
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/3164/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність, а також зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду, з урахуванням уточненої позовної заяви (а.с.27-31), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення нарахування та виплати пенсії - ОСОБА_1 у відповідності до ч. 4 ст. 54, ч. 1 ст. 50 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок та виплату пенсії - ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ) у сумі 362225 грн. 19 коп. (триста шістдесят дві тисячі двісті двадцять п`ять гривень 19 коп.) за період з серпня 2011 року по вересень 2019 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області проводити перерахунок та виплату пенсії - ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ) довічно з врахуванням прожиткового мінімуму для непрацюючих, починаючи з жовтня 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що враховуючи положення ст.50 і 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" сума, яка підлягає виплаті на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в період з серпня 2011 року по вересень 2019 року складає 362 255,19 грн. грн.
Представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю, обґрунтовуючи це тим, що позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства. Вказує, що позивачеві за період з серпня 2011 року по вересень 2019 року здійснювалось перерахунок та виплата пенсії відповідно до вимог Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанов КМУ від 06.07.2011р. №745, №1210 від 23.11.2011р., №543 від 25.06.2019. Також, зазначено, що позивачем пропущено строк звернення до суду з адміністративним позовом (а.с.22-24).
Ухвалою суду від 23.12.2019 суд відкрив спрощене провадження у даній справі (а.с.1).
Ухвалою суду від 10.01.2020 провадження у справі зупинено ( а.с. 79-80).
Ухвалою суду від 11.02.2021 поновлено провадження у справі.
Дослідивши наявні в справі матеріали суд дійшов наступних висновків.
З матеріалів справи вбачається, що позивач віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є особою з інвалідністю ІІ групи (захворювання пов`язане з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС). (а.с.7-10).
23.09.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перерахувати його пенсію, та виплатити недоплачену суму за період з 23 липня 2011 року по 23 вересня 2019 року та починаючи з 01.03.2020р. та виплачувати пенсію відповідно до ч.4 ст.54 та ч.1 ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.16).
11.10.2019 позивачу надано відповідь на його заяву, в якій зазначено про перерахунок його пенсії з 01.07.2019 з урахуванням середнього розміру заробітної плати (доходу) по Україні, відповідно до постанови Кабінету міністрів України №1210 від 23.11.2011 (а.с.11).
Позивач самостійно розрахувавши суму недоплачених коштів ( а.с.17) звернувся до суду з даним позовом.
Правомірність дій відповідача щодо нарахування та виплати позивачу основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, за період з серпня 2011 року по вересень 2019 року є предметом спору переданого на вирішення суду.
Щодо посилання відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом, суд зазначає наступне.
Позивач звернувся із заявою по відповідача про перерахування пенсії 23.09.2019 ; відповідь відповідача на заяву позивача датовано 11.10.2019; позивач звернувся до суду з позовом 09.12.2019 (а.с.2), тобто в межах шести місячного строку встановленого ч. 2 ст.122 КАС України.
Частиною 2 статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, врегульовано Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон №796-ХІІ).
Відповідно до статті 49 Закону №796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
За змістом п. 4 ст. 54 Закону №796-ХІІ (в редакції від 9 липня 2007 року, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008), в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по IІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
У відповідності до ч. 1 ст. 50 Закону України Закону №796-ХІІ (в редакції від 9 липня 2007 року, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008), особам, віднесеним до І категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірах: інвалідам IІ групи - 75 мінімальної пенсії за віком.
Вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
11 червня 2011 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» (надалі - Закон № 3491), пунктом 4 Прикінцевих положень якого встановлено, що у 2011 р. норми і положення VIII Закону № 796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання Закону № 3491 Кабінетом Міністрів України 6 липня 2011 р. прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету» (набрала чинності з 23.07.2011 р. та втратила чинність 01.01.2012 р.).
Законом України “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин” від 28 грудня 2014 року № 79-VIII, який набув чинності 01 січня 2015 року, розділ VI Прикінцеві та перехідні положення БК України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Із набуттям чинності Законом України від 28 грудня 2014 року № 79-VIII “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин”, Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо визначення розміру виплат передбачених, зокрема, ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Згідно з бюджетними призначеннями Кабінет Міністрів України встановлює розмір окремих видів компенсацій і допомог.
З 01.01.2012 р. вступила в силу Постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», (далі - Постанова № 1210). Дана постанова із змінами діє і зараз.
Зміни вносились постановами КМУ № 112 від 25.03.2014 р., № 851 від 15.11.2017 р. (діє з 01.10.2017 р.), № 543 від 26.06.2019 р.
Відповідно до п.9 Постанови № 1210 (із змінами) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв`язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою.
Вказані нормативні акти і застосовував відповідач при нарахуванні та виплаті пенсії позивачу в період з серпня 2011 року по вересень 2019 року.
Як вказав Конституційний Суд України у рішенні № 3-рп/2012 від 25.01.2012 р., надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов`язується з його функціями, визначеними в п.п. 2, 3 ст. 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
На даний час стаття 50 (Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії 1) Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи існує в такій редакції: Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Стаття 54 (Державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1 та у зв`язку з втратою годувальника) Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи також існує в такій редакції, яка зазначає про повноваження Кабінету Міністрів України щодо державної пенсії: «Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань».
Вказані редакції статей чинні на даний час та підлягають застосуванню суб`єктами владних повноважень.
Таким чином, розмір і порядок отримання соціальних виплат за ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, визначається Кабінетом Міністрів України, а тому відповідач правомірно здійснює нарахування і виплату позивачу його пенсії за ст.ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ у порядку, встановленому КМ України, що підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача ( а.с. 39-78).
Враховуючи вищевикладене, суд не знаходить підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, 25009, ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправною бездіяльність, а також зобов`язання вчинити дії відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун