 16.01.2019 року №111 “Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова”, а саме щодо не підтвердженням ОСОБА_1 фактичного місця проживання;

- визнати протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (код ЄДРПОУ 41313928, адреса: 61200, м. Харків, м-н. Конституції, б. 1, Палац праці, 3 під., 4 пов.) в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (код ЄДРПОУ 41433726, адреса: 61001, м. Харків, пр. Гагаріна, буд. 1, 3 пов.) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 страхових виплат з 01.01.2019 року по теперішній час;

- скасувати Постанову Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві України у м. Харкові (код ЄДРПОУ 38774663, адреса: 61001, м. Харків, пр. Гагаріна, буд. 1, 3 пов.) від 17.01.2019 року №2051/18705/588/36 “Про припинення щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01.01.2019 року;

- зобов`язати Управління виконавчої Дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (код ЄДРПОУ 41313928, адреса: 61200, м. Харків, м-н Конституції, б. 1, Палац праці, 3 під., 4 пов.) в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (код ЄДРПОУ 41433726, адреса: 61001, м. Харків, пр. Гагаріна, буд. 1,3 пов.) поновити ОСОБА_1 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) страхові виплати з 01.01.2019 року та виплатити виниклу заборгованість негайно після проголошення судового рішення;

- допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати страхової виплати у межах суми стягнення за один місяць, відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачі протиправно, на думку позивача, позбавили ОСОБА_1 права на отримання страхових виплат.

Відповідач, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Відповідач, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має право на одержання страхових виплат.

Позивача було документовано довідкою № 0000457842 від 16.01.2018 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Наказом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради №23 від 16.01.2019 року прийнято рішення про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи зокрема ОСОБА_1 . В якості підстави для прийняття такого рішення вказано ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Згідно витягу з протоколу №17 від 16.01.2019 року засідання робочої групи щодо приймання рішення про скасування довідок внутрішньо переміщених осіб Московського району м. Харкова погоджено рішення про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб зокрема ОСОБА_1 відповідно до ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Відповідно до витягу з протоколу Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова від 16.01.2019 року №111 прийнято рішення про припинення страхових виплат зокрема ОСОБА_1 відповідно до протоколу № 17 від 16.01.2019 р. засідання робочої групи щодо прийняття рішення про скасування довідок ВПО.

Постановою Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Харківської області від 17.01.2019 року № 2051/18705/588/36 «Про припинення щомісячної страхової виплати» позивачу з 01 січня 2019 року припинено виплату щомісячної страхової виплати. В якості підстави для прийняття вказаної постанови зазначено скасування довідки ВПО зг. листа УП та СЗН Московського р-ну ХМР від 16.01.2019 №111.

Харківське міське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області листом №15.02-14/4930 від 14.12.2020 року представнику позивача повідомлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку, як особа переміщена з тимчасово окупованої території України та отримував щомісячні страхові виплати і 01.10.2014 по 31.07.2017 у ВВД ФССНВУ у м. Харкові та з 01.08.2017 по 31.12.2018 у Відділенні. З 01 січня 2019 року страхові виплати потерпілому припинені Відділенням на підставі Протоколу від 16.01.2019 №111 «Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова, у зв`язку зі скасуванням комісією довідки від 16.01.2018 № 0000457842. Заяву про продовження виплат з 01.01.2019 та довідку, що підтверджує проживання в м. Харкові, до Відділення ОСОБА_1 не подавав, Оскільки з моменту припинення страхові виплати потерпілому не нараховувались, за інформацією про утворену заборгованість пропонуємо звернутись до робочого органу Фонду, і якому зберігалась особова справа до початку антитерористичної операції ОСОБА_1 та, який повинен вести облік такої заборгованості згідно пунктам 3.8, 3.9 Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 12.12.2011 №27.

Позивач, не погоджуючись з невиплатою страхових виплат, звернувся до суду із даним позовом.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 25864181) щодо складання Протоколу від 16.01.2019 року №111 “Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова”, а саме щодо не підтвердженням ОСОБА_1 фактичного місця проживання, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" № 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Наведене визначення поняття внутрішньо переміщеної особи має описовий характер та охоплює три види конституційно-правового статусу людини (громадянин України, іноземець та особа без громадянства). З огляду на визначення, внутрішньо переміщена особа - це особа, яка: перебуває на території України на законних підставах; має право на постійне проживання в Україні; була змушена залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до положень ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" № 1706-VII підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є: дані, отримані з відповідних державних реєстрів; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об`єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.

Як передбачено п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою КМУ № 365, соціальні виплати припиняються у разі, зокрема, встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї; скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”; отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Суд зазначає, що положеннями ст. 14 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" № 1706-VII встановлено, що внутрішньо перемішені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо перемішеними особами.

