
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
11 лютого 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5092/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
30 грудня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (далі - відповідач), відповідно до якої позивач, з урахуванням уточнення від 12 січня 2021 року, просить суд:
- визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області щодо відмови у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог Закопу України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 13.10.2020 «Про відмову в перерахунку пенсії відповідно ло Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» ОСОБА_1 »;
- зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області провести ОСОБА_1 з 01 жовтня 2020 року перерахунок призначеної пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на підставі заяви від 07 жовтня 2020 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з лютого 2014 року позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
07.10.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці" та надав необхідні документи. Проте, рішенням відповідача від 15 жовтня 2020 року «Про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні такого перерахунку, оскільки, як вважає відповідач, дія статей 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей, та у зв`язку з відсутністю необхідних 15 років стажу роботи на підземних роботах, передбачених ст.cт. 1 та 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Натомість, позивач вважає, що на час звернення до відповідача він мав більше 15 років трудового стажу на роботах, що відносяться до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, у зв`язку з чим, він має право на перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. ст. 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», у зв`язку з чим вважає, що дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345 від 02.09.2008 є незаконними, безпідставними та протиправними, які не грунтуються на Законі та порушують його право на пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 30 грудня 2020 року позовну заяву ОСОБА_1 , залишено без руху.
Ухвалою суду від 14.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
28.01.2021 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позов не визнає та просить суд відмовити у задоволеннні позовних вимог з огляду на наступне (а.с.44-47).
07.10.2020 ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області з заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці”, зареєстрованою за № 2981, без надання додаткових документів про пільгову роботу за період з 1985 по 2020 роки.
ОСОБА_1 на дату звернення за розрахунком має страховий стаж роботи 46 років 2 місяця 23 дня, в тому числі відпрацьований страховий стаж становить 29 років 02 місяця 23 дня, стаж на пільгових умовах: за списком № 1 - 17 років 6 місяців 17 днів (з них: стаж на підземних роботах за Списком № 1 складає 11 років 11 місяців 4 дня, стаж на не підземних роботах по Списку № 1 становить 5 років 7 місяців 13 днів).
До пільгового підземного стажу за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» зараховано періоди роботи: з 25.06.1997 по 12.06.1998 у ВП «Шахта Новодружеська» ПАТ «Лисичанськвугілля» згідно довідки № 41 від 16.01.2018; з 21.10.2002 по 10.02.2003 - у ВП шахта «Золоте» ДП «Первомайськвугілля», згідно довідок № 5 від 10.01.2018; з 04.04.2003 по 10.12.2004 - у фірмі «Ерос» згідно записів трудової книжки та інформації про спецстаж індивідуальних відомостей про застраховану особу; з 24.05.2005 по 13.03.2006 - у ВП «Шахта Новодружеська» ПАТ «Лисичанськвугілля» згідно довідки № 27 від 09.01.2018.
До пільгового не підземного стажу за Списком № 1 відповідно п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зараховано періоди роботи: з 07.03.2005 по 23.05.2005 у ВП «Шахта Новодружеська» ПАТ «Лисичанськвугілля» згідно довідки № 27 від 09.01.2018; з 16.03.2006 по 03.05.2007, з 10.05.2007 по 31.05.2007 у ВП шахта «Золоте» ДП «Первомайськвугілля» згідно довідки № 6 від 10.01.2018.
До пільгового підземного стажу за Списком № 1 зараховані періоди: з 21.08.1989 по 15.10.1994, з 21.04.1995 по 24.06.1997, з 19.11.1998 по 15.09.1999 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 у справі №812/1051/18.
До пільгового не підземного стажу за Списком № 1 зараховані періоди: з 04.06.2007 по 10.06.2008, з 01.11.2008 по 31.07.2009, з 01.09.2009 по 16.09.2009, з 01.10.2009 по 21.06.2011, з 16.07.2013 по 23.01.2014, з 07.05.2014 по 30.06.2014 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 у справі №812/1051/18, інформації про спецстаж, індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (Форма ОК5).
