
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
03 лютого 2021 року м. Рівне №460/6162/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Янчар О.П. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ОСОБА_1 , представник адвокат Калька Я.З.,
відповідача: представник не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГощанської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Гощанської районної державної адміністрації (далі - Гощанська РДА, відповідач), в якому просив визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Гощанської районної державної адміністрації № 29-к від 10.08.2020 "Про накладення дисциплінарного стягнення".
Обґрунтовуючи позов, позивач заперечує вчинення дисциплінарного проступку, вважає відсутніми підстави для накладення на нього дисциплінарного стягнення, а оспорене розпорядження таким, що видане з порушенням положень глави 2 розділу VIII Закону України "Про державну службу".
Ухвалою від 25.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
Відповідач позов заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Зокрема, вказав, що позивачем - начальником відділу освіти Гощанської райдержадміністрації ОСОБА_2 не вживалося жодних заходів для виконання доручення голови Гощанської райдержадміністрації та належного виконання посадових обов`язків, передбачених положенням про відділ освіти щодо управління закладами освіти району, що призвело до неналежного виконання положень Закону України "Про повну загальну середню освіту", невиконання рішення двадцять другої сесії Гощанської районної ради від 16 травня 2018 року № 364 "Про делегування повноважень щодо управління закладами освіти", доручення голови Гощанської райдержадміністрації від 08 липня 2020 року № дор. 01-06/23, а саме: не укладення трудових контрактів з трьома керівниками закладів загальної середньої освіти до 01 липня 2020 року (Горбаківського НВК "ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ст" ОСОБА_3 , Малятинського НВК "ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ст" ОСОБА_4 , Чудницькоrо НВК "ДНЗ-ЗОШ І ст" ОСОБА_5 ).
Відповідач вважає, що розпорядження № 29-к від 10.08.2020 "Про накладення дисциплінарного стягнення" прийняте у відповідності до вимог чинного законодавства, є обґрунтованим та правомірним, а тому просив у позові відмовити.
Ухвалою від 21.08.2020 відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.
Ухвалою від 19.10.2020 розгляд справи відкладено у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді.
Протокольною ухвалою від 04.11.2020 в судовому засіданні оголошено перерву.
Протокольними ухвалами від 18.11.2020, від 07.12.2020 та ухвалою від 16.01.2021 розгляд справи відкладено.
В судовому засіданні 03.02.2021 проголошено вступну та резолютивну частину судового рішення.
З`ясувавши доводи та аргументи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, встановивши обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності, відповідно до вимог закону, суд встановив та врахував таке.
Розпорядженням голови Гощанської РДА від 21.12.2019 № 41-к ОСОБА_1 переведений з посади начальника відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації на посаду начальника відділу освіти райдержадміністрації з 21.12.2019 з встановленням посадового окладу відповідно до штатного розпису. ОСОБА_1 присвоєний п`ятий ранг державного службовця та встановлена надбавка за вислугу років в розмірі 50 відсотків посадового окладу (стаж державної служби 19 років 4 місяці) (а.с.37).
Суд встановив, що розпорядженням голови Гощанської РДА від 10.08.2020 № 29-к "Про накладення дисциплінарного стягнення" відповідно до пункту 5 частини 2 статті 65, пункту 2 статті 66, статей 7 4, 7 5, 77 Закону України "Про державну службу", на підставі подання дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарної справи оголошено догану начальнику відділу освіти Гощанської РДА ОСОБА_6 за неналежне виконання посадових обов`язків щодо управління закладами освіти Гощанського району та невиконання доручення голови Гощанської райдержадміністрації (а.с.9-13).
Вважаючи розпорядження про накладення дисциплінарного стягнення протиправним, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про його скасування.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи оскаржене розпорядження на відповідність вищевказаним критеріям правомірності, суд виходить з такого.
За визначенням, наведеним в статті 1 Закону України "Про повну загальну середню освіту" від 06.01.2020 № 463-IX, який набрав чинності 18.03.2020 (далі - Закон № 463-IX), засновник закладу загальної середньої освіти (далі - засновник) - орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа, рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад загальної середньої освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов`язків засновника.
Згідно з п.13 ч.1 ст. 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) районні, обласні ради делегують відповідним місцевим державним адміністраціям такі повноваження, зокрема: забезпечення відповідно до законодавства розвитку науки, усіх видів освіти, охорони здоров`я, культури, фізичної культури і спорту, туризму; сприяння відродженню осередків традиційної народної творчості, національно-культурних традицій населення, художніх промислів і ремесел, роботі творчих спілок, національно-культурних товариств, асоціацій, інших громадських та неприбуткових організацій, які діють у сфері освіти, охорони здоров`я, культури, фізичної культури і спорту, сім`ї та молоді.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 № 586-XIV (далі - Закон № 586-XIV) місцева державна адміністрація, зокрема:
1) реалізовує державну політику в галузі науки, освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, материнства і дитинства, сім`ї та молоді;
3) може здійснювати функції засновника щодо наукових установ, закладів освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, що належать до сфери її управління, їх матеріально-фінансове забезпечення;
4) вживає заходів до збереження мережі закладів освіти, культури, охорони здоров`я, фізкультури і спорту та розробляє прогнози її розвитку, враховує їх при розробці проектів програм соціально-економічного розвитку.