Відповідно до приписів ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 року № 1382-IV громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Наказом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради №23 від 16.01.2019 року прийнято рішення про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи зокрема ОСОБА_1 . В якості підстави для прийняття такого рішення вказано ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Згідно витягу з протоколу №17 від 16.01.2019 року засідання робочої групи щодо приймання рішення про скасування довідок внутрішньо переміщених осіб Московського району м. Харкова погоджено рішення про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб зокрема ОСОБА_1 відповідно до ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Відповідно до витягу з протоколу Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова від 16.01.2019 року №111 прийнято рішення про припинення страхових виплат зокрема ОСОБА_1 відповідно до протоколу № 17 від 16.01.2019 року засідання робочої групи щодо прийняття рішення про скасування довідок ВПО.

Як зазначено Управлінням соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради у відзиві на позовну заяву, 26.12.2018 до Управління звернулась громадянка ОСОБА_2 , яка зареєстрована і проживає за адресою АДРЕСА_1 (ця ж адреса зазначена в довідці ВПО від 16.01.2018 №0000457842, видану на ім`я ОСОБА_1 ) із заявою, в якій зазначила, що громадянин ОСОБА_1 ніколи не мешкав.

Разом з цим, ані наказ Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради №23 від 16.01.2019 року, ані витяг з протоколу №17 від 16.01.2019 року засідання робочої групи щодо приймання рішення про скасування довідок внутрішньо переміщених осіб Московського району м. Харкова, не містять посилань на заяву саме ОСОБА_2 .

Як передбачено положеннями п. 3 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою КМУ № 365, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення та/або робочі групи, що утворюються з представників територіальних підрозділів МВС, ДМС, СБУ, Національної поліції, Держфінінспекції, Держаудитслужби та Пенсійного фонду України за рішенням районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - робоча група) також можуть проводити додаткові перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо перемішеної особи із складенням акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї.

Тобто, Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради наділене правом проводити додаткові перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо перемішеної особи із складенням акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї.

Відповідачами не надано до суду доказів складання акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, складений за результатами перевірки фактичного місця проживання ОСОБА_1 .

За таких обставин, відповідач у спірних правовідносинах керувався лише інформацією зазначеною в заяві ОСОБА_2 , проте не перевірив вказаної інформації.

Крім того, Управлінням соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради надано до суду інформацію Державної прикордонної службу України щодо дати перетину кордону з непідконтрольної території громадянина ОСОБА_1 .

Так, вказана інформація може свідчити лише про те, що позивач перетинав кордон з непідконтрольною територією України.

При цьому, вказану інформацію було отримано відповідачем 05.02.2021 року, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції.

За таких обставин, на час виникнення спірних правовідносин відповідач не міг керуватись вказаною інформацією.

Враховуючи вищевикладене, Управлінням соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, як суб`єктом владних повноважень, не доведено наявності правових підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивача та для припинення страхових виплат позивачу.

Зі змісту позовної заяви встановлено, що позивач зокрема просить суд визнати протиправними дії управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 25864181) щодо складання Протоколу від 16.01.2019 року №111 “Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова”, а саме щодо не підтвердження ОСОБА_1 фактичного місця проживання.

Так, приписами чинного законодавства управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради надано право на складання вищевказаних протоколів.

При цьому, оскаржувані дії щодо складання вказаного протоколу не можуть нести негативні наслідки для позивача. Натомість негативні наслідки може нести наказ Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради №23 від 16.01.2019 року в частині скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 .

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги в частині визнання протиправними дії управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо складання Протоколу від 16.01.2019 року №111 “Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова”, а саме щодо не підтвердженням ОСОБА_1 фактичного місця проживання, задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З огляду навикладене, суд для ефективного захисту прав позивача, вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та скасувати наказ Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради №23 від 16.01.2019 року в частині скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 .

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 страхових виплат з 01.01.2019 року по теперішній час, скасування Постанови Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві України у м. Харкові від 17.01.2019 року №2051/18705/588/36 “Про припинення щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 з 01.01.2019 року та зобов`язання Управління виконавчої Дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області поновити ОСОБА_1 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) страхові виплати з 01.01.2019 року, суд зазначає наступне.

Як передбачено ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" № 1105-XIV від 23.09.1999 (далі - Закон № 1105-XIV).

Статтею 3 Закону №1105-XIV визначені принципи, на яких здійснюється соціальне страхування, зокрема законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав (пп. 1, 3 ч. 1 ст. 3).