Періоди навчання на денній формі у Комунарському гірничо-металургійному інституті з 01.09.1985 по 27.06.1986 та з 03.08.1988 по 20.08.1989 зараховано до страхового стажу на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 у справі №812/1051/18.
У період з 07.03.2005 по 23.05.2005 позивач працював у ВП «Шахта Новодружеська» ПАТ «Лисичанськвугілля» заступником головного інженера з виробництва пов`язаним з підземними роботами згідно довідки № 27 від 09.01.2018 виданої ВП «Шахта Новодружеська» ПАТ «Лисичанськвугілля», з 16.03.2006 по 03.05.2007 та з 10.05.2007 по 31.05.2007 він працював у ВП шахта «Золоте» ДП «Первомайськвугілля» заступником головного інженера з виробництва зайнятим на підземних роботах 50 відсотків і більше робочого часу згідно довідки № 6 від 10.01.2018.
Згідно записів трудової книжки у період з 04.06.2007 по 10.06.2008 позивач працював в ТОВ «Інтер – інвест вугілля» в якості заступника головного інженера пов`язаного з підземними роботами, а з 17.10.2008 по 21.06.2011 працював в ТОВ «Ресурс - плюс» головним інженером пов`язаним з пусками в шахту. З 16.07.2013 по 23.01.2014 він працював у ВП «Шахта імені Артема» ДП «Луганськвугілля» виконуючим обов`язки головного інженера.
У період з 07.05.2014 по 30.09.2014 ОСОБА_1 працював у ВП «Шахта «Первомайська західна» ДП «Первомайськвугілля» начальником зміни, пов`язаним з підземними роботами.
До заяви щодо призначення пенсії 14.02.2018 позивач надав довідку № 04/2-09 від 02.02.2018, видану ДП «Первомайськвугілля» в якій зазначено, що ОСОБА_1 дійсно з 01.10.2014 по 02.02.2018 працює заступником директора з виробництва ДП «Первомайськвугілля», яке розташовано на території України, за адресою: м. Гірське, Луганська область, вул. Куйбишева, буд.21. В довідці не зазначено, що посада заступника директора з виробництва передбачена Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461, тому зарахувати до підземного пільгового стажу за Списком №1 згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» період роботи 01.10.2014 по 31.10.2019 у управління не має підстав.
Таким чином, періоди роботи ОСОБА_1 з 07.03.2005 по 23.05.2005, з 16.03.2006 по 03.05.2007, з 10.05.2007 по 31.05.2007, з 04.06.2007 по 10.06.2008, з 01.11.2008 по 31.07.2009, з 01.09.2009 по 16.09.2009, з 01.10.2009 по 21.06.2011, з 16.07.2013 по 23.01.2014, з 07.05.2014 по 30.06.2014 зараховано до пільгового не підземного стажу за Списком № 1 з урахуванням індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (Форма ОК5), який не дає права на обчислення пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Саме на підставі вищезаначеного, через відсутність у ОСОБА_1 15 років пільгового підземного стажу, 15.10.2020 управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області було прийняте рішення «Про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» ОСОБА_1 .
На підставі вищенаведеного, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікацйний номер НОМЕР_1 . Позивач є внутрішньо переміщеною особою та фактичним місцем перебування/проживання позивача є: АДРЕСА_2 , відповідно до довідки від 06.07.2016 №923-959 (а.с.6-8).
