
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
10 лютого 2021 року м. Рівне №460/6227/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жуковської Л.А. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Держгеокадастру у Рівненській області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Білокриницька сільська рада про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Білокриницька сільська рада про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинення певних дій.
У обґрунтування позовних вимог зазначає, що йому протиправно відмовлено у задоволенні заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки вказана відповідачем підстава для відмови є необґрунтованою та не узгоджується з приписами Земельного кодексу України.
Ухвалою суду від 01.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 17.09.2020 на 12:30 год.
17.09.2020 судове засідання у справі не відбулось, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді.
30.09.2020 відповідачем подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що підставою для відмови позивачу у наданні дозволу розроблення проекту землеустрою є невідповідність місця розташування об`єкта вимогам схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць. Зазначає, що земельна ділянка, на яку претендує позивач, відповідно до Схем землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель на території Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області, затверджених розпорядженням Рівненської районної державної адміністрації від 13.02.2015 №64, запроектована до включення в межі села Антопіль, зі зміною цільового використання, а саме: має бути віднесена до земель житлової та громадської забудови. Враховуючи викладене вважає, що оскаржуваний наказ прийнятий правомірно та просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю (а.с.24-31).
Ухвалою суду від 06.10.2020 розгляд справи відкладено до 20.10.2020 до 12:30 год.
20.10.2020 судове засідання у справі не відбулось, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді.
Ухвалою суду від 02.11.2020 продовжено строк проведення підготовчого провадження на тридцять днів та відкладено розгляд справи до 19.11.2020 до 12:30год.
19.11.2020 судове засідання у справі не відбулось, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді.
Ухвалою суду від 24.11.2020 розгляд справи відкладено до 08.12.2020 до 12:30год.
08.12.2020 судове засідання у справі не відбулось, у зв`язку з перебуванням головуючого судді у відпустці.
Ухвалою суду від 09.12.2020 розгляд справи відкладено до 18.12.2020 до 12:00 год.
Ухвалою суду від 18.12.2020 залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Білокриницьку сільську раду. У задоволенні клопотання Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області про залучення спеціаліста - начальника управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області Вакульчук Л.З. та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Рівненської районної державної адміністрації, - відмовлено. Підготовче засідання у справі відкладено до 05.01.2021 до 12:00год.
Ухвалою суду від 05.01.2021 закрито підготовче провадження у справі. Розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 19.01.2021 на 10:00 год.
Ухвалою суду від 19.01.2021 вирішено перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Враховуючи, що розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позов до задоволення не підлягає.
Судом встановлено, що 15.07.2020 позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області з клопотанням про надання дозволу на розроблення документації з землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,5 га, яка розташована на території Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області
До клопотання позивачем долучено схему бажаного місця розташування земельної ділянки (а.с. 9).
Наказом Головного управлінням Держгеокадастру у Рівненській області від 14.08.2020 №2176 позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність на території Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області, орієнтовною площею 0,5000 га з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
Зі змісту даного наказу вбачається, що підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення документації з землеустрою є невідповідність місця розташування земельної ділянки, а саме: згідно Схеми землеустрою та техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель (схеми перспективного використання земель) Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області, затвердженої розпорядження Рівненської районної державної адміністрації №64 від 13.02.2015, бажана земельна ділянка запроектована до включення в межі села Антопіль (а.с.8).
Вважаючи наказ Головного управлінням Держгеокадастру у Рівненській області від 14.08.2020 №2176 "Про відмову в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання набуття права власності чи користування на земельні ділянки державної або комунальної власності врегульовано Земельним кодексом України від 25.10.2001 № 2768-III (далі - ЗК України).
Відповідно до п. "б" ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно з п. "а" ч. 2 ст.83 ЗК України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Статтею 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч.1).
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п. "в" ч.3 ст.116 ЗК України).
Пунктом "в" частини 1 статті 121 ЗК України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з ч.7 ст.118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч.3 ст.123 ЗК України).
З аналізу наведених норм, судом встановлено, що ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а саме: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів; невідповідність місця розташування об`єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів; невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У ході розгляду справи судом встановлено, що земельна ділянка щодо якої позивач звернувся до відповідача з клопотання про надання дозволу на розроблення документації, розташована на землях, які передбачені для включення до села Антопіль.
Зі змісту оскаржуваного наказу вбачається, що схеми землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель (схеми перспективного використання земель) Білокриницької сільської ради Рівненського району затвердженні розпорядженням Рівненської районної державної адміністрації №64 від 13.02.2015.
Судом встановлено, що розпорядженням Рівненської районної державної адміністрації №64 від 13.02.2015 затверджено Схему землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель на території Білокриницької сільської ради (а.с.27-30, 98-103).
Відповідно до ст.45 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 №858-IV (далі - Закон №858-IV) схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць розробляються з метою визначення перспективи щодо використання та охорони земель, для підготовки обґрунтованих пропозицій у галузі земельних відносин, організації раціонального використання та охорони земель, перерозподілу земель з урахуванням потреби сільського, лісового та водного господарств, розвитку сіл, селищ, міст, територій оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення, природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення тощо.
Схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць розробляються щодо території відповідного району, села, селища, міста.
Схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель району розробляються за рішенням районної ради.
Схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель села, селища, міста розробляються за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.