Статтею 29 Закону № 586-XIV встановлено, що місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження, делеговані їм обласними і районними радами відповідно до Конституції України в обсягах і межах, передбачених статтею 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Рішенням Гощанської районної ради Рівненської області від 16.05.2018 № 364 "Про делегування повноважень щодо управління закладами освіти" Гощанська районна рада вирішила делегувати Гощанській районній державній адміністрації повноваження щодо управління підпорядкованими районній раді, як їх засновнику, закладами освіти, окрім права засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх (а.с.114).
Розпорядженням голови Гощанської РДА від 30.01.2020 № 33 затверджено Положення про відділ освіти Гощанської РДА (а.с.103), відповідно до якого:
Розділ І.
5. Відділ освіти райдержадміністрації утворюєrься Гощанською районною державною адміністрацією, є структурним підрозділом Гощанської районної державної адміністрації, підпорядковується голові Гощанської районної державної адміністрації, заступнику голови райдержадміністрації відповідно до розподілу функціональних повноважень, підзвітний і підконтрольний управлінню освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації.
9. Відділ освіти райдержадміністрації у межах своїх повноважень організовує виконання актів законодавства у сфері освіти і науки, інновацій, інтелектуальної власності, здійснює контроль за їх реалізацією на території Гощанського району.
12. У підпорядкуванні відділу освіти райдержадміністрації перебувають заклади освіти, ще є комунальною власністю, ведення бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності яких здійснюється централізованою бухгалтерію відділу освіти райдержадміністрації, та заклади дошкільної освіти, ведення бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності яких здійснюється сільським, селищною радами, а також відповідні заклади освіти, які знаходяться на самостійному балансі.
Розділ ІІ.
1. Головним завданням відділу освіти райдержадміністрації є забезпечення реалізації державної політики у галузі освіти на території Гощанського району.
2. Основними завданнями відділу освіти райдержадміністрації є, зокрема:
7) здійснення контролю за дотриманням актів законодавства з питань освіти, виконанням закладами освіти усіх форм власності державних вимог щодо змісту, рівня та обсягу дошкільної, позашкільної, загальної середньої освіти;
8) координація діяльності закладів освіти, що належать до сфери управління районної державної адміністрації, організація роботи з їх нормативного, програмного, кадрового, матеріально-техннного і науково-методичного забезпечення;
9) управління закладами освіти, що є комунальною власністю і перебувають у його безпосередньому підпорядкуванні.
Розділ IV.
1. Безпосереднє керівництво відділом освіти райдержадміністрації здійснює начальник.
2. На посаду начальника відділу освіти райдержадміністрації призначається особа, яка відповідає вимогам Закону України "Про державну службу".
3. Начальник відділу освіти райдержадміністрації призначається на посаду і звільняється з посади головою районної державної адміністрації згідно із законодавством про державну cлужбу.
4. Начальник відділу освіти райдержадміністрації підзвітний районній державній адміністрації і організовує виконання її рішень.
5. Начальник відділу освіти райдержадміністрації:
1) здійснює керівництво відділом освіти райдержадміністрації, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці у підрозділі;
7) відповідає за виконання покладених на відділ освіти райдержадміністрації завдань з реалізації державної політики у сфері освіти;
12) спрямовує і координує діяльність підзвітних закладів та установ;
20) призначає на посаду та звільняє з посади керівників закладів позашкільної освіти; призначає керівників закладів загальної середньої освіти на посаду, укладає з ними строкові трудові договори за результатами конкурсного відбору та звільняє їх з роботи (а.с.104-110).
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 463-IX установлено, що набрання чинності цим Законом є підставою для припинення безстрокового трудового договору з керівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України.
До 1 липня 2020 року засновники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти або уповноважені ними органи зобов`язані припинити безстрокові трудові договори з керівниками таких закладів та одночасно укласти з ними (за їх згодою) трудові договори строком на шість років (з керівниками, які отримують пенсію за віком, - на один рік) без проведення конкурсу. У разі їх незгоди з продовженням трудових відносин на умовах строкового трудового договору - звільнити їх згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України. Після завершення строку трудового договору такі особи мають право обиратися на посаду керівника того самого закладу освіти на ще один строк відповідно до статті 39 цього Закону.
Суд встановив, що в оскарженому позивачем розпорядженні голови Гощанської РДА №90 від 10.08.2020, з покликанням на рішення Гощанської районної ради від 16.05.2018 №364 "Про делегування повноважень щодо управління закладами освіти", Положення про відділ освіти Гощанської райдержадміністрації, затверджене розпорядженням голови райдержадміністрації від 30.01.2020 № 33, зазначено, що начальник відділу освіти райдержадміністрації ОСОБА_7 в період з 18 березня 2020 року до 01 липня 2020 року зобов`язаний був укласти строкові трудові контракти з 28 керівниками закладів загальної середньої освіти відповідно до своїх посадових обов`язків, визначених положенням про відділ освіти. Станом на 01 липня 2020 року строкові трудові контракти були укладені начальником відділу освіти райдержадміністрації ОСОБА_2 з 25 керівниками закладів загальної середньої освіти району, окрім трудових контрактів з керівниками: Горбаківського НВК "ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ст" ОСОБА_3 , Малятинського НВК "ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ст" Довгалець Л.К., Чудницького НВК "ДНЗ-ЗОШ І ст." ОСОБА_5 .
З матеріалів справи встановлено, що листом від 16 червня 2020 року №01-33/596 за підписом позивача відділ освіти Гощанської райдержадміністрації звернувся до Гощанської районної ради з проханням підписати контракт з директором НВК «ДНЗ- ЗОШ І-Ш ст.» ОСОБА_3 .
Такий лист в матеріалах судової справи відсутній, однак учасники справи вказаний факт не заперечують. При цьому, позивач в судовому засіданні пояснив, що директор НВК «ДНЗ- ЗОШ І-Ш ст.» ОСОБА_3 є його дружиною, отже контракт з нею позивач не міг укласти, з метою уникнення конфлікту інтересів відповідно до приписів Закону України "Про запобігання корупції".
Окрім цього, відділ освіти Гощанської РДА звернувся 25.06.2020 листом № 01-33/621, підписаним головним спеціалістом відділу Тамарою Хідашелі, на ім`я голови Гощанської районної ради Поліщука О.М. з проханням завірити трудові контракти Довгалець Л.К., директора Малятинського НВК, та ОСОБА_5 , директора Чудницького НВК, у зв`язку з перебуванням з 17 червня на лікарняному начальника відділу освіти ОСОБА_8 (а.с.115).
З протоколу № 2 засідання дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарної справи щодо начальника відділу освіти Гощанської РДА ОСОБА_8 від 29.07.2020 встановлено, що 30 червня 2020 року головою Гощанської районної ради ОСОБА_9 було підписано трудові контракти з керівниками закладів загальної середньої освіти Горбаківського НВК "ДН3-ЗОШ І-ІІІ ст." ОСОБА_3 , Малятинського НВК "ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ст." Довгалець Л.К., Чудницького НВК "ДНЗ-ЗОШ І ст." ОСОБА_10 (а.с.81, зворот).
Разом з тим, Гощанська районна рада листом № 182 від 08.07.2020 повідомила Гощанську районну державну адміністрацію про відкликання підписів голови Гощанської районної ради ОСОБА_9 під контрактами з вказаними вище керівниками закладів освіти (а.с.92).
Голова Гощанської РДА В.Романюк, враховуючи лист Гощанської районної ради від 08.07.2020 № 182 щодо відкликання підписів голови Гощанської районної ради, з метою виконання делегованих повноважень видав доручення від 08.07.2020 № дор. 01-06/23, за змістом якого начальнику відділу освіти райдержадміністрації ОСОБА_11 : 1) в термін до 08 липня 2020 року включно, укласти трудові контракти з керівниками закладів загальної середньої освіти, з якими дані контракти не були укладені до 01 липня 2020 року; 2) вжити необхідних заходів для укладення трудових контрактів з керівниками закладів загальної середньої освіти, про що інформувати заступника голови райдержадміністрації ОСОБА_12 до 09 липня 2020 року (а.с.93).
Начальник відділу освіти Гощанської РДА Савонік О.М. скерував лист від 08.07.2020 № 01-33/667 на ім`я заступника голови Гощанської РДА О.Ткачук, за змістом якого на виконання доручення голови Гощанської районної держадміністрації від 08.07.2020 № дор. 01-00/23, отриманого відділом освіти 08.07.2020 об 14.20 год., відділ освіти повідомляє наступне: станом на 08 липня 2020 року, відповідно до вимог статті 3 Прикінцевих положень Закону України «Про повну загальну середню освіту» трудові контракти укладені із всіма керівниками освітніх закладів району, крім в.о.директора Федорівської ЗОШ І-ІІ ступенів ОСОБА_13 . Підписати з нею трудовий контракт 08.07.2020 відділ освіти не може, так як це є порушенням вимог ст.3 Прикінцевих положень Закону України «Про повну загальну середню освіту. Відповідно до вимог ст.39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» відділом освіти розпочато підготовчу роботу по проведенню конкурсу на заміщення посади керівника Федорівської ЗОШ І-ІІ ступенів (а.с.94).
Окрім цього, за змістом листа від 09.07.2020 № 01-33/674 начальника відділу освіти Савоніка О.М. на ім`я голови Гощанської РДА, відділ освіти повідомив, що відповідно до копій контракту з директорами Горбаківського НВК «ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ст.» Савонік. Г.С., Малятинського НВК «ДНЗ - ЗОШ І-ІІІ ст.» Довгалець Л.І., Чудницького НВК «ДНЗ - ЗОШ І ст.» Новак Н.І. трудові контракти були укладені 30.06.2020 термін дії з 01.07.2020 пo 30.06.2026 та з ОСОБА_5 з 01.07.2020 по 30.06.2021. Роботодавцем в трудових контрактах Гощанська районна рада Гощанського району Рівненської області (а.с.96).
Наведені вище обставини зумовили звернення заступника голови Гощанської РДА ОСОБА_14 із службовою запискою від 17.07.2020 на ім`я голови Гощанської РДА, в якій доведено до відома, що нею в результаті виконання службових обов`язків був встановлений факт неналежного виконання службових обов`язків начальником відділу освіти Гощанської РДА ОСОБА_1 в частині невиконання доручення голови райдержадміністрації (дор. 01-06/23 від 08.07.2020). На доручення щодо врегулювання питання з підписання трудових контрактів (згідно з Законами України "Про освіту" та "Про повну загальну середню освіту" з директорами трьох шкіл: Горбаківського НВК «ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ст.» Савонік. Г.С., Малятинського НВК «ДНЗ - ЗОШ І-ІІІ ст.» Довгалець Л.І., Чудницького НВК «ДНЗ - ЗОШ І ст.» ОСОБА_5 , підписи з яких були відкликані головою Гощанської районної ради (лист № 182 від 08.07.2020), ОСОБА_1 прийняв рішення (лист 01-33/674 від 09.07.2020 та лист №01-33/667 від 08.07.2020) про продовження трудових відносин з керівниками зазначених шкіл, вважаючи контракти, укладені Гощанською районною радою, дійсними, що суперечить чинному законодавству та свідчить про відмову начальника відділу освіти Савоніка О.М. здійснювати делеговані повноваження Гощанської районної ради. Наведене є підставою вважати, що дії начальника відділу освіти Гощанської РДА ОСОБА_1 призвели до неналежного виконання делегованих Гощанською районною радою повноважень щодо управління закладами освіти району. Враховуючи викладене, просить притягнути начальника відділу освіти Гощанської РДА до дисциплінарної відповідальності за неналежне виконання посадових обов`язків (а.с.16).
Голова Гощанської районної ради в листі від 17.07.2020 № 190 на ім`я голови Гощанської райдержадміністрації, серед іншого, зазначив, що Гощанська районна рада відкликала підписи голови районної ради ОСОБА_9 під трудовими контрактами з керівниками Горбаківського НВК «ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ст.» Савонік. Г.С., Малятинського НВК «ДНЗ - ЗОШ І-ІІІ ст.» Довгалець Л.І., Чудницького НВК «ДНЗ - ЗОШ І ст.» ОСОБА_5 та в подальшому просить вважати підписи на трудових контрактах недійсними з 07.07.2020 (а.с.102).
Розпорядженням голови Гощанської РДА від 21.07.2021 № 26-к відповідно до статті 11 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статей 68, 69 Закону України «Про державну службу», постанови Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1039 «Про затвердження Порядку здійснення дисциплінарного провадження», враховуючи службову записку заступника голови Гощанської райдержадміністрації ОСОБА_15 від 17.07.2020 (а.с.16) щодо неналежного виконання службових обов`язків начальником відділу освіти Гощанської райдержадміністрації та невиконання доручення голови Гощанської райдержадміністрації від 08.07.2020 №дор.01-06/23 (а.с.17), порушено дисциплінарне провадження щодо начальника відділу освіти Гощанської районної державної адміністрації ОСОБА_8 та утворено дисциплінарну комісію з розгляду дисциплінарної справи (а.с.14-15).
Дослідженням протоколу № 2 від 29.07.2020 засідання дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарної справи щодо начальника відділу освіти Гощанської РДА ОСОБА_1 (а.с.79-83) встановлено, що на засіданні дисциплінарної комісії були присутні четверо з п`яти членів дисциплінарної комісії, створеної розпорядженням голови Гощанської РДА від 21.07.2020 № 26-к. На засідання запрошені ОСОБА_7 , начальник відділу освіти Гощанської РДА, та ОСОБА_16 , заступник голови Гощанської РДА.
До порядку денного засідання дисциплінарної комісії внесено питання: Про початок розгляду дисциплінарної справи щодо начальника відділу освіти Гощанської РДА ОСОБА_8 .
Голова дисциплінарної комісії, керівник апарату райдержадміністрації ОСОБА_17 повідомила, серед іншого, що 23.07.2020 в Гощанській РДА розпочато формування дисциплінарної справи щодо начальника відділу освіти ОСОБА_1 .
До матеріалів дисциплінарної справи долучені: характеристика на начальника відділу освіти Гощанської РДА ОСОБА_1 , довідка відділу організаційно-документального забезпечення та управління персоналом апарату РДА про відсутність дисциплінарних стягнень від 28.07.2020, а також копії досліджених судом та проаналізованих вище по тексту судового рішення документів, що стосуються спірного питання.
На засіданні дисциплінарної комісії було заслухано усні пояснення ОСОБА_1 та запропоновано йому впродовж трьох днів надати письмові пояснення з приводу обставин, що стали підставою для порушення дисциплінарного провадження, на ім`я голови дисциплінарної комісії та на ім`я голови райдержадміністрації.