Згідно з даними комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» вбачається, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 у справі №812/1051/18, яке набрало законної сили 18.09.2018, адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання неправомірними дій, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково:
визнано неправомірним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 26.02.2018 про відмову в призначені пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах відповідно до абзацу 2 пункту 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
зобов`язано управління Пенсійного фонду України України в Попаснянському районі Луганської області зарахувати ОСОБА_1 до його загального страхового стажу роботи періоди навчання на денній формі у Комунарському гірничо-металургійному інституті з 01.09.1985 по 27.06.1986 та з 03.08.1988 по 20.08.1989;
- зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до абзацу 1 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи: з 21.08.1989 по 15.10.1994 та з 19.11.1998 по 15.09.1999 на шахті «Первомайська» виробничого об`єднання «Первомайськвугілля»; з 21.04.1995 по 24.06.1997 на шахті «ім. Менжинського» Державного комітету України по вугільній промисловості; з 04.06.2007 по 10.06.2008 у товаристві с обмеженою відповідальністю «Інтер-Інвест вугілля»; з 17.10.2008 по 21.06.2011 у товаристві з обмеженою відповідальністю «Ресурс-плюс»; з 16.07.2013 по 23.01.2014 у відокремленому підрозділі шахта «ім. Артема» державного підприємства «Луганськвугілля»; з 07.05.2014 по 30.09.2014 на відокремленому підрозділі шахта «Первомайська Західна» Державного підприємства «Первомайськвугілля», та призначити пенсію за віком на пільгових умовах.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області та з урахуванням вищевказного рішення суду позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.
При розрахунку пенсії позивачу відповідачем враховано страховий стаж 29 років 02 місяці 23 дні, додаткові роки за Списком №1 - 17 років, всього до розрахунку 46 років 02 місяці 23 дні, в тому числі робота за Списком №1 – 17 років шість місяців 17 днів (а.с.52,64).
07.10.2020 ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області з заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці”, додаткових документів позивачем не надано (а.с.67).
Рішенням відповідача «Про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 15.10.2020 № б/н позивачу відмовлено у перерахунку пенсії (а.с.21,22,65,66).
Позивач не погодившись з вищевказаним рішенням відповідача звернувся до суду.
Оскаржуване рішення відповідач обгрунтовує тим, що ОСОБА_1 на дату звернення за розрахунком має страховий стаж роботи 46 років 2 місяця 23 дня, в тому числі відпрацьований страховий стаж становить 29 років 02 місяця 23 дня, стаж на пільгових умовах: за Списком № 1 - 17 років 6 місяців 17 днів (з яких: стаж на підземних роботах за Списком № 1 складає 11 років 11 місяців 4 дня, стаж на не підземних роботах по Списку № 1 становить 5 років 7 місяців 13 днів). Періоди роботи ОСОБА_1 з 07.03.2005 по 23.05.2005, з 16.03.2006 по 03.05.2007, з 10.05.2007 по 31.05.2007, з 04.06.2007 по 10.06.2008, з 01.11.2008 по 31.07.2009, з 01.09.2009 по 16.09.2009, з 01.10.2009 по 21.06.2011, з 16.07.2013 по 23.01.2014, з 07.05.2014 по 30.06.2014 зараховано до пільгового не підземного стажу за Списком № 1 з урахуванням індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (Форма ОК5), який не дає права на обчислення пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Отже, на думку відповідача, через відсутність у ОСОБА_1 15 років пільгового саме підземного стажу, позивач не має права на перерахунок пенсії, оскільки стаж на не підземних роботах по Списку № 1 - 5 років 7 місяців 13 днів, не може бути зарахований для перерахунку пенсії за Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» статтею 1 якого визначено коло осіб, на яких поширюється дія закону.
Таким чином, відповідачем не заперечується наявність у позивача пільгового стажу за Списком № 1 – 17 років 6 місяців 17 днів. Спірним питанням при розгляді даної справи є правомірність не зарахування відповідачем такого пільгового стажу за Списком № 1 не на підземних роботах для перерахунку пенсії позивача за Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до положень статті 3 Основного Закону України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
В силу вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. № 1788-XII, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV та Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 року №345-VI.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1).
Відповідно до пункту 2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом №1788-XII.
Пунктом 16 розділу ХV Прикінцевих положень Закону №1058-ІV передбачено, що положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно зі статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" вбачається, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Частиною четвертою статті 45 Закону України № 1058 визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Статтею 10 Закону №345-VI встановлено, що дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Основною умовою для виплати мінімального розміру пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах 15 років для чоловіків за Списком №1, встановлюється незалежно від місця останньої роботи для осіб, які втратили працездатність. Тобто, статтею 8 цього Закону наявність права на мінімальну пенсію, не поставлено в залежність від часу роботи саме на підземних роботах. Виплата такої пенсії відповідно до наведених положень статті 8 Закону №345-VI передбачає та встановлює лише факт 15 років роботи для чоловіків за Списком №1.