Схема землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці включає: а) завдання на складання схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальної одиниці; б) пояснювальну записку; в) рішення відповідного органу місцевого самоврядування про розроблення схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальної одиниці; г) характеристику природних умов адміністративно-територіальної одиниці; ґ) інформацію про сучасний стан використання та охорони земель у межах адміністративно-територіальної одиниці (включаючи обмеження у використанні земель); д) картограму категорій земель у розрізі угідь у межах відповідної території; е) картограму агровиробничих груп ґрунтів та крутизни схилів; є) еколого-економічне обґрунтування використання та охорони земель; ж) техніко-економічні показники схеми землеустрою; з) матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування; и) інформацію про перспективний стан використання та охорони земель у межах адміністративно-територіальної одиниці; і) схему запланованих заходів щодо раціонального використання та охорони земель; ї) матеріали погодження схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальної одиниці, визначені статтею 186 Земельного кодексу України.
Згідно з методичними рекомендаціями щодо розроблення схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, затверджених наказом Державного агентства земельних ресурсів України 02.10.2013 № 395, схеми землеустрою є передпроектним документом, в якому на основі врахування природних, економічних та соціальних умов розробляється комплекс взаємозв`язаних заходів щодо раціонального використання земельних ресурсів, їх розвитку і організації, встановленню інфраструктури, яка відповідає потребам адміністративно-територіальної одиниці (п.1.3).
Основне завдання Схем землеустрою - виявлення найбільш ефективного напрямку використання і охорони земельних ресурсів для забезпечення подальшого ефективного розвитку адміністративно-територіальної одиниці (п.1.4).
Схеми землеустрою розробляються для використання при поточному та перспективному плануванні діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в галузі земельних відносин щодо раціонального використання і охорони земель, а також землевласниками та землекористувачами в практичній роботі (п.1.13).
Під час розгляду справи судом встановлено, що Білокриницькою сільською радою Рівненського району Рівненської області прийняте рішення "Про затвердження генерального плану села Антопіль Рівненського району Рівненської області (в т.ч. план зонування території с. Антопіль)" від 27.12.2016 №355, яким затверджено генеральний план с. Антопіль Рівненського району Рівненської області (в тому числі План зонування території с. Антопіль) (а.с.92).
Рішенням Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо зміни меж населеного пункту с. Антопіль" від 27.12.2016 №356, вирішено дати дозвіл Білокриницькій сільській раді на розроблення проекту землеустрою щодо зміни меж населеного пункту с. Антопіль орієнтовною площею 66,35 га на території Білокриницької сільської ради (а.с.104).
21.03.2019 між Білокриницькою сільською радою (Замовник) та Приватним підприємством "Експерт-Рівне-Земля" (Виконавець) укладений договір №190221-4 (далі – Договір) (а.с.90-94).
Пунктом 1.1 розділу 1 "Предмет договору" Договору передбачено, що Виконавець зобов`язується виконати роботи з дотриманням вимог законодавства проектно-вишукувальні роботи з: виготовлення проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Антопіль Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області орієнтовною площею 66,35 га, а замовник прийняти та оплатити вказані роботи.
Між сторонами Договору укладений та підписаний Акт приймання-здавання виконаних робіт №б/н від 25.03.2019 (а.с.95).
Статтею 46 Закону №858-IV передбачено, що для встановлення або зміни меж адміністративно-територіальних одиниць розробляються проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць розробляються для створення повноцінного життєвого середовища та створення сприятливих умов їх територіального розвитку, забезпечення ефективного використання потенціалу територій із збереженням їх природних ландшафтів та історико-культурної цінності, з урахуванням інтересів власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, і затвердженої містобудівної документації.
Проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж сіл, селищ, міст розробляються за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (ч.6).
Проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці підлягає погодженню сільськими, селищними, міськими, районними радами, районними державними адміністраціями, за рахунок території яких планується здійснити розширення її меж. У разі розширення меж населеного пункту за рахунок території, яка не входить до складу відповідного району, або якщо районна рада не утворена, проект погоджується з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією (ч.8).
Рішення про встановлення (зміну) меж адміністративно-територіальних одиниць є одночасно рішенням про затвердження проектів землеустрою щодо їх встановлення (зміни) (ч.10).
Судом також встановлено, що рішенням Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області "Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Антопіль Білокриницької сільської ради" від 29.03.2019 №957 вирішено погодити проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Антопіль Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області площею 66,7792 га. (а.с.107).
Розпорядженням голови Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області "Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Антопіль на території Білокриницької сільської ради" від 31.07.2019 №305 погоджено проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Антопіль на території Білокриницької сільської ради, додатково включивши 66,7792 га в межі села Антопіль відповідно до експлікації земель (а.с.108).
Згідно експлікації земель, земельна ділянка №2 площею 12,5691, на якій розташована бажана позивачем земельна ділянка, включена до межі села Антопіль Білокриницької сільської ради (а.с.110).
Отже, під час розгляду справи судом встановлено, що земельна ділянка, яку мав намір одержати позивач, включається до зони житлової зони забудови населеного пункту села Антопіль.
Таким чином, наказ Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 14.08.2020 №2176 "Про відмову в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" прийнятий правомірно.
Оскільки оскаржуваний наказ є правомірним, то позовна вимога про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,5000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області до задоволення не підлягає, так як є похідною позовною вимогою.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, позивачем на підставі належних та допустимих доказів не доведено обставини на яких ґрунтуються його вимоги, а відповідачем доведено правомірність своїх дій, відтак позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області ( вул. Симона Петлюри, 37, м. Рівне, 33013, ЄДРПОУ 39768252 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Білокриницька сільська рада (вул.Рівненська, 94, с.Біла Криниця, Рівненська область, 35342, ЄДРПОУ 04387125) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинення певних дій, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 10 лютого 2021 року.
Суддя Л.А. Жуковська