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону № 1105-XIV страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються: 1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого; 3) якщо з`ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку; 4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми; 5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов`язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню; 6) в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-VII (далі - Закон №1706-VII) для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Так, постановою Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Харківської області від 17.01.2019 року № 2051/18705/588/36 «Про припинення щомісячної страхової виплати» позивачу з 01 січня 2019 року припинено виплату щомісячної страхової виплати.

В якості підстави для прийняття вказаної постанови зазначено скасування довідки ВПО зг. листа УП та СЗН Московського р-ну ХМР від 16.01.2019 №111.

Відповідно до витягу з протоколу Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова від 16.01.2019 року №111 прийнято рішення про припинення страхових виплат зокрема ОСОБА_1 .

Тобто, згідно вищевказаного протоколу припинено страхові виплати ОСОБА_1 , а не скасовано довідку ВПО останього.

Як встановлено судом, Управлінням соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, як суб`єктом владних повноважень, не доведено наявності правових підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивача та для припинення страхових виплат позивачу.

Поряд з цим, суд звертає увагу на те, що ч. 1 ст. 46 Закону №1105-XIV такої підстави для припинення страхових виплат, як встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, не встановлено.

Суд вважає за необхідне зауважити, що підзаконні нормативно-правові акти, на які посилаються відповідачі, не є законами, а тому, не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.

Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).

Суд також звертає увагу на положення статті 1 Конвенції, Статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Париж, 20.III.1952) яка передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення Статті 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

За таких обставин, суд приходить до висновку про скасування постанови Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Харківської області від 17.01.2019 року №2051/18705/588/36 “Про припинення щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01.01.2019 року.

Суд зазначає, що невиплата страхових виплат є пасивною формою поведінки відповідача, як суб`єкта владних повноважень, а тому належним способом захисту прав позивача є визнання протиправною бездіяльності Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 страхових виплат з 01.01.2019 року та зобов`язання Управління виконавчої Дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області поновити виплату ОСОБА_1 страхових виплат з 01.01.2019 року.

Щодо посилань відповідачів на пропуск позивачем строку звернення до суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 року поновлено ОСОБА_1 строк на звернення до суду з позовною заявою до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про визнання протиправними дії, скасування постанови та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч. 7 ст. 47 Закону №1105-XIV якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв`язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України "Про оплату праці".

При цьому, відповідачами не надано доказів направлення позивачу рішень прийнятих у спірних правовідносинах.

З огляду на викладене суд приходить до висновку про безпідставність вищевказаних посилань відповідачів.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Управління виконавчої Дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області виплатити виниклу заборгованість негайно після проголошення судового рішення, суд зазначає наступне.

Сторонами по справі не доведено того, що Управління виконавчої Дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області здійснено нарахування та виплату страхових виплат ОСОБА_1 за оскаржуваний період. Тобто, в даному випадку заборгованість не виникла.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Згідно з п.1 ч.2 ст.371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.

Так, позивач фактично просить суд звернути до негайного виконання рішення.

Проте, в даній справі не розглядаються спірні правовідносини щодо стягнення боргу. Натомість розглядаються спірні правовідносини щодо нарахування та виплати страхових виплат.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання управління виконавчої Дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області нарахувати та виплатити страхові виплати негайно після проголошення судового рішення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Таким чином, суд вважає за необхідне звернути до негайного виконання дане рішення суду в частині виплати страхових виплат позивачу у межах суми за один місяць.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (61200, Україна, м.Харків, майдан Конституції, 1, Палац Праці, 3 під`їзд, 4 поверх) в особі Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (61001, м. Харків, пр. Гагаріна, буд. 1, 3 пов.), Управління соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (61121, Харківська обл., місто Харків, просп.Тракторобудівників, буд.144) про визнання протиправними дії, скасування постанови та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Скасувати наказ Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради №23 від 16.01.2019 року в частині скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 .

Скасувати постанову Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Харківської області від 17.01.2019 року №2051/18705/588/36 про припинення щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01.01.2019 року.

Визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (код ЄДРПОУ 41313928, адреса: 61200, м. Харків, м-н. Конституції, б. 1, Палац праці, 3 під., 4 пов.) в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (код ЄДРПОУ 41433726, адреса: 61001, м. Харків, пр. Гагаріна, буд. 1, 3 пов.) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 страхових виплат з 01.01.2019 року.

Зобов`язати Управління виконавчої Дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (код ЄДРПОУ 41313928, адреса: 61200, м. Харків, м-н. Конституції, б. 1, Палац праці, 3 під., 4 пов.) в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (код ЄДРПОУ 41433726, адреса: 61001, м. Харків, пр. Гагаріна, буд. 1,3 пов.) поновити виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) страхових виплат з 01.01.2019 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Звернути рішення до негайного виконання в частині присудження виплати страхових виплат в межах стягнення суми за один місяць.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.