Також, суд зазначає, що згідно зі статтею 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Дана норма Закону № 1788-XII кореспондується також з положенням пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, де, зокрема, передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Із аналізу наведених положень вбачається, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Натомість необхідність підтвердження трудового стажу іншими документами виникає лише у випадку відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
У своєму рішенні у справі № 812/1051/18 суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу позивача періоди роботи в шахті «Первомайська» ВО «Первомайськвугілля» з 21.08.1989 по 15.10.1994 та з 19.11.1998 по 15.09.1999, на шахті «ім. Менжинського» Державного комітету України по вугільній промисловості з 21.04.1995 по 24.06.1997, у товаристві з обмеженою відповідальністю «Інтер-Інвест вугілля» з 04.06.2007 по 10.06.2008, у товаристві з обмеженою відповідальністю «Ресурс плюс» з 17.10.2008 по 21.06.2011, у відокремленому підрозділі «Шахта ім. Артема» державного підприємства «Луганськвугілля» з 16.07.2013 по 23.01.2014, у відокремленому підрозділі шахта «Первомайська Західна» державного підприємства «Первомайськвугілля» з 07.05.2014 30.09.2014.
При цьому, оцінюючи доводи відповідача щодо підстав відмови у перерахунку позивачеві призначеної пенсії на підставі статті 8 Закону №345-VI, суд зазначає наступне.
Як в тексті статті 1, так і в тексті статті 8 Закону №345 не міститься будь-яких застережень або обмежень, пов`язаних із застосуванням зазначених норм чинного законодавства України щодо поширення їх дії на працівників, передбачених пунктами "а", "б", "в", та не поширення наведених норм на працівників, передбачених пунктами "г", "д", "е" підрозділу 1 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві, шахтах, рудників, копалень" розділу 1 "Гірничі роботи" Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою КМУ від 16.01.2013 р. №36.
Статтю 1 Закону № 345 слід розглядати у нерозривному зв`язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Аналогічні правові висновки, викладені в постановах Верховного суду від 20.11.2018 справа № 345/4616/16, від 06.03.2019 справа № 345/4570/16-а.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно відмовив позивачу в задоволенні його заяви щодо перерахунку розміру пенсії відповідно до гарантій, встановлених статтею 8 Закону №345-VI.
Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Внаслідок того, що відповідачем не заперечується наявність у позивача пільгового стажу за Списком № 1 – 17 років 6 місяців 17 днів, тобто пільговий стаж позивача складає більше 15 років, також з урахуванням того, що стаття 8 Закону №345-VI передбачає та встановлює лише факт 15 років роботи для чоловіків за Списком №1, без конкретизіції підземний це стаж роботи чи не підземний, суд дійшов висновку, що позивач має достатній пільговий стаж для реалізації прав, передбачених статтею 8 Закону № 345-VІ.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);
- визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);
- визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії (пункт 4);
- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зважаючи на обставини справи, враховуючи, що настання для позивача негативних наслідків пов`язано із прийняттям протиправного рішення управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 15.10.2020 «Про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» ОСОБА_1 », а не з діями, вчиненими відповідачем з метою виконання своїх функцій та повноважень, суд вважає, що достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправним та скасування вказаного рішення, а також зобов`язання управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області провести ОСОБА_1 , з 01 жовтня 2020 року, перерахунок призначеної пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», на підставі заяви від 07 жовтня 2020 року.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в сумі 840,80 грн.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з коригуванням способу захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 840,80 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 15.10.2020 «Про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» ОСОБА_1 ».
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області провести ОСОБА_1 , з 01 жовтня 2020 року, перерахунок призначеної пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», на підставі заяви від 07 жовтня 2020 року.
У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (вул. Шкільна, 2, м.Попасна, Луганська область, 93302, код ЄДРПОУ 21792608) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце перебування/проживання: АДРЕСА_2 ) судовий збір у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя К.Є. Петросян