Рішення № 94836264, 12.02.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2021
Номер справи
340/16/21
Номер документу
94836264
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/16/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Сагуна А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовною ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (вул. В. Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС У Кіровоградській області, стосовно проведення індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 січня 2018 року по вересень 2020 року;

- зобов`язати Головне управління ДФС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39393501, вул. Велика Перспективна 55, м. Кропивницький, 25006) нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за період з 01 січня 2018 року по вересень 2020 року, у сумі 18 438,99 грн. (вісімнадцять тисяч чотириста тридцять вісім грн. 99 коп.) та завдану моральну шкоду у сумі 60 000 грн. (шістдесят тисяч гривень.), шляхом перерахування коштів на поточний рахунок, відкритий в КБ “Приватбанк”;

- зобов`язати Головне управління ДФС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39393501, вул. Велика Перспективна 55, м. Кропивницький, 25006) нарахувати та перерахувати до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування єдиний соціальний внесок у розмірі 4056,58 грн. за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

В обґрунтування вимог позивач зазначила, що відповідач у супереч діючому законодавству протиправно не нарахував та не виплатив індексацію заробітної плати та компенсації за відпустку при звільненні.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки індексація грошового забезпечення 01 січня 2018 року по вересень 2020 року позивачу не нараховувалась та не виплачувалась в зв`язку із не виплатою останній заробітної плати.

Також представник відповідача вважає необґрунтованим вимогу щодо стягнення моральної шкоди ( а.с.84-88).

Позивачем подано відповідь на відзив в якому зазначила, що відповідач не спростував її твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог ( а.с.104-107).

Дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 працювала на посаді начальника управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області з 01.06.2013 по 30.09.2020.

Наказом ГУ ДФС у Кіровоградській області від 30.09.2020 №116-о звільнено ОСОБА_1 з 30.09.2020 з посади начальника управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, у зв`язку з реорганізацією, скороченням чисельності та штату державних службовців, з виплатою вихідної допомоги у розмірі двох середньомісячних заробітних плат (а.с.89).

Вказаним наказом визначено виплатити позивачу компенсацію за невикористану відпуску.

На виконання наказу відповідача від 30.09.2020 №116-о позивачу виплачено вихідна допомога у розмірі двох середньомісячних заробітних плат - 10 600 ( 5 300*2) та компенсація за невикористану відпуску у розмірі 7 330,3 грн.

Зазначені обставини не заперечуються сторонами у справі.

Позивач вважає, що відповідачем протиправно не проведено індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2018 року по вересень 2020 року, що стало підставою для звернення до суду.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення".

За визначенням, наведеним у статті 1 цього Закону, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Частиною 1 статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно зі статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України. (стаття 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення")

Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 року затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (надалі - Порядок №1078, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Вказаний Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Пунктом 2 Порядку №1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру.

Згідно з пунктом 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Аналіз наведених норм дозволяє дійти до висновку, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення державного службовця є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Обґрунтовуючи правомірність не проведення індексації заробітної плати позивача, відповідач зазначив, що у період з 01 січня 2018 року по вересень 2020 року позивач не отримувала заробітної плати, оскільки не виконувала посадові обов`язки в зв`язку з відстороненням від займаної посади рішенням суду у кримінальному провадженні (а.с.91-101).

Позивачем не надано до суду доказів того що у період з 01 січня 2018 року по вересень 2020 року нею отримувався дохід у вигляді оплати праці нарахований та виплачений відповідачем.

Суд зазначає, що здійсненні відповідачем, згідно ч.4 ст. 87 Закону України «Про державну службу» та ст. 24 Закону України «Про відпустку», виплати на користь позивача при звільненні у вигляді вихідної допомоги у розмірі двох середньомісячних заробітних плат - 10 600 ( 5 300*2) та компенсації за невикористану відпуску у розмірі 7 330,3 грн., є разовими грошовими виплатами.

Отже, відповідно до положень частини 1 статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", пункту 2 Порядку №1078 вказані разові грошові виплати не підлягають індексації.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність Головного управління ДФС У Кіровоградській області, стосовно проведення індексації грошового забезпечення позивачу за період з 01 січня 2018 року по вересень 2020 року є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Позовні вимоги про зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення позивачу за період з 01 січня 2018 року по вересень 2020 року, у сумі 18 438,99 грн., завдану моральну шкоду у сумі 60 000 грн., нарахувати на перерахувати єдиний соціальний внесок у розмірі 4056,58 грн. є похідними від первинної вимоги, а тому також не підлягають задоволенню.

Судові витрати, які підлягають стягненню на корись відповідача відсутні.

Керуючись ст.ст.139, 143, 241-246, 255, 263 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (вул. В. Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 39393501) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. Сагун