
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
02 лютого 2021 року м. Рівне №460/5891/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М. Недашківської, за участю: секретаря судового засідання Т.А. Самкової; представника позивача – адвоката О.О. Кобилянської; представника відповідача – О.Ю. Єлової; розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується – позивач) до Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області (далі іменується – відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області «Про діяльність заступника селищного голови Приходович А.А.» №1871 від 10.03.2020; поновити позивача на посаді заступника селищного голови Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області; стягнути з відповідача на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу з 11.03.2020 по день ухвалення рішення по справі.
Заяви по суті справи.
Позовна заява обґрунтована тим, що Смизькою селищною радою Дубенського району Рівненської області (восьме скликання) прийняте рішення «Про діяльність заступника селищного голови ОСОБА_1 » від 10.03.2020 №1871, відповідно до якого: (1) визнано роботу ОСОБА_1 заступника селищного голови незадовільною; (2) висловлено недовіру ОСОБА_1 заступнику селищного голови; (3) у зв`язку із закінченням строку повноважень попереднього виконавчого комітету селищної ради та відсутністю пропозицій щодо включення ОСОБА_1 до складу нового виконавчого комітету селищної ради, звільнено ОСОБА_1 з посади заступника селищного голови з 10.03.2020. Позивач вказує, що таке рішення є протиправним, оскільки такої підстави для звільнення позивача з посади, як «закінчення строку повноважень попереднього виконавчого комітету селищної ради та відсутність пропозицій щодо включення ОСОБА_1 до складу нового виконавчого комітету селищної ради» не було станом на 11 лютого 2020 року; рішенням ради від 11.02.2020 №1813 лише внесено зміни до персонального складу виконавчого комітету, а не сформовано новий склад. Також, позивач вказує, що третя спроба звільнити ОСОБА_1 з посади заступника селищного голови є значним тиском та виявом упередженості.
Відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що рішенням ради від 11.02.2020 №1813 було сформовано новий склад виконавчого комітету Смизької селищної ради, що в силу норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» є підставою для звільнення позивача з посади заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради. Відповідач також зазначає, що зміна виконавчого комітету відбулася ще 17.07.2018 після прийняття рішення про розпуск виконавчого комітету та формування нового, до складу якого позивача не було включено. У 2018 році після розпуску виконавчого комітету не було за можливе звільнити ОСОБА_1 з посади, оскільки остання на випередження подала заяву про звільнення за згодою сторін, а згодом ініціювала звернення до суду з позовом про визнання протиправним її звільнення за згодою сторін.
Ухвалою суду від 10.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 03.09.2020.
Ухвалою суду від 03.09.2020 викликано до суду свідків за клопотанням позивача.
Ухвалою суду від 03.09.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати (протокол судового засідання від 03.09.2020), у підготовчому засіданні оголошено перерву до 24.09.2020.
Ухвалою суду від 24.09.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати (протокол судового засідання від 24.09.2020), підготовче засідання відкладене на 27.10.2020 за клопотанням представника позивача.
Ухвалою суду від 27.10.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати (протокол судового засідання від 27.10.2020), у підготовчому засіданні оголошено перерву до 04.11.2020 з метою надання додаткових доказів.
Ухвалою суду від 04.11.2020 викликано до суду свідків за клопотанням відповідача.
Ухвалою суду від 04.11.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати (протокол судового засідання від 04.11.2020), закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 03.12.2020.
Ухвалою суду від 03.12.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати (протокол судового засідання від 03.12.2020) у судовому засіданні оголошено перерву до 14.01.2021.
Ухвалою суду від 14.01.2021 судове засідання відкладене на 02.02.2021 за клопотанням представника позивача.
У судове засідання 02.02.2021 прибув представник позивача, підтримав заявлені позовні вимоги, та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
До суду також прибув представник відповідача, заперечив проти позовних вимог, та просив суд відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.
На підставі статей 243, 250 КАС України, вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 02.02.2021.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
В С Т А Н О В И В:
Смизькою селищною радою Дубенського району Рівненської області (восьме скликання) прийняте рішення «Про діяльність заступника селищного голови ОСОБА_1 » від 10.03.2020 №1871 (далі – Рішення №1871), відповідно до якого: (1) визнано роботу ОСОБА_1 заступника селищного голови незадовільною; (2) висловлено недовіру ОСОБА_1 заступнику селищного голови; (3) у зв`язку із закінченням строку повноважень попереднього виконавчого комітету селищної ради та відсутністю пропозицій щодо включення ОСОБА_1 до складу нового виконавчого комітету селищної ради, звільнено ОСОБА_1 з посади заступника селищного голови з 10.03.2020 (а.с. 10 том 1).