Згідно з протоколом № 2 від 29.07.2020 засідання дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарної справи комісія встановила, що наведені в службовій записці заступника голови райдержадміністрації ОСОБА_15 факти були підтверджені, начальником відділу освіти Гощанської райдержадміністрації ОСОБА_2 неналежно виконуються посадові обов`язки, передбачені положенням про відділ освіти, щодо управління закладами освіти району, що призвело до неналежного виконання положень Закону України "Про повну загальну середню освіту", рішення двадцять другої сесії Гощанської районної ради від 16 травня 2018 року № 364 "Про делегування повноважень щодо управління закладами освіти", доручення голови Гощанської райдержадміністрації від 08 липня року № дор. 01-06/23. Комісія дійшла висновку, що для укладення трудових контрактів з керівниками закладів загальної середньої освіти району в начальника відділу освіти райдержадміністрації ОСОБА_8 було достатньо часу з 18 березня 2020 року по 16 червня 2020 року. У діях начальника відділу освіти Гощанської РДА наявні ознаки вчинення дисциплінарного проступку та наявна вина, оскільки ним не вжито належних заходів для виконання делегованих Гощанською районною радою повноважень по управлінню закладами освіти району, а саме неукладення трудових контрактів з трьома керівниками закладів загальної середньої освіти до 01 липня 2020 року.
Дисциплінарна комісія вирішила: рекомендувати голові Гощанської райдержадміністрації відповідно до статті 69 Закону України «Про державну службу» застосувати до начальника відділу освіти Гощанської райдержадміністрації ОСОБА_8 дисциплінарне стягнення у вигляді догани за неналежне виконання посадових обов`язків та невиконання доручення голови Гощанської райдержадміністрації (а.с.79-83).
03.08.2020 та 10.08.2020 посадовими особами відповідача - членами дисциплінарної комісії складено акти про відмову від надання письмових пояснень начальником відділу освіти Гощанської РДА ОСОБА_1 (а.с.84,126).
Однак, матеріалами справи підтверджено, що начальник відділу освіти ОСОБА_1 28.07.2020 службовою запискою № 01-33/722 на ім`я голови Гощанської РДА, відповідно до розпорядження від 21.07.2020 № 26-б "Про порушення дисциплінарного провадження", покликаючись до прикінцевих положень Закону України "Про повну загальну середню освіту", повідомив, що трудові контракти з директорами закладів освіти має право підписувати засновник (Гощанська районна рада) або уповноважений орган (відділ освіти Гощанської райдержадміністрації). Підписання трудових контрактів після 01 липня можливе лише за проведенням конкурсу. Щодо виконання доручення голови Гощанської РДА від 08.07.2020 № дор.01-06/23, отриманого 08.07.2020 на електронну пошту відділу освіти о 14 год. 20 хв., повідомив про упереджене ставлення до нього, оскільки відповідно до вимог доручення 08.07.2020 до 17 год. він як начальник відділу освіти мав підготувати зразки нових трудових контрактів, відкликати з відпусток трьох керівників закладів освіти, переконати їх підписати нові трудові контракти і забезпечити інформування про виконану роботу п. Олесю ОСОБА_18 . Вважає, що очільники району зробили все можливе, щоб доручення не було виконане, а саме доручення спонукає його, як державного службовця, до завідомо неправомірних дій, так як після 01 липня 2020 року трудові контракти можуть бути підписані тільки на основі конкурсу. Вважає, що виконання доручення 08.07.2020 призвело б до звільнення директорів, а до нього могли б бути застосовані інші засоби впливу, як до порушника законодавства. Також зауважив, що "відкликання підпису" як метод розірвання трудового контракту в односторонньому порядку чинним законодавством не передбачено. Претензії, висловлені в службовій записці пані ОСОБА_15 , вважає надуманими та незаконними (а.с.97-98).
30.07.2020 дисциплінарною комісією складено висновок про наявність в діях начальника відділу освіти Гощанської РДА Олексія Савоніка дисциплінарного проступку та підстав для його притягнення до дисциплінарної відповідальності, в якому вказано про необхідність рекомендувати голові Гощанської РДА застосувати до позивача дисциплінарне стягнення у вигляді догани за неналежне виконання посадових обов`язків та невиконання доручення голови Гощанської РДА (а.с.118-122).
Аналогічного змісту обставини та висновки викладені в поданні дисциплінарної комісії від 30.07.2020 на ім`я голови Гощанської РДА про притягнення начальника відділу освіти Гощанської РДА ОСОБА_8 до дисциплінарної відповідальності (а.с.123-125).
На підставі подання дисциплінарної комісії, з урахуванням фактичних обставин та підстав, відображених в протоколі засідання дисциплінарної комісії, висновку та поданні дисциплінарної комісії, відповідач видав оскаржене розпорядження від 10.08.2020 № 29-к "Про накладення дисциплінарного стягнення".
При цьому, в мотивувальній частині розпорядження зазначено, що в період з 17 червня 2020 року по 5 липня 2020 року начальник відділу освіти райдержадміністрації ОСОБА_7 був відсутній у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності.
Також в розпорядженні вказано, що починаючи з 18 березня 2020 року до дня відсутності у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності 17 червня 2020 року начальник відділу освіти Гощанської райдержадміністрації ОСОБА_7 відповідно до посадових обов`язків, передбачених положенням про відділ освіти та на виконання вимог Закону України «Про повну загальну середню освіту» зобов`язаний був припинити безстрокові трудові договори з керівниками закладів загальної середньої освіти та одночасно укласти з ними (за їх згодою) трудові договори строком на шість років (з керівниками, які отримують пенсію за віком, - на один рік) без проведення конкурсу. Однак ним неналежно виконані посадові обов`язки та неефективно використані надані Гощанською районною радою повноваження щодо управління закладами освіти району, не вжито необхідних заходів з метою виконання доручення голови Гощанської райдержадміністрації від 08 липня 2020 року № дор.01-06/23 (а.с.9-13).
Оцінюючи встановлені дисциплінарною комісією відповідача обставини, які мали наслідком видачу оскарженого розпорядження про накладення на позивача дисциплінарного стягнення, суд враховує положення Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.
Відповідно до частини другої статті 1 Закону № 889-VIII, державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
За визначеннями, наведеними в частині першій статті 2 Закону № 889-VIII, суб`єкт призначення - державний орган або посадова особа, яким відповідно до законодавства надано повноваження від імені держави призначати на відповідну посаду державної служби в державному органі та звільняти з такої посади (п.7); службова дисципліна - неухильне додержання Присяги державного службовця, сумлінне виконання службових обов`язків та правил внутрішнього службового розпорядку (п.10).
Дія цього Закону поширюється на державних службовців, зокрема місцевих державних адміністрацій (п.3 ч.2 ст.3 Закону № 889-VIII).
Частиною першою статті 8 Закону № 889-VIII визначено основні обов`язки державного службовця:
1) дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки;
3) поважати гідність людини, не допускати порушення прав і свобод людини та громадянина;
4) з повагою ставитися до державних символів України;
5) обов`язково використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов`язків, не допускати дискримінацію державної мови і протидіяти можливим спробам її дискримінації;
6) забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів;
7) сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов`язки та умови контракту про проходження державної служби (у разі укладення);
8) виконувати рішення державних органів, накази (розпорядження), доручення керівників, надані на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України;
9) додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції;
10) запобігати виникненню реального, потенційного конфлікту інтересів під час проходження державної служби;
11) постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності та удосконалювати організацію службової діяльності;
12) зберігати державну таємницю та персональні дані осіб, що стали йому відомі у зв`язку з виконанням посадових обов`язків, а також іншу інформацію, яка відповідно до закону не підлягає розголошенню;
13) надавати публічну інформацію в межах, визначених законом.
Державні службовці виконують також інші обов`язки, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах, та контракті про проходження державної служби (у разі укладення).
За приписами частини першої статті 61 Закону № 889-VIII службова дисципліна забезпечується шляхом:
1) дотримання у службовій діяльності вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері державної служби та виконання правил внутрішнього службового розпорядку;
2) формування керівником державної служби у підпорядкованих державних службовців високих професійних якостей, сумлінного ставлення до виконання своїх посадових обов`язків, поваги до прав і свобод людини і громадянина, їхньої честі та гідності, а також до держави, державних символів України;
3) поєднання керівниками усіх рівнів методів переконання, виховання і заохочення із заходами дисциплінарної відповідальності щодо підпорядкованих державних службовців;
4) поєднання повсякденної вимогливості керівників до підпорядкованих державних службовців з постійною турботою про них, виявленням поваги до їхньої честі та гідності, забезпеченням гуманізму та справедливості.
Відповідно до вимог статті 62 Закону № 889-VIII державний службовець зобов`язаний виконувати обов`язки, визначені статтею 8 цього Закону, а також:
1) не допускати вчинків, несумісних із статусом державного службовця;
2) виявляти високий рівень культури, професіоналізм, витримку і тактовність, повагу до громадян, керівництва та інших державних службовців;
3) дбайливо ставитися до державного майна та інших публічних ресурсів.
Державний службовець особисто виконує покладені на нього посадові обов`язки.
Статтею 64 Закону № 889-VIII установлено, що за невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 65 Закону № 889-VIII підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов`язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.
Пунктом 5 частини другої статті 65 Закону № 889-VIII передбачено, що дисциплінарними проступками є, зокрема: невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень.
У разі допущення державним службовцем дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 4, 5, 12 та 15 частини другої статті 65 цього Закону, суб`єктом призначення або керівником державної служби такому державному службовцю може бути оголошено догану (ч.3 ст.66 Закону № 889-VIII).
Згідно з ч.1 ст. 69 Закону № 889-VIII для здійснення дисциплінарного провадження з метою визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку утворюється дисциплінарна комісія з розгляду дисциплінарних справ (далі - дисциплінарна комісія).
Відповідно до ч.ч. 10, 11 ст. 69 Закону № 889-VIII результатом розгляду дисциплінарної справи є пропозиція Комісії або подання дисциплінарної комісії, які мають рекомендаційний характер для суб`єкта призначення.
Суб`єкт призначення протягом 10 календарних днів зобов`язаний прийняти рішення на підставі пропозиції Комісії або подання дисциплінарної комісії або надати вмотивовану відмову протягом цього строку.
Статтею 71 Закону № 889-VIII установлено, що порядок здійснення дисциплінарного провадження затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок здійснення дисциплінарного провадження визначає, зокрема: 1) повноваження та порядок роботи дисциплінарної комісії; 2) порядок формування дисциплінарної комісії; 3) порядок здійснення дисциплінарного провадження у разі неможливості утворення або функціонування дисциплінарної комісії у державному органі.
Відповідно до статті 75 Закону № 889-VIII перед накладенням дисциплінарного стягнення суб`єкт призначення повинен отримати від державного службовця, який притягається до дисциплінарної відповідальності, письмове пояснення.
Пояснення державного службовця має відображати час, місце, обставини та причини вчинення ним дисциплінарного проступку, його усвідомлення чи заперечення провини, а також інші питання, які мають значення у справі.
Відмова надати пояснення оформляється відповідним актом і підтверджується двома державними службовцями. Відмова надати пояснення не перешкоджає здійсненню дисциплінарного провадження та накладенню на державного службовця дисциплінарного стягнення.
Оцінюючи встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи в розрізі проаналізованих вище норм матеріального закону, суд дійшов таких висновків.
1. Відповідно до статті 1 Закону України "Про повну загальну середню освіту" Гощанська районна рада є засновником закладів загальної середньої освіти від імені територіальної громади Гощанського району Рівненської області.
2. З дати прийняття Гощанською районною радою рішення № 364 від 16.05.2018 "Про делегування повноважень щодо управління закладами освіти" повноваженнями щодо управління підпорядкованими районній раді як засновнику закладами освіти наділена Гощанська районна державна адміністрація.
Суд зазначає, що делегування повноважень є важливим конституційно-правовим інститутом, що являє собою передачу повноважень від одного суб`єкта владних повноважень іншому. Делегування повноважень не є формою остаточної їх передачі. Вони залишаються повноваженнями органу, від якого делеговані, і можуть бути повернуті або змінені.
Водночас, делегування Гощанською районною радою повноважень щодо управління закладами освіти Гощанській районній державній адміністрації не змінює правового статусу Гощанської районної ради як засновника закладів освіти на території Гощанського району.
3. Положенням про відділ освіти Гощанської РДА, затвердженим розпорядженням голови Гощанської РДА від 30.01.2020 № 33, до основних завдань відділу освіти райдержадміністрації віднесено, зокрема, управління закладами освіти, що є комунальною власністю і перебувають у його безпосередньому підпорядкуванні.
Призначає на посаду та звільняє з посади керівників закладів позашкільної освіти; призначає керівників закладів загальної середньої освіти на посаду, укладає з ними строкові трудові договори за результатами конкурсного відбору та звільняє їх з роботи начальник відділу освіти райдержадміністрації.
4. За приписами підпункту 1 пункту 3 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про повну загальну середню освіту" набрання чинності цим Законом (18.03.2020) є підставою для припинення безстрокового трудового договору з керівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України.
До 1 липня 2020 року засновники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти або уповноважені ними органи зобов`язані припинити безстрокові трудові договори з керівниками таких закладів та одночасно укласти з ними (за їх згодою) трудові договори строком на шість років (з керівниками, які отримують пенсію за віком, - на один рік) без проведення конкурсу. У разі їх незгоди з продовженням трудових відносин на умовах строкового трудового договору - звільнити їх згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України. Після завершення строку трудового договору такі особи мають право обиратися на посаду керівника того самого закладу освіти на ще один строк відповідно до статті 39 цього Закону.
Отже, буквальний зміст абзацу другого підпункту 1 пункту 3 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про повну загальну середню освіту" дає підстави для висновку, що в період з 18.03.2020 до 01.07.2020 цей Закон покладав обов`язок припинити безстрокові трудові договори з керівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти та одночасно укласти з ними (за їх згодою) трудові договори строком на шість років (з керівниками, які отримують пенсію за віком, - на один рік) без проведення конкурсу, - на одного з двох суб`єктів: засновника означених закладів освіти або уповноважений ним орган.
Оскільки в спірній ситуації наявні обидва визначені Законом України "Про повну загальну середню освіту" суб`єкти, тому кожен з них, і засновник, і уповноважений ним орган, наділені цим Законом однаковими повноваженнями на вчинення відповідних дій щодо припинення трудових договорів та укладення нових.
Відтак, суд вважає, що делегування Гощанською районною радою повноважень з управління підпорядкованими закладами освіти для Гощанської райдержадміністрації не виключає встановленого Законом України "Про повну загальну середню освіту" обов`язку засновника, зокрема, припинити трудові договори з керівниками відповідних закладів освіти та укласти нові. Делегування Гощанською районною радою відповідних управлінських повноважень не змінює її правового статусу як засновника закладів освіти, а має наслідком визначення засновником уповноваженого органу, яким в даному випадку є Гощанська райдержадміністрація в особі відділу освіти, очолюваному позивачем.
5. За встановленими судом обставинами справи, виконання приписів підпункту 1 пункту 3 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про повну загальну середню освіту", з 18.03.2020 до 01.07.2020 підлягало стосовно 28 керівників закладів освіти Гощанського району.
Відділом освіти райдержадміністрації, очолюваним ОСОБА_1 , визначені законом дії щодо укладення нових трудових договорів, були виконані стосовно керівників 25 з 28 закладів освіти району. В решті випадків відповідні трудові контракти були укладені Гощанською районною радою як роботодавцем та підписані головою Гощанської районної ради 30.06.2020.