Під час розгляду справи по суті представник відповідача вказав, що підставою для звільнення позивача з посади заступника селищного голови було саме закінченням строку повноважень попереднього виконавчого комітету селищної ради та відсутністю пропозицій щодо включення ОСОБА_1 до складу нового виконавчого комітету селищної ради; оскаржуваним Рішенням №1871 лише констатовано обставину щодо неналежної роботи ОСОБА_1 .
Зі змісту трудової книжки позивача вбачається, що ОСОБА_1 звільнено у зв`язку з закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради (пункт 1 статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні») – підстава – Рішення селищної ради №1871 від 10.03.2020 (а.с. 19 том 1).
Тобто, підставою для звільнення ОСОБА_1 з посади заступника селищного голови було закінчення строку повноважень попереднього виконавчого комітету селищної ради та відсутністю пропозицій щодо включення ОСОБА_1 до складу нового виконавчого комітету селищної ради.
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу оскаржуваного Рішення №1871, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, є Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997 (далі – Закон України №280/97-ВР).
Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України (частина перша статті 2 Закону України №280/97-ВР).
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (частина друга статті 2 Закону України №280/97-ВР).
Виконавчі органи рад – органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами (стаття 1 Закону України №280/97-ВР).
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (частини перша, друга статті 11 Закону України №280/97-ВР).
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 26 Закону України №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.
За правилами частини першої статті 51 Закону України №280/97-ВР, виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради (частина друга статті 51 Закону України №280/97-ВР).
Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури (частина третя статті 51 Закону України №280/97-ВР).
До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради входять також за посадою секретар відповідної ради, староста (старости) (частина четверта статті 51 Закону України №280/97-ВР).
Очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради. У виконавчому комітеті сільської ради функції секретаря виконавчого комітету за рішенням ради може здійснювати секретар відповідної ради (частина п`ята статті 51 Закону України №280/97-ВР).
Позивач вказує, що правових підстав для звільнення ОСОБА_1 з посади заступника селищного голови не існувало, оскільки факту закінченням строку повноважень попереднього виконавчого комітету селищної ради не було.
Позивач вказує, що рішенням від 11.02.2020 №1813 не вирішувалося питання щодо створення нового складу виконавчого комітету селищної ради, а лише внесено зміни у персональний склад виконавчого комітету.
Так, рішенням Смизької селищної ради (восьме скликання) від 11.02.2020 №1813 «Про внесення змін до рішення селищної ради №1481 від 07 серпня 2019 року «Про внесення змін до рішення селищної ради від 17.07.2018 року «Про утворення виконавчого комітету Смизької селищної ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу»» вирішено: внести зміни до персонального складу виконавчого комітету Смизької селищної ради, виклавши Додаток №1 в новій редакції (а.с. 106 том 1).
Згідно Додатку №1 до Рішення №1813 визначено персональний склад виконавчого комітету Смизької селищної ради: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 (а.с. 107 том 1).
Як вбачається з матеріалів справи, Виконавчий комітет Смизької селищної ради мав наступний персональний склад:
станом на 17.07.2018 - ОСОБА_15 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 (а.с. 96 том 1);
станом на 07.08.2019 - ОСОБА_16 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 (а.с. 15 том 1);
станом на 11.02.2020 – ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 (а.с. 107 том 1).
З метою встановлення обставини щодо наявності чи відсутності факту формування нового складу виконавчого комітету Смизької селищної ради саме 11.02.2020 (56 сесія) судом досліджено електронний доказ відеозапис пленарного засідання Смизької селищної ради (протокол огляду електронний доказів від 02.02.2021 (а.с. 61 том 2)).
Так, з відеозапису (56 сесія) (частина 13) вбачається, що головуюча на засіданні (13:20) постановила на розгляд питання щодо внесення змін до рішення селищної ради №1481 від 07 серпня 2019 року «Про внесення змін до рішення селищної ради від 17.07.2018 року «Про утворення виконавчого комітету Смизької селищної ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу»; головуюча вказала, що «секретарем виконкому була « ОСОБА_17 » ( ОСОБА_18 ), треба внести – ОСОБА_2 . Як вбачається з відеозапису, у подальшому головуюча зачитала прізвища осіб, які саме виявили бажання бути у виконкомі: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 (15:21); після зачитування прізвищ головуюча вказала – «це ті, що хочуть» (мається на увазі ті, що виявили бажання бути у складі виконавчого комітету); голосування за таке рішення частина 14 відеозапису (00:40).
З відеозапису також вбачається, що пропозицій щодо включення до складу виконавчого комітету ОСОБА_1 не було.
Тобто, станом на 11.02.2020 відбулося формування нового складу виконавчого комітету селищної ради, що відповідно до закону є підставою для звільнення ОСОБА_1 з посади заступника селищного голови, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» №2493-III від 07.06.2001 (далі – Закон України №2493-III), посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Статтею 7 Закону України №2493-III встановлено, що правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», цим та іншими законами України.
Посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
За правилами статті 10 Закону України №2493-III, прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в порядку, встановленому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»; на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад шляхом обрання відповідною радою; на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою; на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону України №2493-III, крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов`язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 5, 7, 10 частини четвертої статті 42 Закону України №280/97-ВР, сільський, селищний, міський голова: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів, крім випадків, передбачених частиною другою статті 21 Закону України «Про культуру».
Частиною другої цієї ж статті визначено, що у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» або Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.
За правилами частини першої статті 51 Закону України №280/97-ВР, виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради (частина друга статті 51 Закону України №280/97-ВР).
Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури (частина третя статті 51 Закону України №280/97-ВР).
До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради входять також за посадою секретар відповідної ради, староста (старости) (частина четверта статті 51 Закону України №280/97-ВР).
Очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради. У виконавчому комітеті сільської ради функції секретаря виконавчого комітету за рішенням ради може здійснювати секретар відповідної ради (частина п`ята статті 51 Закону України №280/97-ВР).
За правилами частини першої статті 59 Закону України №280/97-ВР, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до частини другої статті 4 Європейської Хартії місцевого самоврядування м. Страсбург, 15 жовтня 1985 року (Хартію ратифіковано Законом
№ 452/97-ВР від 15.07.97), органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене зі сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.
Рішенням Смизької селищної ради №314-1 від 03.08.2017 за поданням селищного голови Пахалюка М.С. ОСОБА_1 затверджено на посаду заступника голови сема на підставі статті 51 Закону України №280/97-ВР (а.с. 63 том 1).
Зазначена у трудовій книжці п`ята категорія посади в органах місцевого самоврядування відповідає посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
Отже, аналіз статті 51 Закону України №280/97-ВР дає підстави для висновку, що повноваження заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради закінчуються після формування нового складу виконавчого комітету.
Таким чином, після формування нового складу виконавчого комітету Смизької селищної ради 11.02.2020 позивач відповідно до статті 51 Закону України №280/97-ВР не міг перебувати на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
Позивач вказує, що рішення від 11.02.2020 №1813 не є рішенням про формування нового складу виконавчого комітету Смизької селищної ради, оскільки дане вбачається навіть зі змісту назви такого рішення: «Про внесення змін до рішення селищної ради №1481 від 07 серпня 2019 року «Про внесення змін до рішення селищної ради від 17.07.2018 року «Про утворення виконавчого комітету Смизької селищної ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу»».
Суд відхиляє такі доводи позивача та зазначає, що окремі недоліки змісту чи форми рішення органу місцевого самоврядування не можуть являтися безумовною підставою для висновку про його протиправність. Натомість, як встановлено судом, таке рішення стосувалося питання саме формування нового складу виконавчого комітету, оскільки на пленарному засіданні (56 сесія) головуюча зачитувала прізвища осіб, які виявили бажання бути у виконавчому комітеті Смизької селищної ради, а не лише розглядалося питання заміни складу виконавчого комітету в частині одного секретаря.
Суд також зазначає, що рішенням Смизької селищної ради «Про розпуск виконавчого комітету Смизької селищної ради» від 17.07.2018 №787 (а.с. 95 том 1) вирішено: розпустити виконавчий комітет Смизької селищної ради, утворений рішенням селищної ради від 25.08.2016 №25.