Враховуючи, що повноваження власника та уповноваженого ним органу на укладення таких трудових договорів є однаковими в розумінні підпункту 1 пункту 3 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про повну загальну середню освіту", суд вважає відсутніми підстави для висновку про невиконання до 01.07.2020 вказаних вимог цього Закону.
6. Чинне законодавство не встановлює такої підстави розірвання трудового договору, як відкликання з нього підпису роботодавця. Водночас, суд зауважує, що Гощанська районна рада вважала підписи на трудових контрактах недійсними з 07.07.2020 (а.с.102, зворот), тобто після закінчення терміну, встановленого вищевказаною нормою Закону.
Матеріали справи не містять відомостей про розірвання трудових договорів, укладених 30.06.2020 Гощанською районною радою з керівниками трьох закладів освіти: Горбаківського НВК «ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ст.» Савонік. Г.С., Малятинського НВК «ДНЗ - ЗОШ І-ІІІ ст.» Довгалець Л.І., Чудницького НВК «ДНЗ - ЗОШ І ст.» ОСОБА_5 . Також відсутні відомості щодо визнання таких договорів нечинними, неукладеними чи скасованими в судовому порядку. Сторони на такі обставини не вказують, а судом їх не встановлено.
При цьому, позивач ствердив, що на час судового розгляду керівники вказаних закладів освіти продовжують виконувати свої посадові обов`язки без укладення будь-яких інших трудових договорів. Відповідач зазначені обставини не заперечив.
7. Суд також враховує, що відповідно до досліджених матеріалів дисциплінарної справи, ОСОБА_1 в період часу з 17.06.2020 по 05.07.2020 своїх посадових обов`язків не виконував у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю. Гощанською районною радою укладено трудові договори з керівниками закладів освіти району 30.06.2020.
Виконання засновником закладів освіти вимог підпункту 1 пункту 3 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про повну загальну середню освіту", у випадку відсутності з поважної причини керівника уповноваженого ним органу, є обґрунтованим та раціональним.
При цьому суд вважає неприйнятними доводи відповідача та висновки дисциплінарного провадження про те, що у позивача було достатньо часу з 18.03.2020 до періоду його тимчасової непрацездатності виконати вимогу закону щодо укладення трудових договорів з керівниками закладів освіти району. Суд підкреслює, що для вчинення таких дій законом був встановлений термін до 01.07.2020, тому довільне тлумачення такого терміну відповідачем є безпідставним.
8. Отже дослідженими в ході судового розгляду справи доказами не підтверджується вчинення ОСОБА_1 дисциплінарного проступку - неналежного виконання посадових обов`язків.
9. Оскільки Законом України "Про повну загальну середню освіту" встановлено термін для укладення трудових договорів з керівниками закладів загальної середньої освіти до 01.07.2020 і за обставинами справи у зазначений строк відповідні трудові договори були укладені уповноваженим органом, а за його відсутності - засновником закладів освіти, суд вважає відсутніми підстави для надання головою Гощанської райдержадміністрації доручення від 08.07.2020 № дор.01-06/23 начальнику відділу освіти в термін до 08.07.2020 укласти трудові контракти з керівниками закладів загальної середньої освіти, з якими дані контракти не були укладені до 01.07.2020.
На думку суду, зміст доручення не узгоджується як з підпунктом 1 пункту 3 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про повну загальну середню освіту", так і з частиною першою статті 39 цього закону, відповідно до якої керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог цього Закону та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).
10. Суд встановив, що ОСОБА_1 вищевказаного доручення голови Гощанської райдержадміністрації не виконав, при цьому причини невиконання були позивачем доведені до відома дисциплінарної комісії на засіданні 29.07.2020, а суб`єкту призначення - в службовій записці від 28.07.2020. Однак, ні дисциплінарною комісією, ні відповідачем наведені позивачем доводи належним чином оцінені не були та відхилені без будь-якого обґрунтування.
11. Відсутність належних та допустимих доказів невиконання або неналежного виконання державним службовцем посадових обов`язків, а також невиконання державним службовцем доручення керівника, яке не узгоджується з приписами чинного законодавства, не може слугувати підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 5 частини другої статті 65 Закону № 889-VIII.
Отже накладення на позивача дисциплінарного стягнення суд вважає безпідставним.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частинами першою, другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
В ході судового розгляду справи відповідач не виконав процесуального обов`язку доказування та не підтвердив належними й допустимими доказами правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах.
З огляду на наведене вище, суд вважає, що оскаржене розпорядження голови Гощанської райдержадміністрації не відповідає критеріям обґрунтованості та розсудливості, видане без урахування всіх обставин, упереджено, всупереч приписам чинного законодавства, а тому є протиправним, порушує права й законні інтереси позивача та підлягає скасуванню.
Отже, позов слід задовольнити повністю.
Документально підтверджені судові витрати по сплаті судового бору суд присуджує на користь позивача відповідно до ч.1 ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Гощанської районної державної адміністрації (35400, смт Гоща, Рівненської області, вул. Незалежності,72, код ЄДРПОУ 04057787) про визнання протиправним та скасування розпорядження задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Гощанської районної державної адміністрації № 29-к від 10.08.2020 "Про накладення дисциплінарного стягнення".
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Гощанської районної державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 11 лютого 2021 року.
Суддя Н.О. Дорошенко