Рішенням Смизької селищної ради «Про утворення виконавчого комітету Смизької селищної ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу» від 17.07.2018 №788 (а.с. 96 том 1), утворено новий виконавчий комітет Смизької селищної ради в кількості 15 чоловік; затверджено персональний склад комітету, до якого ОСОБА_1 не було включено.
Тобто, ще з 17.07.2018 позивач не мав правових підстав для зайняття посади заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
Таким чином, заявлена позовна вимога про визнання протиправним і скасування рішення Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області «Про діяльність заступника селищного голови ОСОБА_1 » №1871 від 10.03.2020 є необґрунтованою та такою, що не підлягає до задоволення.
Щодо позовних вимог про поновлення позивача на посаді заступника селищного голови Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області та стягнення з відповідача на користь позивача середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 11.03.2020 по день ухвалення рішення по справі, суд зазначає, що такі позовні вимоги також не підлягають до задоволення, оскільки є похідними від позовної вимоги про визнання протиправним і скасування Рішення №1871.
Відповідач зазначає, що розпорядженням селищного голови Пахалюка М.С. від 09.10.2017 №60 ОСОБА_1 прийнято на посаду заступника селищного голови селищної ради з 10.10.2017 (запис у трудові книжці від 10.10.2017 (а.с. 17 том 1)); призначення селищним головою Пахалюком ОСОБА_1 на посаду заступника селищного голови відбулося з порушенням законодавства: (1) порушено умови реалізації ОСОБА_1 права на службу в органах місцевого самоврядування – не проведено за письмовою заявою ОСОБА_1 спеціальної перевірки у порядку Закону України «Про запобігання корупції»; (2) не принесено ОСОБА_1 присяги посадової особи органу місцевого самоврядування всупереч нормам Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»; (3) не внесено селищним головою ОСОБА_19 на розгляд депутатів Смизької селищної ради подання на включення заступника селищного голови ОСОБА_1 до складу виконавчого комітету.
Відповідач вказує, що обставини щодо неналежної організації ОСОБА_19 роботи виконавчого комітету Смизької селищної ради встановлені рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23.03.2018 у справі №817/2162/17 (а.с. 67 том 1); постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.08.2018 (а.с. 82 том 1), постановою Верховного Суду від 13.08.2020 (а.с. 87 том 1).
Щодо вказаних вище посилань відповідача суд зазначає, що питання про прийняття (правомірність чи протиправність) ОСОБА_1 на посаду заступника голови селищної ради не є предметом спору в межах даної адміністративної справи.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 10 Закону України №2493-III, прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється:
на посаду сільського, селищного, міського голови в порядку, встановленому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад шляхом обрання відповідною радою;
на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости шляхом затвердження відповідною радою;
на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до частини першої статті 11 Закону України №2493-III, громадяни України, які вперше приймаються на службу в органи місцевого самоврядування (за винятком посад, зазначених в абзаці другому частини першої статті 10 цього Закону), у день прийняття відповідного рішення складають Присягу такого змісту: «Усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов`язки».
Частиною другою статті 11 Закону України №2493-III встановлено, що посадова особа місцевого самоврядування, яка вперше приймається на службу в органи місцевого самоврядування, вважається такою, що вступила на посаду, з моменту складення Присяги.
Зважаючи на вказані норми права, позивач після призначення на посаду заступника селищного голови мав скласти Присягу, відомості про яку підлягають внесенню до трудової книжки.
Проте, текст Присяги та запис про Присягу у трудовій книжці ОСОБА_1 відсутні, тобто момент вступу на посаду заступника селищного голови відсутній (частина друга статті 11 Закону України №2493-III).
На переконання суду така обставина має суттєве значення у питанні можливості проходження позивачем служби в органах місцевого самоврядування, зокрема, і в частині можливості поновлення позивача на посаді заступника селищного голови.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем доведено правомірність оскаржуваного Рішення №1871 в порядку статті 77 КАС України, а тому заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Питання щодо розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Смизької селищної ради Дубенського району Рівненської області (вулиця Б. Хмельницького, 37, селище міського типу Смига, Дубенський район, Рівненська область, 35680; код ЄДРПОУ 04385391) про скасування рішення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку – залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 12 лютого 2021 року.
Суддя К.М. Недашківська